ÉLETMÓD

Hogyan és mikor mehetünk okosan nyugdíjba? – Erre számíthatunk a külföldi munkaévek után

Egyre több magyar vállal munkát külföldön, ezért sokakat érdekel, hogyan alakul majd a nyugdíjuk.

Megosztom
Link másolása

Sokan hiszik azt, hogy túl fiatalok még a nyugdíj-témával foglalkozni, főleg, hogy itthon a nyugdíjkorhatár már 65 év mind a két nemnél. De szakértők szerint nem lehet elég korán utánajárni annak, hogy hogyan és mikor veheti az ember igénybe a nyugdíjat - főleg, ha nőként még választási lehetősége is van. Érdemes idejekorán elkezdeni a tájékozódást, mert ez a kérdés igazán a zsebünkre megy.

Sokan vannak akik az elmúlt években külföldön vállaltak munkát, legyen az valamelyik szomszédos ország, vagy egy kicsit távolabbi, Európai Uniós vagy azon kívüli.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a magyar éveink ezzel mehetnek a kukába, és a külföldön ledolgozott évekből kell valahogy összerakni a kötelező minimumot az ottani öregségi nyugdíjhoz. Van egy jó hírünk: ez nem teljesen így van.

Hogyan leszek jogosult a külföldi munkaéveim után?

- Sokan nem is gondolják, de akár egy év külföldi munkaviszony is beleszámíthat a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe. A nemzetközi nyugdíj összege és igénylési feltétele országonként eltérő jogszabályokra épül.

Általánosan, minimum 20 évet kell egy országban ledolgozni ahhoz, hogy egy teljes értékű, önálló öregségi nyugdíjban részesülhessünk.

- Minden országban más és más az öregségi nyugdíjkorhatár, és az európai országok között eltérhet az ügyintézés menete, sőt Magyarország bizonyos országoktól kifejezetten lassan tud hivatalból adatokat beszerezni, ilyen például Anglia – tudjuk meg Szatmáry Tünde Katalin nemzetközi nyugdíjszakértőtől. Az ugyintezesazonnal.hu vezetője már több mint 20 éve foglalkozik hazai és nemzetközi nyugdíj ügyekkel.

- Szakértőnk elárulta, sokkal jobb nyugdíjat is kaphatunk, ha ismerjük a jogszabályokat. Fontos tudni, öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki a korhatár elérésének napján minimum 15 év elismert szolgálati idővel rendelkezik. (Akkor is jogosult öregségi résznyugdíjra, ha kevesebb szolgálati ideje van. pl: Magyarországon 8 + Németországban 7 év.)

- Az öregségi nyugdíj, teljes összegű nyugdíjat jelent, amelyet az egyén a nyugdíjkorhatár betöltése és a szükséges 20 év igazolt szolgálati idő után igényelhet.

A fő különbség tehát a jogosultsági feltételektől függően a megállapított nyugdíj összegében van.

Ugyanez érvényes a külföldön ledolgozott évek után is. Hogy igazoltan hány évet dolgoztunk egy másik országban, ttól függően vonatkozik majd ránk a megállapítás.

A nők kedvezményes 40 évébe a külföldi munkaévek is beleszámítanak?

- 2010-től Magyarországon lehetőség van arra, hogy a nők kedvezményesen, 40 év után nyugdíjba mehessenek életkortól függetlenül – mondja Tünde. A kedvezményes nyugdíjba vonulás feltételeire vonatkozó jogszabályok előreláthatólag jövőre, 2025 márciusában fognak megváltozni.

Ahhoz, hogy a 40 év szolgálati időt igazoljuk, hozzáadhatjuk a külföldi munkában eltöltött, hivatalosan igazolt éveinket is.

- Ennek a típusú ellátásnak két alapvető feltétele van: 1-4 gyermekig 32 év kereső tevékenységgel kell rendelkezni, vagy 5 gyerek után 31, illetve 6 gyermek után 30 év keresőtevékenység szükséges.

Fontos, hogy ennél a nyugdíjnál a munkanélküli segély, a támogatott vagy felsőfokú tanulmányi képzés, illetve a fizetés nélküli szabadság nem számítható bele a jogosító szolgálati időbe.

- A magyar nyugdíjévek hozzákapcsolódhatnak a külföldi munkaévekhez, és a nők esetében így is van lehetőség a 40 évet együttesen elismertetni.

Előfordulhat, hogy Magyarországról már kapja a nyugdíjat, ugyanakkor külföldön még aktív kereső valaki.

- Fontos tudni, hogy aki él a nők 40-nel, az a 65 éves korhatár betöltésével nem kérheti nyugdíja újraszámítását.

- Jó tudni viszont, hogy azokat a külföldi éveket, amiket jogosító időként már beleszámoltak szolgálati időként a magyar nyugdíjunkba, ettől függetlenül beszámításra kerülnek majd az önálló öregségi nyugdíjba is az adott külföldi országban.

Mit kell tudnunk a hazai és a külföldi ügyintézésről?

- A külföldi nyugdíjak elintézésében a szakmai idegen nyelv tudásának hiánya elég nagy probléma az ügyfelek számára. Hiányosak a dokumentumok is, pedig minden bizonyítás az ügyfél feladata, ezért minden papírt 50 évig kellene megőrizni.

Sokan facebook-csoportokban kezdenek érdeklődni,  egymásnak adnak tanácsokat és itt rontják el a nyugdíj ügyüket. A nyugdíjigényléshez szükséges nyomtatványokat hiányosan, vagy félreértelmezve töltik ki. Sőt, a megállapított nyugdíjösszeget sok esetben nem tudják ellenőrizni.

- Nagyon fontos, hogy ha valaki külföldön dolgozik, távügyintézésben is kérheti a nyugdíj ügyintézést, így nem kell emiatt ide-oda utazgatni. A nők a 40 éves kedvezményes nyugdíjat magyarországi lakcímmel vagy meghatalmazottal a hazai nemzetközi nyugdíjosztályon igényelhetik.

Kaphatunk akár több országból is nyugdíjat?

- Két vagy akár több országból is kaphatunk nyugdíjat, attól függ mennyi országban van igazolt évünk. Mindenkinek egyedi az esete. Mindig hozzá kell számoltatni a külföldi munkában eltöltött éveket is a magyarhoz és le kell kérni a külföldi szolgálati időt, ha csak az öregségi nyugdíjat vesszük alapul, akkor is, amihez itthon csak határozatban elismert 20 év kell. Adategyeztetési eljárás nélkül Magyarországon semmilyen nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás nem állapítható meg. Érdemes a nyugdíjba vonulás előtt 5 évvel adategyeztetési eljárást lefolytatni.

Mennyi évet kell dolgoznunk a nyugdíjért külföldön?

- Minden országban mások a nyugdíj igénylési feltételek. Például Romániában 15 év kell a résznyugdíjhoz, és 35 a teljes ellátáshoz, míg Magyarországon és Olaszországban 20 év kell a résznyugdíjhoz és 40 év a teljeshez. Angliában a résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 10 munkaévre van szükség. A teljes állami nyugdíjhoz pedig 35 munkaévet kell összegyűjteni. Németországban résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 5 évnyi biztosítási idő szükséges, még a teljes nyugdíjhoz 35 év kell. Ausztriában is 40 év szolgálati időnek kell ahhoz lennie, hogy önálló osztrák nyugdíjat kaphassunk, a résznyugdíjhoz 30 év kell. Spanyolországban a résznyugdíjhoz legalább 15 év munkaviszony szükséges, míg a teljes nyugdíjhoz általában legalább 37 év munkaviszony szükséges.

A részarányos nyugdíj mindig a befizetések arányában kerül megállapításra. Sokan azt hiszik, hogy pár év külföldi munkára nem jár nekik semmi, de igen!

- Fontos tudni, hogy a Magyarországon kívül szerzett szolgálati időn túl, már 1 év után is jár nyugdíj az EU-EGT vagy minden olyan országból amelynek hazánkkal megállapodása vagy egyezménye van.

- A biztosítási időt minden évre, naptári napokban számolják el. Ezért nagyon fontos, hogy az adott ügyben az illetékes magyar és külföldi nyugdíjszervezetek hivatalból, szolgálati időre vonatkozó adatokat megadják, csak ez a hivatalos ügymenet.

Hogyan menjünk okosan nyugdíjba?

- A nyugdíj akkor jó, ha meg van tervezve: mikor kezdjük el és tudjuk előre, hogy várhatóan mennyit fogunk kapni. Kevesen tudják, hogy

a nyugdíj határozat kézhezvételétől 15 napon belül visszavonhatjuk az igényünket.

- Amennyiben a határozatban szereplő nyugdíj összeggel nem értünk egyet és esetleg olyan hibák vannak benne, ami nekünk hátrányos hosszú távon, akkor éljünk az igény visszavonás lehetőségével. Megtehetjük, hogy újraindítjuk a folyamatot.

- Sajnos általában sokan elfogadják a határozatban megállapított nyugdíj összeget, még akkor is, ha úgy érzik, hogy valami nem stimmel. Érdemes szakember segítségét kérni, mert hosszú távon a zsebünkre megy – mondja Tünde, aki rendszeresen segít helyrehozni, átszámolni hiányos, alacsony összegű nyugdíj ügyeket.

Nem muszáj elfogadjuk az első javaslatot! Sőt! Nyugdíjban eltöltött egy év után is van felülvizsgálati lehetőség.

- Nagyon sok a jogszabály, így a szakember már előre látja a lepéseket, megtervezi, felépíti a nyugdíjat. Meg tudjuk mondani mikor, mi éri meg jobban. Olyan is van, hogy pár munkanapot javaslunk még az ügyfelünknek, amit érdemes ledolgoznia, mert egy magasabb összegű nyugdíjat kap ezáltal. Ilyen apróságokon is múlhat, ebben is segítünk – mondja a szakértő.

Mostanában népszerű az előzetes nyugdíjszámítás. Ezzel képet kaphatunk az itthoni és külföldi munkaévek után, hogy pontosan mennyire számíthatunk, és melyik a számunkra legkedvezőbb nyugdíjbavonulási időpont.

- Ha valakinek van 15 ledolgozott éve itthon, amibe például a katonaévek, tanulmányi időszakok, a gyed vagy gyes is benne van, akkor számíthat a magyar résznyugdíjra. Sokan nem is gondolnak erre, és azt hiszik nem lesz elég évük. Magyarországon akkor is lehet igényelni az öregségi nyugdíjat, ha az illető nem rendelkezik az igényléshez szükséges dokumentumokkal pl: munkakönyv, tb igazolvány stb. Amennyiben az igénylő eléri az öregségi korhatárt, akkor minimum 7,5 évet kell igazolni és adott élethelyzetre hivatkozva méltányossági nyugdíjat igényelni, ami mint az összes itthon igényelhető ellátás, ingyenes orvosi ellátással is jár.

A nyugdíjügyeket a legjobb Magyarországon keresztül intézni, mivel általában itt dolgoztuk le a legtöbb évet.

- „Mindenki intézheti egymaga is, de a külföldi és a magyar nyugdíjjogszabályok útvesztőiben könnyen el lehet tévedni. Sokszor apróságokon múlik, hogy magasabb nyugdíjunk legyen. Mindenkinek egyedi a helyzete. Lássunk tisztán, előre vázoljuk fel a lehetőségeinket, válasszuk ki, hogy mi a legjobb nekünk, és hogy mennyit pénzt kaphatunk, mert a döntésünk végérvényes és évek múlva nem változtatható. Vonuljunk okosan nyugdíjba, mert lehetséges” - tanácsolja Szatmáry Tünde Katalin.

A cikk a megíráskor érvényben lévő adatokat tartalmazza.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Te is elkaptad az őszi náthát? Így gyógyulhatsz ki 3 nap alatt belőle
Egyre többen tüsszögnek és krahácsolnak körülötted? Itt az őszi nátha szezonja.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szenved a náthától, ami a hűvösebb időjárás, a változó páratartalom és az oktatás újraindulása miatt elég gyakori. A nátha tünetei közé tartozik az orrdugulás, tüsszögés, torokfájás és általános fáradtság is.

Ha már a zsebkendők közt élsz, és a forró italok az új legjobb barátaid, ne aggódj!

Van néhány szuper tippünk, hogy tudsz 3 nap alatt túllépni a náthán.

Pihenj és hidratálj, mint egy istennő!

Képzeld el, hogy az első nap a pihenésről szól – ez a legfontosabb lépés a gyors gyógyuláshoz! Hagyd a munkahelyi e-maileket, és bújj be a takaród alá. Az alvás az egyik legjobb gyógyszer, amit csak találhatsz.

Mert, hello, a tested most harcol, és te nem akarsz ő és a gyógyulás közé állni!

A folyadékpótlás nemcsak hogy szuper fontos, de most az életed legfontosabb része. Pörgesd fel a teázást – igyál sok gyümölcslevet, kamillát vagy gyömbérteát. A gyömbér igazi csodaszer: forralj egy kis vizet, és dobd bele az apróra kockázott szeleteket. Csavarj rá egy fél citromot és mehet bele egy nagy kanál méz is. A takony gyorsan eltűnik, és még egy kicsit a fáradtság érzése is javul.

Természetes gyógymódok – házi csodaszerek

A második lépésben jöhetnek a természetes gyógymódok, mert te nem csak úgy tűröd a náthát, hanem vissza is vágsz!

A sóoldatos orröblítés szuper, és kábé olyan, mint a spa, csak az orrodnak.

Keverj el egy teáskanál sót egy pohár langyos vízben, és öblítsd át az orrod! Újra beléphetsz a világba!

Gőzölj egy jót! Forralj vizet, szórj bele kamillavirágot és hajolj fölé, közben takard le a fejed egy törölközővel. Olyan lesz, mintha egy mini szaunába lépnél, és a légutak megkönnyebbülnek! Ihatsz még mézes-citromos vizet is. A méz természetes köhögéscsillapító, és a citrom a vitaminbombád – egy igazi álompáros!

Tápláló falatok, hogy a nátha ne legyen többé vendég!

A harmadik lépésben a tápláló ételek kerülnek a középpontba. Itt az idő, hogy a színes zöldségek és gyümölcsök beférkőzzenek az életedbe. A C-vitaminban gazdag citrusfélék, kiwi és paprika igazi akcióhősök, akik felpörgetik az immunrendszered.

A levesek se maradhatnak ki! Készíts egy nagy adagot csirke húslevesből vagy zöldséglevesből.

Nem véletlenül mondják, hogy ezek a levesek egyfajta antibiotikumként képesek meggyógyítani a légúti betegeket.

Az ízek elvarázsolnak, és még a lelkedet is átmelegítik. Probiotikumok? Igen! Joghurt, kefir, mindezek segítenek, hogy a bélflórád egyensúlyban maradjon.

Extra tippek a csúcsformáért

Szabadulj meg a stressztől!

A stressz a legnagyobb ellenséged, ezért pihenj, relaxálj és figyelj a légzésedre. Próbálj ki meditációt, vagy ha jobban vagy, légy a szabadban egy kicsit. A friss levegő csodákra képes!

Orvos? Igen, ha szükséges

Ha a nátha tünetei nem csillapodnak, vagy valami komolyabb kezd kialakulni, ne habozz orvoshoz fordulni. Jobb félni, mint megijedni!

Az ősz szép, de a nátha nem az! Ezzel a 3 napos tervvel viszont felveheted a harcot a megfázással, és újra fitt leszel. Persze a legjobb védekezés a megelőzés – moss kezet, kerüld a beteg embereket, és készülj fel a nátha elleni harcra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez az első és legfontosabb jele annak, hogy egy nárcisztikussal élsz - vagy az nevelt fel
Ha ezt a jelet tapasztalod, ideje menekülőre fognod!

Megosztom
Link másolása

Kevés olyan tulajdonság van, ami annyira becsülendő, mint az, ha valaki hajlandó meglátni a jót másokban. Sajnos, nem mindenki jó ember, és vannak, akik ezt a pozitív hozzáállásodat kihasználják, hogy áldozattá tegyenek. Ez különösen igaz, ha az illető nárcisztikus.

A legrosszabb az, hogy nem mindig könnyű felismerni a nárcisztikus viselkedést.

A legtöbb nárcisztikus ugyanis igyekszik elrejteni a sötét oldalát addig, amíg teljesen rá nem éreztek egymásra.

Ha pedig a nárcisztikus személy a szülőd, még bonyolultabb felismerni, hogy a jó szándékodat manipulálják-e, vagy valóban olyan „rossz” vagy, mint amilyennek mondanak.

Szerencsére van egy jel, amit a legtöbb nárcisztikus nem tud elrejteni. Dr. Ramani Durvasula, a nárcizmus elismert szakértője szerint

ez a jel az, amikor egy nárcisztikus személy folyamatosan elnyom, és nem engedi, hogy kiemelkedj, kitűnj, ragyogj.

A nárcisztikusok ugyanis nem bírják elviselni, ha más kerül a figyelem középpontjába. Lehet, hogy azt akarják, hogy sikeres legyél, de csak azért, hogy ők jobb fénybe kerüljenek ezáltal. Soha nem engednék, hogy elvedd tőlük a rivaldafényt.

Az áldozatok gyakran eljutnak arra a pontra, hogy elhiszik, hogy értéktelenek, nem mernek kitűnni semmiben, elrejtik a képességeiket, csak hogy ne hívják fel magukra a figyelmet, mert megtanulták, hogy abból csak baj lesz.

A nárcisztikus ugyanis hatékonyan képes elhitetni velük a saját értéktelenségüket, annyira, hogy elkezdik megkérdőjelezni önmagukat.

Sajnos ez a fajta manipuláció nemcsak a mentális egészségedet rombolja porig, hanem az élet nagy lehetőségeit is elveszi tőled.

Amikor egy nárcisztikus elnyomja a hangodat és elhomályosít téged, azzal elveszi a későbbi lehetőségeidet is.

Sokan, akik hatalmas hatást gyakorolhattak volna másokra vagy a világra, csendben maradnak a neveltetésük vagy a mérgező kapcsolataik miatt.

De vissza lehet szerezni ezt az erőt. Nem tudjuk megváltoztatni a múltunkat, de visszaszerezhetjük az irányítást a jelenünk felett, és megmutathatjuk a nárcisztikus partnereinknek vagy családtagjainknak, hogy nem fognak elhallgattatni minket, és meg fogjuk valósítani a teljes potenciálunkat.

Egy rossz hírünk is van - ezt többnyire csak egy szakember segítségével leszel képes véghez vinni.

Egyedül újra és újra a nárcisztád hálójába ragadsz.


Megosztom
Link másolása