ÉLETMÓD

Kisléptékű nyaralás - idén válaszd a nagy szállodaláncok helyett a különleges hazai magánszállásokat!

A Nyírjesi házikó, a HUNZA Ecolodge és a Lámpás az úton házikójába beleszeretni könnyű, hazamenni belőlük nehéz. Mutatjuk, melyik mitől különleges!

Megosztom
Link másolása

Te is utálod, ha a nyaralásodat mások miatt nem tudod élvezni?

A hotelben a korán kelő kisgyerekek kiabálása ver fel, a wellness-ben folyton résen kell lenni, ha be akarsz jutni a jacuzzi-ba, a kempingben meg a hajnalig dajdajozó fiataloktól nem tudsz pihenni?

Szeretnéd, ha a pihenésre költött pénzed idén nem egy nagy szállodaláncolat mögötti céget, hanem kisemberek álmait támogatná?

Szerencsére itthon is egyre több az olyan magánszállás, ami a természetbe illeszkedve, a kisléptékűséget, közvetlenséget és otthonosságot helyezi előtérbe. Ezek közül most hármat mutatunk be, melyeket bármikor szívesn kipróbálnánk!

HUNZA EcoLodge - Mesebeli mikro ökoszisztéma a Mecsekben

Ha valaha is vágytál a Gyűrűk Ura Megyéjébe, ha irigykedve olvastad vagy nézted a hobbitok kényelmes, lassú és napsütötte életét, akkor el kell látogatnod Bodolyabérre.

Tolkien mesevilága ugyanis mintha oda költözött volna a HUNZA birtokra.

Milady és Roeland két gyerekükkel, Nándorral és Hubával építik ezt a barátságos, nyitott, környezettisztelő kis ökoszisztémát, és várnak szeretettel mindenkit, aki szeretne kapcsolódni, feltöltődni, a természet adta kincsekben megmerítkezni.

Különböző szálláshelyeik közt megtalálod a Mézeskalács Házikót, a Lakószekeret és a Lombházat is, de glampingelhetsz a luxus sátrak egyikében vagy a saját hozott sátradban is.

Mindegyik lokális alapanyagok és erőforrások segítségével épült, környezetbarát és alacsony energaigényű.

A mintegy 2 hektár területen elhelyezkedő ökoszállás egy erdőszéli kis völgyben található, fél óra autóútra Pécstől, fél órányi bringázásra Orfűtől.

A szállást körülvevő és átszővő csodálatos kertet a permakultúra szabályai szerint művelik, és minden ehető virágból és termésből kerül a vendégek asztalára is. Roeland örömmel tölti be nem csak a házigazda, hanem a séf szerepét is, szezonális finomságait pedig nem csak szállóvendégként élvezhetjük. Minimum 10 fő esetén személyre szabott műhely program keretében vezet be minket a mediterrán és keleti konyhavilág és a helyi borok házasításába, Milady pedig a gyógy-és fűszernövények és a permakultúra területén szerzett tapasztalatait osztja meg velünk ezeken az eseményeken.

A házigazdák vallják: a kikapcsolódás mindenkinek jár, és őszintén hisznek az igazságos elosztás elvében. Emiatt igyekeznek a Hunza árait a magas minőség mellett a lehető legalacsonyabban tartani, és

amennyiben szükséges, külön szociális kedvezménnyel segíteni azokat, akik nem feltétlenül engedhetik meg maguknak ezt a fajta pihenést.

Saját mikro-farmjuk organikus terményfeleslegét baráti áron vagy sokszor ingyen adják a helyi közösségnek, bevonva ezáltal őket is a saját kis békebeli világukba. Aki egyszer ellátogat hozzájuk, az pedig tagja lesz ennek a közösségalapú családnak.

Nyírjesi Házikó - Kincskereső kiskabin a tónál

Van egy tóparti kis ház Budapesttől másfél órányira, ahova már az odavezető út is felér egy vezetett meditációval.

A Balassagyarmat különálló városrészeként működő Nyírjeshez a csodálatos Dunakanyar mentén, majd a Rétságon át vezet az út,

a nógrádi zöld dombok között kanyarodva pedig észrevétlenül lazulnak el  a mindennapi stresszben beállt váll- és állkapocs izmaink.

A szálláshoz érkezve pedig csak fokozódik a ez az érzés, amikor meglátjuk a kültéri dézsát, a házikóba lépve pedig már azt se tudjuk, mit szeretnénk előbb: inni egy jó kávét, beülni a dézsába vagy kipróbálni a bringákat a környéken.

Utóbbit akkor is megtehetjük (2 fő erejéig), ha nem készültünk saját kerékpárral: a foglalásban ugyanis benne van az ottani bringák használati díja is.

Ha a sportolásra szavazunk, nem csak a tórendszer körül érdemes karikázni egyet, hanem jó ötlet felkeresni a 2021-ben átadott Nyírjes Trails erdei bringapályát.

Az ingyenesen használható park nem csak profik számára ajánlott, kellemes kikapcsolódás bárki számára, aki szeret a természetben biciklizni.

A kétkerekű járgányok szerelmeseinek pedig kötelező ellátogatni a balassagyarmati kerékpár múzeumba is, ahol a különféle járgányok között beleolvashatunk a Biciklis Nagykönyve is, mely Leonardo da Vinci 1492-ben készült vázlataitól kezdődően napjainkig mutatja be a jármű fejlődésének történetét.

Ha a természetnek nem csak a zöld, leveles lakói kedvesek számunkra, akkor látogassunk el a Nyírjesi Fűvészkertbe és a vadasparkba is, ahol számtalan állat, köztük gímszarvasok, dámok, muflonok, őzek, vaddisznók, kameruni törpekecskék, merinói juhok, nyulak, emuk, shetlandi pónik, aranysakál, alpakák, Benett-kenguruk, ormányos medvék várják, hogy természetszerű környezetben figyelhessük meg őket.

Hazatérve a szállásra rendelhetünk vacsorát a város különböző éttermeiből, majd választhatunk: dézsázás előtt vagy után filmezünk (a házban a Netflix és az HBO felhozatalából válogathatunk).

Másnap a reggelit kérhetjük házhoz a házigazdától, vagy kipróbálhatjuk a város valamelyik  kávézóját, hiszen gyalog is csak egy negyed óra a belváros. Ha pedig már a városban vagyunk, megnézhetjük a Palóc Múzeumot, a már említett Kerékpár Múzeumot vagy a Pannónia Múzeumot is, vagy hogy még egy járművet említsünk, a közelben lévő Palóc Ring-et, ami hazánk leghosszabb bérgokart pályája.

Ha inkább a szállás természetes környékén maradnánk, kipróbálhatjuk a szállóvendégek számára készített  kincskeresős-túrázós játékot is.

Az erdőben három elrejtett tábla várja, hogy megtaláljátok őket, a rájuk írt számkódok felhasználásával nyílik ugyanis a szálláson található ládika, benne a meglepetéssel.

A kalandhoz térkép és tájoló is jár, így nem kell ilyesmivel külön készülnötök.

A környékbeli tavaknál horgászengedéllyel és napijegy kiváltásával bárki horgászhat, aki pedig inkább a vízről élvezné a tájat, az akár az Ipolyon is kajakozhat.

Természetesen számtalan gyönyörű túraútvonalat is végigjárhatunk, legyen az akár a Segítő Szűz Forrás, a csesztvei Teréz-kilátó vagy Csóványosi kilátó.

Akárhogy is töltjük itt az időt, élményekkel és friss energiákkal telve térhetünk majd haza.

Lámpás az úton - Slowliving, ami függővé tesz

Bor, mámor, Csókakő.  Vagy inkább bor, lelassulás, Lámpás.

A móri borvidék egyik legszebb panorámájával rendelkező házikó télen-nyáron, hétköznap és hétvégén is ugyanazt tudja nyújtani: kiszakadást a mindennapokból, fókuszváltást, elcsendesedést.

Az otthonos, kreatív megoldásokban bővelkedő lak magán hordozza számos kiemelkedő ízlésű és a természetes rendszerekben hívő szakember munkáját,

többek között Őrfi Eszterét, akiről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.

A három terasszal is rendelkező házban négy fő számára van fekvőhely, jól felszerelt konyha és fürdőszoba lábas káddal, gyapjú papucsok, fürdősó és még számtalan, a kényelmünket szolgáló eszköz.

Ágiék gondoltak az egészen kicsi gyerekkel érkezőkre is: nekik nem kell aggódniuk a babafürdőkád, hinta, bébiőr vagy a bili, és az otthoni játékok közül is csak a legfontosabbakat kell magukkal cipelniük.

Aki pedig kisállattal érkezik, azok számára etető- és itatótál, ágytakaró, sáros idő esetére extra lábtörlő és labdák állnak rendelkezésre.

Az 1500 m2-es telek már most is gyönyörű, de mivel a házigazdák hosszútávon igazi erdőkert kialakításában gondolkoznak, idővel a látvány még szebb, a biodiverzitás még szembetűnőbb lesz a ház körül. Ha a Lámpásban maradunk, akkor is garantált a tökéletes pihenés, de aki aktívabban szereti tölteni az ott töltött napokat, azokat számos programlehetőség várja a környéken, Ágiék nagyon szépen összegyűjtötték, hova és milyen időben érdemes menni gyerekkel ( móri Lamberg -kastély, gánti bauxitbánya),  kettesben (ebédelni a csákberényi SÉF vidéken étterembe, wellness-re a móri Hétkúti Wellness Hotelbe) vagy közösen kirándulni ( a bakonynánai vízeséshez, a fehérvárcsurgói kastélyparkba vagy akár a kisgyóni elnéptelenedett faluhoz gombászni).

Aki pedig reggelire is a helyi finomságokat kóstolná meg, azoknak házhoz jönnek a környék termékei.

A Lámpás második otthonként várja azokat is, akik egyedül menekülnének el egy kicsit a világ elől, vagy máshol töltenék a home office napjaikat: ha szeretnél néhány hétköznapot így tölteni, a Lámpásban ezt kedvezményes áron teheted meg.

Akármilyen felállásban is látogatunk el a csókakői kis ékszerdobozba, készüljünk fel rá, hogy hazatérve furcsa honvágyunk lesz, és azt kezdjük el tervezgetni, mikor térhetünk vissza pár napra a fekete házikóba.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása