Kutatás – A Facebook jelentősen megnöveli a depressziót és a krónikus szorongást a tizen- és huszonéveseknél
A közösségi oldalak – jelen esetben a Facebook – lassan két évtizede az életünk része. Arra, hogy addiktív, nem nehéz rájönni, és sokan régóta gyanítják azt is, hogy nem igazán tesz jót a mentális egészségünknek. Azok, akik lejöttek a "szerről", lényegesen nyugodtabbnak, valódibbnak, stresszmentesebbnek érzik a mindennapjaikat, míg a social médiát naponta görgetők épp ellenkezőleg: depresszióról, izoláltságról, szorongásról és frusztráltságról számolnak be.
A tünetek súlyosabbak voltak azoknál a diákoknál, aki egyébként is küzdöttek valamilyen mentális problémával (pl. enyhe szorongás, pánikbetegség).
Az eremény nem lepte meg a pszichológustársadalmat, ám aggodalommal tölti el őket. Amikor a Facebookot először kezdték el ilyen szempontból vizsgálni, 2004 és 2006 között, még csak a Harvard egyetem hallgatói számára volt elérhető, de a megkérdezettek már ott is mentális lejtmenetről számoltak be. Egyre többen küzdöttek depresszióval, krónikus stresszel, idegességgel.
A közösségi platformot ezután 58 amerikai iskola és egyetem kezdte használni, és az ottani tanulók tapasztalatai is hasonlóak voltak. Jonathan Haidt pszichológus szerint mentális szempontból három vészjelző mérföldkő volt. 2006, amikor elindult az "idővonal" funkció, tehát a felhasználók egymás után látták lepörögni az orruk előtt ismerőseik élettörténéseit, posztjait, azután 2009, a "tetszik" gomb hozzáadása, később pedig (évhez már nem köthetően) az "okos algoritmus" bevetése, tehát amikor a Facebook elkezdte letapogatni a használók érdeklődését, és aszerint dobálgatni nekik a posztokat, reklámokat, cikkeket és egyéb tartalmakat.
Az okok sokfélék, de a szakemberek néhány egyértelmű tényre már rá tudnak mutatni: az ismerőseink, barátaink kirakatba tett pillanatai, életeseményei állandó hasonlítgatásra kényszerítenek bennünket, amelyből többnyire mi jövünk ki rosszul. A Facebookon úgy tűnik, mindenki boldogabb, problémamentesebb, szerelmesebb, gazdagabb, mint mi.
A másik ok: a trollok és a hatalmas mennyiségben ömlő hírek (főleg a politika) feldolgozhatatlanul sok negatív impulzussal bombázzák az agyunkat, és persze a lelkünket. Egyszerűen túl sok az információ, ezen belül a negatív információ. Aki pár órát Facebookozik, könnyen érezheti úgy, hogy máris itt van az Armageddon.
A haramdik: a Facebookon látott lájkverseny bennünket is arra késztet, hogy "villogjunk" a saját életünkkel, hogy megmutassuk, hogy nekünk is jól megy, mi is virulunk, akkor is, ha ez nem igaz. Ez óriási nyomás alá helyez bennünket, plusz arra kényszerít, hogy életünk olyan kis részleteit is a világ elé tárjuk, amelyeket egyébként eszünkbe se jutna. Ez a fajta kitettség egyenes út a szorongás és az egyéb mentális rendellenességek felé.