ÉLETMÓD

Inzulinrezisztens vagy? Így éld túl a karácsonyi nagy kajálásokat!

Komoly kihívás a diéta tartása az ünnepek alatt, dietetikusunk ad néhány tippet, amivel meghekkelheted az étrendedet és te is élvezheted a karácsonyi nagy lakomákat!

Megosztom
Link másolása

Az ünnepi szezon tele van gusztusosabbnál gusztusosabb cukros desszertekkel, nassolnivalókkal és végtelen mennyiségű összejövetelekkel. Legyen az céges karácsonyi parti, ebéd december 25.-én a szülőkkel vagy épp az otthoni mennyei fogások, komoly kihívások elé néz, aki inzulinrezisztenciával küzd. Már ha be szeretné tartani a szigorú diétát. Arról nem is beszélve, hogy a készülődéssel járó stressz is vércukor-ingadozáshoz vezethet, ami csak ront a helyzeten. Mit tehetsz, ha nem szeretnél lemaradni a családi összejövetelekről de a diétádat is rendben akarod tudni? Koszta Ágnes, a budapesti Pasamed és a dunaharaszti SuriMedical dietetikusa ad néhány ötletet.

Szakértőnk Koszta Ágnes dietetikus

„Ha inzulinrezisztens vagy, a legfontosabb, hogy a cukrot és a cukor alternatívákat (méz, juharszirup, datolyaszirup, stb), a fehérlisztből készült termékeket kerüld el. Ugyanígy a gyorsfelszívódású élelmiszereket is. Fontos, hogy legyen egy ritmusa az étkezéseidnek: 3-5 étkezés egy nap, egyenletesen szétosztva, ne koplalj, és olyan se forduljon elő, hogy fél nap kimarad, mert az is felborítja az inzulinháztartásodat” - mondja a szakember.

Az inzulinrezisztencia számos betegség kialakulásában szerepet játszik, köze lehet például a hormonális egyensúlyzavarokhoz, a hízáshoz, a mentális problémák megjelenéséhez és még sok máshoz. Kimutatása speciális laboratóriumi vizsgálatokkal történik.

Az inzulinrezisztencia kialakulásának is számtalan oka lehet, a genetikától, a nem megfelelő táplálkozástól, mozgáshiánytól, a stressztől, az alváshiánytól egészen a bélrendszer egészségének felborulásáig sok minden.

A jól beállított diéta és a rendszeres testmozgás képes gyógyszer nélkül is javítani az állapoton, csakhogy épp itt van a bökkenő. A diéta ugyanis a karácsonyi nagy eszem-iszom idején nagyon nehezen tartható, vagy ha mégis, akkor komolyan ront az ünnep élvezeti értékén.

A helyes táplálkozás megtartása tehát az ünnepek alatt extra kihívást jelent, de van néhány egyszerű tipp, amely segíthet abban, hogy a karácsony karácsony maradhasson a vendégjárás idején is, bejglistől, töltött káposztástól.

„Az ünnepek idején legtöbbször a túlevés a probléma. A legnagyobb kihívást pedig a nasik jelentik

- mondja Koszta Ágnes. - A desszertek elkészítésére vannak édesítőszeres alternatívák, az otthoni sütésekhez az eritritet és a négyszeres édesítőt tudnám javasolni. Ez utóbbinak megvan az az előnye, hogy sztíviát és eritritet is tartalmaz, a sztívia nagyon édes, az eritrit pedig állagában hozza azt, ami a sütéshez kell. Ha a recept ír mondjuk 20 deka cukrot, akkor könnyen kiszámítható, hogy negyedannyi négyszeres édesítőszer kell bele, azaz 5 dkg.”

A cukron kívül a lisztet is tanácsos lecserélni a házi süteményeknél: „Fehérliszt helyett javaslom a durumlisztet, mert állagra hasonló, és szebb lesz a sütemény vele, mint a teljes kiőrlésű liszttel. Ha szereted a mézeskalácsot, még a méznek is van már pótlószere, amit direkt cukorbetegeknek csináltak, azzal nyugodtan lehet mézeskalácsot sütni.”

Más kérdés, hogy mi van, ha meghívnak vendégségbe, oda mégsem viheted magaddal kis dobozkában a saját kajádat. Ott kénytelen vagy abból választani, ami van.

„A legkisebb rosszat akkor teszi az inzulinrezisztens magával, ha kis mennyiséget eszik. A kedvenc gyerekkori édességekről sem kell lemondanod, ha kizárólag az ebéd befejezése után kóstolod meg azokat. Ezzel a kis turpissággal ki lehet játszani a diétát: ugyanis a cukor sokkal gyorsabban szívódik fel az üres gyomorból, de lényegesen lassabban étkezés után.”  Tehát ha már végeztél a húslevessel, a káposztával, és kiteszi a nagyi az asztalra a kedvenc gyerekkori csemegédet, egy szelettel minden lelkiismeretfurdalás nélkül megehetsz belőle.

„Az étel viszi fel a vércukor szintjét és a mozgás viszi le. Tehát, ha már úgy adódik, hogy édességet eszik az ember, akkor legalább gyalog menjen a nagymamához - teszi hozzá a szakember. - A semmi mozgás és extra nasizás okozhat igazán problémát.”

És amikor otthon főzöl, milyen menüvel vágj neki az ünnepeknek? Erre is ad tanácsot Koszta Ágnes:

Szenteste a hagyományos magyar menüsor a böjt miatt halas ételekből áll.

A halászlé kenyér és tészta nélkül jó barátja az inzulin érzékenyeknek.

A rántott hal esetében a panírozást durumliszttel és teljes kiőrlésű zsemlemorzsával érdemes végezni, de még szerencsésebb lenne grillezett halat sütni.

A köret is apró módosításokért kiált. Lehet bulgurt főzni, jázmin rizst, vagy sütőbe tenni burgonyát, céklát és répát, és ott készre sütni. A krumplipürétől nem árt óvakodni, mert a krumpli már gyorsfelszívódású szénhidráttá válik a pürésítéstől.

Karácsony napján is tálalhatod kis változtatásokkal a hagyományos ételeket.

A húsleves teljesen illik a diétába, sok zöldséggel, kis hússal, tészta nélkül.

A töltött káposzta is átment a rostán, csak a gombócban lévő rizst cseréld le barnára vagy basmatira.

Egyes tortákhoz a lisztet őrölt mandulára is cserélheted, az ráadásul extra finommá teszi.

Most pedig négy trükköt is elárulunk, amikkel garantáltan túlélheted a karácsonyt:

1. Fókuszálj az alvásra

Teleírták a netet azzal, hogy az alvás milyen fontos, de tudtad, hogy a rossz alvás ronthat az inzulinrezisztenciád állapotán?! Már egy nehéz éjszaka után is nagyon jelentős változás állhat be a sejtek inzulinérzékenységében. Azt is tapasztalhattad, hogy másnap nagyobb valószínűséggel kívánsz olyan ételeket, amelyekben több a cukor és a szénhidrát. Az ünnepek sok ember számára rengeteg családi eseményt, partit és baráti bulikat jelentenek. Ilyenkor is fontos a jó alvás, mert a 7-8 óra pihenés nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy az ünnepi szezonban meg tudd tartani a diétádat és ne bukj el a sóvárgás miatt.

2. Mozgás, ilyenkor is

Fogd a családodat vagy a barátaidat, és a karácsonyi ebéd után menjetek el egy legalább negyedórás sétára. Amikor evés után használod az izmaidat, az segít a glükóznak az izomsejtekbe kerülni. Ez pedig segít csökkenteni a vércukorszintet. Ha az időjárás nem kedvez a sétának, tekerd fel az ünnepi zenéket, és táncoljatok egy jót, vagy keressetek olyan karácsonyi játékot, amely megmozgatja a testet is.

3. Kerüld el a nasikat

Az inzulinelválasztás normális válasz a megemelkedett vércukorszintre. A trükkös rész az, hogy ha folyamatosan eszegetünk valamit, a szervezetünk ebben az állapotban ragad. A megoldás a napi háromszori étkezés, és most jön a rossz rész: ellent kell állni a nassolásnak. Az csak segíthet ilyenkor, ha megmondod a többieknek, hogy neked nagyon nehéz tartani a diétádat úgy, ha kínálgatnak. Hagyjanak, és majd eszel, ha eljön az ideje. Így marad mozgástered a nagy, közös ünnepi kajáláshoz.

4. Kezdd a napot egy sós (nem édes) reggelivel

A dietetikusok szerint ha a finomított szénhidrátos, édes reggeliket felcseréled egy sós reggelire, az segít stabilan tartani a vércukorszintet. Kimutatták, hogy ez az egyszerű csere az egész nap folyamán csökkenti az inzulinszükségletet, és jobban is telít, végeredményben így kevésbé valószínű, hogy az étkezések között megkívánsz ezt-azt. Ehetsz zabkását, vagy fehérjét (tojás, szalonna, fehérjepor), egészséges zsiradékot (avokádó, olajbogyó, magvak) és egy marék bogyós gyümölcsöt. Ez lenne a tökéletes reggeli, és ez után már belefér, ha az ebéd vagy a vacsora az ünnepi időszakban kicsit eltér a megszokott diétádtól.

És hogy mi a helyzet a Szilveszterrel?

Az alkoholokban sokkal több cukor bújhat meg, mint elsőre gondolnád.

Pezsgőből és borból csak szárazat szabad inni, a likőrök abszolút tiltólistásak, de Koszta Ágnes a tömény párlatokkal kicsit megengedőbb.

A borkorcsolyákat ilyenkor sem árt elkerülni, de a virsli, a kocsonya teljesen illik a diétába. A hozzá felvágott kenyér viszont mindenképpen teljes kiőrlésű legyen.

És hogy mi van másnap? Hát, egy alapos macskajajj esetében az édességnek a gondolata is fáj, olyankor a korhelyleves és a savanykás ételek segítenek valamelyest. Aki pedig állta a sarat és megúszta fejfájás nélkül, nyugodtan főzze meg a lencsét, az tökéletesen illik az inzulinrezisztens diétába.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása