ÉLETMÓD

Kérlek, ne hozz a gyereknek édességet, mert én fogom megenni – titokban, mérgesen és akaratom ellenére

De mi lehet a kiút a csokiba mártott megküzdési technikából? Mentolos víz? Lenmag? Padlón fetrengés? Vagy önismeret és tanulás?
Solomayer Anna - sassy.hu
2024. február 04.


Megosztom
Link másolása

Nem, nem tudom megállni, hogy stresszhelyzetben ne egyem meg a dugi csokit.

Nem, nem tudom számomra is elérhetetlen helyre tenni.

Nem, jelen élethelyzetben nem tudom magam más módon megnyugtatni.

Nem tudok elmenni futni a három kisgyerek mellől bármikor, amikor stresszhelyzetbe kerülök.

Nem tudom nekik azt mondani: drágáim, anya most bemegy a szobába és szeretne 5, na jó, ne legyünk telhetetlenek, 2 percig csendben a saját levegővételére figyelni, addig kérlek ne tegyetek kárt se egymásban, se magatokban, se a berendezésben.

Nem tudom válogatott cifraságok közepette kiventillálni magamból azt a tehetetlenségből fakadó feszültséget, hogy nem tudom lazán és szeretettel kezelni a gyereknevelés egyes akadályait, mert annak 3 pár kihegyezett gyerekfül lenne a tanúja.

És ami a legfontosabb:

nincs jelenleg olyan érzelemkezelési technikám, ami erre az időszakra könnyen és egyszerűen alkalmazható lenne.

De próbálkozom.

Például az alábbi tudatos/tudattalan trükkökkel.

Gargalizálás mentolos vízzel

Mi az, ami ugyanolyan egyszerűen elérhető, mint a spájzban a gyerekek Mikulás-csokijai és ugyanolyan gyorsan lenyugtat, vagy legalább elveszi a kedvem a csokitól?

Hát például a fogmosás.

Illetve a fogmosásnak egy instant változata, a mentolos vízzel való öblögetés. Mert fogat mosni időbe telik, egy korty csípős víz megcentrifugálása a számban viszont csak pár másodpercet vesz igénybe.

Az hatás pedig ütős.

Hiszen kinek van kedve (vagy legalábbis gusztusa) az After Eight-rajongókon kívül mentolos-kámforos szájízzel csokit enni?

Ezért aztán egy időben rendszeresen tartottam a konyhapulton egy szép, kék üvegben mentolos vizet, hogy ha jön a szükség, kéznél legyen a segítség.

Azonnal működik, hiszen a mentol seperc alatt átveszi az uralmat az ízlelés felett, ha viszont még egy fél percet rászán az ember egy kis gargalizálásra is, a hatás megsokszorozódik.

A gargalizálás során ugyanis a bolygóideget is stimuláljuk, ami optimális működés esetén segít az adott stresszhelyzetből visszaállni a normális kerékvágásba.

Ugyanilyen hatást érhetünk el egyébként énekléssel is: egyfelől amíg éneklünk, nem tudunk enni, másrészt pedig ezzel is kisimítjuk a bolygóideget, eltereljük az elménket a problémáról. Kár, hogy a gyerekeim nem bírják, ha éneklek…

Kömény, len- és szezámmag rágcsálás

Az étkezés utáni, jutalmazásnak vagy stresszcsökkentőnek beállított édességevés problémája legtöbbünknél a gyerekkorban gyökerezik:

- Megetted a főzeléket? Tessék, kapsz érte egy csokit!

- Lecsúsztál az első helyről a futóversenyben? Gyere, együnk egy sütit!

És így tovább. A glükózzal való bensőséges kapcsolatunkat nehéz felülírni, főleg, ha stresszes helyzetről van szó.

Ilyenkor ugyanis a szervezet túlélő üzemmódba kapcsol, és mivel nem tudja előre felmérni, mekkora energiára lesz szükség az adott feladat megoldására, egyszerre kezd el tartalékolni és az elérhető forrásokból feltankolni.

Az élet pedig tele van olyan stresszhelyzettel, amikor az egyik legegyszerűbb megoldás egy cukros ételt magunkhoz venni.

Ahogy egy dohányos sem gondolkozik el a stresszoldó cigi meggyújtása előtt, hogy milyen más megküzdési stratégiát választhatna még, úgy a cukorra támaszkodóknak is könnyebb egy légzőgyakorlat helyett levenni a polcról egy csokit. Vagy kettőt.

Viszont az édességgel, étellel való önnyugtatást a dohányzáshoz hasonlóan lehet és érdemes valami hasonló, de kevésbé káros dologgal helyettesíteni.

Sokan esküsznek a rágózásra, ami kutatások szerint valóban csökkenti a feszültséget.

A rágót azonban nem mindenki szereti, például a cikk írója sem. Más, hasonlóan sok rágást igénylő étel viszont például a köménymag, a lenmag vagy a szezámmag. Egy ilyen keverék ráadásul az összetevőkben megtalálható magnézium segítségével tovább csökkentheti a stresszt, és sokkal egészségesebb, mint bármilyen rágó.

Ha nem tudsz elfutni, küldd magad padlóra!

A stresszel való megbirkózásnak a szakemberek szerint kétféle típusa van: a problémafókuszú és az érzelemfókuszú.

Előbbi során a stresszt kiváltó okot, ingert igyekszünk megszüntetni, megoldani, legrosszabb esetben otthagyni.

Ha erre nincs módunk (lásd nem tudom otthagyni a három gyerekemet gyakorlatilag egy percre sem), akkor igyekszünk az érzelmeinken keresztül enyhíteni a stresszt.

A szelfreguláció, vagyis az önnyugtatás képessége és ehhez kapcsolódóan saját tolerancia-ablakunk, azaz tűrőhatárunk azonban sok mindentől függ.

  • genetikai adottságok
  • biológiai tényezők
  • aktuális állapotunk (pl.: fáradtság szintje)
  • megelőző tapasztalataink (traumáink, kríziseink szűkíthetik a keretet)

Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy egy tartósan fennálló stresszhelyzetből indulunk az aktuális csokievési roham felé (például a hónapok, sokszor évek óta tartó fókuszvesztés, kialvatlanság, stb. ) vagy mondjuk egy erős, akut fejfájásból. Nem mindegy, hogy gyerekkorunkban milyen mintákat kaptunk (ha kaptunk) az érzelmeink kifejezésére, kezelésére (lásd Ha abbahagyod az üvöltést, kaphatsz még egy kocka csokit!)

Felnőttként látnunk kell, hogy mi az, amire egy adott helyzetben hatással lehetünk, és mik azok a tényezők, amikre felesleges a figyelmünket pazarolni.

Egy ilyen gyereknevelési helyzetben például akármilyen durván hangzik, de nem tudok hatással lenni arra, mit tesznek a gyerekeim, mit gondolnak, mit mondanak, hogyan reagálnak.

Irányítani talán valamelyest tudom, de attól, hogy én szilárdan elhatározom, hogy márpedig ők most szépen le fognak nyugodni, bocsánatot kérnek egymástól majd közösen elpakolnak, ez még nem fog teljesülni.

Amire viszont hatással lehetek, azok a saját szavaim, a saját gondolataim, a saját fókuszom.

A fókuszomat pedig adott esetben nyugodtan állíthatom egészen alacsonyra is: konkrétan a padlóra. A padlóra kerülés ugyanis nem minden esetben rossz dolog.

Ahogy a gyerekek hiszti közben automatikusan levetik magukat a földre, annak fontos evolúciós háttere van. Az érzelemszabályozáshoz szükséges agyi területek a kicsiknél még nem elég érettek ahhoz, hogy kezelni tudják őket - és hát, valljuk be, sok felnőttnél is előfordul, hogy magából kikelve, gondolkodás nélkül dobálózik szavakkal és sokszor tettekkel is.

A földre vetődéskor viszont a test önmagát védi: a további eséstől, sérüléstől. Ez akkor is működik, ha önként fekszünk le, de nem ágyba, nem is szőnyegre, hanem minél keményebb, megtartóbb felületre, ahonnan már tényleg nincs fizikai értelemben lejjebb.

A földelésnek nevezett technika is kicsit erre épít: átvezeti a figyelmünket az itt-és-most fizikai valóságára, eltávolít az érzelmeinktől, időt ad a lecsillapodásra, hogy utána valamivel objektívebben állhassunk hozzá a problémához.

Fújd, vagy dobd ki... de csak mértékkel

Ha van olyan stresszkezelési technika, amiről már mindenki hallott, azok a légzőgyakorlatok. Mielőtt azonban arra gondolnánk, ez csak afféle spiri-jóga dolog, jó tudni, hogy ezek hatásosságáról tudományos bizonyítékok is vannak:

EEG-vizsgálatban kimutatták, hogy drasztikus különbség van az amigdala és a hippokampusz aktivitásában a belégzés és a kilégzés alatt. Belégzéskor mindkét régió, illetve az egész limbikus rendszeri működés aktívabb, mint kilégzéskor. Ugyanígy veszélyhelyzetben, szimpatikus idegrendszeri aktivációnál gyorsul a légzésritmus, nő a belégzés ideje, szemben a nyugalmi állapottal.

Az ilyenkor alkalmazott légzőgyakorlatok lényege ezért a kilégzés, illetve a légzések közötti szünet kitartásának növelése.

Tudatos alkalmazás és rendszeres gyakorlás esetén a légzésre való figyelem a prefrontális kéregterületek „mozgósításával”, azok kontrollfunkcióját növelve gátolja a limbikus aktivitást, csitítja az érzelmek tombolását.

Számos légzéstechnika létezik, melyek segítik a megnyugvást, a paraszimpatikus áthangolódást. Ilyen például a doboz, vagy négyszög-légzés vagy a 4-7-8 légzőgyakorlat.

Érdemes ezeket nem csak akut stresszhelyzetben, hanem naponta többször, nyugodtabb körülmények között is gyakorolni, ezzel a folyamatos edzéssel tudjuk ugyanis megfelelő kondiban tartani az érzelemszabályozó izmainkat.

Egy másik, kicsit több előrelátást igénylő technika a konténer-gyakorlat, mely megfelelő háttérmunkával segítségünkre lehet abban, hogy komolyabb stresszhelyzetben is képesek legyünk megnyugodni, és ha csak rövidebb időre is, de tehermentesíteni tudjuk a szervezetünket a stressztől. Ez a gyorssegély nagyon hasznos tud lenni, de nem helyettesíti a legfontosabbat: a folyamatos önismereti munkát. Mert ha csak pakolásszuk a probémáinkat és az érzéseinket egy konténerbe, dobáljuk ki őket az ablakon vagy söprögetjük őket a szőnyeg alá, azok képesek a legváratlanabb pillanatokban maguk közé rántani minket, hogy legyünk szívesek velük is foglalkozni.

 

 

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Videóval! Egy lányt hazaküldött a női HR-es az irodából túl szexi ruhája miatt, míg a férfi HR-es megdicsérte egy SOKKAL szexibbért
A kommentelők szerint itt bizony női irigységről van szó. Szerintetek?

Megosztom
Link másolása

Egy Marie Dee nevű TikToker – egyébként kétgyerekes családanya – nagy vihart kavart, és 22 millió nézőt vonzott be az egyik videójában, amelyben rögzítette, ahogy a női HR-es hazaküldi őt a munkahelyéről, mert szerinte az öltözéke „túl sok mindent mutat", és ezzel „eltereli a figyelmet".

A fiatal nő teljes alakban meg is mutatja a ruhát. Egy valóban testhezálló, magasított nyakú, térdig érő, fekete ruháról van szó. A felvételen persze csak a HR-es hangja hallatszik, ahogy azt mondja: "Sajnálom, de ilyet nem viselhetsz ezen a munkahelyen."

A kommentelők többsége szimpátiáját fejezte ki Marie iránt, szerintük egyszerűen csak arról van szó, hogy a HR-es irigy.

„Az a baja, hogy túl jól nézel ki. Ez neki már rögtön nem profi egy irodában. Hallani a hangján az irigységet” – írták többen is.

Marie ettől vérszemet kapott, és férje segítségével csinált egy másik videót is, amelyen egy kifejezetten szexis, mély dekoltázsú, zöld ruhát vett fel, egy kardigánnal, és besétált ezúttal a férfi HR-eshez, hogy szerinte ez rendben van-e.

„Persze, nagyon jól nézel ki” – hallatszik a férfi hangja, aztán, amikor a lány megfordult, meg is ismételte a bókot. Nem küldte haza, pedig itt azért már lehetett volna mibe belekötni.

Íme a két videó, a tanulságot pedig mindenki vonja le maga.

@notmariedeeThis is getting ridiculous.♬ original sound - NotMarieDee

@notmariedee Replying to @s0cialgarbage ♬ original sound - NotMarieDee

Forrás:The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Két gyerekkel otthagyták fix munkájukat, hogy inkább egy jachton éljenek Görögországban
Egy brit házaspár úgy döntött, elég a mókuskerékből, és habár a vitorlásélet is tartogat számukra nehézséget, egy percig sem bánták meg döntésüket.

Megosztom
Link másolása

Egy brit házaspár felhagyott a túlhajszolt időbeosztással, és úgy döntöttek, hogy otthagyják 9-5-ig tartó munkájukat. Eladták a házukat és az összegből vettek egy 100 000 fontos, azaz olyan 450 milliós jachtot.

Az elmúlt öt évben a pár két fiával, a kilencéves Noah-val és a 12 éves Josh-sal a görög szigeteken vitorlázott, és szuperül érezték magukat.

A merész lépést persze nem volt könnyű meghozni. Ross, a férj azonban heti 50 órákat dolgozott, és úgy érezte, emiatt lemarad gyermekei fontosabb mérföldköveiről.

„Azt akartuk, hogy jobban ki tudjuk elégíteni Josh extra oktatási igényeit, mivel ADHD-s és feltételezhetően magasan funkcionáló autista, miközben izgalmas, kalandos, nem fogyasztói nevelésben részesítjük őket, amitől világlátottabbak lesznek.” - mesélte a 43 éves Laura, az anyuka. Így a ház eladása és a hajó megvétele mellett döntöttek.

Persze a változás nem volt zökkenésmentes, ahogy a vitorlás élet sem az.

„A vitorlázó élet nagyon változékony, így a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése nehéz feladat. Bármiféle rutin fenntartása pedig óriási kihívást jelent.”

- mesélte Laura.

@sailinghollyblue POV: the kids have been fighting & you’re all stressed out - then you remember you live on a boat, so count your blessings - & instantly feel better. Yeah that 🌊❤️🦋 #sailing #sailinglife #liveaboard #sailingboat #sailingstagram #sailingyacht #sailingtrip #boat #ocean #sea #sailingadventure #sailingworld #greekislands #smoothsailing #sailinghollyblue @BoatFit ♬ orijinal ses - zera'

„Képesnek kell lenned arra, hogy »kaméleonként« viselkedj, amikor az időjárás vagy más körülmények megkövetelik, hogy változtass a terveden.”

2019-be úgy döntöttek, hogy egy kis időt Görögországban töltenek, végül azonban beleszerettek az országba és azóta sem hagyták el.

Ehelyett az elmúlt öt év során alaposan körbeutazták a szigeteket.

A hajózással járó költségek egy részét önerőből fizetik, másik részét pedig a három YouTube csatornájukból bejövő együttműködésekből. A hajót alaposan felújították, hogy kényelmesebb és gazdaságosabb legyen.

„Beépítettünk napenergiát, lítium-ion akkumulátorokat, vízkészítőt és más hasonló extrákat, amiknek köszönhetően dönthetünk akár úgy is, hogy teljesen hálózaton kívül működünk, közüzemi számlák nélkül.”

Ross a család hajójának kapitánya, Laura pedig az első tiszt. És hogy mit csinálnak mindez idő alatt a gyerekek?

Noah jelenleg magántanuló, míg Josh egy online virtuális középiskolába jár. De ha ez nem lenne elég, örökbefogadtak még két cicát is, akiket utazásai során mentettek meg.

@sailinghollyblue His Uber was late 🤣 #boatcat#boat#boatlife#sailinglifestyle #cat #funnycat #funnycats #funnycatvideo #funnyanimals ♬ original sound - Ross, Laura, Josh & Noah

Terveik szerint letelepedési engedélyt kérnek Görögországba, és itt folytatják majd továbbra is szabad életvitelüket.

„Egy nap szeretnénk egy nagyobb hajót, mert ahogy a fiúk tizenévesek lesznek, elkezdünk kifogyni a helyből.”

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3+1 módszer, amivel pofon egyszerűen megszabadulhatsz az idegesítő legyektől
Végre itt a jó idő, azonban a meleggel együtt megjelennek a bosszantó kis szárnyasok is.

Megosztom
Link másolása

Mindannyian szeretjük a nyarat, de van egy dolog, ami sajnos borzasztó idegesítő tud lenni. Ezek pedig a legyek.

Szerencsére van néhány egyszerű módszer, amivel könnyen megszabadulhatunk tőlük.

1. Csapdába ejtés

A légycsapdák nagyon praktikusak, és ha esetleg nem akarsz venni külön, akkor a konyhában található összetevőkből is könnyedén készíthetsz otthon.

Lehet például csapdát állítani befőttesüveg, cukor, víz és mosogatószer összekeverésével, hiszen a cukor édes illata becsalogatja majd a legyet, de kijutni már nem fog tudni az üvegből.

2. Illóolajok

Bizonyos illatok nem csak a szúnyogok ellen, hanem a legyek elűzésére is jó lehet. Ablak közelébe téve pedig ha szerencsénk van, még csak be sem fognak jönni a lakásba.

A szakértő szerint az eukaliptusz, a levendula és a borsmenta is jól működik légyűzőként. Ehhez érdemes ilyen illóolajokat beszerezni, amiket vattapamacsokra csepegtetve a stratégiailag fontos helyekre tenni.

3. Ecet

Nem tudjuk kellően hangsúlyozni, hogy az ecet mennyire hasznos egy háztartásban. Gyakorlatilag bármire használható. Szakértő szerint egy csipetnyi vízzel összekeverve remek légyriasztó készíthető. Hasonlóan jól működik az almaecet is, hiszen szaguk odavonzza a legyeket, azonban ha ezt egy tálba öntve tartod némi vízzel, kijönni ugye már nem fognak tudni belőle. Ha esztétikusabb megoldásra vágynál, egy kilyuggatott fóliával le lehet takarni a tálat.

Érdemes időnként cserélni, reméljük, ez mindenki számára egyértelmű.

+1. Légycsapó

Na nem a hagyományos, hanem a növény. A Vénusz légycsapója elnevezésű növény ugyanis szereti a világos és párás helyeket, és remekül el tudják kapni ezeket a kis bosszantó kártevőket.

Nyilván nem tudja megoldani a teljes problémát, de jobb, mint a semmi.

Forrás: The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
3 + 1 szuper tipp az erkélyed berendezéséhez - még akkor is, ha kertes házban élsz
Legyen kicsi vagy nagy, az erkély mindenképpen értékes része az otthonodnak.

Megosztom
Link másolása

Ha nincs kerted, egy erkélyen akkor is kapcsolódhatsz a természethez. Ezért is fontos, hogy a lakás berendezésekor erre a kis szabad terülketre is gondolj, és olyan teret alakíts itt ki, ahol szívesen időzöl. Érdemes strapabíró, de kényelmes bútorokat és a lakás berendezéséhez illő kültéri textíliákat választanod, egy tárolóként is funkcionáló asztalkába pedig bepakolhatod a mécseseket és a takarókat, amelyek aztán a tavaszi és nyári estéken még hangulatosabbá és kényelmesebbé teszik az erkélyedet.

Ha van kerted, egy erkély akkor nagy segítség: épp csak kiülnél néhány percre? Felesleges rendesen felöltözni, rendes cipőt venni - az erkélyre úgy léphetsz ki, mintha bent maradnál.

A padlója nem koszos, és a szomszéd diófáján futkározó mókust még jobban is látod, ha kicsit magasabbról nézed.

Ezek az erkélyed berendezésének legjobb módjai:

1. Munka a szabadban

Kiléphetsz a napfényre, élvezheted a friss levegőt vagy hallgathatod a madarak csicsergését. Mivel közel van szobáidhoz, biztos, hogy van wifi, így akár ki is ülhetsz dolgozni, ha éppen otthonról végzed a munkád. Kutatások szerint már napi 20-30 perc a szabad levegőn is csökkentheti a stressz-szintet még a legdurvább munkanap során is.

2. Kertészkedés függőlegesen

Egy jól kihasznált erkéllyel kicsiben a kert minden előnyét megteremtheted. A függőlegesen rendezett balkonládákkal például akár egy apróbb erkélyen is tudsz zöldségeket, fűszernövényeket vagy gyümölcsöket termeszteni, a falra lógatott kaspókból terjeszkedő futónövények pedig a belvárosban is dzsungelhangulatot teremtenek - állítják az IKEA szakértői.

3. Olvasósarok a langyos délutánokhoz

Az erkély egyaránt lehet a csendes pihenés, a meditálás, olvasás vagy teázás helyszíne, és a szociális életed középpontja is. Kialakíthatsz egy kellemes olvasósarkot vagy tehetsz ki étkezőasztalt és székeket, így bármikor elvonulhatsz kikapcsolódni, de áthívhatod a barátaidat egy esti koktélozásra vagy megvendégelheted a családod egy ebéddel.

+1 Tudod, a plusz szoba

Az erkély megnyitja az otthonodat a szabadtér felé, így egy kis lakás esetében is sokkal tágasabb érzetet kelt. Egy erkélyes lakásban kevésbé érzed bezárva magadat még akkor is, ha egész nap nem tudtál kimozdulni, ráadásul az erkély négyzetméterei értékes életterei lehetnek az otthonodnak.

Mindent összevetve, ha erkélyes lakásban élsz, szerencsésnek mondhatod magadat, ne hagyd veszni a lehetőséget, és alakítsd úgy az erkélyedet, hogy idén már minden előnyét kiélvezhesd!


Megosztom
Link másolása