Nedves törlőkendőtől a maszkolószalagig – túlélőcsomag kisgyerekes autóúthoz
Kisgyerekkel. Autóval. Utazni. Nem. Gyerekjáték.
Mert a kicsik unatkoznak, éhesek, szomjasak, aludni akarnak/nem akarnak aludni, meg akarnak állni/nem akarnak megállni, jön a hányinger/nem jön a hányinger, és akkor még csak a huszadik „De mikor érünk már oda?” kérdésnél tartunk.
A szülő meg próbál minderre és mindenre felkészülni, és besuvasztani az utastérbe egy komplett háztartást.
Álljon itt ezért egy lista a valóban szükséges, kézipoggyászba való eszközökről!
Kicsi és nagy szemeteszacskók
Alapvetően nem szeretjük a műanyag szatyrokat, de autós utazásnál egyszerűen megkerülhetetlenek. Érdemes egy tekercs kisebb és egy tekercs nagyobb méretű szemeteszsákot is venni.
A kisebbeket lehet szemetesnek, kesztyűnek, hányós zacskónak használni, a nagyobbak pedig gyakorlatilag elnyelik a kisebbeket, vagy elfér bennük minden, ami valamilyen módon koszos vagy nedves lett (lehányt plüssmackó, átpisilt ruha, leöntött zokni, elütött állat).
Nedves törlőkendő, zsebkendő, kézfertőtlenítő
Egy komplett takarítószettet is vihetnénk az esetleges balesetek eltakarításához, de a nedves törlőkendő gyakorlatilag univerzális eszköz. A zsebkendőt talán nem kell magyarázni, érdemes két százas csomaggal és mellé több kisebb, könnyebben adagolható pakkal készülni. Kézfertőtlenítőnek válasszunk fújós változatot, annak tartalma kicsi illetéktelen kezekbe kerülve kevésbé esik áldozatul.
Vékony kendők, vastag törülközők
Előbbiek ablaksötétítésnél, testvérek bőrfelületének elválasztásánál („Anyaaa, megint hozzám ért!”) lesznek hasznosak, vezető vagy más utas miatt hűvösebbre állított klíma esetén pedig takaróként, összegyűrve párnaként használható. A törülközők ugyanígy a fázósabbakat tudják melegen tartani, használaton kívül pedig érdemes lábszinten, az egyéb csomagokat letakarva, de kéznél tartani, ha valamelyik gyerek mégse tud időben szólni, hogy zacskóra vagy megállásra lenne szüksége.
Kenődésmentes étel, ragacsmentes ital
A kakaós csigák és gyümölcslevek nagy segítséget nyújtanak a kisgyerekes családok életében, de egy autóúton több kárt tudnak okozni, mint amekkora hasznot hoznak.
Ételnek legjobb az otthon előre dobozolt vagy zárható zacskóba adagolt töltetlen és nehezebben morzsálódó kekszféle (a klasszikus háztartási keksz vagy az Albert keksz ilyenek, a Korpovit vagy a bolti zabkekszek viszont már egy erélyesebb ráfogástól is szétesnek, így ezeket ilyenkor mellőzzük). Persze, ha van saját receptünk, amit az egész család szeret, abból is betárazhatunk.
Jó szolgálatot tesznek ilyenkor a sima pékáruk (kis kifli, nagy kifli, bagett, perec, pacsni) és a ropifélék családjának tagjai (kisperec, tönköly ropi, kisméretű krékerek). Bármilyen egészségesek, a friss vagy aszalt gyümölcsök, diákcsemege-félék inkább csak a megállóknál kerüljenek elő a félrenyelés elkerülése végett.
Innivalónak azért (is) a legjobb a sima víz, mert abból senki se fog a kelleténél többet inni, így több pisiszünetet is kiiktathatunk az útból. Azt pedig, hogy a kiömlött/kifolyt/lecsepegett üres víztől semminek és senkinek nem lesz baja, szerintem nem külön magyarázni. Ráadásul lehet vele arcot/kezet/egyebet mosni.
Arra figyeljünk, hogy vagy hűtőtáskában, vagy termoszban tároljuk a hideg vizet, illetve, hogy lehetőleg mindenkinek legyen külön kulacsa vagy pohara.
Zene, mese, hangoskönyv
Bármi köti le tíz percnél hosszabban egy gyerek figyelmét, az jöhet. Ha még helyet se nagyon foglal, akkor pláne. Akinek a gyereke bírja az autóban történő mesenézést (hosszú, egyenes autópályás utak előnyben, szerpentines változatok kevésbé), az vihet bármit, aminek hallgatását ő maga is el tudja viselni. A mesenézés ellen szól, hogy a zene- vagy mesehallgatás egyrészt többeknek elérhető, másrészt utóbbi kevésbé terheli meg a limbikus rendszert: a szem tud pihenni vagy a távolba fókuszálni, így kisebb a valószínűsége a rosszullétnek. Több különböző zenei ízlésű gyerek esetén jól jöhet, ha mindenkinek van saját eszköze, és a fülhallgatóval el tudja magát szeparálni a többiektől. Apropó, fülhallgató…
Füldugó, zajszűrő
Nem minden navigátor tud Gryllus Vilmossal együtt éneklő 4-5 évesek mellett a lehajtókra vagy a vezető kérdéseire koncentrálni, ezért aztán jó szolgálatot tehet egy olyan füles, aminek segítségével kicsit tompíthatjuk a Jön a tigris!-t. Ugyanezek segíthetnek a hátsó sorokban alvóknak kizárni a „Nem itt kellett volna lehajtani”-párbeszédeket. Meg úgy egyébként, bárkinek bármikor jól jöhet egy füldugó.
Játék, kisautó, plüss
Bármilyen játék jöhet, ami fél perc alatt hiánytalanul pótolható az utastérből vagy gond nélkül össze lehet szedni menet közben az ülések alól. A többi inkább maradjon otthon vagy a csomagtartóban.
Minden másra ott a nemrég az Instagrammon látott, minden utazást megmentő eszköz: a maszkolószalag. Érdemes végignézni a videót, amint egy anyuka hadarva sorolja, mi mindenre jó a maszkolószalag egy kisgyerekes utazásnál a kétujjas játékmentéstől a konnektorzárásig.
Nagy lesz az út, de mi ugye mégse várunk
Ezen kívül jól jöhet még mindenkinek egy váltás ruha, különböző mesefigurás ragtapaszok, egy svájci bicska, egy üvegcse levendula, citrom vagy menta illóolaj az esetlegesen keletkezett és kiszellőztethetetlen szagok elfedésére, VIP jutifalat az első sorban ülő kiszolgáló személyzetnek (nálunk ez tavaly egy doboz vegyes Jelly belly volt, amihez bevezettük azt a szabályt, hogy csak egyesével esszük és meg kell mondani, milyen ízű volt- így sokáig kitart). A lista a végtelenségig folytatható a tárgyi eszközökön túl a türelem, rugalmasság, lelki béke említésével…