Jó a tea, de nem a filteres - döbbenetes egészségügyi károkat okoznak bizonyos kis teás zsákok
A teafilterekben lévő mikroműanyagok egy sor súlyos betegséghez, termékenységi problémákhoz és a rák kialakulásának többszörös kockázatához vezethetnek – figyelmeztettek a szakértők a Daily Mail szerint.
A mikroműanyagok, amelyek a mindennapi fogyasztási cikkek egész sorában megtalálhatók, beleértve az ételtartókat és a serpenyőket is, bekerülhetnek az ételekbe és italokba, sőt a levegőbe is, amelyet belélegzünk. Gyakorlatilag műanyagot eszünk ezáltal, az meg legalábbis nem egy életbiztosítás.
Legutóbb a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem szakértői állapították meg, hogy a levegőben lévő mikroszkopikus műanyag részecskék okolhatók a vastagbélrákban szenvedő fiatalok számának növekedéséért.
A kutatók 3000 tanulmány adatait tekintették át, és megállapították, hogy belélegzés után a tüdőn keresztül a vérbe juthatnak, és idővel felhalmozódhatnak a szervekben.
Egy 2022-es kínai tanulmány megállapította, hogy a mikroműanyagoknak krónikusan kitett laboratóriumi egerek figyelemreméltó vastagbélkárosodást szenvedtek, például károsodott a vastagbél fala.
Egy másik, ugyanebben az évben közzétett tanulmány azt sugallta, hogy a mikroműanyag expozíció hatására a vastagbél kevesebb nyákot termel, ami védőréteget képez(-ne) a vastagbél falán.
Eközben egy következő, az év elején közzétett kutatás szerint
A Life Sciences folyóiratban októberben közzétett tudományos áttekintés egyre több szakember aggodalmát foglalta össze:
A szakértők a mikroműanyagok és a reproduktív egészség közötti potenciál miatt is elborzadtak. A tudósok júniusban arra figyelmeztettek, hogy apró műanyag részecskéket találtak a férfiak spermájában is.
A műanyag egy speciális típus volt, amelyet vízvezetékekben használnak, és a tesztek kimutatták, hogy a műanyagnak kitett spermiumok kevésbé mozgékonyak, ezért kevésbé képesek megtermékenyíteni a petesejteket. A termékenységi ráta megfigyelt globális csökkenésével összefüggésbe hozták a mikroműanyagokat..
Kísérleteik során a csapat azt találta, hogy ezeknek a mikroműanyagoknak a nagy részét a nyálkatermelő bélsejtek veszik fel, egyesek pedig még a sejtmagba is bejuthatnak.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az élelmiszer-csomagolás a mikroműanyagok fő forrása, és bizonyos teafilterek sem kivételek. Ha organikus, 100%-ig műanyagmentes teafilterről van szó, a veszély csekély - de hogy a népszerű filteres teák a kedvező árfekvés miatt a műanyagra voksolnak, arra mutat rá a friss tanulmány.
A Chemosphere-ben megjelent új tanulmányukban a csapat
Az első típus egy nejlon teafilter volt, amelyet a kutatók az Amazontól rendeltek. Ezt követően egy polipropilén teafiltert rendeltek az AliExpresstől. Végül egy harmadik típust vásároltak egy szupermarketben, de ismeretlen szűrőpolimerrel. A kutatók mindegyik teafilter típushoz 300 teát töltöttek egy 1 literes főzőpohárba, amely 600 ml vizet tartalmazott 95 °C-on.
A polipropilén teafilterek voltak a legrosszabbak, milliliterenként körülbelül 1,2 milliárd részecskét bocsátottak ki, átlagos méretük pedig 136,7 nanométer.
Eközben a nylon teafilterek 8,18 millió részecskét bocsátottak ki milliliterenként, átlagos méretük pedig 13,8,4 nanométer. Ezután a kutatók megfestették a mikroműanyagokat, mielőtt különböző típusú emberi bélsejtekhez juttatták volna őket.
A nyálkatermelő bélsejtekben volt a legnagyobb a műanyagfelvétel. Az embereket élelmiszerek, ivóvíz és a levegő fogyasztása révén érhetik a műanyag részecskék.
Az emberi expozíció szintje, a toxikus hatást kiváltó koncentrációk és a mögöttes mechanizmusok, amelyek révén a mikroműanyagok károkat okoznak, azonban
Az új eredményeket kommentálva Maria Westerbos, a Plastic Health Council társalapítója azt mondta, a tudósoksorra rántják le a leplet a mikroműanyagok hatásairól. A műanyagszennyezés gigantikus és egészségre ártalmasabb, mint elsőre gondolnánk, de szerinte a politikai döntéshozók még mindig a petrolkémiai gyárak bábjai. Mint mondja: