TRENDI

Divat a pre-loved! Avagy miért jó másnak a gardróbjában vájkálni?

Mindenkinek a szekrényében ott szomorkodik legalább egy, de inkább több olyan ruha, amit nem hord. Viszont lehet, hogy pont ezek a ruhák hiányoznak valaki más gardróbjából.

Megosztom
Link másolása

Megvettük, de aztán kiderült, hogy ülve mégiscsak szorít, hogy a meglévő cipőinkkel nem kompatibilis, vagy egyszerűen csak elmúlt a vásárláskor érzett szerelem, de nincs szívünk kidobni. Mi legyen vele?

Aki érdeklődik a fenntartható divat iránt, vagy egyszerűen csak környezettudatosan gondolkozik az öltözködésről is, annak ismerősen csengenek az olyan hashtag-ek, mint a #preloved , a #reused, vagy hogy egy magyar kifejezést is említsünk: a #turikincs.

Igen, ezek gyakorlatilag egymás szinonimái: azt jelentik, hogy azt a ruhát valaki már birtokolta előtted. Mielőtt hozzád került volna, egyszer már valaki megvásárolta egy valódi vagy virtuális boltban, de a vásárlás után egyszer se vette fel, vagy alig hordta, így sokszor az eredeti árcédulát leszámítva ugyanolyan állapotban van, mint a megvétele pillanatában.

A korábban cikinek tartott turizásnak ma már egészen kifinomult formái is léteznek, ahol ezek a szekrénylakók új gazdára találhatnak. De miért jó ez a pénztárcánkon kívül a környezetnek is?

A szomszéd pulcsija mindig zöldebb?

„A fenntartható divat nem a fenntarthatónak mondott termékek vásárlásával kezdődik” – állítja Mengyán Eszter, az egyik legismertebb hazai környezettudatos divatszakértő.

Sokan úgy hiszik, azzal tesznek a legtöbbet a Földért, ha lecserélik minden műanyag szálat tartalmazó ruhájukat (és ugyanígy bútorukat, konyhai felszerelésüket, stb.),

és olyat vesznek helyette, ami 100% természetes anyagú, környezet- és emberkímélő módon előállított. Pedig bármilyen fenntartható, etikus, öko-bio-zöld módon készült is az az új ruha, az ökológia hatása mindig nagyobb lesz még egy már létező 100% poliészterből készült kínai susidzsekinél is, hiszen azt egyszer már elkészítették, a divatipari múltat pedig nem teszi jóvá semmilyen jelenkori döntésünk. Mostani döntéseink csak a jövőt tudják befolyásolni.

Ebben az egyirányú utcában viszont nagyon sokat számít minden egyes választásunk, így az is, mibe bújunk bele reggelente.

Példamutatás és inspiráció

Ha környezettudatos ruhatárról és önazonos öltözködésről van szó, a már említett Mengyán Eszter neve megkerülhetetlen a hazai divatszakmában. Honlapján és könyvében (Hello, slow fashion) számos olyan hazai vállalkozást és boltot mutat be, ahol minőségi használt ruhákból tudunk akár személyesen, akár online válogatni. Legtöbbjükhöz ráadásul remek ízléssel és rengeteg gyakorlati tanáccsal felfegyverzett stylist is tartozik, általában a tulaj személyében.

Ilyen a Nagykovácsiból nemrég Szentendrére költözött RUHA-Recycled Fashion Store, a szombathelyi Reused, a solymári Kapocs Közösségi Ruhatár vagy hogy az amúgy szuper secondhand boltokban bővelkedő Budapest se maradjon ki a felsorolásból: a Lovebug Vintage, a nagy veterán Szputnik vagy az immár pesti és budai bolttal is rendelkező Swappis.

Lendvai Lilla, a RUHA tulajdonosa egy interjúban nagyon pontosan fogalmazta meg a „kisember” felelősségét a ruhaipar környezetszennyező tevékenységének csökkentésében.

Mivel a nagy cégeknek egy-egy új technológia bevezetése óriási befektetéssel jár, ezért csak kisebb változtatásokat fognak meglépni (sokszor beleesve a greenwashing hibájába), mert a nyereségről természetesen nem hajlandóak lemondani. Ha viszont mindenki igyekszik az általa nem hordott darabokat „közzé tenni”,

akkor megvalósulhat egyfajta közösségi gardrób, ahol új gyártmány vásárlása nélkül is megtalálható mindaz, amit a fast fashiontól kezdve a high-end márkák üzletei kínálnak.

Post-pandemic platforms

A pandémia érdekes módon itt is kitermelt számos új platformot, ahol érintésmentesen, a saját kanapénkról lapozgathatunk a second hand darabok között, és itt most nem csak a valódi boltok webshop kínálatáról beszélünk. Csak a Facebook-on számtalan adok-veszek csoport létesült a „sosem hordott”, „átnőtte a gyerek” vagy a „kiderült, hogy mégse”-típusú ruhák adás-vételére, akár konkrét márkára specializálódott oldalakat is találhatunk. COS — ADOK VESZEK BUDAPEST Magyarország, Magyar designer ruhák • adás-vétel-csere vagy Mengyán Eszter csoportja, a Vásárolj a szekrényemből! - Pre-loved, vintage, second hand, ahol kifejezetten természetes alapanyagú darabok cserélhetnek gazdát.

Egyre több kifejezetten lokális zerowaste csoport is van, ahol személyes átvétel mellett teljesen ingyen is hozzájuthatunk az olyan ruhákhoz, amik - Marie Kondo szavaival élve - már „nem okoznak örömöt”. Ha pedig megtaláltuk a számunkra megfelelő cserélős csoportot, akár egy új közösség tagjaivá is válhatunk, akik segítik, inspirálják egymást nem csak az öltözködésben, hanem az élet egyéb területein is.

Turis, vintage, secondhand, használt...

De vajon számít-e egyébként egy ilyen - csúnya fordítással élve "elő-szeretett" - ruhadarabnál, hogy milyen jelzővel illetjük?

Valószínűleg igen, hiszen ha nem így lenne, nem használná ezeket az angol kifejezéseket a hazai, fenntartható divatra fogékony társadalmi réteg. A „turi” valószínűleg már sose fogja lemosni magáról azt a sokszor dohos pinceszagot, ami a legtöbbünknek eszébe jut a hallatán. A pre-loved jelzőt nem is igazán használhatjuk a kilencvenes évek báláinak 80%-át kitevő XL méretű poliészter felsőire, bolyhos pamut alsóira. Ezek a ruhák már egy másfajta minőséget képviselnek,

Ha pedig nincs még rá magyar szó, akkor miért ne használnánk az angolt?

Nem a gyártósorról kellene legördülnie az újdonságoknak, hanem a szemléletünk, a hozzáállásunk futószalagjáról.

Átnevezni,áttervezni, átértékelni, átcsoportosítani, átkombinálni kizárólag emberi energiát igényel, míg egy új kollekcióhoz akkor is rettentő sok természeti erőforrás és nyersanyag szükséges, ha azt a környezetre nézve a lehető legszelídebb módon tesszük is.

Nem lehet elég korán kezdeni

Szerencsésnek mondhatom magam, mert a mi családunkban sosem volt ciki másnak a kinőtt vagy megunt ruháit hordani, sőt, egyes rokonaim már akkor turimániások voltak, amikor ez még csak egy nagyon szűk réteg számára nem volt ciki. A családban csak "cucc-boogie" néven futó ruhaválogatós események alapjaiban határozták meg a divathoz és az öltözködéshez fűződő viszonyomat.

Többek között ezekből tanultam meg, hogy ha valamit nem hordok, azt ne tároljam feleslegesen, illetve a hordott darabokra is úgy vigyázzak, hogy ha később mégse hordanám, az másnak még jó legyen.

És ezzel nem vagyok egyedül a családban: anyai nagymamám, akinek négy lánya és nyolc lány unokája van, még ma is képes "lekunyerálni" rólunk egy-egy neki tetsző darabot azzal a fedőszöveggel, hogy: Ha kinövöd, nekem adod? (Kamaszként gyorsan elhagytuk az ő méretét, így ami megtetszett neki rajtunk, arra előszeretettel akasztotta rá a láthatatlan "hamarosan enyém leszel" cédulát).

Ezért aztán nagyon fontosnak tartom, hogy az én gyerekeim is tudják, mi a különbség a boltban kapható új és a használt ruha között, hogy ne legyen nekik ciki se mástól kapni, se másnak tovább adni. Hogy tudják, bőven elég ruha van már a világ szekrényeiben, csak tudni kell mindig a megfelelőt kinyitni.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


TRENDI
Ezek a ruhadarabok förtelmesen állnak a nőknek 50 év felett a 66 éves divat vlogger szerint
Tilólistára rakta többek közt a szűk farmert is, mert úgy véli, ez öregíti az ötvenes vagy annál idősebb nőket.

Megosztom
Link másolása

Igyekszem visszafogni magam, de nem tudok szépen fogalmazni.

Bocsánat a szóhasználatért, de már megint az ötvenes nőket cs.szegeti valaki a ruhatáruk miatt.

Ezúttal a 66 éves divat vlogger, Beth Djalali mondta meg a tutit egy videóban arról, hogy mit nem szabad viselnie egy nőnek 50 felett, mit kellene száműznie a ruhatárából. Már megint az 50+-os NŐKNEK mondják meg, mit hordjanak és mit ne.

Az egyik a szűk farmer. Azt hozzátette, hogy aki vékony, annak jól áll, de a többségnek más opciót javasol, ha farmert akar húzni.

Tilos a haspóló, a tűsarkú cipő, a "túl rövid rövidnadrág", a szűk felső és a miniszoknya is.

A magas sarkú cipőket azért nem ajánlja, mert túl feltűnőek, ráadásul kényelmetlenek, és az ízületeknek sem tesznek jót. Helyette a lapos talpú vagy az kisebb sarkú cipőket javasolja. Mondjuk egy TikTok videóban nemrég pont azon gúnyolódott a Z generáció, hogy miért vesznek fel az X generációs nők hosszú ruhához sportcipőt magas sarkú helyett...

Amivel mi is egyetértünk, az az, hogy a nagy logókkal ellátott ruhák és táskák nem elég elegánsak. De amúgy kit bánt vele az, aki ilyen ruhadarabot vagy kiegészítőt hord?

Beth Djalali továbbá a gyöngy ékszerek viselését javasolja 50 év felett. Nos, szerintem pont ez az ékszer az, ami igazán öregíti a nőket, különösen akkor ha gyöngysor viselnek. Ez ugyanis garantáltan 10-20 évvel idősebb külsőt kölcsönöz bárkinek, főleg, ha klasszikus kosztümmel hordja. De ezzel is úgy vagyok, hogy aki így szeretne öltözködni, tegye, csak ne legyen mindenki számára kötelező, és ne uniformizáljuk az 50 év feletti nők megjelenését.

A teljes videót itt láthatjátok:


Megosztom
Link másolása

TRENDI
Fotóval! Zendaya egyiptomi istennőnek öltözött, ruhája semmit nem bíz a képzeletre
A színésznő szó szerint hozta a formáját, és egyben tisztelgett Cher előtt.

Megosztom
Link másolása

Zendaya ismét hozta a formáját, amikor Cher-t beiktatták a Rock & Roll Hírességek Csarnokába. A színésznő ráadásul nem is akárhogy tisztelgett az ikonikus énekesnő előtt:

egy arany, gyöngyökkel kirakott ruhában jelent meg, amelynek keresztbe futó haskivágásai és áttetsző szoknyája garantálták, hogy mindenki róla beszéljen.

A ruha a legendás Bob Mackie 2001-es „Foreign Intrigue” kollekciójából való, ami nem véletlen, hiszen Zendaya megjelenése erősen idézte Cher 1972-es ikonikus szettjét. Ha ez nem lenne elég, ugyanazt a fehér szatén kabátot is viselte, amit annak idején a kifutón mutattak be.

A 28 éves „Eufória” sztár arany Louboutin cipővel, arany karkötőkkel és gyémánt fülbevalókkal koronázta meg a szettet, a hosszú, egyenes haja pedig középen elválasztva tökéletes Cher-féle hangulatot adott.

Zendaya stylistja, Law Roach, Instagram-sztoriban osztotta meg a részleteket: „2001-es Bob Mackie Couture, Foreign Intrigue kollekció, fehér selyem szatén kabát arany és gyémánt irizáló gyöngyökkel és kövekkel díszítve.” A bejegyzést egy videó is követte, ahol Zendaya vidáman pörgött-forgott a kulisszák mögött, miközben Cher „Dressed to Kill” című száma szólt.

Bob Mackie sem maradt ki a buliból, ő is megosztott néhány képet Zendaya ruhájáról az Instagramon, amit a rajongók totál imádtak.

„Ez egy abszolút Cher Show-korszakos referencia” – írta egy kommentelő, míg más azt írta: „Wow! Hihetetlen megjelenés. Totál Cher vibe!”

Cher persze a maga stílusában, egy bőrfűzős, mini szoknyás szettel villantott, amit bőrdzsekivel és combig érő bőrcsizmával tett teljessé.

A buliban ott volt még többek között Julia Roberts, Mary J. Blige, Kelly Clarkson és Teyana Taylor is.

Via PageSix


Megosztom
Link másolása


TRENDI
Fotóval: Így néz ki a transznemű Victoria’s Secret modell, akitől megőrültek a kritikusok
Természetesen szexi fehérneműben vonult végig a kifutón.

Megosztom
Link másolása

Valentina Sampaio nem hagyja magát. Az első nyíltan transznemű Victoria’s Secret modell most visszavágott azoknak, akik kritizálták, miután kedden történelmet írt, amikor kifutóra lépett az ikonikus divatbemutatón. A brazil modell a Brooklyn Navy Yardban megrendezett fehérnemű-show-n szerepelt, Alex Consani transznemű modell társaságában.

Ez volt az első alkalom, hogy transznemű nők is helyet kaptak a híres show-n, de nem minden rajongó örült ennek.

Sampaio azonban nem hagyta, hogy a negatív kritika elrontsa a pillanatot.

„Ez egy valóra vált álom volt, amit sokan azt mondták, soha nem fogok elérni, de mégis itt vagyok”

– mondta a TMZ-nek. „Ez azt jelenti, hogy végre látnak, elfogadnak és értékelnek azért, aki vagyok, nem csak mint szakember, hanem mint ember.”

Ez nem az első alkalom, hogy történelmet írt a Victoria’s Secret-nél:

2019-ben ő volt az első transznemű modell, aki egy reklámkampányban szerepelt. Most, hat év kihagyás után tért vissza a divatbemutató, és Sampaio újra bizonyított.

Miközben a márka épp egy „újrakezdést” hajt végre, a show-n olyan neveket is láthattunk, mint Tyra Banks, Gigi Hadid és Alessandra Ambrosio. De nem mindig volt ilyen fényes az út: még 2018-ban Ed Razek, a cég akkori marketingigazgatója kijelentette, hogy

transznemű és plus-size modelleket nem látnának szívesen a kifutón, mert az esemény „egy álmot” közvetít.

Nos, Razek azóta bocsánatot kért és visszavonult, a márka pedig új irányba fordult, teltebb modellekkel és átalakított üzletpolitikával.


Megosztom
Link másolása


TRENDI
Hatalmas sikert aratott az amerikai divattervező, aki kalocsai csipkés terítőből varrt rövidnadrágot
Imádják a videóját, és rajonganak a gyönyörű, hímzett nadrágért.

Megosztom
Link másolása

Óriási sikert aratott TikTokon egy kalocsai mintás, hímzett, azsúrozott ruhadarabbal egy fiatal amerikai divattervező.

A férfi - akit 200 ezren követnek TikTokon a The Trap Designer csatornán - több mint tíz évvel ezelőtt kezdett el divattal foglalkozni. Elsősorban a nagyszülei nyújtottak számára inspirációt, mivel állandóan varrtak és horgoltak.

Már tanulmányai alatt elkezdett sapkákat árulni, majd megtanult varrni.

Nagyszülei halála után nehezen tudott a céljaira koncentrálni és folytatni a munkát, de összeszedte magát, és még keményebben kezdett dolgozni.

Az egyik TikTok videója, amelyben a kalocsai mintás nadrágot mutatta be, elképesztően népszerű lett. Sokan gratuláltak neki a ruhadarabhoz, magyarok és külföldiek egyaránt.

Íme, a videó:

@thetrapdesigner

Custom 3D Floral Lace Shorts ♬ original sound - thetrapdesigner


Megosztom
Link másolása