A szamár olyan, mint a parfé: mindenki szereti
A világ szeme az elmúlt hetekben többnyire az olimpia felé fordult. A nemzetek közti békés versengés azonban az idén rekord mértékű nézeteltérést és ellenségeskedést váltott ki a nézőkből és a szereplőkből egyaránt. Ennek okán sokan döntöttek úgy, a negatív élmények helyett másfelé fordítják a fókuszt.
Így találta meg több, mint 21 ezer magyar Koszonits Patrikban és Füles nevű szamarában a maga lelki békéjét és hitét abban: az emberek alapvetően jók.
A szamarak meg pláne.
Patrik története a maga egyediségében mégsem egyedülálló - a szamárral való túrázás, zarándoklás ugyanazokra az egyetemes értékekre nyitja rá a szemünket, legyünk akár német színésznők, skót írók vagy magyar filozófia tanárok.
Patrik, Füles és Fanni
Patrik „Ott vagyunk már?” című szamaras reality-jét egy emberként izgulta és drukkolta végig unoka és nagyszülő, városi és vidéki, kanapéhuszár és csikóstanonc.
A két útitárs elképesztő emberi erőket mozgatott meg pusztán azzal, hogy egymásra utalva, egymásra hangolva tették, amit jónak láttak.
Az ásotthalmi fiú Füles nevű szamarával indult útnak még június végén, hogy a Kék-túra vonalát követve keresztben átszelje az országot. A Mosonmagyaróvárig tartó kirándulást azonban nem passzióból tette meg: a 19 éves fiatalember álma egy szamárrezervátum, az utazás során pedig ehhez szeretett volna minél több támogatót találni.
A hosszú séta augusztus 9-én véget ért, a mese hősei pedig hazatértek Ásotthalomra, ahol az adományokból befolyt 700 000 forintért élelmet vettek az időközben tovább bővült csacsicsapat számára.
A népmesei fordulatokban bővelkedő túra azonban távolról sem csak a mentésre váró szamaraknak adott reményt: Patrik maga is sokat változott hosszú fülű barátjának és a kettejük holdudvarába kerülő embereknek köszönhetően.
„Szinte el sem hiszem, hogy velem történik, mert akkora szeretetet kapok az emberektől, hogy nehéz szavakba önteni.”
„Korábban hirtelen haragú voltam, de mióta elindultam, sokkal nyugodtabbnak érzem magam, Füles miatt is higgadtabban kezelem a nehezebb helyzeteket”.
Patrik személyes fejlődése mellett nem elhanyagolható Füles többi emberre gyakorolt hatása sem. Sok gyerek nekik köszönhetően találkozott először szamárral, Patrik pedig abban bízik,
A felnőtteket is rendre lenyűgözte a páros kedvessége, minden állomáson akadt szálláshelyük és sorra kapták az ebéd-és vacsorameghívásokat is. Ugyanakkor sok kommentelő aggódott Füles egészségéért, sokan bármilyen hozzáértés nélkül állatkínzónak nevezték Patrikot. Ő akkor így reagált a vádakra: a szamár Afrikából származik, és jól tűri a magas hőmérsékletet, a kánikula őt emberként jobban megviseli, és pont emiatt utaztak hajnalban, 10 és 15 óra között pedig mindig pihentek. Az utat azért sem szerette volna későbbre, mondjuk az őszi időszakra halasztani, mert így kevesebb embert ért volna el, nyáron ugyanis a szünidő miatt a szülők közül is többen vannak otthon.
A fiatal gazda tervei jelenleg a legjobb úton haladnak, Füles és Fanni mellett már Manci és egy, korábban szintén Füles névre hallgató szamár élvezi a biztonságot az ásotthalmi rezervátumban. Patrik azt mondja, az út igazából csak most kezdődik, amiről továbbra is szeretettel fog tudósítani a lelkes rajongótábornak.
Lotta és Johnny
Adott egy csodaszép fiatal színésznő, aki az Insta oldalán a szakmai sikerek és magánéleti szösszenetek mellett egyszer csak elkezd szamaras kontentet gyártani. Lotta Lubkoll rákbeteg édesapja halála után döntött úgy, nem hagyja, hogy az élet elmenjen az álmai mellett a szokásos „Majd ha lesz rá időm” mondattal.
Johnny-val hamar összeszoktak, ezt követően pedig 80 nap alatt, ha nem is utazták körbe a Földet, de körülbelül 600 kilométert megtéve eltúráztak a München közeli Starnbergből az olasz tengerparton fekvő Chioggia-ba.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kérdésre, hogy miért ment egyedül, emberi társ nélkül, Lotta így válaszol honlapján:
Ha mindig van mellettem valaki, akkor fejben nem vagyok szabad. Kompromisszumokat kell kötnöm, és a másik ember igényeit a sajátom elé helyeznem. De azt akartam, hogy tudjak hallgatni az érzéseimre és a belső hangomra. (…) Számomra ajándék, ha egyedül lehetek. Élvezem ezt. Élvezem, hogy énekelhetek, táncolhatok, nevethetek és sírhatok anélkül, hogy más észrevenné és ítélkezne felettem. Ez az igazi szabadság.
Az egyfajta belső zarándokút során Lotta újra rátalált önmagára és a természetre. A szamár türelmes, lassú tempója rákényszerítette, hogy lelassítson és igazán megélje a pillanatokat. Az élet apró örömei – a napfény, a friss levegő, a természet közelsége – új értelmet nyertek számára.
Lotta a túra után sem mondott le a szamaras életről: két könyvet töltött meg Johnny-val közös élményeivel, emellett egyfajta Harisnyás Pippiként különféle természetközeli programokat, workshopokat szervez gyerekeknek.
Stevenson és Modestine
„Ha az orvos nem jósol neked egy évet, és habozik adni egy teljes hónapot, tégy egy bátor lépést, és nézd meg, mit érhetsz el egy hét alatt.”
Robert Louis Stevenson skót író, akit legtöbben a Kincses sziget vagy a Dr. Jekyll és Mr. Hyde különös esete szerzőjeként ismernek, sokkal több volt, mint kalandregények írója. Gyerekkori tuberkulózisa miatt hamar megtanulta kihasználni az idejét, és amikor csak egészsége engedte, a természetet járta. Az egyik ilyen út eredményeként született meg 1879-ben az Utazások egy szamárral a Cévennekben című könyve, amely nemcsak egy különleges utazási napló, hanem egyfajta spirituális utazás is.
Az író későbbi feleségével, az akkor még Fanny Van de Grift Osbourne nevű, kétgyerekes amerikai írónővel ezidőtájt ismerkedett meg, szerelmük azonban még nem teljesedhetett ki a skót író családjának erkölcsi fenntartása miatt.
A természetbe való visszatérés, a majd 200 km hosszú út és a négylábú útitárs szilárd, nyugodt jelleme ugyanazt a hatást gyakorolta az íróra, mint Patrikra vagy Lotta-ra saját útjuk és szamaruk: más, igazibb perspektívába helyezte saját életét, ezáltal megkönnyítette az érzelmi munka elvégzését. A túra élménye egész életében meghatározó maradt, több másik művében is merít a tapasztalataiból, és szerencsére a magánéletére is pozitív hatással volt, hiszen ezek után döntött úgy, hogy családja véleményétől függetlenül Fanny után megy, és feleségül veszi őt.
Az írónő előző férjétől született gyerekeit sajátjaiként nevelve, szeretetben éltek Stevenson 44 éves korában Szamoán bekövetkezett haláláig.
Mi és a szamarak
Aki kedvet kapott a szamarakkal való túrázáshoz, annak sajnos még külföldre kell mennie az élményért.
A Happydonkeytours egyaránt szervez szamaras túrákat többek között Ecuador, Portugália, Olaszország vagy akár Jordánia festői tájaira a pár órás, családi programnak is kitűnő, piknikkel egybekötött kirándulásoktól a több napos alpesi utakig.
Magyarorszégról talán a legegyszerűbben az osztrák Pömling-ben található Eselabenteuer néven futó csacsi-centrum érthető el.
Itt Bonifaz, Herkules, Fridolin és társaik várják, hogy a hozzájuk látogatók elmerüljenek a szamaras élet különféle szegmeseiben. Megszerezhetjük szamárvezetői jogosítványunkat, szezontól és hóhelyzettől függően kipróbálhatjuk a csacsifogatot vagy a csacsi húzta szánkózást, ha pedig ez nem elnne elég: a Holisztikus szamarak programban pontosan azt kapjuk, amit Patrik és társai a maguk túrái során: teljeskörű életszemlélet váltást, lelassulást, kapcsolódást, a szamár-ember világ párhuzamjaira való rálátást.
Az osztrák szervezet mottója pedig tökéletesen összefoglalja a csacsikhoz való megfelelő hozzáállást:
A szamarak nem makacsabbak a lovaknál.
Csak több időt adnak arra, hogy átgondold, mit rontottál el.