ÉLETMÓD

A túlzott szorongás 10 kevésbé ismert jele, amiket megéri időben azonosítani

Egy kis önvizsgálat sorfordító lehet!
Sassy - sassy.hu
2019. március 25.


Megosztom
Link másolása

A túlzott szorongás kétségkívül az egyik legrejtélyesebb pszichológiai betegség, amely a félelmi rendszer rosszul alkalmazkodó működéseként definiálható. Sokszor a külvilágnak halvány fogalma sincs róla, ha küzdesz vele, viszont az sem kizárt, hogy te magad sem vagy tisztában kóros létével.

Sokféle módon hat az emberekre. Van, aki alig merészkedik ki az otthonából, olyannyira hatalmába keríti a kór, míg mások különböző módokat találnak arra, hogy megbirkózzanak vele. Néhányan olyan szokásokat fejlesztenek ki magukban, amik lehetővé teszik, hogy a társadalom teljesértékű tagjai legyenek, ugyanakkor belül stresszel és kétségekkel küzdenek.

Egy szorongó ember gyakran ösztönösen felölti a pókerarcot, mivel szégyenli a problémáit vagy egyszerűen nem akarja ezzel terhelni a környezetét, így egyáltalán nem meglepő, ha kevesen tudnak róla, hogy mik is a valódi érzései. Természetesen nem mindet rejti el, sőt, nagyon gyakran empatikus és törődő, érzelmes típus, viszont van egy kis "csomag", amiről talán még a legjobb barátai sem tudnak.

A szorongongás számtalan módon támadhat: pánikkal, stresszel, aggódással, remegéssel, hányingerrel, fejfájással, de egy valami mindig állandó: mindig meg tudsz vele küzdeni, mindig túléled. Ez egyfajta állandó harc saját magad és az elméd között. De vannak más tipikus jellemzői is:

1. Angolos távozás

Gyakran te vagy az első, aki hazamegy a vendégségből/buliból/társaságból. Márpedig egy bizonyos pontig szeretnéd jól érezni magad és a barátaiddal lenni, mivel ez kizökkent és ellazít téged - de csak egy darabig. Aztán az esemény valamiért stresszforrássá változik és akár látszólag minden ok nélkül a távozás mellett döntesz. Nem ritkán köszönés nélkül, mivel így nem zavarod meg senki szórakozását és magyarázkodnod sem kell.

2. Túl elfoglalt vagy

Habár te is tisztában vagy vele, hogy le kéne lassítanod, mégis az ellenkezőjét teszed. Még több munkát vállalsz magadra, mivel úgy érzed, ha elfoglalt maradsz, nem jut időd a saját dolgaidon görcsölni vagy esetleg olyan szituációkba csöppenni, amiktől tartanál. Ráadásul rettegsz attól, hogy csalódnak benned, ezért maximalizmussal beleveted magad a feladatokba. Ha épp nincs munkád, akkor is találsz magadnak valamit, amibe belemélyedhetsz, hogy ne kelljen egyedül maradnod a gondolataiddal.

3. Megfelelési kényszer

Mindenkit boldoggá szeretnél tenni. Ezért aztán extra munkákat vállalsz, hogy körülötted mindenki elégedett legyen és a családod is büszke lehessen rád. Azonban nem számít, mennyi dicséretet is kapsz, saját magaddal nem igazán tudsz elégedett lenni.

4. Nincs helye hibáknak

Nagyon kemény vagy önmagaddal, sokkal szigorúbb, mint a legtöbb ember vagy főnök körülötted. A legkisebb hibákért is felelősségre vonod magad. Nem igazán tudod megnyugtatni vagy emlékeztetni az elméd arra, hogy hibázni emberi dolog. Ehelyett az agyad következetesen és állandóan dorgál téged valami miatt.

5. Perfekcionista

Folyamatosan a siker és a már-már elérhetetlen tökéletesség iránt sóvárogsz. Ugyanakkor ez egy végtelen kör, mivel bár ki szeretnéd elégíteni a környezeted és maximalista vagy, mégsem engeded meg magadnak, hogy elfogadd a dicséreteket.6. Rossz szokások

Valószínűleg kifejlesztettél pár rossz szokást, hogy levezesd a feszültséget. Például rágöd a körmöd vagy vakarod a bőröd, esetleg tépkeded a hajad vagy a szemöldököd. Valószínűleg rá is kerestél már a Google-ben, hogy mi segíthet átvészelni a stresszhelyzeteket, mivel bármit megtennél, hogy kicsit jobban viseld őket.7. Kis dolgok

Hajlamos vagy a halogatásra, mert néha még a legkisebb feladatok is monumentálisnak tűnhetnek a szemedben. Ez különösen igaz a különböző interakciók esetében: e-mailek küldése, telefonhívások kezdeményezése vagy szöveges üzenetekre való válaszadás. A szorongást a legkisebb dolgok is előidézhetik; a legkisebb küldetés is megijeszthet és ezt sokan nem értik meg.

8. Elszigetelődés

Néha úgy érzed, a félelmeid miatt el vagy szigetelve másoktól. A barátaid olykor nem értik meg, hogy a normális dolgok miért nehezek a számodra, vagy hogy miért távozol korán egy buliból, vagy épp miért nem fogadsz el egy bókot. Ezért aztán az érzéseid egy részét megtartod magadnak és hagyod, hogy "odabent" lángoljanak. Ez aztán egy belső magány kialakulásához vezethet.

9. A legnagyobb kritikus

Saját magad legszigorúbb kritikusa vagy. Akkor is kemény kritikával illeted önmagad, ha valaki megdicsér. Folyamatosan elégedetlen vagy az éneddel: a döntéseiddel, a munkáddal és úgy egyáltalán, az életed alakulásával, irányával.10. Gondolatok

Ezek a gondolatok a kételyeiddel és a stresszel kapcsolatban folyamatosan benned vannak. Ezzel ellentétben kívülről a munkatársaid és talán még a családod és a barátaid is azt hihetik, hogy teljesen rendben vagy és kiegyensúlyozottan élsz. És bár mások számára tökéletesnek tűnik az életed, de belül folyamatosan azon szorongsz, hogy mit veszíthetsz el és sosem tudod teljesen élvezni, amid éppen van.

Fontos, hogy tudd, időről időre mindenki szokott szorongani. Sőt, egy bizonyos mértékű szorongás még jótékonynak és produktívnak is számít, mivel segíthet megküzdeni a megoldandó problémákkal. Pszichológiai betegségről akkor beszélhetünk, ha a szorongás állandóan fennáll és mondhatni megmérgezi a mindennapjaidat és a boldogságodat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy szeretteid és akár egy szakértő segítségét kérd!

Forrás: MysticalRaven

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása