ÉLETMÓD
Hat dolog, ami súlyosbíthatja a menstruációs fájdalmat
A forró vizes palackba való kapaszkodás sok nőnek jelenti a havi rutint. Most egy orvos árulta el, mivel enyhíthetünk a tüneteken.
Egyesek számára a menstruációs fájdalom és az egyéb kísérő tünetek annyira bénítóvá válnak, hogy akadályozzák a mindennapi életüket, mások viszont egyáltalán nem tapasztalnak fájdalmat.
Dr. Adiele Hoffman, háziorvos és a Flo, a menstruációt nyomon követő applikáció orvosi tanácsadója elmondta a Daily Mailnek, hogy a nők talán nem is tudják, milyen dolgokkal ronthatnak az amúgy sem túl kellemes helyzetükön.
Egészségtelen táplálkozás
Dr. Hoffman szerint a gyorséttermi ételek, a pácolt húsok és a cukros finomságok ronthatják a menstruáció tüneteit. Egy 2018-as tanulmány 70 egyetemi hallgató bevonásával tesztelte ezt az elméletet. A török kutatók azt találták, hogy azoknak, akik sok sós rágcsálnivalót és édességet fogyasztottak, több menstruációs fájdalma volt, mint azoknak, akik nem éltek nasival.
„Bár nincsenek olyan csodatermékek, amelyek varázslatos módon megszüntethetik a menstruációs fájdalmakat, az egészséges táplálkozás sokat számíthat”
- tette hozzá Dr. Hoffman.
A szakértők szerint korlátozottak a kutatások arra vonatkozóan, hogy az étrend hogyan befolyásolja közvetlenül a menstruációs görcsöket. A bizonyítékok azonban arra utalnak, hogy a magas omega-6 zsírsav tartalmú élelmiszerek - amelyek gyakran előfordulnak a feldolgozott élelmiszerekben, például a süteményekben vagy a gyorséttermi ételekben - hatással lehetnek a menstruációs fájdalmakra.
Ehelyett a gyulladást csökkentő élelmiszerek, például a gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása ugyanezen elmélet szerint enyhítheti a tüneteket.
Stressz
A stressz szabálytalanabbá teheti a menstruációt, hiszen a hormonháztartás megborulása megzavarja a ciklust. A kutatások szerint a túlzott stressz a menstruációs görcsöket is súlyosbíthatja.
„A fájdalom megemelheti a stressz-szintet, míg a stressz súlyosbíthatja a fájdalmat”
- tehát ha stresszről van szó, a dolgok mindkét irányba mehetnek, állítja a doktornő.
Dohányzás
Közismert tény, hogy a dohányzás káros a tüdőre és úgy unblock az egészségre. Dr. Hoffman szerint azonban a nők talán kevésbé vannak tisztában a dohányzás és a menstruációs görcsök közötti összefüggéssel.
A kínai kutatók korábbi tanulmányainak áttekintése szerint a dohányosoknál 1,45-ször nagyobb valószínűséggel jelentkeznek menstruációs fájdalmak.
Testsúly
A doktornő szerint az egészséges testsúly megtartása segíthet a menstruációs fájdalmak kezelésében is. A kutatások azt mutatják, hogy jelentősen nagyobb valószínűséggel tapasztalhatóak a kellemetlen menstruációs fájdalmak, ha valaki elhízott vagy alultáplált.
Dr. Hoffman hozzátette: „Nem tudjuk pontosan, hogy miért, de van néhány elmélet.”
A több zsírszövet például magasabb ösztrogénszintet és több gyulladáskeltő vegyi anyagot jelenthet, ami esetleg erősebb vérzést és több menstruációs görcsöt okozhat.
A skála másik végén pedig a kutatások arra is utalnak, hogy a különösen alacsony testzsír alacsonyabb ösztrogénszintet jelenthet - ami a súlyosabb krónikus fájdalmakkal hozható összefüggésbe.
A fogamzásgátló egyes típusai
A fogamzásgátlót gyakran írják fel a menstruációs görcsökre panaszkodó nőknek, egyes típusok azonban súlyosbíthatják a tüneteket.
Egészségügyi állapot
Előfordulnak olyan betegségek, mint az endometriózis, az adenomiózis vagy a mióma, amik akár nagyon súlyos menstruációs fájdalmat is okozhatnak.
A három közül az endometriózis talán a leggyakoribb. Ez egy olyan nőgyógyászati kórkép, melyben a normálisan csak a méh belső felszínén jelen lévő nyálkahártya a méh üregén kívül is megtalálható. Adenomiózisról akkor beszélünk, amikor a méhnyálkahártya sejtjei beterjednek a méhizomzat közé. Ez különösen fájdalmas lehet, mivel az illető méhe a menstruáció alatt megduzzad, és a méhfalban vérzik.
A mióma, amelyet néha méhmiomának vagy leiomiomának is neveznek, egy jóindulatú daganat, amely a méhben vagy annak környékén növekszik. A miómák nehezebbé vagy fájdalmasabbá tehetik a menstruációt, mivel maga a mióma súlya nyomja vagy támasztja a kismedencei szerveket.