Te sem úszhatod meg: ez a nyári időszámítás 4 negatív és 3 pozitív egészségügyi hatása
Hiába ment a vita arról, hogy eltörlik, még döntés is született róla, mégis itt maradt a nyakunkon a nyári időszámítás, ami március végén, ha akarjuk, ha nem, beköszönt.
Vannak, akik szeretik a plusz napfényt, mások sajnálják az elvesztett órát, de
Amikor a belső óránk, a cirkadián ritmus megzavarodik, az Dr. Rachana Kulkarni kardiológus szerint „az egész testet és annak alapvető anyagcsere-funkcióit érinti” - mondta a People-nak.
Mivel az alvás „az élet egyik nélkülözhetetlen segédeszköze”, Dr. Kulkarni szerint ez az egyik legfontosabb dolog a jó szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez. Ha a cirkadián ritmusunk megzavarodik, az alvásunkat is befolyásolja. A legsérülékenyebbek az első héten leszünk, amikor testünk az egy órával kevesebb alvásra reagál és nehézségeket tapasztal az új menetrendhez való alkalmazkodásban.
Utána pedig ki kell menni a szabadba, és annyi természetes fényt gyűjteni, amennyit csak lehetséges.
Mik a negatív egészségügyi következményei az óraátállításnak?
1. A stroke és a szívroham kockázata megnőhet a nyári időszámítás idején
Dr. Kulkarni szerint a nyári időszámításhoz bizonyos szív- és érrendszeri kockázatok kapcsolódnak, beleértve a stroke és a szívroham kockázatának növekedését.
Azt mondja, hogy a sürgősségi osztályokon ilyenkor jelentős növekedést tapasztalnak a szívinfarktus és a stroke gyakoriságában különösen az átállítást követő nap, hétfőn. Ez a növekedés akár egy hétig is eltarthat.
Dr. Kulkarni azt tanácsolja, hogy azoknak, akiknél fennáll a szívbetegség kockázata és más kockázati tényezők, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, figyeljenek jobban a tünetekre.
„Adatok állnak rendelkezésünkre, hogy minden negyedik menopauzán átesett nőt fenyeget szívritmuszavar, például pitvarfibrilláció - magyarázza. - Az alvászavar nagyon gyakori a perimenopauzában lévő és a menopauza után, és ez növeli a kockázatukat.”
2. A nyári időszámítás befolyásolhatja a kognitív funkciókat
„A megzavart alvási ciklus vagy alváshiány következtében a kognitív funkciók károsodhatnak. Ennek az az oka, hogy testünknek hét-kilenc óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy az izmainkat, szívünket és agyunkat pihentesse” – mondja Dr. Kulkarni.
A jó alvás hiánya szellemi hanyatláshoz vezethet. Ha a tested nincs kipihenve, másnap nem tudsz koncentrálni.
3. Depressziót okozhat a nyári időszámítás
Tanulmányok kimutatták, hogy a fiatalabbak nagyobb valószínűséggel szembesülnek depresszióval és elhízással az alváshiány miatt.
4. A cukorbetegség és az elhízás kockázata is nő
Dr. Kulkarni szerint a megzavart alvási ciklus összefüggésben áll a cukorbetegséggel és a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos súlyproblémákkal.
Amikor fáradtnak érezzük magunkat, kevésbé valószínű, hogy mozgunk. A tanulmányok kimutatták, hogy az alváshiány növelheti a zsigeri elhízás kockázatát, ami aztán növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
míg az idősebbeknél nagyobb a kognitív hanyatlás és nagyobb a szív- és érrendszeri kockázat.
Nézzük a jó részt:
1. A D-vitamin bevitele nő a nyári időszámítás során
Több természetes fényhez jutunk, ami jót tesz a testnek. Tehát ki kell használnunk ezeket a pozitívumokat. Dr. Kulkarni rámutat a természetes fény előnyeire. Azt mondja, hogy a megnövekedett D-vitaminnak köszönhetően javul az általános egészség.
2. A nyári időszámítás miatt több lehetőség nyílik a testmozgásra
A hosszabb nappalok és a meleg sokkal csábítóbbá teszi a testmozgást a hibernációban töltött téli hónapokkal szemben. Dr. Kulkarni azt mondja, bármilyen tevékenység, amit a friss levegőn végzel, hasznos.
3. A nyári időszámítás segíthet abban, hogy kevesebb időt tölts a képernyők előtt
A jó alváshigiénia fenntartása és az éjszakai képernyőn töltött idő csökkentése nagyon fontos a jó egészségügyi szokások kialakításakor. Kerüld el az okoseszközöket a hálószobában, és kapcsold ki az összes kütyüt egy órával lefekvés előtt, hogy csökkentsd a kék fénynek való kitettséget.
Dr. Kulkarni mindenkihez szóló felhívása a nyári időszámítás idejére: