Mi az az egyetlen üzenet, amit sose küldj egy szorongással küzdő személynek?
Mi a legdurvább üzenet, amit egy szorongással küldő embernek küldhetsz? Csak egy szó:
Ez az egyszerű kérdés pánikot válthat ki, és mély szorongást okozhat az érintettekben.
Ez a fajta üzenet túlzottan tág teret ad az értelmezésnek, aminek eredményeként a szorongók a lehető legrosszabb következményekre gondolnak. Miért van ez?
Alex Oliver-Gans családterapeuta a HuffPostnak elmondta: „Az ilyen típusú üzenetek kétértelműsége és a hangnem vagy a kontextus hiánya hatalmas teret ad az üzenet értelmezésének. Kinek alkata szerint. De egy szorongó csak baljóslatúnak tudja értelmezni ezt.”
Ha valaki olyannak küldik el, aki szorongó alkat, az egyszerű kérdés komoly szorongási rohamot okozhat. A gond a megfogalmazás homályosságában rejlik, ami miatt a legtöbben rossz dolgokat várnak, a szorongók pedig a legrosszabbat feltételezik.
Képzeld el, hogy a főnököd küld egy ilyen üzenetet. Te, ha átlagosan reagálsz a stresszre, azt gondolod, hogy van valami a munkáddal, ami miatt egyeztetnetek kell. Aki szorong, az azt gondolja, hogy ki fogja őt rúgni a főnöke akkor is, ha semmi okot nem adott rá.
Arianna Galligher, az Ohiói Állami Egyetem Stressz, trauma és ellenálló képesség programjának igazgatója szerint a szorongás egyik elsődleges tünete
Míg az SMS-ezés kezdetben enyhítheti a szorongás érzését, lehetővé téve a szorongó személy számára, hogy szabadabbnak érezze magát az önkifejezésben, egyes üzenetek megfejthetetlen jellege miatt a jóindulatú szövegeket negatívnak értelmezheti, ami fokozza a szorongását.
Oliver-Gans elmondta: „Mivel az SMS-ekből hiányoznak bizonyos nonverbális jelzések, csak feltételezzük a feladó hangnemét és szándékát".
És ahogyan azt már korábban megjegyeztük, a szorongók esetében ez a feltételezés gyakran a legrosszabb forgatókönyv felé tolódik el.
Szerencsére van módszerek arra, hogy elkerüld az ilyen szövegek küldését. A játék neve az érzékeny konkrétság:
Oliver-Gans a következő szövegsablont ajánlja: „Mondd azt, hogy 'Be akartam jelentkezni [ ide jön a megbeszélni kívánt téma]. Van ma 15 perced valamikor?’ Ez minimalizálja a kétértelműségeket, és az emberek jobban megértik a beszélgetés célját, ahelyett, hogy magukra hagynánk őket a gondolataikkal" - magyarázza.
Oliver-Gans azt is javasolja, hogy mindannyian próbálkozzunk egy kis kedvességgel, amikor sms-ben üzengetünk. „Bármi, amit nehéz értelmezni szövegben, vagy amit könnyen félre lehet értelmezni a testbeszéd vagy a hangszín nélkül, egyszerűen kerülni kell szöveges üzenetben.
Ha egy kétértelmű szöveg kellemetlen címzettje vagy, kérdezz nyugodtan vissza és gyűjts információkat, mielőtt pánikba esnél.
Ha több információt kérsz, és megismered a tényeket, megállíthatod a stressz-spirált” - tanácsolja Oliver-Gans.