Diétás mítoszok: hogy segít a csokoládé és miért hasznos a 3.6-os tej?
Amikor fogyni akarsz, le kell mondanod a csokiról, a jó, ropogós kenyérről, helyette jöhetnek a nulla százalékos tejtermékek meg a száraz salátalevelek. Legalábbis ezek gondolata riasztja el a legtöbb embert a diétától. Erre most kiderül, hogy ez sincs pontosan így.
Íme 6 diétás mítosz, amit ideje megcáfolni!
1. mítosz: A kenyér nem fér bele a diétába
A kenyeret gyakran tekintik egyfajta gonosztevőnek, ami szénhidráttartalma miatt lehetetlenné teszi a fogyást.
Pedig ha teljes kiőrlésű gabonából készül, akkor kifejezetten hasznos és támogatja a fogyást.
Miközben rostjai táplálják a bélrendszerünkben élő hasznos baktériumokat (melyek közül néhány segíthet a hangulatod javításában és az étvágyad szabályozásában is), a B-vitaminok bevitelét is lehetővé teszi. Ez létfontosságú az anyagcsere és az idegrendszer egészségének megőrzéséhez. A teljes kiőrlésű kenyér vasat is tartalmaz, azt az ásványi anyagot, amelyre ahhoz, hogy energikusak maradjunk, szükségünk van.
2. mítosz: A zsíros tejtermékek nem jöhetnek szóba
A zsíros tejtermékek fogyasztása enyhítheti az édességek iránti sóvárgást - állítja David Ludwig, a Harvard Egyetem táplálkozástudományi professzora.
Az egészségtelen szénhidrátok vércukorszint-ingadozást és inzulin-felszabadulást okoznak. Ettől állandóan éhes leszel, ami persze hízáshoz vezet és növelheti a szívbetegségek, a stroke és a kettes típusú cukorbetegség kockázatát is. A teljes zsírtartalmú tejtermékek egyszerűen finomabbak az alacsony zsírtartalmú változataiknál. Ezért aztán úgy érezheted, hogy most egy jót ettél, így kevésbé sóvárogsz majd újabb nasikért.
3. mítosz: A csokoládé nem megengedett
Ha minden nap eszel egy kis csokit, az valójában jót tesz neked, vélik a bostoni Tufts Egyetem tudósai.
Az University College London kutatói egy több mint 13 000 felnőttet vizsgáló tanulmányban felfedezték, hogy
A boldogságérzet kulcsfontosságú a táplálkozási szokások fenntartásában, így lehet, hogy éppen csokira van szükséged ahhoz, hogy ki tudj tartani diétád mellett. A szakértők szerint az étcsokoládé rendkívül gazdag flavanolokban, ami jót tesz a szívnek és az inzulinérzékenységnek.
4. mítosz: A vörös hús ártalmas
A proteinben gazdag ételek segítik bizonyos hormonok felszabadulását. Ezek közt van egy olyan, ami annyira hatékony, hogy súlycsökkentő gyógyszerek egyik hatóanyaga is. Csökkenteni az étvágyat és növeli a kalóriaégetés sebességét.
Bár a vörös húsról gyakran mondják, hogy nem tesz jót, Dr. Uma Naidoo táplálkozáspszichiáter elmagyarázza: „A szabadtartású, kapirgáló baromfi, a tenger gyümölcsei, a tojás és a legelőn nevelt marha húsa jó választás, mert valamivel biztosítani kell a fehérje és az esszenciális aminosavak bevitelét”. Növényi fehérjeforrásként a tofu, a bab és a lencse is hatékony.
5. mítosz: A feldolgozott élelmiszer rosszat tesz
Az ultra-feldolgozott élelmiszerek visszaszorítására tett kísérletek hasznosak, hiszen tanulmányok szerint akár napi 500 kalóriával is többet eszünk belőlük anélkül, hogy észrevennénk,
De a feldolgozott, nem ultra-feldolgozott. Szóval a bab- és borsókonzerv, a befőttek, az olajos halak gazdaságilag és táplálkozásilag is jó választásnak bizonyulhatnak. A sós vízben eltett hüvelyesek tökéletes fehérje- és rostforrások. A gyümölcskonzervek, ha gyümölcslében és a vízben állnak, beleszámítanak a napi öt adagba, a halkonzervek, például a szardínia pedig gyulladáscsökkentő, esszenciális omega-3 olajokkal van tele ezzel jó hatással vannak a szívre.
6. mítosz: A diófélékkel óvatosan, mert hízlalnak
Igaz, hogy a dió elég kalóriadús, de a Dél-Ausztráliai Egyetem tanulmánya szerint lehet egyszerre mandulát enni és fogyni. A kutatást vezető Dr. Sharayah Carter szerint: „A mandula, magas fehérje- és rosttartalmú, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, de magas a zsírtartalmú is, amit az emberek a testsúly növekedésével társítanak”. E tények ellenére a tanulmány szerint a résztvevők közel tíz százalékos fogyást értek el, miközben rendszeresen ettek a diót, mandulát a hagyományos nasik helyett, mivel ezektől hosszabb ideig érezték jóllakottnak magukat.