Legjobb barátnőt a netről? Nem is olyan rossz ötlet, mint azt elsőre gondolnánk!
Kutatások szerint egyértelmű a kapcsolat a baráti kör és az élet hosszúsága között. A szakemberek szerint azok a nők, akiknek kevesebb, mint hat, őszinteségre és kölcsönösségre alapuló baráti kapcsolata van, hajlamosabbak a depresszióra, a túlsúlyra és a vele járó további egészségügyi problémákra, például a cukorbetegség vagy magas vérnyomás.
Mert mondjuk nem tartozunk a könnyen barátkozós, extrovertáltabb személyiségtípusúak közé, vagy mert nincs időnk/lehetőségünk élőben ismerkedni?
Csapjuk fel a netet!
A távolságot, mint üveggolyót…
Régen, még az internet előtt az introvertált személyiségű nőknek két lehetséges útja volt a komolyabb barátkozásra: vagy a közkedvelt mém alapján örökbe fogadta őket egy extrovertált, vagy levélben kötöttek és tartottak fenn barátságot.
Egy extrovertáltabb személyiségű nő az internetkorszak előtt hamarabb talált magának női társat akár a rokonságban, akár a lakóhelyéhez köthető társasági, gazdasági vagy vallási élet eseményein. Az introknak meg maradt önmaguk leküzdése vagy a levél általi szociális élet. Utóbbiért az utókor sokszor hálásabb volt, hiszen hiába volt valaki briliáns társasági ember, hacsak nem vezetett naplót vagy valaki más le nem írta az aranyköpéseit, értékes gondolatait, azok bizony a legtöbb ember számára örökre elvesztek.
Szerencsére számos női barátságnak született ilyen írott lenyomata, melyek betekintést nyújtanak nem csak a felek magánéletébe és személyes gondolataiba, de az adott kor társadalmi, politikai és kulturális világába is.
Íme néhány a leghíresebbek közül:
- Virginia Woolf és Vita Sackville-West: Két angol írónő, Virginia Woolf és Vita Sackville-West közötti levelezés híres és jól dokumentált. Kapcsolatuk barátságként és szerelmi viszonyként is ismert, és levelezésük mély betekintést nyújt irodalmi életükbe és személyes érzelmeikbe.
- Elizabeth Barrett Browning és Mary Russell Mitford: Elizabeth Barrett Browning, a híres angol költőnő, és Mary Russell Mitford drámaíró és novellista, szoros barátságot ápoltak. Levelezésük során megosztották egymással irodalmi munkáikat és személyes életüket is.
- Louisa May Alcott és Elizabeth Cady Stanton: Louisa May Alcott, a Kisasszonyok szerzője, és Elizabeth Cady Stanton, híres feminista és polgárjogi aktivista, szintén leveleztek egymással. Leveleikben megvitatták a női jogokért folytatott küzdelmet és személyes tapasztalataikat.
A magyar történelem során is számos jelentős női levelezés maradt fenn, amelyek fontos betekintést nyújtanak az adott kor társadalmi, kulturális és személyes viszonyaiba. Íme néhány híres nők közötti levelezés a magyar történelemből:
- Szendrey Júlia és barátnői: Szendrey Júlia, Petőfi Sándor felesége több barátnőjével és családtagjával is levelezett. Bár a levelek egy része elveszett, a fennmaradt levelezésből kiderül Júlia személyes élete, gondolatai és a forradalom alatti tapasztalatai.
- Jókai Mórné Laborfalvi Róza és barátnői: Laborfalvi Róza, a híres színésznő és Jókai Mór felesége, számos levelet váltott kortársaival, köztük más színésznőkkel és barátnőivel. Ezek a levelek betekintést nyújtanak a 19. századi magyar színházi életbe és Laborfalvi Róza személyes életébe.
- Brunszvik Teréz és családja, barátai: Brunszvik Teréz, az első magyarországi óvodák alapítója és pedagógiai újító, sok levelet írt családjának és barátainak. Levelezésében megosztotta gondolatait az oktatásról, a nevelésről és saját életéről.
- Teleki Blanka és Teleki Emma: Teleki Blanka, a 19. század egyik legjelentősebb női alakja, és unokahúga, Teleki Emma közötti levelezés szintén fontos forrás. Levelezésük során megosztották egymással gondolataikat a női oktatásról, a társadalmi reformokról és a politikai helyzetről.
- Hugonnai Vilma és barátnői: Hugonnai Vilma, az első magyar női orvos, szintén levelezett barátnőivel és kolléganőivel. Levelei fontos információkat tartalmaznak az orvosi pályafutásáról és a nők helyzetéről a 19. századi Magyarországon.
Új cím, új barátnő
Persze a modern időkben sem kell introvertáltnak lenni ahhoz, hogy az ember az internethez forduljon új barátságok reményében.
Életünk során sokszor kerülünk olyan helyzetbe, hogy egy vagy több meglévő baráti kapcsolatunk elhalványul vagy megszakad.
A Legjobb barátnő kereső Facebook-csoport 18 ezer taggal főleg az ilyen „Hirtelen hoppon maradt” nők számára indult. Van, aki csak „alkalmi partnert” keres, egyfajta barátkozós randira hívja a többieket akár egy mozi, egy kiállítás, koncert megtekintéséhez vagy szabadidős tevékenység közös kipróbálásához, utazáshoz keres barátnőt, de a legtöbben inkább a mindennapi lelki támogatáshoz szeretnének társra lelni. Hogy legyen kivel megbeszélni a meló, a gyerek, a pasik vagy csak a világ dolgait, megosztani a kisebb-nagyobb örömöket, bánatokat.
A csoportban különböző chat-ekben számos földrajzi vagy érdeklődési kör alapján szűrhet az ember lánya: kereshetsz barinőt Szeged és környékén vagy akár Salzburgban is, vagy beülhetsz virtuálisan a Művész vagy a Gamer csajokhoz is.
Tudunk beszélni?
Az említett Facebook-csoportban sokan emelik ki a bemutatkozó posztjukban, hogy barátnő híján leginkább talán a mindennapos ventillálás lehetősége hiányzik nekik.
Nem feltétlenül lelki szemetesládát keresnek, csak egy élő embert, aki válaszol is a kiadott feszültségre.
Ennek viszont az az ára, hogy sokszor várni kell rá, főleg, ha valós idejű, fizikailag is megvalósuló találkozón szeretnénk ezt megtenni. Ezért is érzi úgy a legtöbb nő, hogy a korlátlan és azonnali üzenetküldés lehetősége az egyik leghasznosabb találmány, amit a mosógép óta feltaláltak.
Mert mennyivel hamarabb kecmergünk ki egy munkahelyi sérelem feletti bosszankodás, egy párkapcsolati kátyú vagy akár egy egészségügyi probléma okozta hirtelen ránk zuhant érzelmi viharból, ha nem kell hozzá, csak egy mobil vagy egy számítógép?
Ugyanis már magával a megfogalmazással is csökkentjük a minket ért stresszt, a szavakba öntött gondolatokra így mindkét fél könnyebben tud majd válaszokat adni.
Ezért, bár a fizikai, jelen idejű találkozásokat nehéz pótolni, a barátságok netes formái sokszor az előbbieknél is nagyobb támaszt tudnak nyújtani azzal, hogy akár a buszról, a fürdőkádból vagy az esti altatás közepéről is ragtapaszt tudunk adni vagy kapni különféle lelki karcolásainkra.
Karcolásokból pedig sokféle van, az internet pedig lehetővé teszi, hogy mindenféle következmények nélkül az egyikre fekete halálfejes, a másikra csillámpónis, a harmadikra meg vízálló tapaszt tegyünk.
Anonim poligámia, ami mindenkinek jó
A net ugyanis mindent elbír. Az online interakciók olyan fajta anonimitást biztosíthatnak, ami az offline térben sokszor megvalósíthatatlan: a személyes gondolatok és érzések megosztását az ítélkezéstől és féltékenységtől való félelem nélkül. A különböző közösségeinkből származó netes barátaink nemigen fogják számon kérni a másfajta érdeklődési köreinkből származó barátokkal való kapcsolatunkat. Nem kell egy barátnőbe sűríteni minden érdeklődési körünket: az egyikkel a kisgyerekes témákat tudjuk kivesézni, a másikkal a vega recepteket a harmadikkal meg az atomfizikát.
Még az se baj, ha néha összekeverjük a különböző ablakokban futó beszélgetéseket és a kisgyerekesnek írjuk az atomfizikai választ, hiszen a helyzetkomikumon túl akár más megvilágítást is kaphat az adott probléma például azzal, ha a „Mit csináljak, hogy a kicsi ne piszkálja folyton a nagyobbnak a cuccait?” kérdésre azt a választ adjuk, hogy „Egy pörgettyűhöz teljesen hasonlóan az atomok az impulzusnyomatékuk nagyságát és irányát a térbeli mozgásuk során megtartják.”
Vagyis csak fizikai korlátozással tudjuk megakadályozni a búgócsiga kistesó okozta károkat.
Mindenkinek szüksége van arra, hogy valakivel kölcsönösen kipörgettyűzhessék egymás lelkét, és a végeredmény szempontjából teljesen mindegy, hogy húsz éve egy házibuliban, 4 éve az új munkahelyen vagy két hete egy netes csoportban találták meg egymást.