ÉLETMÓD

Ez a szokatlan alvási pozíció egyben a pénzügyi sikereid kulcsa is lehet

Egy új felmérés szerint az alvási pozíciód megválasztása arra is utalhat, hogy mennyire vagy pénzügyileg sikeres.

Megosztom
Link másolása

Egy nehéz munkanap után mindannyian várjuk, hogy végre ágyba bújhassunk. De amikor bebújsz a takaród alá, vajon melyik pozíciót veszed fel ösztönösen? Egy új felmérés szerint ez a válasz arra is utalhat, hogy mennyire vagy pénzügyileg sikeres.

Több mint 5000 brit részvételével készült kutatás feltárta, hogy a legjobban keresők körében mely alvópozíciók a leggyakoribbak.

Az eredmények szerint a magas jövedelműek közel egyharmada (29%) hason alszik, az úgynevezett „szabad zuhanás” pózban.

Ilyenkor az ember hason fekszik, a fejét az egyik oldalra fordítja, és a karjait széttárja.

Bár ez a pozíció a legnépszerűbb a tehetős emberek körében, szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszútávon nyakfájást okozhat.

Lisa Artis, a The Sleep Charity nevű szervezet helyettes vezérigazgatója a MailOnline-nak elmondta: „Rendben van háton vagy oldalt aludni, de azt javasoljuk, hogy kerüld a hason alvást, mert ez megcsavarja a nyakat egész éjszaka.”

A felmérést a Bed Slats rendelte meg, és 5438 britet kérdeztek meg kedvenc alvópozíciójukról, az átlagos alvási időről, a hétköznapi ébredési időkről és a jövedelmekről.

A leggyakoribb alvási pozíciók

Általánosságban a magzati póz volt a legnépszerűbb, ezt a válaszadók 29%-a választotta. Ezt követte az oldalt fekve párnaölelős pozíció (24%), a hason fekvő szabad zuhanás (14%), a gondolkodó póz (hanyatt, kéz a fej alatt 13%) és a katona pozíció (hanyatt, kéz a test mellett, láb fegyelmezetten zárva 10%).

Inbaal Honigman, testbeszéd-szakértő szerint:

„A leggyakoribb alvópozíciók védelmező jellegűek – a befelé forduló magzati póz, ahol az emberek összegömbölyödnek, hogy megvédjék magukat,

és a párnaölelős póz, ahol a párnát vagy a partnerüket ölelik biztonságot keresve.”

A legjobban keresők szokásai

A népesség legjobban kereső 10%-a körében azonban egészen más volt a helyzet:

- A szabad zuhanás póz volt a legnépszerűbb (29%),

- Ezt követte a katona pozíció (23%),

- Majd a magzati póz (21%),

- A párnaölelős (13%),

- És végül a gondolkodó póz (9%).

A  hason fekvő szabad zuhanás póz hasonlít ahhoz a testhelyzethez, amelyet repülőgépből kiugró ejtőernyősök vesznek fel. Honigman szerint ez arra utalhat, hogy a top keresők természetes kockázatvállalók:

„Először ugranak, és csak utána teszik fel a kérdéseiket.”

A kutatásból az is kiderült, hogy a top keresők átlagosan 6 óra 58 percet alszanak éjszakánként, ami 22 perccel kevesebb, mint az alacsonyabb jövedelműeké.

Átlagosan reggel 6:42-kor ébrednek, míg az alacsonyabb keresetűek csak 7:06-kor kelnek.

Szakértői tanácsok az alvásminőség javítására

Bár a hason alvás népszerű, a szakértők mégsem ajánlják. Martin Seeley, a MattressNextDay alvásszakértője szerint: „Az oldalt alvás az egyik legjobb pozíció. Javítja a keringést és az emésztést, valamint megkönnyíti a légzést, csökkentve a horkolás esélyét.”

Lisa Artis szerint a megfelelő alátámasztás kulcsfontosságú: „Egy jó matrac és párna mindent megváltoztathat az alvás minőségében.

Tudtad, hogy a fejed 4,5-5,5 kilót nyom, és csak a nyakad hét csigolyát tartalmaz a gerinced 33 csigolyája közül?

A nyakfájás, a merev nyak és akár a tartós fejfájás egyszerűen a rossz párnatámasztás eredménye lehet.”

A szakértők szerint a párnának megfelelően kell alátámasztania a fejet, hogy az egy vonalban legyen a vállakkal és a gerinccel – mintha egyenes testtartásban állnál.

„Ha a párna túl puha, a fejed előrebukik, megfeszítve a nyakat. Ha túl kemény, nyakfájást okoz.”


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Nők milliói ébrednek fel hajnali három körül minden éjjel - kiderült, mi az oka
A szakértők végre rájöttek, mi ennek az oka - és hogy mit lehet tenni ellene.

Megosztom
Link másolása

A hormonális változások jelentős hatással lehetnek az alvásra, nehezíthetik az elalvást, alvási apnoéhoz, rossz minőségű alváshoz és gyakori éjszakai felriadásokhoz vezethetnek.

Dr. Martin Thornton, a Bluecrest egészségügyi igazgatója szerint a nőknél a menopauza különösen nagy szerepet játszik az alvászavarok kialakulásában.

„A menopauza hatalmas változásokat hoz a szervezet számára, és a hormonális ingadozások számos kellemetlen tünetet okozhatnak, amelyek befolyásolják az alvást”

– magyarázza.

A menopauza alatti alvásproblémák háttere:

- Hőhullámok és éjszakai izzadás: Hirtelen jelentkező melegségérzet és izzadás, amelyek megszakítják az alvást.

- Csökkent ösztrogénszint: Az ösztrogén hatással van a testhőmérséklet szabályozására, valamint a hangulatra és a stresszre, amelyek közvetlenül befolyásolják az alvást.

- Progeszteron csökkenése: Ez a hormon elősegíti a relaxációt és az alvást, így alacsony szintje természetesen alvászavarokhoz vezethet.

- Hangulatingadozások: A menopauzával járó szorongás, depresszió és mentális egészségügyi problémák megnehezíthetik az elalvást és az átalvást.

Dr. Thornton szerint sok páciense arról számol be, hogy az éjszakai órákban, legtöbbször hajnali 2 és 4 óra között felébrednek.

„Ez az időpont egybeeshet a testhőmérséklet szabályozásának zavaraival,

amelyek hőhullámokat vagy éjszakai izzadást okoznak a könnyebb alvási szakaszokban” – tette hozzá.

És mi a helyzet a férfiakkal?

A hormonok a férfiak alvására is hatással lehetnek. Carolina Goncalves, a Pharmica főgyógyszerésze elmondta: „A tesztoszteronszint, amely az életkorral együtt ingadozik, szerepet játszik az alvás szabályozásában.

A tesztoszteron csökkenése felszínesebb alváshoz és gyakoribb ébredésekhez vezethet.

„A kortizol, a szervezet stresszhormonja, szintén befolyásolja mind a férfiak, mind a nők alvását, ha magas, korai ébredést okozhat.”

Egy friss kutatás eredményei

Egy Dunelm által végzett kutatás szerint a menopauzában lévő nők leggyakrabban hajnali 3:29-kor ébrednek fel. A kutatásban résztvevő nők háromnegyede ébredt fel ekkor.

A nők több mint fele (53%) arról számolt be, hogy ezt követően hosszú ideig ébren forgolódik, míg sikerül újra elaludnia.

A válaszadók 30%-a könyvet olvas, ugyanennyien pedig a közösségi médiát böngészik. 20%-uk tévét néz, 17% pedig egyszerűen csak az órát bámulja.

A kutatás szerint a menopauzával összefüggő álmatlanság a nők több mint kétharmadánál (69%) negatívan befolyásolta az testi-lelki jólétet.

A résztvevők körülbelül 60%-a nem volt tisztában azzal, milyen technikák segíthetnek az álmatlanság kezelésében, és 50%-uk úgy érezte, nincs megfelelő támogató rendszer körülöttük ebben a nehéz időszakban. Riasztó adat, hogy mindössze a nők negyede (25%) fordult orvoshoz segítségért.

Mit tehetsz az éjszakai felriadások ellen?

A menopauzával összefüggő alvászavarok esetén a HRT (hormonterápia) – általában ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron kombinációja – lehetőséget nyújthat a hormonok megfelelő szintjének helyreállítására, így javítva az alvást.

Dr. Louise Newson, a menopauza és a hormonális egészség szakértője szerint:

„Az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron szintjének helyreállítása a HRT segítségével szabályozza a testhőmérsékletet, ami jelentősen csökkentheti az éjszakai izzadás intenzitását és gyakoriságát.

A HRT emellett enyhíti a szorongást és a hangulatingadozásokat, így könnyebb elaludni és átaludni az éjszakát.”

Ha nem szeretnél gyógyszeres kezelést, néhány életmódbeli változtatás is segíthet:

- Megfelelő esti rutin kialakítása.

- Koffein és alkohol csökkentése.

- Relaxációs technikák, például meditáció.

- Képernyőidő csökkentése lefekvés előtt.

Ezek mind hozzájárulhatnak az egészségesebb, nyugodtabb éjszakákhoz.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Südi Iringó hátat fordított a város zajának – Itt él most a Dancing with the Stars táncosnője
A kis faluban ráleltek a nyugalom szigetére.

Megosztom
Link másolása

Südi Iringó élete az elmúlt években gyökeresen megváltozott, mind szakmai, mind személyes szempontból. A táncművész, aki idén a Dancing with the Stars műsorában tért vissza a képernyőre Vomberg Frigyes partnereként, jelentős döntéseket hozott a mindennapjaival kapcsolatban is.

Korábban elképzelhetetlennek tartotta, hogy ne Budapesten éljen, mostanra azonban egy csendes, Pest megyei faluban találta meg a nyugalmat.

A Meglepetés magazinnak adott interjújában Iringó arról mesélt, hogy egyre inkább igényelte a csendet és a harmóniát, amit a főváros nyüzsgésében már nem talált meg.

„Ha valaki öt évvel ezelőtt azt mondja nekem, hogy nem Budapesten fogok élni, biztosan kinevetem. Korábban elképzelhetetlennek tartottam, hogy vidéken lakjak, és nem azért, mert bulis életet éltem, még csak az sem volt rám jellemző, hogy belvárosi kávézók teraszain ücsörögjek. A fővárosi élet számomra azt jelentette, hogy mindenhez közel vagyok.”

Mostani otthonuk, egy Pákozd melletti kis faluban található családi ház, a nyugalom szigete számukra. Iringó elmondása szerint az új lakhelyük nemcsak békét és harmóniát hozott a mindennapjaikba, hanem inspirációt is.

„Egyre inkább vágytam rá, hogy az otthonomban csend és nyugalom vegyen körül, hogy igazán feltöltődhessek. Így végül úgy döntöttünk, hogy egy Pest közeli kis faluba költözünk, ahol most már valódi béke és harmónia ölel körül.”

A 42 éves táncosnő és párja most az erdő és a természet közelségének segítségével töltődik fel. Ettől függetlenül Iringó pedig továbbra is aktív résztvevője a hazai táncművészeti életnek.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezek azok a rövidítések, amiket a Z generáció használ, és amiknek van egy nem várt következménye is
Ha nem érted őket, segítünk: eláruljuk a megfejtéseket, de csak óvatosan a használattal.

Megosztom
Link másolása

Üzenetekben rövidítéseket használni a Z generáció számára természetes dolog: az olyan rövidítések, mint a LOL (laugh out loud, azaz hangosan nevetek) vagy a BRB (be right back, azaz mindjárt visszajövök), mindennaposak az online beszélgetéseikben.

Ezek az automatikus reakciók azonban azt az érzetet kelthetik, hogy nem vagyunk őszinték – derült ki egy új tanulmányból. Az Amerikai Pszichológiai Társaság Journal of Experimental Psychology: General című folyóiratában megjelent kutatás arra jutott, hogy

aki őszintébbnek szeretne tűnni, és több választ vár az üzeneteire, akkor érdemes a szavakat teljesen kiírni a rövidítések helyett.

„A mindennapi kommunikáció során gyakran találkozunk jó vagy rossz texterekkel” – mondta David Fang, a Stanford Egyetem viselkedésalapú marketinggel foglalkozó doktorandusza a kutatás vezetőjeként. „Azt hittük, hogy az emberek szeretik a rövidítéseket, mert ezek barátságosabb, közvetlenebb hangulatot árasztanak, de meglepődve tapasztaltuk, hogy

az idősebb generáció körében a rövidítések negatív benyomást keltenek azokról, akik használják őket.”

Mivel az üzenetküldés a legtöbb ember számára az egyik legfőbb kommunikációs forma, a rövidítéseket gyakran gondolkodás nélkül használják – sokan pedig nem is sejtik, hogy ezeknek következményei lehetnek.

Kevesebb válasz, gyengébb kapcsolatok

A tanulmány során nyolc kísérletet végeztek több mint 5300 résztvevő bevonásával. Az eredmények szerint azok, akik rövidítéseket használtak üzeneteikben, kevésbé őszintének tűntek, és ritkábban kaptak választ, mert úgy hatottak, mintha kevesebb energiát fektetnének a kommunikációba.

Az egyik előzetes felmérés szerint a válaszadók 99%-a használ rövidítéseket, de 84%-uk nem gondolta, hogy másokat ez zavarna.

A kísérletek során elemezték például a Discord beszélgetéseit, randevúszituációkat és Tinder-felhasználók üzenetváltásait 37 országban. Kiderült, hogy azok, akik rövidítéseket használtak, rövidebb és kevesebb választ kaptak, és kisebb eséllyel osztottak meg velük elérhetőségeket.

Érdekes módon, bár

a fiatalabb generációk hajlamosabbak rövidítéseket használni, ők sem szeretik, ha ilyen üzeneteket kapnak – bár a tanulmány szerint ez korosztályonként eltérően érvényesül.

„Bár a fiatalok gyakrabban használják a rövidítéseket, nem különösebben rajonganak értük, ha kapják őket” – mondta Fang, hozzátéve, hogy a rövidítések hosszú távon akár magányossághoz is vezethetnek. Az emberek ugyanis kevésbé érzik erősnek a kapcsolatot azzal, aki kevesebb és kevésbé pozitív válaszokat kap az üzeneteire.

Mikor ne használj rövidítéseket?

Fang szerint nem kell teljesen lemondani a rövidítésekről, de érdemes mérlegelni, mikor használjuk őket. „Gyakran igazítjuk a kommunikációnkba fektetett energiát a kapcsolat jelentőségéhez. Van, hogy kevésbé fontos helyzetekben kevesebb energiát fektetünk bele, például egy futárnak szóló gyors üzenet esetében” – magyarázta.

„Viszont, ha őszintébbnek szeretnénk tűnni, vagy erősíteni akarjuk a társas kapcsolatokat

– például egy új kapcsolat kezdetén vagy egy jó benyomás érdekében –, akkor jobb, ha kerüljük a rövidítéseket.”

A legnépszerűbb rövidítések listája

Íme néhány rövidítés, amit gyakran használnak üzenetküldéskor:

- LOL: Laugh out loud (Hangosan nevetek)

- BRB: Be right back (Mindjárt visszajövök)

- OMG: Oh my God (Úristen)

- IDK: I don’t know (Nem tudom)

- FYI: For your information (Csak hogy tudd)

- IMO: In my opinion (Szerintem)

- JK: Just kidding (Csak viccelek)

- ASAP: As soon as possible (Amilyen gyorsan csak lehet)

- ILY: I love you (Szeretlek)

- ICYMI: In case you missed it (Ha lemaradtál róla)

- SMH: Shaking my head (Csóválom a fejem)

- ROFL: Rolling on the floor laughing (Földön fetrengve nevetek)

- TMI: Too much information (Túl sok információ)

- TBH: To be honest (Hogy őszinte legyek)

- WBU/WBY: What about you? (És te?)

- IRL: In real life (A való életben)

- ISTG: I swear to God (Esküszöm az Istenre)

- YOLO: You only live once (Csak egyszer élsz)

Ezek után már tudatosabban dönthetünk: rövidítünk vagy időt szánunk a teljes szövegre – mert ahogy a kutatás is mutatja, néha ez is számít a kapcsolatokban.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Egy sokkoló felmérés szerint a Z generáció fizetési elvárásai ennyivel térnek el a boomerek jövedelmétől
A Z generáció álmai a pénzügyi sikerről messze állnak a valóságtól.

Megosztom
Link másolása

Az Empower kutatása szerint a fiatalabb generációk teljesen eltérően gondolkodnak a pénzről, mint a szüleik. Bár a Z generáció keresi a legkevesebbet, mégis úgy vélik, hogy a sikerhez jelentősen több pénzre lenne szükségük, annál is többre, mint amit az idősebb generáció elégnek tart.

A kutatás során több mint kétezer amerikait kérdeztek meg arról, mit jelent számukra a pénzügyi siker, és kiderült: míg a boomerek szerényebb célokat tűznek ki, a fiatalabb generációk már sokkal nagyobb összegekre vágynak.

Mennyi pénz kell a jó élethez?

A generációk közti különbség látványos: a Z generáció úgy érzi, jóval többre van szükségük, mint akár a boomereknek, akik az egyik legalacsonyabb elvárásokkal állnak az élethez. A milleniálok és az X generáció inkább köztes célokat tűznek ki maguk elé, de még így is alulmúlják a legfiatalabb generáció álmait,

akik konkrétan a négyszeresét tartanák reális fizetésnek, mint amit a boomer generáció vár el egy munka során.

A kutatás arra is rámutatott, hogy az amerikaiak többsége messze van attól, hogy elérje ezeket a célokat. Az átlagos jövedelmek össze sem hasonlíthatók a megálmodott „sikeres fizetéssel”, és bár a bérek valamelyest nőttek az elmúlt évben, az infláció sokat rontott ezen a növekedésen - és nem csak a tengeren túlon, nálunk talán még erőteljesebben érezni a fizetések elértéktelenedését.

Nem csak a pénz számít

Érdekes módon a gazdagságot csak az amerikaiak kisebb része tartja a siker legfontosabb mércéjének. A többség szerint a boldogság – és az, hogy

megengedhessük magunknak azokat a dolgokat és élményeket, amelyeket szeretünk

– sokkal fontosabb. Emellett a szabadidő és a személyes szenvedélyek követése is kiemelt érték, csakhogy ezeket csak a valódi anyagi biztonság teszi lehetővé.

A siker receptje

A válaszadók szerint a sikerhez négy alapvető tényező szükséges:

- Kemény munka

- Tehetség

- Kapcsolatok

- Szerencse

Egyesek szerint a sikerhez hozzátartozik az is, hogy az ember okosan alakítsa ki a képet önmagáról – a „Add ki magad sikeresnek, míg azzá nem válsz” elv különösen a Z generáció és a millennialok körében népszerű.

Rebecca Rickert, az Empower egyik vezetője szerint a sikerérzés a fegyelmezett pénzügyi döntéseken és az okos tervezésen alapul:

„Az emberek hisznek benne, hogy álmodozással és erőfeszítéssel elérhetik a céljaikat.

De a siker egyszerre kemény munka és egy kis szerencse.”

Van, akinek ez elérhetetlen marad

A kutatás ugyanakkor megmutatta a pesszimistább oldalt is. Az emberek közel fele úgy érzi, sosem fogja elérni azt a szintet, amit a siker mércéjének tart. Ennek leggyakoribb okai között az instabil gazdasági helyzet és a jövedelembizonytalanság szerepelnek.

Ráadásul még azok között is, akik elérik kezdeti céljukat, sokan érzik azt, hogy sosem lehet elég pénzed. Ez az állandó elégedetlenség sokak számára megnehezíti, hogy a siker valóban boldogságot hozzon az életükbe.


Megosztom
Link másolása