Így legyél sikeres - 3 hack, amit csak a legjobb pszichológusok árulnak el
Ha megnézzük az igazán sikeres emberek életútját, egy dolog mindegyikük esetében tisztán látszik: teljes szívvel és megingathatatlanul hisznek magukban. Nincsenek kétségeik afelől, hogy az ötleteik elég jók-e, megérdemlik-e a jó állást, jó fizetést, hogy jár-e nekik a siker, képesek-e vezetni egy vállalkozást. Ez a hitük olyan erős, hogy lepereg róluk a környezet kétsége, és ha el is buknak egy feladattal vagy becsődöl egy vállalkozásuk, már állnak is fel, és kezdik újra.
Egész addig próbálkoznak tehát, amíg elérik a céljukat. Nem adják fel, nem hiszik azt, hogy ha egyszer nem ment valami, akkor máskor sem fog. Nem raktároznak el magukban évtizedekkel ezelőtt elhangzott mondatokat, melyek talán igazak se voltak, mégis megkövesedtek és korlátozó hiedelmekké váltak. Ezek a hiedelmek pedig bénítóvá, ami egyenes út a sikertelenséghez.
Az emberek többsége rengeteg ilyen korlátozó hiedelemmel küzd. Még rosszabb helyzetben vannak azok, akik nem is küzdenek, csak elfogadják, amit egyszer mondott róluk valaki. A legjobb pszichológusok azt tanítják, hogy ha sikeres szeretnél lenni, elsősorban ezekkel a hiedelmekkel kell felvenned a harcot.
De mik is pontosan ezek a korlátozó hiedelmek?
Legtöbbünknek mindenféléről vannak ilyen meggyőződései: „Gyengének fognak tartani, ha őszintén megnyílok mások előtt”, vagy „Nem kezdek addig randizni, amíg nem fogyok le, mert ilyen hassal senki nem állna szóba velem”. Aztán ott vannak a “Sosem lennék képes vállalkozást indítani”, „Nem tudok megtanulni angolul" és „Inkább nem szólalok meg az értekezleten, úgysem jók az ötleteim”. Szinte mindenkinek vannak korlátozó hiedelmei a munkahelyi teljesítményével, a barátaival, a családi kapcsolataival, a szokásaival kapcsolatban, és valószínűleg ezeknek a gondolatoknak kevés közük van a valósághoz.
Következzen néhány gondolatfrissítő hack, amit az érzelmeid kezelésére és az önbecsülésed helyreállítására használhatsz, plusz néhány tipp, amit rögtön ki is próbálhatsz:
1. Vezess naplót!
A terapeuták azt javasolják, hogy szentelj egy titkos kis füzetet teljes egészében ennek a projektnek. Amikor a nap folyamán bármilyen okból felbukkan benned egy-egy igazán negatív gondolat magaddal kapcsolatban, azonnal írd le. Ha az első gondolatod az, hogy béna vagy és a legrosszabb ember a világon, akkor írd le azt, szó szerint. Ne kezdd el értelmezni, nem kell rágódni rajta tovább, csak írd le és kész.
Eleinte a nap végén érdemes átnézned a leírt érzéseket (ha már ritkulnak, akkor elég lesz hetente is), és elkezdheted átfogalmazni őket. Előfordulhat, hogy az első napokban, amikor szembesülsz a napi felhozatallal, tényleg szükséged lesz néhány percre, hogy megnyugodj, mert sokkolhat, amit olvasol. Ha sikerült, jöhet az átfogalmazás. Lassan el fogod kezdeni meglátni a gondolkodásod mintáit, és felfedezed majd, hogyan veszik át az irányítást feletted ezek a tolakodó állítások.
Ugye hogy nem.
Néhány példa arra, hogyan dolgozhatsz a gondolataidon:
„Akármit csinálok magammal, akkor is ronda vagyok.” → „Büszke vagyok arra, hogy ma farmer helyett elegáns ruhát vettem fel.”
„Ha most elmondanám az ötleteimet, kirúgnának, mert rájönnének, hogy ostoba vagyok.” → „Az értekezlet alatt eszembe jutott egy csomó ötlet, és ez jó. Különösen annak örülök, hogy mások ki is mondták, amire én gondoltam.”
„Rossz munkatárs vagyok, mert nem készültem el időben a projektemmel." → „Nagyon keményen dolgozom, hogy minőségi munkát tegyek le az asztalra, és ez néha több időbe telik."
„Soha nem lesz normális kapcsolatom, mert kövér/öreg/sovány stb. vagyok.” → „Azt akarom, hogy valaki úgy szeressen, ahogy vagyok, és ne kelljen magam átformálni miatta."
2. Kis lépésekkel haladj!
Amikor egy egész negatív gondolatcsalád átformálása túl nagy falatnak látszik, a terapeuták azt tanácsolják, hogy szedd szét kisebb darabokra.
Ehelyett a „dolgozom rajta” megoldást érdemes alkalmazni. Ahhoz, hogy sok év negatív gondolkodás után el tudd fogadni magad, egy kis idő kell. És ha már lesznek kezdeti sikereid, akkor is vissza-vissza eshetsz, és előjöhetnek újra a negatív gondolataid. Sajnos a legtöbben elég keményen bánunk magunkkal, ezzel szeretnénk elkerülni a szomorúságot, félelmet vagy csalódást. Csakhogy egyúttal a sikert is elkerüljük így.
Néhány példa erre a módszerre is:
„Alkalmatlan vagyok erre a munkára". → „Most új kihívással kell szembenéznem".
„Soha nem lesz senkim.” → „Nem jó egyedül. Dolgozom azon, hogy találjak valakit, aki szeret."
„Csúnya vagyok.” → „Mindenkinek más az ízlése, aki nekem bejön, az másnak nem. Ez nagyon szubjektív dolog.”
„Soha nem lesz elég pénzem, hogy normálisan éljek.” → „A legfontosabb dolgokat meg tudom venni, de találnom kell egy másik bevételi forrást, hogy több pénzem legyen.”
3. Meg tudod csinálni!
Amint észreveszed, hogy megint katasztrofálisan látsz mindent, próbálj hátralépni egyet. Tudatosítsd magadban, hogy mit érzel, miközben ostorozod magad. Izzad a tenyered? Befeszültél? Meggörnyed a hátad? Meleged lesz vagy ellenkezőleg, kihűlnek a végtagjaid és reszketsz? Ha látod, hogyan reagál a tested a stresszre, azt is könnyebben belátod, hogy mennyire rosszat tesz neked.
A legjobb ilyenkor, ha egy kicsit együtt tudsz érezni magaddal.
A terapeuták szerint ilyenkor állj le, és konkrétan tedd a kezed a szívedre. Közben emlékeztesd magad arra, hogy rendben van, ha negatív érzésekkel küzdesz. Nem vagy ezzel egyedül, és valójában nem olyan ember vagy, amilyennek ebben a pillanatban érzed magad. Ez az apró, egyszerű gesztus önmagában segít, és bármikor, bárhol elvégezhető. Ahogy enyhül a szorítás, egyből jobban fogod érezni magad, könnyebben és nagyobb sikerrel oldod meg a feladataidat.