Pucérruhák és teljesen átlátszó, melleket is megmutató öltözékek a sztárokon – a nők kizsákmányolásának új eszközei
A „pucérruha” – vagyis a teljesen átlátszó, sokszor a mellbimbót is szándékoltan megmutató öltözék – az utóbbi években a hivatalos filmes/divat események és a hírességek kvázi kötelező ruhadarabjává vált vált.
Mintha valami kimondatlan versenybe kezdtek volna a női filmsztárok és zenei előadók, hogy
Mintha valaki egyszer csak úgy döntött volna, hogy a női test legyen újra túlszexualizálva. És aki "nem elég sovány", nem eléggé agyonplasztikázott vagy nem elég fiatal ahhoz, hogy meztelenruhát húzzon, az úgy járt.
Nyugi, a pucérruha ugyanolyan kulturális üzenet, mint a trad wife mozgalom. Tömegesen másolt minta és elvárás, ami végül a hétköznapi nők hétköznapi életében csapódik le.
A pucérruha védelmezői gyakran mondják: „Ha ő így érzi magát erősnek, hagyjuk.” A probléma nem az egyes nők szándékaival van, hanem azzal a mechanizmussal, amely az ilyen megjelenést jutalmazza. A fotósok kamerája, az algoritmus, a szponzorok és a címlapok logikája egyszerű: minél több a szabadon hagyott bőrfelület, annál több a figyelem. A figyelem pedig pénz. Ilyenkor a „szabad választás” gyakran nem belső szabadság, hanem külső ösztönzés: az a finom, de kíméletlen üzenet, hogy láthatóbb leszel, ha láthatóbb a tested.
A pucérruha a legmodernebb eszközzel kommunikál:
A tárgyiasítás finomabb lett, és nem azt mondja, „mutasd magad”, hanem azt, „mutasd magad, mert így vagy erős”. A dolog végkimenetele mégis ugyanaz. A női jelenlétet a test láthatóságához köti, és a figyelmet elsősorban a bőrfelületekre és az idomokra irányítja, és közben az eredmények, a tehetség, a munka, a gondolatok gyakran csak lábjegyzetek maradnak.
Amikor a pucérruha egyre elterjedtebb, és normává válik a híres nők között, ez a norma lefelé is hat. A fiatal lányok öltözködésében is megjelenik, és a randikultúrát is befolyásolja.
A megfelelés pedig terhe rátelepszik a hétköznapokra. Mert az is gyakori, hogy ami a vörös szőnyegen „bátorságnak” tűnik, azt a való életben megítélik „túl sok”, „kihívó”, „minek mutogatja magát”. A nők megint ugyanabba a csapdába kerülnek: bármit tesznek, rossz.
És akkor még nem is beszéltünk arról, milyen hatást gyakorol a pucérruha a gyerekekre. Mit okoz a fiúknál és lányoknál a sok szexualizált kép plusz a manapság sajnos megszokott agresszív, bántalmazó kommentkultúra. Mert ne legyenek illúzióid: a te gyereked is ott van legalább egy közösségi oldalon, akkor is, ha erről te nem tudsz.
Nem kell prűdnek lenni ahhoz, hogy kimondjuk: a határok elmosódása rendszerint nem a nőknek kedvez. A nők csak viselik a következményeket, a zaklatást, tárgyiasító kommenteket, azt, hogy sokan azt gondolják, bárki bármilyen stílusú megjegyzést tehet bárkire.
A divat lehet radikális, lehet játékos, lehet szexi, lehet bátor – meztelenkedés nélkül is.