TRENDI

Divat a pre-loved! Avagy miért jó másnak a gardróbjában vájkálni?

Mindenkinek a szekrényében ott szomorkodik legalább egy, de inkább több olyan ruha, amit nem hord. Viszont lehet, hogy pont ezek a ruhák hiányoznak valaki más gardróbjából.

Megosztom
Link másolása

Megvettük, de aztán kiderült, hogy ülve mégiscsak szorít, hogy a meglévő cipőinkkel nem kompatibilis, vagy egyszerűen csak elmúlt a vásárláskor érzett szerelem, de nincs szívünk kidobni. Mi legyen vele?

Aki érdeklődik a fenntartható divat iránt, vagy egyszerűen csak környezettudatosan gondolkozik az öltözködésről is, annak ismerősen csengenek az olyan hashtag-ek, mint a #preloved , a #reused, vagy hogy egy magyar kifejezést is említsünk: a #turikincs.

Igen, ezek gyakorlatilag egymás szinonimái: azt jelentik, hogy azt a ruhát valaki már birtokolta előtted. Mielőtt hozzád került volna, egyszer már valaki megvásárolta egy valódi vagy virtuális boltban, de a vásárlás után egyszer se vette fel, vagy alig hordta, így sokszor az eredeti árcédulát leszámítva ugyanolyan állapotban van, mint a megvétele pillanatában.

A korábban cikinek tartott turizásnak ma már egészen kifinomult formái is léteznek, ahol ezek a szekrénylakók új gazdára találhatnak. De miért jó ez a pénztárcánkon kívül a környezetnek is?

A szomszéd pulcsija mindig zöldebb?

„A fenntartható divat nem a fenntarthatónak mondott termékek vásárlásával kezdődik” – állítja Mengyán Eszter, az egyik legismertebb hazai környezettudatos divatszakértő.

Sokan úgy hiszik, azzal tesznek a legtöbbet a Földért, ha lecserélik minden műanyag szálat tartalmazó ruhájukat (és ugyanígy bútorukat, konyhai felszerelésüket, stb.),

és olyat vesznek helyette, ami 100% természetes anyagú, környezet- és emberkímélő módon előállított. Pedig bármilyen fenntartható, etikus, öko-bio-zöld módon készült is az az új ruha, az ökológia hatása mindig nagyobb lesz még egy már létező 100% poliészterből készült kínai susidzsekinél is, hiszen azt egyszer már elkészítették, a divatipari múltat pedig nem teszi jóvá semmilyen jelenkori döntésünk. Mostani döntéseink csak a jövőt tudják befolyásolni.

Ebben az egyirányú utcában viszont nagyon sokat számít minden egyes választásunk, így az is, mibe bújunk bele reggelente.

Példamutatás és inspiráció

Ha környezettudatos ruhatárról és önazonos öltözködésről van szó, a már említett Mengyán Eszter neve megkerülhetetlen a hazai divatszakmában. Honlapján és könyvében (Hello, slow fashion) számos olyan hazai vállalkozást és boltot mutat be, ahol minőségi használt ruhákból tudunk akár személyesen, akár online válogatni. Legtöbbjükhöz ráadásul remek ízléssel és rengeteg gyakorlati tanáccsal felfegyverzett stylist is tartozik, általában a tulaj személyében.

Ilyen a Nagykovácsiból nemrég Szentendrére költözött RUHA-Recycled Fashion Store, a szombathelyi Reused, a solymári Kapocs Közösségi Ruhatár vagy hogy az amúgy szuper secondhand boltokban bővelkedő Budapest se maradjon ki a felsorolásból: a Lovebug Vintage, a nagy veterán Szputnik vagy az immár pesti és budai bolttal is rendelkező Swappis.

Lendvai Lilla, a RUHA tulajdonosa egy interjúban nagyon pontosan fogalmazta meg a „kisember” felelősségét a ruhaipar környezetszennyező tevékenységének csökkentésében.

Mivel a nagy cégeknek egy-egy új technológia bevezetése óriási befektetéssel jár, ezért csak kisebb változtatásokat fognak meglépni (sokszor beleesve a greenwashing hibájába), mert a nyereségről természetesen nem hajlandóak lemondani. Ha viszont mindenki igyekszik az általa nem hordott darabokat „közzé tenni”,

akkor megvalósulhat egyfajta közösségi gardrób, ahol új gyártmány vásárlása nélkül is megtalálható mindaz, amit a fast fashiontól kezdve a high-end márkák üzletei kínálnak.

Post-pandemic platforms

A pandémia érdekes módon itt is kitermelt számos új platformot, ahol érintésmentesen, a saját kanapénkról lapozgathatunk a second hand darabok között, és itt most nem csak a valódi boltok webshop kínálatáról beszélünk. Csak a Facebook-on számtalan adok-veszek csoport létesült a „sosem hordott”, „átnőtte a gyerek” vagy a „kiderült, hogy mégse”-típusú ruhák adás-vételére, akár konkrét márkára specializálódott oldalakat is találhatunk. COS — ADOK VESZEK BUDAPEST Magyarország, Magyar designer ruhák • adás-vétel-csere vagy Mengyán Eszter csoportja, a Vásárolj a szekrényemből! - Pre-loved, vintage, second hand, ahol kifejezetten természetes alapanyagú darabok cserélhetnek gazdát.

Egyre több kifejezetten lokális zerowaste csoport is van, ahol személyes átvétel mellett teljesen ingyen is hozzájuthatunk az olyan ruhákhoz, amik - Marie Kondo szavaival élve - már „nem okoznak örömöt”. Ha pedig megtaláltuk a számunkra megfelelő cserélős csoportot, akár egy új közösség tagjaivá is válhatunk, akik segítik, inspirálják egymást nem csak az öltözködésben, hanem az élet egyéb területein is.

Turis, vintage, secondhand, használt...

De vajon számít-e egyébként egy ilyen - csúnya fordítással élve "elő-szeretett" - ruhadarabnál, hogy milyen jelzővel illetjük?

Valószínűleg igen, hiszen ha nem így lenne, nem használná ezeket az angol kifejezéseket a hazai, fenntartható divatra fogékony társadalmi réteg. A „turi” valószínűleg már sose fogja lemosni magáról azt a sokszor dohos pinceszagot, ami a legtöbbünknek eszébe jut a hallatán. A pre-loved jelzőt nem is igazán használhatjuk a kilencvenes évek báláinak 80%-át kitevő XL méretű poliészter felsőire, bolyhos pamut alsóira. Ezek a ruhák már egy másfajta minőséget képviselnek,

Ha pedig nincs még rá magyar szó, akkor miért ne használnánk az angolt?

Nem a gyártósorról kellene legördülnie az újdonságoknak, hanem a szemléletünk, a hozzáállásunk futószalagjáról.

Átnevezni,áttervezni, átértékelni, átcsoportosítani, átkombinálni kizárólag emberi energiát igényel, míg egy új kollekcióhoz akkor is rettentő sok természeti erőforrás és nyersanyag szükséges, ha azt a környezetre nézve a lehető legszelídebb módon tesszük is.

Nem lehet elég korán kezdeni

Szerencsésnek mondhatom magam, mert a mi családunkban sosem volt ciki másnak a kinőtt vagy megunt ruháit hordani, sőt, egyes rokonaim már akkor turimániások voltak, amikor ez még csak egy nagyon szűk réteg számára nem volt ciki. A családban csak "cucc-boogie" néven futó ruhaválogatós események alapjaiban határozták meg a divathoz és az öltözködéshez fűződő viszonyomat.

Többek között ezekből tanultam meg, hogy ha valamit nem hordok, azt ne tároljam feleslegesen, illetve a hordott darabokra is úgy vigyázzak, hogy ha később mégse hordanám, az másnak még jó legyen.

És ezzel nem vagyok egyedül a családban: anyai nagymamám, akinek négy lánya és nyolc lány unokája van, még ma is képes "lekunyerálni" rólunk egy-egy neki tetsző darabot azzal a fedőszöveggel, hogy: Ha kinövöd, nekem adod? (Kamaszként gyorsan elhagytuk az ő méretét, így ami megtetszett neki rajtunk, arra előszeretettel akasztotta rá a láthatatlan "hamarosan enyém leszel" cédulát).

Ezért aztán nagyon fontosnak tartom, hogy az én gyerekeim is tudják, mi a különbség a boltban kapható új és a használt ruha között, hogy ne legyen nekik ciki se mástól kapni, se másnak tovább adni. Hogy tudják, bőven elég ruha van már a világ szekrényeiben, csak tudni kell mindig a megfelelőt kinyitni.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


TRENDI
Ilyen dögös Halle Berry, amikor felveszi ugyanazt a ruhát, amiben 22 éve átvette az Oscar-díjat
Elképesztően nézett ki abban a ruhában, amelyet 2002-ben, a legjobb színésznőnek járó Oscar-díj átvételekor viselt.

Megosztom
Link másolása

Halle Berry, a Macskanő sztárja részt vett az Elie Saab 1001 Seasons divatbemutatóján, ahol mindenkit megdöbbentett, amikor végiglejtett abban a ruhában, amelyet 2002-ben, a legjobb színésznőnek járó Oscar-díj átvételekor viselt.

A Szörnyek keringője című filmben nyújtott alakításáért Berry lett az első színesbőrű nő, aki megkapta ezt az elismerést,

így a bordó szoknyával és virágos áttetsző felsőrésszel készült ruha különleges jelentőséggel bír. Az eseményen, amely a libanoni tervező, Elie Saab 45 éves munkásságát ünnepelte, Berry magabiztosan sétált végig a kifutón a legendás darabban.

A The Cut szerint a ruha az elmúlt években a Los Angeles-i Filmakadémia Múzeumában volt kiállítva, mintha csak Berry visszatérésére várt volna.

Berry maga is megosztotta a különleges pillanatot az Instagramon, egy videóval, amelyben mosolyogva fogadja a lelkes tömeg üdvözlését.

„Vannak pillanatok az életben, amelyek egyszerűen csak megtörténnek, és örökre megváltoztatják az életünket!

Az, hogy megnyertem az Oscar-díjat az @eliesaabworld ruhámban, számomra egy ilyen pillanat volt” – írta a videóhoz.

„Köszönöm, Mr. Saab, hogy része volt az életem szövetének, hiszen már 22 éve elválaszthatatlanul össze vagyunk kötve! Megtiszteltetés volt, hogy ünnepelhettem Önt és a 1001 Seasons-t. Sok további csodálatos évet kívánok örömmel, kreativitással és ragyogással!”

A rajongók és hírességek sem bírták magukban tartani az izgatottságukat:

„IKONIKUS,” kommentálta Kerry Washington színésznő.

Egy másik hozzászóló így írt: „Pont olyan gyönyörű, mint az első alkalommal.”

„❤️❤️❤️ Ő sosem öregszik! Egyszerűen kecsesen és gyönyörűen siklik át az évek múlásán!” – lelkesedett egy harmadik.

Az eseményen több mint 300 ruhakölteményt mutattak be, és olyan világsztárok léptek fel, mint Celine Dion, Jennifer Lopez, Camila Cabello, Nancy Ajram, Monica Bellucci és Amr Diab.

„Egyetlen éjszakába sűrítünk egy életen át tartó tapasztalatot és egy évtizedeken átívelő utazást, ezzel helyet készítve egy új kezdetnek” – mondta a névadó tervező egy sajtóközleményben. „Ma nem csupán 45 év örökségét zárjuk le; ehelyett friss éveket nyitunk meg, tele reménnyel.”

Megosztom
Link másolása

TRENDI
Fotókkal! Így nyűgözött le mindenkit Gwyneth Paltrow és Chris Martin lánya a párizsi bálon
Apple Martin csodálatos Valentino ruhában tündökölt Párizsban.

Megosztom
Link másolása

A 20 éves Apple Martin, Gwyneth Paltrow és Chris Martin lánya, november 30-án a híres Le Bal des Débutantes bálon mutatta meg egyedi tervezésű Valentino ruháját. Az eseményre Alessandro Michele,

a Valentino kreatív igazgatója által tervezett ruhát viselte, amelynek elkészítése a Vogue szerint 750 órát vett igénybe.

A Le Bal des Débutantes minden évben 16 és 22 év közötti fiatal nőket mutat be a társasági életnek, olyan hírességek nyomdokaiban, mint Lily Collins és Margaret Qualley - szúrta ki a People.

Apple kék, pánt nélküli Valentino ruhája hat selyem plissé sifon rétegből állt, amelyek színátmenetes hatást keltettek. A derekán fekete selyem masni emelte ki a sziluettet, és a ruhát kék Valentino szandállal egészítette ki.

Apple az első Le Bal résztvevő, aki Michele egyedi tervezésű ruhájában jelent meg.

A családja teljes mértékben támogatta: édesanyja, édesapja és testvére, Moses is Valentino ruhákban jelentek meg. Az 52 éves Gwyneth Paltrow Valentino 2025-ös tavaszi kollekciójából választott egy ruhát, míg a 47 éves Chris Martin és a 18 éves Moses méretre szabott Valentino szmokingot viseltek.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Vogue (@voguemagazine) által megosztott bejegyzés

Gwyneth az Instagram-sztorijaiban osztotta meg büszkeségét, színes és fekete-fehér fotókat posztolva Apple-ről.

„Az én gyönyörű lányom @maisonvalentino ruhájában”

– írta az Oscar-díjas színésznő.

Divatőrült gyerekkora óta

Apple divat iránti érdeklődése már korán megmutatkozott. Első komoly megjelenése a divat világában 2023-ban, a párizsi divathéten volt, ahol egy fekete-fehér Chanel ruhát és blézert viselt. Derek Blasberg divatújságíró egyszer azt nyilatkozta, hogy a

néhai Karl Lagerfeld, a Chanel egykori kreatív igazgatója már négyéves korában megjósolta, hogy Apple „Chanel-lány” lesz.

Ennek ellenére Apple nem tartja magát kifejezetten trendkövetőnek. „Imádom a pulcsikat és a túlméretezett kardigánokat, a mokaszineket és egy kényelmes Levis farmert” – mondta a Vogue-nak 2023-ban.

„Számomra az a legfontosabb, hogy egy ruhában önazonosnak érezzem magam; a klasszikus ’90-es évek stílusát keverem egy menő nagypapás hangulattal.”

A párizsi divathéten viselt szettjéről elárulta: „A kedvencem az volt, ahogyan a mokaszint a miniruhával kombináltam. Ez nagyon passzolt a saját stílusomhoz.”

Anyja nyomdokain jár

Amikor Apple nem az iskolában van, édesanyja, Gwyneth lifestyle márkájával, a Goop-pal dolgozik együtt. 2020-ban egy Goop-ruhával modellkedett, 2021-ben pedig a márka GOOPGLOW Glow Lotion kampányában szerepelt, amelynek fejlesztésében is közreműködött.

„Nagyon élvezem, hogy van egy ilyen korú lányom, különösen azért, mert érdeklik a ruhák, a bőrápolás és minden ilyesmi”

– mondta Gwyneth egy 2023-as interjúban. „Sokkal nőiesebb, mint én. Nagyon ügyesen sminkel, és imádja csinálni.”

„Ő egy rendkívül kedves ember, és az értékrendje is a helyén van” – tette hozzá Gwyneth, aki láthatóan büszke arra, hogy lánya egyedi és önálló utat jár be.


Megosztom
Link másolása


TRENDI
Egy plasztikai sebész szerint ez a nő a legtökéletesebb külsejű és a legvonzóbb az egész világon
Megfejtette, mitől válik vonzóvá egy nő mások számára, és elárulta, szerinte kik a legszebbek a hírességek közül.

Megosztom
Link másolása

Dr. Julian De Silva, a londoni Centre For Advanced Facial Cosmetic And Plastic Surgery vezetője hírességek arcát elemezte az aranymetszés szabályai alapján.

Ennek segítségével pedig felállított egy listát arról, hogy melyik 5 nőnek van a legtökéletesebb külseje.

Szerinte a legszebb Jodie Comer színésznő, mert ő rendelkezik a legjobb arányokkal.

Az aranymetszés egy matematikai arányosság, amelyet a művészetben és a természetben is gyakran alkalmaznak a szépség és harmónia mérésére. Jodie Comer arca 94,52%-ban felel meg ennek az aránynak, különösen az orr és az ajkak elhelyezkedését tekintve ahol 98,7%-os pontszámot ért el.

24.HU

Dr. De Silva úgy véli, a számítógépes technikák lehetővé teszik, hogy megfejtsék azokat a kritériumokat, amelyek miatt valaki fizikailag vonzó mások számára.

Az aranymetszés kritériumainak való megfelelés alapján összeállított lista első öt helyezettje:

Jodie Comer – 94,52%

Zendaya – 94,37%

Bella Hadid – 94,35%

Beyoncé – 92,44%

Ariana Grande – 91,81%

Te erről mit gondolsz?


Megosztom
Link másolása


TRENDI
Az 50 feletti magyar nőknek receptre írná fel a sminkelést a sminkmester, szerinte a mindennapok fontos része a középkorúaknak
Azt is elmondta, melyek a megfelelő sminkelés alaplépései, hogy szép legyen az eredmény.

Megosztom
Link másolása

A Panna, csajok, satöbbi legújabb részében Dévényi Kathy kozmetikus és sminkmester volt Balázsy Panna vendége.

A műsorvezető a női szépségről és a sminkelés titkairól beszélgetett vele.

Dévényi Kathy arról is beszélt, hogyan alakítja az idősebb generációk szemléletét a sminkkel kapcsolatban, és miért érdemes átértelmezni a régi szabályokat, és arról, hogyan válik a smink a mindennapi élet fontos eszközévé a középkorú nők számára.

A kozmetikus-sminkmester szerint a II. világháború alatt, a szocializmus idején nemhogy nem volt divat a sminkelés, hanem egyenesen kirívónak számított. Ezzel azért vitatkoznánk, anyáink, nagymamáink az 1960-as és 1970-es években bőven használtak szemhéjtust (ez az 1990-es években vissza is tért), szempillafestéket, divatos volt a műszempilla, rengetegen jártak kozmetikushoz, és az 1980-as években is fontos volt a smink.

Arról is beszélt, hogy a magyar nők sminken a szerényebb arcfestést tartják, de kevesen használják az alapozót, amiből mindenkinek kellene, persze a hozzáillő árnyalatban.

Úgy véli, egy középkorú nő elvész a drogériákban, amikor a sminktermékek közt válogat, mert nem ismeri ki magát a sokféle termék között.

Sminkelésnél alapszabály, hogy hidratált, letisztított bőrt kezdünk el festeni. Az 5 alaplépés pedig a következő:

1. A megfelelő, bőrhöz idomuló, pontosan azonos színű alapozó felvitele.

2. A második a szem körüli korrektor.

3. A harmadik a szintén megfelelő árnyalatú pirosító használata.

4. A következő a szempillaspirál.

5. Az utolsó lépés pedig a száj festése.

A teljes beszélgetést itt láthatjátok:


Megosztom
Link másolása