Testpozitivitás helyett testsemlegesség - ez a trend lesz a magabiztosság új forrása
Azt tudjuk, hogy jobb lenne úgy szeretni a testünket, ahogy van, de akadnak napok, amikor ez egyszerűen nem megy. Egy tanulmány szerint a nők 91%-a legalábbis így érzi. Az az elképzelés, hogy szeretni kell a testünket, és minden egyes centiméterét ünnepelni, nem könnyen teljesíthető, sőt, talán irreális is.
Egy új mozgalom egy teljesen más utat javasol: a testsemlegességet, ami lényegesen könnyebben teljesíthető cél. Ez a mozgalom a test megbecsülésére és elfogadására összpontosít, a külső megjelenés helyett a működésére fókuszál, anélkül, hogy ítélkezne.
Mi az a testsemlegesség?
Sokan nem szeretik a testüket, és azt kívánják, bárcsak jobban éreznék magukat a bőrükben. A testpozitivitás elsőre remek megoldásnak tűnik erre a problémára. Nagyszerű cél, csak az a kis gond vele, hogy nehezen megvalósítható, a legtöbben soha nem leszünk képesek eszerint nézni önmagunkra. Mert hogy éljük az életünket?
Aztán ha lefogyunk 5 kilót, vagy kigyúrjuk magunkat, akkor egy következő -5 kilóra vagy egy másik hibának gondolt testi tulajdonságra fogunk koncentrálni.
Nem mondod, hogy nagy a hasam, de legalább szép a kezem. Vagy hogy a fogaimat szégyellem, de legalább szép a szemem színe. Vagyis úgy fogadod el a tested, ahogy van, és nem kapcsolsz érzelmi reakciókat hozzá, függetlenül attól, hogy tetszik vagy nem tetszik amit épp látsz.
Persze ez nem azt jelenti, hogy nem törődsz magaddal, hogy elhanyagolod a külsőd, vagy ilyesmi. Csak annyit jelent, hogy ezentúl a test kinézetéről átteszed a fókuszt arra, hogy hogyan érzi magát a tested, és arra koncentrálsz, amit nyújt neked, miközben végigvisz az életeden és kielégíti a mindennapi szükségleteidet.
Nem az a fontos, hogy a melled A vagy C kosarú, csak az, hogy a kisbabádat meg tudja etetni. Kicsit kuszák a fogaid? Viszont nem lukasak és harsogóakat tudsz harapni a legmosolygósabb almákból.
Más szóval, a testsemlegesség arról szól, hogy máshogy kezdesz tekinteni a testedre, úgy, mint egy járműre, amely végrehajtja mindazt, amit szeretsz csinálni. A testsemleges megközelítés a test képességeinek tiszteletére és arra a nagyszerű munkára összpontosít, amit az nap mint nap végez, nem pedig a formájára, a méretére, hibáira és esetleges korlátaira.
Ha erről beszélgetsz az anyukáddal, gyorsan rá fogsz jönni, hogy ami most szép, az az ő idejében épp szépséghibának számított, és csak várni kell egy kicsit, és újra divatba jön minden.
Testsemlegesség vs. testpozitivitás
A testpozitivitás célja a szépség definíciójának kiterjesztése és a szépségnormák diverzifikálása.
Bár mind a testpozitivitás, mind a testsemlegesség a testünk megbecsülésére épít, a különbségek a megközelítésekben rejlenek. A testpozitív személet a külső (alaktól és mérettől független) ünneplését hangsúlyozza, és minden egyén fizikai megjelenésének szépségére és egyediségére összpontosít, függetlenül attól, hogy az a test hogyan működik.
Viszont a testsemlegesség leveszi a hangsúlyt a megjelenésről és arra ösztönöz, hogy a testünket inkább a képességei és a működése miatt értékeljük, ne a látványos tulajdonságai miatt.
Tippek a testsemlegesség gyakorlásához
1. Ismerd fel és alakítsd át a testet bántó gondolataidat
Az első lépés a testsemleges gondolkodásmód felé vezető úton a negatív gondolatok leküzdése. Persze nem szabadulhatsz meg az ilyesmitől egyik napról a másikra. A testsemlegesség elérése egy folyamat vége, és állandó, tudatos mértékletességet igényel.
A terapeuták azt ajánlják, hogy tarts készenlétben egy sor semlegesítő mondatot a fejedben, ezek segíthetnek ellensúlyozni a betolakodó bántó állításokat, amint azok felbukkannak.
Ha például azon kapod magad, hogy a hasadat vizsgálgatod, vagy azt kívánod, bárcsak a lábad másképp nézne ki, ismerd fel a gondolatot, és helyettesítsd be olyan mondatokkal, mint például: Szerencsés vagyok, hogy jók a lábaim, így eljárhatok futni, amikor kedvem van.
2. Hangolódj az igényeire
A test jelzéseire - éhség, szomjúság, fáradtság - való ráhangolódás és azok követése kéz a kézben jár a testsemleges szemlélettel. A tested jelzéseire hangolódás viselkedésközpontúvá és egyénre szabottá teszi az életedet, ahelyett, hogy az élelmiszereket jónak vagy rossznak címkéznéd, bizonyos élelmiszercsoportokat kizárnál, és kötelezővé tennéd magad számára a testmozgást akkor is, amikor nem vagy rá alkalmas. Ez a hozzáállás elűzi a bűntudatot.
Hallgass a testedre, tiszteld és tápláld aszerint, ami az igénye.
3. Írd össze, hogy a tested mennyi mindent tesz meg érted
A testünk sokkal több annál, mint aminek mások látják, és itt az ideje, hogy ezt elismerd. Ha időt szánsz arra, hogy felsorold, mennyi olyan dolgot tesz meg érted a tested, ami segít megtapasztalni és élvezni az életet, az már jó kezdet a testsemleges szemlélet kialakításához. Természetesnek vesszük, hogy nevetni tudunk, hogy beszélni, lélegezni, de aligha koncentrálunk az ok-okozati összefüggésekre. Pedig a jól működő tüdő nélkül bármilyen vakító lehetne a fogsorunk, nem tudnánk kacagni, a jól működő emésztés nélkül lehetne ugyan lapos hasunk, de gyengék lennénk, betegesek és ki se mozdulnánk otthonról.
Köszi lábam, hogy egész nap viszel. Köszi szemem, hogy jól látom a képernyőt. Lehet, hogy mindez magától értetődőnek tűnik, de hidd el, nem az. Ha pedig hálás vagy a testednek, máris nem tudod utálni azt.
4. Gondold újra az edzésterved
Az edzéseknek olyan mozgásformáknak kell lenniük, amelyek jó érzéssel töltenek el, a testmozgás a tested képességeinek ünneplése, ami segíti a fizikai és mentális egészségedet,
És nem is azért kell mozogni, hogy a külsődet megváltoztasd. Válassz olyan mozgásformát, ami jól esik a testednek, ahelyett, hogy azon rágódnál, hogyan néz ki, és melyik edzés hogyan tudja majd átváltoztatni.
Ahogyan odafigyelsz a korgó gyomrodra, úgy kell figyelned a tested egyéb jelzéseire is, hogy tudd, mikor kell egy komolyabb igénybevétellel kiengedni a gőzt, és mikor kell lelassítani valami alacsony intenzitású tevékenységgel, mint a séta vagy a kanapézás.
5. Végül a legnehezebb: ne hasonlítsd másokhoz
A feszítő és fájdalmas elégedetlenség jelentős része abból ered, hogy másokhoz hasonlítjuk magunkat. Ez az online és offline világra egyaránt vonatkozik. Ha a közösségi médiában látottak miatt érzed rosszul magad, állítsd le a kritikus fiókok követését. Ha a partnered állandóan olyan embereket kritizál (tévéműsor nézése közben, nyaraláskor a strandon, vagy simán az utcán), akik alkatilag rád hasonlítanak, önkéntelenül is át fogod venni a szemléletét, és elkezded magad úgy látni, mint akinek gond van a testével.
A régi fényképek nézegetése szintén mérgező lehet (milyen szép vékony voltam ezen a képen - mondod arra a fotóra, amit egyszerűen gyűlöltél, amikor készült, mert csúnyának láttad magad).
Ezért ahelyett, hogy elégedetlen lennél azzal, ahogy most kinézel, idézd fel, mit bírt ki érted és miattad a tested az évek során. Megérdemli a kedvességet és tiszteletet.
Pro tipp: Ne félj leállítani a fikázó beszélgetéseket, ha kényelmetlenül érzed magad közben, szabj határokat még a legközelebbi barátaiddal is. Tereld el a beszélgetést semlegesebb témákra. Mindenki jobban jár vele.