Ezekről az elképesztő személyiségváltozásokról számoltak be szervátültetett emberek
A Transplantology című szaklapban megjelent tanulmányban a Coloradói Egyetem kutatói 47 résztvevővel (23 szív- és 24 egyéb szerv befogadójával) töltettek ki egy felmérést, amelyben részletezték a transzplantációs műtét utáni tapasztalataikat.
A tanulmány az elsők között van, amely a szervátültetések számtalan típusa után bekövetkező személyiségváltozásokat követte nyomon. A korábbi kutatások inkább a szívátültetett betegek utóhatásaira és történeteire összpontosítottak, akiknek a tapasztalatai szélsőségesek és tartósak voltak. A Science Alert azt írja, hogy a szívátültetést követően egyes betegek arról számolnak be, hogy jobban hasonlítanak a donorra, mint önmagukra, és új szokásokat vettek fel az ételek, a művészet, a szex és a viselkedések terén.
A nemrégiben készült tanulmány azonban arra utal, hogy személyiségünk és viselkedésünk nagyon is benne lehet a testünk minden sejtjében, nem csak a szívben.
A felmérésben részt vevők négy vagy több személyiségváltozásról számoltak be a temperamentummal, érzelmekkel, étkezéssel, identitással, vallási/spirituális meggyőződéssel és/vagy emlékekkel kapcsolatban. Az egyetlen változás, amely különbözött a szív és más szerv befogadói között, a fizikai tulajdonságok változása volt.
A tanulmány kutatói azt állítják:
Tavaly a The Post arról számolt be, hogy még a vérátömlesztésen átesettek is beszámoltak arról, hogy a beavatkozás után megváltozott a hangulatuk, a viselkedésük, sőt az emlékeik is.
A Science Alert a „rendszerszintű memória hipotézist” kínálja fel lehetséges magyarázatként.
„Bár a transzplantált szerv idegkapcsolatait elvágták, az idegek továbbra is működhetnek a szerven belül, és a bizonyítékok arra utalnak, hogy az idegkapcsolat a műtétet követő egy éven belül legalább részben helyreállhat. Így a donor emlékein alapuló neurotranszmitter kölcsönhatások olyan fiziológiai választ okozhatnak a befogadó idegrendszerében, amely hatással van a személyiségére.”
Továbbá, a donor sejtjei a transzplantáció után még két évvel is keringenek a befogadó szervezetében. A Science Alert szerint nem világos, hogy ezek a sejtek hová kerülnek, de hatásuk magyarázatot adhat a személyiségváltozásra: „Úgy tűnik, hogy a sejtekből kiszabadult DNS gyulladást vált ki, és a krónikus, alacsony fokú gyulladás bizonyítottan megváltoztatja a személyiségjegyeket.”
Arról egyelőre nincs hír, hogy a sertésből származó szervek átültetése után a páciensek viselkedése mennyiben változik.