Ez a történelem 5 leghalálosabb vírusa – néhány jelenleg is itt kering körülöttünk
Néhány betegséget hatékony vakcinákkal már sikerült megfékezni, de nem minden halálos kórság ilyen. Terjedésükben számos tényező játszik szerepet - az éghajlatváltozás és a népességnövekedés is, évente emberek ezreit, sőt egyes esetekben millióit fertőzik és ölik meg.
A halálozási arányok alapján íme az 5 leghalálosabb vírus, amely valaha is megfertőzte az emberiséget, és még ma is velünk él.
1. Marburg vírus
A Marburg-vírus a betegek akár 88 százalékát is megöli. Ez a világ egyik leghalálosabb vírusa.
A rendkívül fertőző kórokozó ugyanabból a családból származik, mint az ebola, és hihetetlenül gyorsan terjed emberről emberre.
Először 1967-ben azonosították a németországi Marburgban és Frankfurtban, valamint Belgrádban. A járvány Ugandából importált afrikai zöld majmokat használó laboratóriumokkal hozható összefüggésbe.
A betegeket gyakran „szellemszerűnek” írják le, elmondhatatlan fáradtságra panaszkodnak és sápadt, karikás szeműek. A legtöbb betegnél egy héten belül vérzés alakul ki, a halálos kimenetelű esetekben a beteg több testrészén - például az orrán, az ínyén és a hüvelyből - is vérzik. A halál általában nyolc-kilenc nappal a betegség kezdete után következik be - nagyrészt a súlyos vérveszteség miatt.
Az elmúlt években Dél-Afrikából, Angolából, Kenyából, Tanzániából, Ugandából, Kongóból, Ghánából és Egyenlítői-Guineából jelentettek eseteket.
A WHO a Marburgot a top 10 kiemelt betegség közé sorolja, ami azt jelenti, hogy „a legnagyobb közegészségügyi kockázatot” jelenti.
2. Himlő
A himlő egykor világszerte rettegett betegség volt. A bőr, a száj és a torok kis ereit fertőzte meg, mielőtt a vírus elterjedt volna a szervezetben.
A becslések szerint a himlő, amely a feltételezések szerint körülbelül 3000 éve támadott először, a megfertőzöttek mintegy 30 százalékát megölte. A túlélőkön mély, maradandó hegeket hagyott, és gyakran meg is vakultak.
Csak a XX. században a himlő 300 millió embert ölt meg a National Geographic szerint.
Szerencsére a XIX. és a XX. században végrehajtott különböző oltási kampányok után 1979-ben a himlőt világszerte felszámolták.
3. Hantavírus
A hantavírus (HPS) halálos betegség.
A hantavírussal fertőzött embereknél a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ szakértői szerint a tünetek között láz, vérzés és vesekárosodás is szerepel. Kínában a hantavírus elleni oltás már közel 20 éve elérhető.
Az oltás a fertőzés túlélésének leghatékonyabb módja. A kormányzati adatok szerint a hantavírust Európában, a Balkánon, Ázsiában, Észak-Amerikában és Argentínában jelentették rágcsálókban.
4. Dengue-vírus
A dengue-lázat szúnyogok terjesztik, és általában a világ trópusi és szubtrópusi régióiban fordul elő. Azonban egyre gyakoribbá válik máshol is.
A WHO szerint a dengue évente 100-400 millió embert fertőz meg. Bár a halálozási aránya alacsonyabb, mint néhány más vírusé - körülbelül egy százalék -, a vírus egy Ebola-szerű betegséget, a dengue vérzéses lázat okozhatja.
A dengue-fertőzés által sújtott területeken élő gyermekek számára védőoltás áll rendelkezésre.
A dengue egyéb tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, szem mögötti fájdalom, hányinger, hányás, duzzadt mirigyek, vérző íny és kiütés.
5. MERS
Végül itt a Közel-Kelet légúti szindrómája, a MERS. Először 2012-ben Szaúd-Arábiában, 2015-ben pedig Dél-Koreában robbant ki járvány miatta.
A MERS ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a SARS és a Covid. Ha halálos, azt gyakran súlyos tüdőgyulladás okozza, és nincs ellene védőoltás.