Legyen a tavalyi csúnyapulcsid az idei csomagolópapírod! Tippek a környezetbarát ajándékcsomagoláshoz!
Minek kellett megvenni ezt a szemetet? - kérdezzük hangosan vagy hangtalanul a rövid életűnek, esetleg csak simán porfogónak vélt karácsonyi ajándék láttán. Környezettudatos olvasók sokszor már a csillogó, szalaggal átkötött, kísérőkártyával és plusz karácsonyfadísszel is megfejelt csomagolástól is karbonláb-viszketést kapnak. Utóbbi társaságnak mondjuk általában igaza van: az ajándékcsomagolás a szemétgyártás magasiskolája, hiszen az átadástól számított 2 percen belül már csak kukába kívánkozó papírfecnikről és tépett zsinórokról beszélünk.
De mit lehet ez ellen tenni?
Ne csomagoljunk???
Aki kapott már szépen becsomagolt, figyelmes és személyes kis szöveggel ellátott apróságot és nagy értékű, de csomagolás-és odafigyelésmentes ajándékot, az tudja, hogy előbbi mennyivel nagyobb örömöt tud okozni.
Szerencsére a két véglet között van némi átjárás, lehet úgy csomagolni szinte bármilyen ajándékot, hogy meglegyen a meglepetés, az extra figyelem érzése, mégse terheljük vele a környezetet.
Ráadásul sokszor még csak ki se kell ezért tennünk a lábunkat a lakásból!
FIGYELEM! Idő szűkében lévők görgessenek a cikk végére, nem szeretnénk az értékes csomagoló-idejüket feleslegesen rabolni!
Örkénytelen dobozolás
Akinek nincs legalább egy, de inkább 4-5 darab kartondoboza jelenleg is a háztartásban, annál vagy nemrég járt a szelektív kukásautó, vagy már elhasználta az aktuális adagot gyújtósnak/szezonálisan nem kellő ruhák tárolójának/gyerekházikónak. A kartondoboz-legyen az lábbeli, pelenka vagy netről rendelt bármi csomagolása- a fogyasztói társadalom egyik legőszintébb szimbóluma. A covid alatt ugrásszerűen megnövekedett online vásárlási kedv ugyan lecsengőben van, a karácsony előtti időszakban így is sokan nyúlnak az egyszerűbb és kényelmesebb megoldásért, még akkor is, ha sokszor nem az, nem akkor és nem úgy érkezik meg az ajtó elé, ahogy arra a netes megrendelésnél számítottak.
Doboz tehát valószínűleg van otthon. A kérdés csak az, milyen állapotban.
Értelemszerűen kevesen fogják eredeti, házhozszállítós dobozában átadni az adott ajándékot- egyrészt muszáj meggyőződnünk arról, hogy az van a dobozban, amit rendeltünk, másrészt a számlák, a kísérőlevelek (és töltőanyagok, reklámok, termékminták)természetesen nem képezik az ajándék szerves részét. Ha viszont a dobozt erre alkalmas eszközzel, türelmesen és odafigyelve nyitottuk fel, az igazi összképhez tökéletes vázat adhat ez a hajtogatott, masszív karton tárgy. Ha az ajándék mérete megkívánja, és szükségünk van töltőanyagra, gondolkozzunk környezetbarát fejjel.
A külső csomagolásnál is dolgozzunk abból, ami otthon fellelhető. Legegyszerűbb, ha van olyan dobozunk, amiről sikerült nyomtalanul eltüntetni minden logót, fényes ragasztószalagot és egyebet, ezeket ugyanis elég egy fekete alkoholos filccel az ajándékozott ízlésének megfelelően kidekorálni (vagy csak ráírni a gondolatainkat, és akkor a kísérőkártyát is kipipáltuk). Mehet rá pár fenyőág és masni helyett kenderzsineg, és kész is vagyunk. Persze ha valakinek ott áll az évek alatt felhalmozott karácsonyi (vagy ünnepsemleges mintájú ) csomagolópapír, műanyag masni, szatén szalag és csillámba hempergetett képeslap, az első körben azokat használja el.
Ráérősök fehér ceruzával vagy akril filccel mézeskalács házikót is varázsolhatnak a pucér kartondobozokból, amelyeknek pedig nem sikerült maradéktalanul leszedni a logóit vagy megcsúszott a sniccer a vágáskor, a kisebb, ép részeit használjuk fel névkártyának.
Az ajándék karosszériájának tuningolása egyébként idő és csomagolópapír híjján is egyszerűen megoldható, csak nézzünk körül a ruháink között.
Furoshiki és barátai
Természetesen nem a szennyeskosárra utaltunk, hanem azokra a vastagabb, akár kötött ruhaneműinkre, amik talán már évek óta várják, hogy valaki azt az egy szem lyukat befoltozza rajtuk, vagy hogy az ujjából majd egyszer sikerüljön kivenni az ecetes ollóért kiáltó marhapörkölt foltot. Ezeknek a daraboknak ugyanis a nagy része még teljesen ép, és remekül felhasználható az egyik legfenntarthatóbb csomagolási technikához, a furoshiki-hez!
A furoshiki használata a fenntarthatóság előtérbe kerülésével hamar újjáéledt, immár leginkább szatyor és ajándékcsomagolás alternatívaként.
Egy cikkcakk ollóval vagy egy körsniccerrel gyorsan négyzetes elemeire szedhetjük a menthetetlenül pecsétes abroszt vagy más, jobb sorsra érdemes textilneműnket, hogy a különböző dobozokat be tudjuk velük borítani.
Akinek pedig nincs kéznél ilyesmi, de mondjuk kötött pulcsi, sál vagy sapka terén van mitől megválnia, az vegyen egy mély levegőt, és vágja szét azt a helyenként foltos vagy lyukas kötött holmit, és használja fel! Kardigánok ujjába például remekül lehet üvegneműt csomagolni, legyen az bor, házi pálinka vagy instant házi sütikeverék egy csinos befőttesüvegben, de a már említett dobozok is pikk-pakk bevonhatók a tavalyi csúnyapulcsi-nap azóta sem hordott résztvevőivel.
Ha pedig az ajándék valamilyen ruhanemű (sapka, sál, kesztyű, ing), fordítsuk meg a technikát: töltsük meg a textilt egy zacskó keksszel, diákcsemegével vagy más aprósággal! A csomagolás, mint a benne foglaltakkal egyenértékű ajándék persze nem csak ruhanemű, hanem más, praktikus tárgy is lehet: például egy szép kosár.
Kosarat adni nem mindig rossz dolog
Az ünnepek alatt sokan sok helyen adnak és kapnak ajándékot, emiatt aztán valós problémát jelent a sok csomag biztonságos szállítása. Az adott ajándék oda-, a kapott ajándék hazajuttatása sokszor okoz fejtörést, ezen viszont könnyen segíthetünk azzal, ha rögtön egy szép szállító eszközbe csomagolunk!
Családok gasztro-csomagjainak egyébként az egyik legpraktikusabb csomagolása egy szép faláda vagy masszívabb gyümölcsös rekesz, melyet akár állandósíthat is az adott rokonság: mindenki az előző évben kapott rekeszben adja a következő évi ajándékot.
Jó hírek hozója
Sokan vannak, akiknek az újságolvasás életük egy részében/egészében még nyomtatott, papír alapú sajtótermékeken keresztül történt. Ezek felhalmozása egyeseknek hobbi, másoknak viszont sokszor már kényelmetlen.
Az ajándékozott érdeklődésének és humorának biztos ismeretében nyugodtan csomagolhatunk kitöltött sudoku lapokra, gasztro újságba vagy Ifjúsági Magazinba, de a belsős poénokra vevő ismerősöknek akár Playboy-ba vagy fesztiválfüzetbe is rejthetjük az ajándékot.
Az újság szöveges részekből kihúzhatjuk/bekarikázhatjuk személyes üzenetünket, vagy csak az ajándékozott nevét, a képes részekre plusz elemeket rajzolhatunk, a maradékból pedig hajtogathatunk a kész csomagra szalagcsokrot is.
Akinél halmokban áll a gimis énekkaros kotta, régi határidő napló vagy a gyerek kiapadhatatlan alkotókedvének csillió 2D-s megnyilvánulása, és nem köti őket minden egyes darabhoz elszakíthatatlan érzelmi szál, azok nyugodtan ritkítsák a készleteiket.
Mielőtt a papírgyűjtésen, a szelektívben vagy a bogrács alatt végeznék kétsíkú életüket, még mindegyiknek adhatunk egy utolsó hasznos feladatot.
Rövid összefoglalás azoknak, akiknek nem volt idejük a cikket elolvasni
- Használjunk fel bármit, ami otthon van, legyen az régi csomagolópapír, füles kosár vagy lyukas pulóver!
- Ha nincs otthon semmi (de van! ), akkor első körben kérdezzük meg a szomszédot, neki nincs-e ezek közül bármelyik, amitől szívesen megszabadulna! A körforgásos gazdaság a környezetvédelem egyik alapköve!
- Ha mégis úgy alakulna, hogy új, boltban vásárolt csomagolóanyagot kell vennünk, válasszuk a tartós és környezetbarát megoldásokat, mint a textil zsákok, fém dobozok vagy természetes alapanyagú kosarak.