Molnár Janka Sára fizikus: „A látványos kísérletek a kedvenceim, amik tűzzel, bűzzel járnak, isteni csoda, hogy életben maradtam”
Janka, a fiatal fizikus lány a TikTokon népszerűsíti a természettudományokat, azért, mert szívügye, hogy a szülők és a gyerekek minél több dologról tudják meg, hogyan működik a világban.
- Kicsi gyerekként ennyire kíváncsi voltál?
- Abban hiszek és azt gondolom, hogy nincs olyan gyerek, aki ne érdeklődne a világ működése iránt, ezen nem kell meglepődni ez nem egy különleges dolog. Velem is így volt, de ami talán velem különleges volt, hogy a környezetem mindig is támogatta ezt az érdeklődésemet és a kíváncsiságomat.
Már kislányként elhatároztam, hogy fizikus leszek, és mert ezt az állandó kíváncsiságomat ebben az irányban nem elnyomták, nem kiölték belőlem, hanem tényleg támogatták, folytattam. Így indult a természettudományok és a fizika iránti szeretetem.
- Műszaki beállítottságú kislány voltál?
Mindenki születik valamilyen érdeklődéssel, ami, ha megfelelő táptalajra talál, képes lesz növekedni. Azt gondolom, hogy az, hogy milyen beállítottságúak vagyunk, az egy alap, amire lehet majd építkezni, de rengeteg munka kell hozzá, amivel később megvalósul.
Így amikor kitaláltam, jó pár évvel később, azt hiszem ötödikes lehettem, hogy fizika versenyre akarok menni, még a tanárom is nagyon meglepődött, hogy miért akarok nyolcadikosokkal versenybe szállni. Ekkor anyukám, aki egyébként nyelvész, elkezdte velem megtanulni a nyolcadikos fizikát, hogy felkészítsen. Szóval amikor érdekelt valami, hagyták és segítettek benne. Apukám szállított ezekre a versenyekre,
Egyenes út vezetett oda, hogy elvégeztem az egyetemet, és oda, hogy ma végtelen mennyiségű tudományt népszerűsítő projekttel foglalkozhatok. A szívem legnagyobb vágya, hogy meggyőzzem a szülőket arról, hogy amit az én szüleim is tettek, az jó irány. Tudom, nem könnyű a gyereknek a lelkesedését fenntartani, a végtelen számú kérdéseikre válaszolni, meg
Azt is tudom mennyire fárasztó lehetett ez nekik, de nagyon megéri. Végtelenül hálás vagyok nekik, hogy végig csinálták velem.
- Nyertél akkor ötödikben az első versenyeden?
- Azt hiszem második vagy harmadik lettem, még nem nyertem. Ez a Lánczos Kornél fizika verseny volt, ami egyébként szerintem az egyik legkevésbé ismert, de a legjobb Magyarországon. Zseniális a koncepciójuk, tényleg rengeteget tanul, aki azon elindul. Később persze már többször is nyertem, amikor egy-két évvel idősebb lettem. Ehhez az úthoz, ami a sikerekhez vezethet, nagyon fontos, hogy gyerekként mindig legyen legalább egy valaki, aki támogat, ha nem a tanár, akkor a szülő.
- Min megy át egy szülő, ha a gyereke a lakást labornak használja?
- Bátran állíthatom, hogy a szüleimnek nagyon durva idegrendszere és tűrőképessége van, mert nagyon jól kezelték ezeket az éveimet, nem borultak ki tőlem.
Ettől félek, mert amit a szüleim velem végig csináltak a legnagyobb szeretetben, aogy követették a különböző ötleteimet, amikkel folyton előálltam, nem volt semmi tőlük. Ezzel nem akarom elvenni a szülök kedvét, de tény, hogy nagyon elfogadóak voltak és igyekeztek nekem teret adni.
Tegyük hozzá, nem őrült kísérletezgető voltam, hanem lelkes, így arra, hogy testi sérülésem ne legyen, mindig nagyon figyeltem. De még a nagy számok törvénye alapján is, simán bekövetkezhetett volna egy baleset, ami szerencsére soha nem fordult elő. Néha a szemöldököm megperzselődött, de az járulékos veszteség. Visszatérve a kérdésre, igen tonna számra hordtuk haza a kísérleteket, amikor gimis voltam, először a kémia, majd a fizika tanárom is elkezdte ezt a lelkesedésemet támogatni, ezért a szertári leselejtezett eszközöket megkaptam, egy garázs van tele a kísérleti cuccaimmal.
Pályázatokra jelentkeztem eszközökért, és ami ebben még nagyon fontos, hogy mindig olyan kísérleteim voltak és olyan eszközökkel, amit otthon bárki meg tud csinálni, a szülők a gyerekekkel. Mind nagyon látványos és izgalmas, biztonságosan használható, nyilván tudni kell használni, de nem különleges a raktárkészletem, engedélyhez sincsenek kötve. Nagyon szeretném ezt is megtanítani a szülőknek, hogy hogyan tudnak biztonságosan a gyerekkel együtt kísérletezni.
- Milyen kísérletekről van itt szó?
- Decemberben indul majd egy karácsonyi otthoni kísérlet sorozatom, abból tudok már példát mondani, ami nagyon izgis lesz.
Lesznek bűvészek által kipróbált trükkök is, ami lenyűgözi a gyerekeket. Lilakáposzta levet fogunk indikátorral átszínezni, és fogunk kristályt növeszteni cukrosvízből.
Ezekhez hasonló rengeteg egyszerű és olcsó fizika trükk van, ezért indítom el a sorozatomat a TikTokon, mert szeretném, ha a téli szünetben a szülők a gyerekeikkel ki tudnák együtt próbálni ezeket.
- Szeretsz szerepelni?
- Nekem a tudomány népszerűsítése mindig is a szívem csücske volt. Pontosan tudom milyen amikor az embert hagyják lelkesedni, és hogy mennyi embernek veszik el a kedvét. A pandémia idején fanyalodtam rá én is a TikTokra, pedig rengeteg előítélet volt bennem.
A célközönségem már ott volt, én csak a tudományt akartam népszerűsíteni, eljuttatni a gyerekhez és szülőkhöz. Nem hittem benne, hogy az emberek fogja érdekelni, de kiderült, hogy nagyon is oda vannak érte.
@csak_azert_is Marihuána legalizációja? Így készültünk a beszélgetésre A videó felvételeket nagyooon köszönöm a @ Creative Shorts | Lumen csapatának ❤️ @✨Hollósi Jázmin✨ ♬ оригинальный звук - ️Anyalove❤️
Hihetetlen mennyi fantasztikus ember ismertem meg. Rengeteg új lehetőséget nyitott meg előttem a platform, ez egy belső evolúcióm volt, hogy belevágtam ebbe.
- Hívhatunk tudományos influenszernek?
- Az életem nagy része ebből áll, hogy a tudományt népszerűsítem mindenfelé fórumokon. Videókban, saját eseményeken, cégekkel együttműködve, minden ekörül forog. Nagyon nagy a pörgés, de januártól teljesen új stratégiát választottam. Az egyetem után azt hittem, hogy egy fizikus bármit vállalhat, de rájöttem nem volt sok lehetőségem, sok mindent össze kellett szednem, hogy boldoguljak.
Így alakult az, hogy több lábon állok, folyamatosan tanulok.
Áldozatokat hozok, ami sajnos szerintem a mai világban egyre ritkább, mert manapság nagyon felértékelődött, előtérbe helyeződött, az, hogy érzed magad jól, pedig senki nem fog olyan munkahelyet találni, ami csupa móka és kacagás. Sok pénz nincs kevés munkával úgy, hogy még élvezd is.
- Szeretted Öveges professzort?
- Az ő műsorain nőttem fel. Érdekes, hogy pont ezt kérdezd, mert, egy éve az az álmom, hogy modernizálva újra kellene indítani a kísérleteit. Én anno az ő könyveiből kísérleteztem otthon a szüleimmel, mert neki is van egy csomó otthoni kísérlete.
Az iránta való tisztelet miatt, az nem lehet egy nappaliban elkészíteni, mint egy TikTok-videót. 2026-os terveim között szerepel ezekhez megtalálni a támogatókat, szponzorokat és a helyet, mondjuk egy tévécsatornát, mert ehhez profi stáb és eszközök kellenek.
- A példaképed nyomdokaiba lépnél?
- Szerintem ez egy szerencsés kapcsolódás lenne, hogy újra definiáljuk Öveges professzor hagyatékát és mai értelemben, megújítva visszahozzuk a nézőknek. Építem ehhez a kapcsolatokat, nyitott szemmel járok. Nemrégiben az egyik forgatáson pont megemlítettem valakinek és kiderült, neki van kapcsolata a professzor leszármazottaival, mondta, hogy szívesen összeköt velük, amint aktuális lesz a téma.
Bizakodó vagyok, és projektmániás, nem fogom feladni.
- Tudom, hogy rohanós az életed, átlagos lány vagy?
- Senkinek ne legyen az a benyomása, hogy nem vagyok átlagos. A munkával kelek és munkával fekszem, amit nagyon élvezek, de hosszútávon ez teljesen feltarthatatlan. Egyelőre ez az út visz oda ahová tartok, majd öt év múlva többet pihenhetek. A hobbim a munka és a munkák közötti váltás, mert szerintem nagyon izgalmas egyik projektről átállni a másikra és ezt megcsinálom naponta tízféle dologgal. Főzni egyáltalán nem tudok, az tényleg igazi kísérletezés lenne.