ÉLETMÓD

Fogd meg a söröd és ne pazarold többet a csigákra! Ez a reform élelmiszer sokkal jobb megoldás ellenük!

És hogy mit tegyünk földibolha vagy levéltetű ellen, ha vegyszermentesen kertészkedünk? Arra is összegyűjtöttünk pár meglepő, de működő választ és a bogárkovász receptjét is megosztjuk az olvasókkal!

Megosztom
Link másolása

Egyre több hobbikertész gondolja úgy, hogy ha már maga termeli meg az asztalra kerülő zöldség vagy gyümölcs egy részét, az legyen a lehető legegészségesebb, kemikáliáktól mentes, szemezgető kisgyerekekre biztonságos. Azonban sokan feladják a vegyszermentességet az első vagy második év után, amikor a gondosan vetett-ültetett növényeket nem a családtagok vagy barátok, hanem különféle apró élőlények dézsmálják meg.

Számtalan kertészettel foglalkozó Facebook-csoport szezonális közérzetét határozza meg a meztelen csiga, földibolha vagy levéltetű elleni védekezésekről szóló eszme-és tapasztalatcsere.

Minden évnek van valamilyen sláger megoldása, legyen az áztatott cigicsikk, ecetes-cukros-szódabikarbónás kutyulék vagy a morzsaporszívó kiskerti bevetése.

Az idei év egyik nagy befutója a meztelen csigák bánatára tarolta le az internetet.

Aki korpa közé keveredik, megeszik a csigák

 Igen, a szóban forgó csodaszer, amiért állítólag minden meztelen csiga odavan, a búzakorpa.

Egyre több poszt zeng ódákat a korpáról, amiből úgy belaknak a csupasz jószágok, hogy az belülről szárítja ki őket, és így a csigák jóllakottan távoznak az örök salátamezőkre.

Ha csak paraszti ésszel belegondolunk, hogy a lovaknak is vizesen kell adni a korpát hiszen vízelvonó tulajdonsága van (mint a sónak) akkor teljesen helytálló. Én is kiprobáltam, hatásos cucc és olcsóbb is mint a vegyszerek.

-írták az egyik bejegyzésnél.

Van, akit annyira megihlet az új csodafegyver, hogy verset ír róla:

Bodó Iván: Csigafronton...

Küzdelem dúl kertek ölén,

Csupasz csiga fronton.

Nem állítja őket sövény,

Csúsznak árkon bokron.

 

Hol egy lavór sörre lelnek,

Majd kómásan tovább,

Erednek a zabliszthegynek,

Onnan látva csodát.

( A teljes vers a fenti linkre kattintva érhető el)

Persze van, aki továbbra is a kétlábon járó biológiai fegyverekre esküszik, és indiai futókacsával tartja kordában a csúszós kártevők létszámát.

Ha pedig a csigák olyan gazda kertjébe tévednek, aki jártas a házi villanyszerelésben, megrázó élményben lehet részük. Ilyen a szentgotthárdi Virányi Balázs is, aki

kedvenc salátái köré csigavillanypásztort húzott fel.

A meztelen csigák nyálkásak, ezért jól vezetik az elektromos áramot. Idegrendszerük nagyon érzékeny, az emberek számára veszélytelen áramerősségre is összehúzódással reagálnak. Így aztán kis kézügyességgel az „idegeikre lehet menni”.  állítja az ezermester kertész, akinek találmányát bárki egyszerűen elkészítheti az alábbi írás alapján.

Akármelyik védelmi rendszert is választjuk, a növények és a többi, hasznos vagy ártalmatlan élőlény nem látja majd kárát a beavatkozásnak.

Hogy a bolha is jól lakjon, meg a káposzta is megmaradjon

Aki vetett már retket vagy valamilyen káposztafélét, az nagy valószínűséggel találkozott már az apró, fekete földibolhák pusztító étvágyának látványával a hálósra harapdált levelek képében. Az ellenük bevethető fegyverarzenálhoz tartozik a netes népi hiedelmek szerint a fahamu, a tejes-vizes koktél permet formájában vagy az, ha folyamatosan nedvesen tartjuk a növények környékét.

Egy másik iskola hívei szerint azonban a legjobb, ha enni adunk nekik.

A távoltartásuk vagy a ritkításuk ugyanis csak átmeneti megoldás, és folyamatos készenlétet igényel.

Ha azonban azzal a tudattal készítjük el az éves vetéstervet, hogy a siserehad így is úgy is be fog toppanni a kertbe, egyszerűbb, ha több főre terítünk, mint ahányan eredetileg az asztalhoz ülnénk.

Magyarán ha mondjuk ha négy fej karfiolt szeretnénk, akkor nem négyet ültetünk, hanem hatot, vagy a bolhák étlapján szereplő glükozinolát tartalmú növények közül többfélét ültetünk. A káposztafélék mellett ilyenek a zsázsa, a holdviola, a rukkola, a torma vagy sarkantyúka is.

A budajenői Patikakert vezetője, Tkacsik Márta is sarkantyúkát használ a karalábé megóvására, egyik bejegyzésében nagyon szépen fogalmazta meg, hogyan egyengeti maga a kert az embert a folyamatos tanulás útján:

Kezdő kertész koromban azt képzeltem, hogy a védőnövények (a sarkantyúka is ilyen), úgy védik meg a haszonnövényeinket, hogy valamilyen úton-módon elpusztítják, vagy legalábbis elijesztik a kártevőket. Az eszembe se jutott, hogy azzal védenek, hogy feláldozzák magukat….

Az arányok fontosságáról és az ember önhittségének, saját tudásába vetett vak hitnek a hátulütőiről pedig így ír:

Ültettem karalábét is. Most azt eszi a földibolha. Mind meg fogja enni, nem marad egy sem. Mert én túl sok karalábét akartam. És túl kevés sarkantyúkának hagytam helyet. Ha kevesebb karalábéval is megelégedtem volna, akkor most lenne karalábém. De nem lesz, egy sem. Nem bíztam a Rendszerben. Magamban bíztam, az emberi észben, ami létrehozta a tudományt és a technológiákat.

Az Ember a felvilágosodással elvesztette az Istent, a technológiai forradalommal pedig a Természetet.

Pontosabban nem veszítette el, csak ez a két említett folyamat VAKSÁGOT hozott az Emberre. Az ember nem látja az önmagán kívül létező Rendszereket.

Ha sikerül olyan ökoszisztémát létrehoznunk, ahol mindenkinek jut betevő falat, a rendszer onnantól kezdve alig igényel küső támogatást, és eltart minket is.

Tetves kis katicavacsorák

  • ½ liter víz
  • 2 ek cukor
  • 2 ek ecet
  • 2 ek mosogatószer
  • levéltetű

Az alábbi recept évek óta kering a neten, mint levéltetű elleni hatásos szer. A pongyola megfogalmazás, a hígítási vagy napszaki alkalmazás említését nélkülöző tanács azonban sokak növényeit tette már tönkre.

Hígítatlanul, napsütésben használva ugyanis a tetvekkel együtt sokszor a gazdanövényt is elpusztítja.

Egy másik népszerű megoldás az erős vízsugárral történő lemosás, ami szintén hordoz magában némi veszélyt, főleg törékeny, lágy szárú palánták esetében.

Ezért is hangoztatja egyre több szakember a laisser faire elvének kertészeti gyakorlását. Egy békénhagyott kert ugyanis kitermeli minden ott élő ellenségét is.

Ha otthon nyújtunk a katicáknak, zengőlegyeknek, karolópókoknak és más, levéltetvekkel táplálkozó élőlénynek, akkor a mi napi beavatkozásunk nélkül is beáll egy idő után az egyensúly.

A Földön minden élő szervezetnek van korlátozó szervezete. Mindenkire vadászik valaki. Vegyük tehát elő az "ellenségem ellensége a barátom" elvet.

-írja Tóth Árpád a vegyszermentes kertek Facebook-csoportban.

Természetesen ehhez végtelen sok türelem és tudatosság kell, leginkább a szépen gondozott, bőséggel termő kert képét kell a fejekben kicsit átphotoshoppolni.

A tökéletes képek és videók világában nagyon nehéz a saját, ÉLŐ és teljes valójában ismert kertünket nem a magazinokban vagy a neten található filterezett, kiragadott látványvilágokhoz hasonlítani. De el kell kezdenünk ezt a fajta szellemi kertészkedést is ahhoz, hogy mérgelődés nélkül tudjuk élvezni a kertészkedés testet-lelket gyógyító tevékenységét.

Emellett persze próbálkozhatunk különféle módszerekkel, hiszen ezek által is tanulunk.

Ott van például a cikk szerzője által csak bogárkovásznak keresztelt metódus, melyet néhány éve a poloskák távoltartására kísérletezett ki, és amelynek változatát nemrég krumplibogárra alkalmazva egy kertes csoportban szintén felfedezte.

  • A bogárkovászhoz egy befőttes üveget félig töltünk pár csepp szappannal kevert vízzel, majd ebbe összegyűjtünk egy napi adagot az adott kártevő képviselőiből.
  • A keveréket összerázzuk, a napon hagyjuk, és minden nap ebbe gyűjtjük az „újabb adagot”.
  • Ha megtelik az üveg, még 1-2 napot hagyjuk érni a morbid biológiai fegyvert, majd némileg hígítva a védendő növények köré permetezzük a kapott levet.
  • A hullaszag látványosan riasztja a még élő egyedeket.
A keverék működik krumplibogár és poloska esetében is.

Akinek eddig ehhez nincs gyomra, váltson bérletet egy futókacsa vagy tyúk-kölcsönzőbe, vagy lássa meg a piaci rést, és nyisson egyet minden kétlábú örömére!


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Te is elkaptad az őszi náthát? Így gyógyulhatsz ki 3 nap alatt belőle
Egyre többen tüsszögnek és krahácsolnak körülötted? Itt az őszi nátha szezonja.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szenved a náthától, ami a hűvösebb időjárás, a változó páratartalom és az oktatás újraindulása miatt elég gyakori. A nátha tünetei közé tartozik az orrdugulás, tüsszögés, torokfájás és általános fáradtság is.

Ha már a zsebkendők közt élsz, és a forró italok az új legjobb barátaid, ne aggódj!

Van néhány szuper tippünk, hogy tudsz 3 nap alatt túllépni a náthán.

Pihenj és hidratálj, mint egy istennő!

Képzeld el, hogy az első nap a pihenésről szól – ez a legfontosabb lépés a gyors gyógyuláshoz! Hagyd a munkahelyi e-maileket, és bújj be a takaród alá. Az alvás az egyik legjobb gyógyszer, amit csak találhatsz.

Mert, hello, a tested most harcol, és te nem akarsz ő és a gyógyulás közé állni!

A folyadékpótlás nemcsak hogy szuper fontos, de most az életed legfontosabb része. Pörgesd fel a teázást – igyál sok gyümölcslevet, kamillát vagy gyömbérteát. A gyömbér igazi csodaszer: forralj egy kis vizet, és dobd bele az apróra kockázott szeleteket. Csavarj rá egy fél citromot és mehet bele egy nagy kanál méz is. A takony gyorsan eltűnik, és még egy kicsit a fáradtság érzése is javul.

Természetes gyógymódok – házi csodaszerek

A második lépésben jöhetnek a természetes gyógymódok, mert te nem csak úgy tűröd a náthát, hanem vissza is vágsz!

A sóoldatos orröblítés szuper, és kábé olyan, mint a spa, csak az orrodnak.

Keverj el egy teáskanál sót egy pohár langyos vízben, és öblítsd át az orrod! Újra beléphetsz a világba!

Gőzölj egy jót! Forralj vizet, szórj bele kamillavirágot és hajolj fölé, közben takard le a fejed egy törölközővel. Olyan lesz, mintha egy mini szaunába lépnél, és a légutak megkönnyebbülnek! Ihatsz még mézes-citromos vizet is. A méz természetes köhögéscsillapító, és a citrom a vitaminbombád – egy igazi álompáros!

Tápláló falatok, hogy a nátha ne legyen többé vendég!

A harmadik lépésben a tápláló ételek kerülnek a középpontba. Itt az idő, hogy a színes zöldségek és gyümölcsök beférkőzzenek az életedbe. A C-vitaminban gazdag citrusfélék, kiwi és paprika igazi akcióhősök, akik felpörgetik az immunrendszered.

A levesek se maradhatnak ki! Készíts egy nagy adagot csirke húslevesből vagy zöldséglevesből.

Nem véletlenül mondják, hogy ezek a levesek egyfajta antibiotikumként képesek meggyógyítani a légúti betegeket.

Az ízek elvarázsolnak, és még a lelkedet is átmelegítik. Probiotikumok? Igen! Joghurt, kefir, mindezek segítenek, hogy a bélflórád egyensúlyban maradjon.

Extra tippek a csúcsformáért

Szabadulj meg a stressztől!

A stressz a legnagyobb ellenséged, ezért pihenj, relaxálj és figyelj a légzésedre. Próbálj ki meditációt, vagy ha jobban vagy, légy a szabadban egy kicsit. A friss levegő csodákra képes!

Orvos? Igen, ha szükséges

Ha a nátha tünetei nem csillapodnak, vagy valami komolyabb kezd kialakulni, ne habozz orvoshoz fordulni. Jobb félni, mint megijedni!

Az ősz szép, de a nátha nem az! Ezzel a 3 napos tervvel viszont felveheted a harcot a megfázással, és újra fitt leszel. Persze a legjobb védekezés a megelőzés – moss kezet, kerüld a beteg embereket, és készülj fel a nátha elleni harcra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez az első és legfontosabb jele annak, hogy egy nárcisztikussal élsz - vagy az nevelt fel
Ha ezt a jelet tapasztalod, ideje menekülőre fognod!

Megosztom
Link másolása

Kevés olyan tulajdonság van, ami annyira becsülendő, mint az, ha valaki hajlandó meglátni a jót másokban. Sajnos, nem mindenki jó ember, és vannak, akik ezt a pozitív hozzáállásodat kihasználják, hogy áldozattá tegyenek. Ez különösen igaz, ha az illető nárcisztikus.

A legrosszabb az, hogy nem mindig könnyű felismerni a nárcisztikus viselkedést.

A legtöbb nárcisztikus ugyanis igyekszik elrejteni a sötét oldalát addig, amíg teljesen rá nem éreztek egymásra.

Ha pedig a nárcisztikus személy a szülőd, még bonyolultabb felismerni, hogy a jó szándékodat manipulálják-e, vagy valóban olyan „rossz” vagy, mint amilyennek mondanak.

Szerencsére van egy jel, amit a legtöbb nárcisztikus nem tud elrejteni. Dr. Ramani Durvasula, a nárcizmus elismert szakértője szerint

ez a jel az, amikor egy nárcisztikus személy folyamatosan elnyom, és nem engedi, hogy kiemelkedj, kitűnj, ragyogj.

A nárcisztikusok ugyanis nem bírják elviselni, ha más kerül a figyelem középpontjába. Lehet, hogy azt akarják, hogy sikeres legyél, de csak azért, hogy ők jobb fénybe kerüljenek ezáltal. Soha nem engednék, hogy elvedd tőlük a rivaldafényt.

Az áldozatok gyakran eljutnak arra a pontra, hogy elhiszik, hogy értéktelenek, nem mernek kitűnni semmiben, elrejtik a képességeiket, csak hogy ne hívják fel magukra a figyelmet, mert megtanulták, hogy abból csak baj lesz.

A nárcisztikus ugyanis hatékonyan képes elhitetni velük a saját értéktelenségüket, annyira, hogy elkezdik megkérdőjelezni önmagukat.

Sajnos ez a fajta manipuláció nemcsak a mentális egészségedet rombolja porig, hanem az élet nagy lehetőségeit is elveszi tőled.

Amikor egy nárcisztikus elnyomja a hangodat és elhomályosít téged, azzal elveszi a későbbi lehetőségeidet is.

Sokan, akik hatalmas hatást gyakorolhattak volna másokra vagy a világra, csendben maradnak a neveltetésük vagy a mérgező kapcsolataik miatt.

De vissza lehet szerezni ezt az erőt. Nem tudjuk megváltoztatni a múltunkat, de visszaszerezhetjük az irányítást a jelenünk felett, és megmutathatjuk a nárcisztikus partnereinknek vagy családtagjainknak, hogy nem fognak elhallgattatni minket, és meg fogjuk valósítani a teljes potenciálunkat.

Egy rossz hírünk is van - ezt többnyire csak egy szakember segítségével leszel képes véghez vinni.

Egyedül újra és újra a nárcisztád hálójába ragadsz.


Megosztom
Link másolása