ÉLETMÓD

Hogyan és mikor mehetünk okosan nyugdíjba? – Erre számíthatunk a külföldi munkaévek után

Egyre több magyar vállal munkát külföldön, ezért sokakat érdekel, hogyan alakul majd a nyugdíjuk.

Megosztom
Link másolása

Sokan hiszik azt, hogy túl fiatalok még a nyugdíj-témával foglalkozni, főleg, hogy itthon a nyugdíjkorhatár már 65 év mind a két nemnél. De szakértők szerint nem lehet elég korán utánajárni annak, hogy hogyan és mikor veheti az ember igénybe a nyugdíjat - főleg, ha nőként még választási lehetősége is van. Érdemes idejekorán elkezdeni a tájékozódást, mert ez a kérdés igazán a zsebünkre megy.

Sokan vannak akik az elmúlt években külföldön vállaltak munkát, legyen az valamelyik szomszédos ország, vagy egy kicsit távolabbi, Európai Uniós vagy azon kívüli.

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a magyar éveink ezzel mehetnek a kukába, és a külföldön ledolgozott évekből kell valahogy összerakni a kötelező minimumot az ottani öregségi nyugdíjhoz. Van egy jó hírünk: ez nem teljesen így van.

Hogyan leszek jogosult a külföldi munkaéveim után?

- Sokan nem is gondolják, de akár egy év külföldi munkaviszony is beleszámíthat a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe. A nemzetközi nyugdíj összege és igénylési feltétele országonként eltérő jogszabályokra épül.

Általánosan, minimum 20 évet kell egy országban ledolgozni ahhoz, hogy egy teljes értékű, önálló öregségi nyugdíjban részesülhessünk.

- Minden országban más és más az öregségi nyugdíjkorhatár, és az európai országok között eltérhet az ügyintézés menete, sőt Magyarország bizonyos országoktól kifejezetten lassan tud hivatalból adatokat beszerezni, ilyen például Anglia – tudjuk meg Szatmáry Tünde Katalin nemzetközi nyugdíjszakértőtől. Az ugyintezesazonnal.hu vezetője már több mint 20 éve foglalkozik hazai és nemzetközi nyugdíj ügyekkel.

- Szakértőnk elárulta, sokkal jobb nyugdíjat is kaphatunk, ha ismerjük a jogszabályokat. Fontos tudni, öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki a korhatár elérésének napján minimum 15 év elismert szolgálati idővel rendelkezik. (Akkor is jogosult öregségi résznyugdíjra, ha kevesebb szolgálati ideje van. pl: Magyarországon 8 + Németországban 7 év.)

- Az öregségi nyugdíj, teljes összegű nyugdíjat jelent, amelyet az egyén a nyugdíjkorhatár betöltése és a szükséges 20 év igazolt szolgálati idő után igényelhet.

A fő különbség tehát a jogosultsági feltételektől függően a megállapított nyugdíj összegében van.

Ugyanez érvényes a külföldön ledolgozott évek után is. Hogy igazoltan hány évet dolgoztunk egy másik országban, ttól függően vonatkozik majd ránk a megállapítás.

A nők kedvezményes 40 évébe a külföldi munkaévek is beleszámítanak?

- 2010-től Magyarországon lehetőség van arra, hogy a nők kedvezményesen, 40 év után nyugdíjba mehessenek életkortól függetlenül – mondja Tünde. A kedvezményes nyugdíjba vonulás feltételeire vonatkozó jogszabályok előreláthatólag jövőre, 2025 márciusában fognak megváltozni.

Ahhoz, hogy a 40 év szolgálati időt igazoljuk, hozzáadhatjuk a külföldi munkában eltöltött, hivatalosan igazolt éveinket is.

- Ennek a típusú ellátásnak két alapvető feltétele van: 1-4 gyermekig 32 év kereső tevékenységgel kell rendelkezni, vagy 5 gyerek után 31, illetve 6 gyermek után 30 év keresőtevékenység szükséges.

Fontos, hogy ennél a nyugdíjnál a munkanélküli segély, a támogatott vagy felsőfokú tanulmányi képzés, illetve a fizetés nélküli szabadság nem számítható bele a jogosító szolgálati időbe.

- A magyar nyugdíjévek hozzákapcsolódhatnak a külföldi munkaévekhez, és a nők esetében így is van lehetőség a 40 évet együttesen elismertetni.

Előfordulhat, hogy Magyarországról már kapja a nyugdíjat, ugyanakkor külföldön még aktív kereső valaki.

- Fontos tudni, hogy aki él a nők 40-nel, az a 65 éves korhatár betöltésével nem kérheti nyugdíja újraszámítását.

- Jó tudni viszont, hogy azokat a külföldi éveket, amiket jogosító időként már beleszámoltak szolgálati időként a magyar nyugdíjunkba, ettől függetlenül beszámításra kerülnek majd az önálló öregségi nyugdíjba is az adott külföldi országban.

Mit kell tudnunk a hazai és a külföldi ügyintézésről?

- A külföldi nyugdíjak elintézésében a szakmai idegen nyelv tudásának hiánya elég nagy probléma az ügyfelek számára. Hiányosak a dokumentumok is, pedig minden bizonyítás az ügyfél feladata, ezért minden papírt 50 évig kellene megőrizni.

Sokan facebook-csoportokban kezdenek érdeklődni,  egymásnak adnak tanácsokat és itt rontják el a nyugdíj ügyüket. A nyugdíjigényléshez szükséges nyomtatványokat hiányosan, vagy félreértelmezve töltik ki. Sőt, a megállapított nyugdíjösszeget sok esetben nem tudják ellenőrizni.

- Nagyon fontos, hogy ha valaki külföldön dolgozik, távügyintézésben is kérheti a nyugdíj ügyintézést, így nem kell emiatt ide-oda utazgatni. A nők a 40 éves kedvezményes nyugdíjat magyarországi lakcímmel vagy meghatalmazottal a hazai nemzetközi nyugdíjosztályon igényelhetik.

Kaphatunk akár több országból is nyugdíjat?

- Két vagy akár több országból is kaphatunk nyugdíjat, attól függ mennyi országban van igazolt évünk. Mindenkinek egyedi az esete. Mindig hozzá kell számoltatni a külföldi munkában eltöltött éveket is a magyarhoz és le kell kérni a külföldi szolgálati időt, ha csak az öregségi nyugdíjat vesszük alapul, akkor is, amihez itthon csak határozatban elismert 20 év kell. Adategyeztetési eljárás nélkül Magyarországon semmilyen nyugdíj vagy nyugdíjszerű ellátás nem állapítható meg. Érdemes a nyugdíjba vonulás előtt 5 évvel adategyeztetési eljárást lefolytatni.

Mennyi évet kell dolgoznunk a nyugdíjért külföldön?

- Minden országban mások a nyugdíj igénylési feltételek. Például Romániában 15 év kell a résznyugdíjhoz, és 35 a teljes ellátáshoz, míg Magyarországon és Olaszországban 20 év kell a résznyugdíjhoz és 40 év a teljeshez. Angliában a résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 10 munkaévre van szükség. A teljes állami nyugdíjhoz pedig 35 munkaévet kell összegyűjteni. Németországban résznyugdíjra való jogosultsághoz legalább 5 évnyi biztosítási idő szükséges, még a teljes nyugdíjhoz 35 év kell. Ausztriában is 40 év szolgálati időnek kell ahhoz lennie, hogy önálló osztrák nyugdíjat kaphassunk, a résznyugdíjhoz 30 év kell. Spanyolországban a résznyugdíjhoz legalább 15 év munkaviszony szükséges, míg a teljes nyugdíjhoz általában legalább 37 év munkaviszony szükséges.

A részarányos nyugdíj mindig a befizetések arányában kerül megállapításra. Sokan azt hiszik, hogy pár év külföldi munkára nem jár nekik semmi, de igen!

- Fontos tudni, hogy a Magyarországon kívül szerzett szolgálati időn túl, már 1 év után is jár nyugdíj az EU-EGT vagy minden olyan országból amelynek hazánkkal megállapodása vagy egyezménye van.

- A biztosítási időt minden évre, naptári napokban számolják el. Ezért nagyon fontos, hogy az adott ügyben az illetékes magyar és külföldi nyugdíjszervezetek hivatalból, szolgálati időre vonatkozó adatokat megadják, csak ez a hivatalos ügymenet.

Hogyan menjünk okosan nyugdíjba?

- A nyugdíj akkor jó, ha meg van tervezve: mikor kezdjük el és tudjuk előre, hogy várhatóan mennyit fogunk kapni. Kevesen tudják, hogy

a nyugdíj határozat kézhezvételétől 15 napon belül visszavonhatjuk az igényünket.

- Amennyiben a határozatban szereplő nyugdíj összeggel nem értünk egyet és esetleg olyan hibák vannak benne, ami nekünk hátrányos hosszú távon, akkor éljünk az igény visszavonás lehetőségével. Megtehetjük, hogy újraindítjuk a folyamatot.

- Sajnos általában sokan elfogadják a határozatban megállapított nyugdíj összeget, még akkor is, ha úgy érzik, hogy valami nem stimmel. Érdemes szakember segítségét kérni, mert hosszú távon a zsebünkre megy – mondja Tünde, aki rendszeresen segít helyrehozni, átszámolni hiányos, alacsony összegű nyugdíj ügyeket.

Nem muszáj elfogadjuk az első javaslatot! Sőt! Nyugdíjban eltöltött egy év után is van felülvizsgálati lehetőség.

- Nagyon sok a jogszabály, így a szakember már előre látja a lepéseket, megtervezi, felépíti a nyugdíjat. Meg tudjuk mondani mikor, mi éri meg jobban. Olyan is van, hogy pár munkanapot javaslunk még az ügyfelünknek, amit érdemes ledolgoznia, mert egy magasabb összegű nyugdíjat kap ezáltal. Ilyen apróságokon is múlhat, ebben is segítünk – mondja a szakértő.

Mostanában népszerű az előzetes nyugdíjszámítás. Ezzel képet kaphatunk az itthoni és külföldi munkaévek után, hogy pontosan mennyire számíthatunk, és melyik a számunkra legkedvezőbb nyugdíjbavonulási időpont.

- Ha valakinek van 15 ledolgozott éve itthon, amibe például a katonaévek, tanulmányi időszakok, a gyed vagy gyes is benne van, akkor számíthat a magyar résznyugdíjra. Sokan nem is gondolnak erre, és azt hiszik nem lesz elég évük. Magyarországon akkor is lehet igényelni az öregségi nyugdíjat, ha az illető nem rendelkezik az igényléshez szükséges dokumentumokkal pl: munkakönyv, tb igazolvány stb. Amennyiben az igénylő eléri az öregségi korhatárt, akkor minimum 7,5 évet kell igazolni és adott élethelyzetre hivatkozva méltányossági nyugdíjat igényelni, ami mint az összes itthon igényelhető ellátás, ingyenes orvosi ellátással is jár.

A nyugdíjügyeket a legjobb Magyarországon keresztül intézni, mivel általában itt dolgoztuk le a legtöbb évet.

- „Mindenki intézheti egymaga is, de a külföldi és a magyar nyugdíjjogszabályok útvesztőiben könnyen el lehet tévedni. Sokszor apróságokon múlik, hogy magasabb nyugdíjunk legyen. Mindenkinek egyedi a helyzete. Lássunk tisztán, előre vázoljuk fel a lehetőségeinket, válasszuk ki, hogy mi a legjobb nekünk, és hogy mennyit pénzt kaphatunk, mert a döntésünk végérvényes és évek múlva nem változtatható. Vonuljunk okosan nyugdíjba, mert lehetséges” - tanácsolja Szatmáry Tünde Katalin.

A cikk a megíráskor érvényben lévő adatokat tartalmazza.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Millióik vannak veszélyben, ha paracetamolt szednek - sürgős figyelmeztetést adtak ki az orvosok
Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat.

Megosztom
Link másolása

A paracetamol, más néven acetaminofen, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító, hiszen olcsó, hatékony és általában biztonságosnak tartják. De vajon mennyire biztonságos ez a gyógyszer valójában?

Aggasztó kutatási eredmények

Egy nemrég az Arthritis Care and Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint a paracetamol rendszeres szedése idősebb felnőtteknél súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

A Nottingham Egyetem kutatói több mint 180 ezer olyan ember egészségügyi adatait elemezték, akik rendszeresen kaptak paracetamolt, és összehasonlították őket közel 400 ezer olyan emberrel, akik nem szedték a gyógyszert.

A kutatás megállapította, hogy a paracetamolt szedők nagyobb kockázatnak vannak kitéve több komoly egészségügyi probléma, például gyomorfekély, szívelégtelenség és krónikus vesebetegség kialakulása szempontjából.

A kutatásuk során a következő, elég rosszul hangzó adatokat találták:

Gyomorfekély bevérzése: 24%-kal magasabb kockázat

Alsó emésztőrendszeri vérzés: 36%-kal magasabb kockázat

Szívelégtelenség: 9%-kal nagyobb valószínűség

Kik számára lehet veszélyes?

Bár a paracetamol a gyógyszergyár szerint ritkán okoz mellékhatásokat, bizonyos emberek számára nem biztonságos. Kik ők és mivel összefüggésben mutatták ki a magasabb kockázatokat?

Testsúly: A szokásos dózis túl magas lehet 50 kg alatti személyeknek.

Máj- vagy vesebetegségek: Ezekkel a problémákkal küzdők számára a paracetamol szedése veszélyes lehet.

Alkohol: Akik rendszeresen több mint 14 egység alkoholt (kb. 6 pohár bor) fogyasztanak hetente, szintén veszélyeztetettek, mivel az alkohol is megterheli a májat, akárcsak a paracetamol.

Ibuprofen és paracetamol: Szabad együtt szedni?

Az orvosok szerint a paracetamol és az ibuprofen – amely gyulladáscsökkentőként működik – biztonságosan szedhető együtt.

Azonban fontos, hogy ne szedjünk egyszerre két olyan gyógyszert, amely paracetamolt tartalmaz.

Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat bizonyos embereknél. Dr. Weiya Zhang, a tanulmány szerzője szerint: „További kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez, de az idősek esetében a paracetamol elsődleges fájdalomcsillapítóként való alkalmazását alaposan meg kell fontolni.”


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór lényegesen kevesebb embert betegít meg azok közül, akik két gyakori foglalkozást űznek
Olvasd el azt is, hogyan csökkentheted hétféleképpen a demencia kockázatát.

Megosztom
Link másolása

A taxisofőrök kisebb eséllyel halnak meg Alzheimer-kórban, mivel a mindennapi vezetés frissen tartja az agyukat – derül ki egy tanulmányból.

A tudósok megállapították, hogy a taxisofőröknek és mentősöknek az átlagnál alacsonyabb a halálozási aránya ebben a betegségben.

Úgy vélik, ennek oka az lehet, hogy az útvonalak fejben tartása és kiszámítása egy létfontosságú agyterületet erősen tart idősebb korban is - írja a The Sun.

Az amerikai halálozási nyilvántartások elemzése szerint a taxisofőrök Alzheimer-kórral összefüggő halálozási aránya 1,03 százalék, szemben az országos átlaggal, ami 3,9 százalék.

A mentősöknél még ennél is alacsonyabb arányt találtak: mindössze 0,74 százalékot.

Dr. Anupam Jena, a Harvard Egyetem kutatója így nyilatkozott: „A gyakori navigációs és térbeli feldolgozási feladatok bizonyos mértékű védelmet jelenthetnek.”

Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy a londoni taxik sofőrjeinek különösen fejlett a hippokampuszuk – az agynak az a része, amely a memóriáért felelős. Köztudott, hogy a túl kevés szellemi stimuláció növeli az Alzheimer-kór, a demencia vezető okának kockázatát.

Prof. Tara Spires-Jones, az Egyesült Királyság Demencia Kutatóintézetének munkatársa azonban rámutatott:

„A tanulmányban szereplő taxi- és mentős sofőrök halálozási életkora körülbelül 64–67 év volt, míg más foglalkozások esetében ez az érték 74 év.”

„Lehetséges, hogy hosszabb élet esetén náluk is kialakult volna Alzheimer-kór.”

Az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának kockázata csökkenthető bizonyos életmódbeli változtatásokkal. Bár egyetlen magatartás sem garantálja a megelőzést, számos kutatás azt sugallja, hogy az életmódbeli szokások módosítása pozitívan befolyásolhatja a kockázatot.

Az Alzheimer Társaság szerint a demencia kockázata a legalacsonyabb azoknál, akik középkorban – 40 és 65 éves kor között – egészséges szokásokat alakítanak ki.

Íme néhány egyszerű változtatás, amelyet megtehet:

- Mozogj rendszeresen: Javítja a szív egészségét, a vérkeringést, és segít fenntartani az egészséges testsúlyt.

- Fogyassz kevesebb alkoholt: Hetente legfeljebb 14 egység alkohol ajánlott, ami körülbelül egy korsó sör vagy egy kis pohár bor naponta. A túlzott alkoholfogyasztás növeli az agy és más szervek károsodásának kockázatát, így a demencia kialakulásának esélyét is.

- Ne dohányozz: A dohányzás rontja a vérkeringést, különösen az agyi ereket, valamint károsítja a szívet és a tüdőt.

- Vegyél részt társas tevékenységekben: A szociális kapcsolatok erősítik az agy stresszoldó képességét és javítják a hangulatot. A depresszió és a társadalmi elszigeteltség a demencia kockázati tényezői közé tartoznak.

- Kezeltesd egészségügyi problémáidat: A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség mind növelhetik a demencia kockázatát.

- Óvd látásodat és hallásodat: A látás- és hallásvesztés növeli a demencia kialakulásának kockázatát, és a hallásvesztés a demencia korai tünete is lehet.

- Vigyázz a fejedre: A traumás fejsérülések elindíthatják az Alzheimer-kórt okozó anyagok felhalmozódását az érintett agyterületeken.

Az életmódbeli változtatások időben történő bevezetése jelentősen csökkentheti a demencia kockázatát és javíthatja az életminőséget.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór évtizedekkel azelőtt kezdődik, hogy észrevennéd - 4 figyelmeztető jel, hogy bajban vagy
Az Alzheimer-kór elsősorban a 65 év felettieket érinti, de fontos lehet figyelni túl a korai intő jelekre.

Megosztom
Link másolása

Dr. Daniel Amen, kaliforniai agykutató szerint a betegség már évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődik. Az Alzheimer fokozatosan rontja le a memóriát, a gondolkodási képességeket és a mindennapi tevékenységeket.

4 fontos jel, hogy bajban lehetsz:

1. Romló memória

Ha azt veszed észre, hogy a memóriád lényegesen rosszabb, mint 10 évvel ezelőtt, érdemes odafigyelni.

Bár a néha előforduló feledékenység az öregedés normális része, a demenciával élők gyakran elfelejtenek fontos eseményeket vagy beszélgetéseket is.

Az Alzheimer elsőként a hippokampuszt támadja meg, amely az új emlékek kialakításáért felelős.

2. Rossz döntések és meggondolatlan viselkedés

Az agy elülső lebenyének károsodása miatt nehézségek adódhatnak a döntéshozatalban, a problémamegoldásban és a pénzügyek kezelésében. „Mintha az agyad leállna” – magyarázta Dr. Amen.

3. Rövid figyelmi idő

Az Alzheimer-kórban szenvedők számára nehéz lehet a figyelmüket hosszabb ideig egy feladatra összpontosítani. Ha egyre gyakrabban tapasztalsz ilyen problémát, érdemes szakemberhez fordulni.

4. Rossz hangulat, durva érzelmi hullámzás

Az Alzheimer-kórban szenvedők közel fele küzdhet depresszióval. Gyakori az ingerlékenység, a hangulatingadozás és az érzelmek feletti kontroll elvesztése. A betegek könnyen összezavarodhatnak, szoronghatnak, főleg, ha ismeretlen helyzetbe kerülnek.

Mi növelheti a kockázatot?

Dr. Amen szerint bizonyos életmódbeli tényezők növelhetik a demencia kockázatát.

@docamenWarning signs your brain health might not be in the best standing..♬ original sound - BrainMD

Ezekre érdemes odafigyelni:

Túlsúly:

„Ahogy nő a testsúlyod, romlik az agyad működése” – figyelmeztetett Dr. Amen. Ezen nincs mit magyarázni.

Energiahiány:

Ez az agyba irányuló csökkent véráramlás jele lehet. Állandó fáradtságot érzel, kimerült vagy, lelassulsz, csökken az életkedved.

Erekciós zavar:

„Ha a véráramlás problémát okoz az egyik testrészben, az máshol is fennállhat” – mondta a szakember.

Krónikus álmatlanság vagy alvási apnoé:

Az alvás segíti az agy méregtelenítését és a felesleges anyagok kiürítését. Ha rosszul alszol, mindezek nem történnek meg rendesen, és ez később problémát okoz.

Az egészséges életmód, a rendszeres mozgás és a megfelelő alvás mind hozzájárulhat az agyad hosszú távú egészségéhez. Ne várj a tünetekre – kezdj el időben figyelni magadra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Megcáfolta a gyermekorvos: ez a 3 otthoni gyógymód NEM hatásos megfázás tüneteinek kezelésére
Pedig biztos, sokunknak javasolta már a nagymamája valamelyiket…

Megosztom
Link másolása

Dr. Meghan Martin a floridai Johns Hopkins gyermekkórház sürgősségi gyermekorvosa elárulta, mik azok az otthoni gyógymódok, amiket gyakran alkalmazunk megfázás és influenza tüneteinek kezelésére, ám egyáltalán nem hatásosak, sőt egyenesen károsak lehetnek.

Dr. Martin szívesen osztja meg tudását a közösségi médiában követőivel, akik ezt nagyra értékelik. A videója, amiben megcáfolja néhány házi kezelés hatékonyságát, például több mint 40 ezer lájkot kapott.

Mutatjuk is, mik azok a praktikák, amik a doktornő szerint a valóságban semmit sem érnek:

Hagyma a zokniba

Az első gyógymód, amiről Dr. Martin beszélt, hogy nyers burgonya- vagy hagymaszeleteket teszünk éjszakára a zokninkba, amivel egyesek szerint ki lehet vonni a „méreganyagokat” a szervezetünkből, amikor betegek vagyunk.

„Nincs olyan mechanizmus a szervezetünkben, amely a lábunkon keresztül kihúzza a méreganyagokat, vírust vagy a hurutot.”

– mondja a doktornő.

Hagyma az ágy alatt

Egy másik trükk, amikor meghámozol egy hagymát, félbevágod, és a hagyma felét az ágyad alá teszed, amikor alszol.

A doktornő szerint nem érdemes valós eredményt várni tőle, de nincs nagy egészségügyi kockázata, ha mégis kipróbálnád.

„A szobádnak hagymaszaga lesz, de az egészségügyi kockázatok alacsonyak”

– tette hozzá Dr. Martin.

Csak abban az esetben kell odafigyelni, ha kisállatok vannak a házban, mert ha megeszik, nekik akár árthat is.

Fokhagyma gerezd az orrba

Nem utolsó sorban Dr. Martin szerint idén az a technika is népszerű volt, hogy az emberek hámozott fokhagyma gerezdeket dugtak az orrukba, hogy megszüntessék az orrdugulást.

„Ezt nem ajánlom, mert a hámozott fokhagyma valójában irritálja az orr belső felszínét, a nyálkahártyát”

– mondta a doktornő, és hozzátette, ez a trükk egyenesen fokozhatja is a váladéktermelődést, ahelyett, hogy javítana a helyzeten.

A videóhoz sok egyetértő komment érkezett, ám voltak, akik továbbra is kitartanak a házi praktikák mellett. Dr. Martin szerint amíg nem veszélyeztetjük velük az egészségünket, nyugodtan lehet kísérletezni.

@beachgem10 There are so many home remedies on social media! Some are helpful and others can be harmful. When it comes to vegetables, consider making soup! Groceries are expensive! #sick #hack #homeremedy #doctor #vegetables #foot ♬ original sound - Beachgem10

Via


Megosztom
Link másolása