Hodász András: „Hogy nehezteltem-e Istenre a mélypontok alatt? Volt bennem düh, de ez is egy kapcsolat”
Hodász András egykori római katolikus pap, influenszer, újságíró. Kilenc évig szolgálta papként az egyházat, mostanában saját videócsatornát vezet, párkapcsolati csoportokat visz és cikkeket ír civil munkája mellett. Célja, hogy felhívja a figyelmet azokra a fontos témákra, amelyekről nem vagy csak nagyon keveset beszélünk.
- Miért kezdtél el párkapcsolati tréninget tartani? Választhattál volna bármilyen más területet, mint az egyéni coaching.
- Papként sok párral találkoztam, közel háromszáz jegyespárral dolgoztam együtt, és miután világi emberként folytattam az életemet, tudtam, hogy párokkal ezentúl is szívesen foglalkoznék. A párkapcsolati tréning alapötletét is a jegyeskurzusok adták, ahol a párok egy csoportban tanulhatnak olyan hasznos dolgokról, amelyek megerősítik őket a nehézségek ellenére is.
- Azonnal jöttek a résztvevők?
- Bevallom, aggódtam, hogy mennyi embert fog érdekelni ez a projekt, hiszen időbe és pénzbe kerül. A legnagyobb meglepetésemre az első kurzus meghirdetése után azonnal beteltek a helyek, és egy napon belül új kurzust kellett szerveznem, hogy azok is részt vehessenek a tréningen, akik lemaradtak az első körös jelentkezésről. A csoportok két tematika szerint zajlanak, amely közül az első a párkapcsolati kommunikáció, a második a párkapcsolati konfliktusok. Ma pedig egy harmadik tematikát tervezek, amely egyéni tanácsadásra fókuszál a kapcsolatban élő emberek számára.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
- Ilyen sokat veszekednek a párok?
- Nem egészen. A problémák részei a kapcsolatoknak. Ha nincsen konfliktus, akkor ott nincsen valódi párkapcsolat. Sajnos sokan abban az illúzióban élnek, hogy a tökéletes kapcsolatban nincsenek nehézségek, nincsenek veszekedések, pedig valójában minden emberi kapcsolatban vannak surlódások. A párkapcsolatnak pedig megvannak a különböző szakaszai, amelynek az első felében még minden nagyon idilli, de ez jellemzően az első egy évig tart, utána felszínre jönnek a gondok.
Vagyis igen, olykor veszekednek a párok, viszont ez önmagában rendben van, problémáról akkor beszélhetünk, ha rosszul kezelik a konfliktusokat. Erre kell megoldást találni.
- Felmerül a kérdés, hogy egykori papként hogyan adhatsz tanácsot a párkapcsolatban lévő embereknek, hiszen te magad cölibátusban éltél hosszú évekig.
- Ez igaz, viszont a papszentelés előtt több kapcsolatom volt, illetve ma is párkapcsolatban élek. Illetve ne feledjük el, hogy a papokhoz sok jegyespár érkezik a házasságkötés előtt, így hozzám is több százan jöttek, ahogy a beszélgetés elején is említettem. A katolikus egyházban a házasságkötés feltétele az is, hogy a párok jegyeskurzusra járnak, amely segít tisztázni bizonyos kérdéseket a tartós párkapcsolat érdekében. Ugyanis egy házasságért meg kell dolgozni. Vallástól függetlenül minden pár azzal a szándékkal házasodik, hogy életük végéig együtt maradnak, és adott esetben a papoknak fontos szerepe van abban, hogy a jegyespár házasság előtt beszéljen a nehéz kérdésekről is. Ezáltal volt lehetőségem megismerni rengeteg párkapcsolatban álló nőt és férfit.
Vagyis nekem igenis nagy tapasztalatom van a kapcsolati nehézségeket illetően, arról nem is beszélve, hogy papként a gyónások során is sok párkapcsolati kérdéssel érkeztek hozzám a hívek.
Ezért ma bátran vállalom, hogy segítek a hozzám forduló pároknak.
- Itt szeretném megkérdezni, hogy van mindenre időd? Civil munkád mellett egy saját videócsatornán is dolgozol és szerzőként is működsz.
- Sosem voltam Netflixes, aki esténként nem vágyik semmi másra, mint arra, hogy leüljön a sorozat elé. Papságom alatt is volt saját videócsatornám és akkor is írtam cikkeket egy keresztény lap számára. Ma főállásban egy kávézóban dolgozom, mellette tavaly év végén elindítottam az Aeternum csatornát, amellyel közös gondolkodásra hívom a nézőket. A projekt kettős célt szolgál, egyrészt, hogy fontos témákról beszéljünk, mint a például a homoszexualitás, amellyel kapcsolatban még mindig rengeteg tévképzet él az emberekben.
Másrészt szeretnék párbeszédet kezdeményezni, ezért olyan személyekkel is beszélgetek a videókban, akikkel nem értek egyet, ugyanakkor szeretném megmutatni, hogy milyen jelentőséggel bír a másik meghallgatása. Erre ma óriási szükség van! A kávézóban tehát a megélhetés miatt dolgozom, az Aeternum csatornával a közös gondolkodásért és párbeszédért dolgozom, az írást mindig is szerettem, ezért folytatom, míg a párkapcsolati csoport szívügyem, és így nagyon jól érzem magam. Talán azt is mondhatom, hogy sosem voltam jobban.
- Hányadán állsz Istennel? Az egyház elutasító volt veled, érthető lett volna, ha azt mondod, hogy többé már nem érdekel Isten.
- Nem ingott meg a hitem. Persze ezt befolyásolta az is, hogy milyen Istenkép alakult ki bennem. Az emberek sokféleképpen látják Istent, vannak, akik úgy gondolják, hogy Isten az, aki befolyásolja az életünk eseményeit, hogy Ő az, aki elveszi a szeretteinket, Ő az, aki rossz vagy éppen jó irányba tereli a dolgokat. Az ilyen emberek könnyen kiábrándulhatnak Istenből, mondván Ő okozza a sok nehézséget.
Ezért köszönöm, jól vagyok Istennel! Sőt, még szorosabb lett Vele a kapcsolatom. Hogy nehezteltem rá a mélypontok alatt? Persze, hogy volt bennem düh, de ez is egy kapcsolat. Melyik kapcsolatban nincsen konfliktus?