Először sikerült rögzíteni az agyi aktivitást amikor meghal valaki: erre gondolhatott utoljára
Ahogy Ricky Gervais mondta egyszer: „Ne feledd, ha halott vagy, nem tudod, hogy halott vagy. Csak másoknak fájdalmas. Ugyanez vonatkozik arra is, amikor hülye vagy.”
Nos, a tudósok úgy gondolják, hogy végre megoldották a rejtély egy részét, miután megvizsgálták az első felvételt, amely arról az időszakról készült, amikor meghal valaki. Az amerikai kutatók elektroenkefalogramot (EEG) tettek egy 87 éves férfire, aki epilepsziában szenvedett.
A fájdalommentes vizsgálat során apró érzékelőket tettek a fejbőrre, amelyek az agy által gerjesztett elektromos jeleket vették fel. Eközben a gamma-oszcillációként ismert agyhullámok növekedését észlelték, és ez alátámasztja azt az elképzelést, hogy az ember élete lepereg a szeme előtt.
- mondta Dr. Ajmal Zemmar, a Frontiers in Ageing Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
„Ezek az eredmények nem adnak megnyugtató választ arra, hogy pontosan mikor ér véget az élet, és fontos további kérdéseket vetnek fel, például a szervadományozás időzítésével kapcsolatban.”
A tanulmány hasonló változásokat mutatott ki az agyhullámokban a patkányok között is a halál időpontjában - de ez volt az első alkalom, hogy ezt embernél is észlelték - írta meg a LadBible. A legtöbb tanulmányhoz hasonlóan azonban a csapat szerint további kutatásokra van szükség.
Azt is fontos megjegyezni, hogy az adatok csak egyetlen esetre összpontosítanak, és a páciens agya kissé károsodott volt az epilepszia miatt. Ezért a szakemberek nem tudják megmondani, hogy ugyanez történne-e egy másik személlyel is a halála időpontja után 15 percig.
- tette hozzá Dr. Zemmar.