Egyedi célokhoz egyedi határidőnapló - 3 különleges naptár hazai tervezőktől, ha nem jön be a bolti kínálat!
Egy nőnek határidőnaplót választani kicsit olyan, mint eldönteni, hogy milyen legyen az esküvője.
Legyen kicsi és praktikus? Hatalmas és színes? Fókuszáljon a lélekre vagy kerüljön bele egy divatmagazinba?
Legyen az egész digitális? Asztali vagy fali naptár is kell, vagy elég a határidőnapló? A munkával, ügyintézéssel kapcsolatos dolgaim legyenek csak benne, vagy ebbe akarom feljegyezni a legszemélyesebb gondolataimat és céljaimat is? A család ügyeit, heti menüjét, nyaralását, aktuális cipőméretét is én akarom fejben, illetve füzetben tartani? Milyen színek, betűtípusok, időbeosztás legyen benne, inspirálnak-e a benne lévő idézetek vagy esetleg én magam akarom az egészet megtervezni és megrajzolni-színezni-matricázni?
Megannyi kérdés, amire rajtunk kívül senki sem tudja a helyes választ.
Irányt, nézőpontot viszont sokan tudnak adni, köztük több hazai vállalkozás is. Cikkünkben három határidőnaplót és a mögöttük álló embereket és filozófiát mutatunk be!
Lassan írj, tovább élsz! - Anti-határidőnapló a Slow Budapesttől
Egy hagyományos határidőnapló olyan dolgokkal van tele, amik természetszerűleg stresszel járnak: munkamegbeszélések, leadások határideje, hivatali időpontok, egészségügyi kezelések vagy kivizsgálások dátumai, mikor viszik a szelektívet, melyik teremben van a kisebbik gyerek fogadóórája, stb.
Ezek az élet kikerülhetetlen velejárói, de miért ne kerülhetne melléjük néhány olyan emlékeztető is, ami nem elvesz belőlünk, hanem hozzánk ad. Testileg, lelkileg, szellemileg. Például egy emlékeztető arról, milyen zöldségnek van épp szezonja, hogy egyszerűbb legyen megtervezni az egészséges és környezettudatos ebédet/vacsorát.
A Slow Budapest idén 10. alkalommal készítette el anti-határidőnaplóját, melyek célja, hogy napról napra felhívja a figyelmet a lassabb élet szépségeire és fontosságára. Arra, hogy az önreflexióba fektetett idő és energia megtérül, hogy az élet legkülönbözőbb területeit hogyan tehetjük saját magunk és a Föld számára is élhetőbbé, legyen az az étkezés, a gyereknevelés vagy a pénzügyek.
A tervezők, köztük a Slow Budapestet alapító Krajcsó Nelli 2012 óta keresi a kiutat a fogyasztói társadalom, az információ túlterheltség és a nagyvárosi környezet okozta stresszből. A nemzetközi slow mozgalom filozófiájának szellemében olyan termékeket és programokat hívnak életre, melyek hozzásegítenek minket a lelassuláshoz, önmagunk és ezáltal a többi ember mélyebb megértéséhez és elfogadásához.
2024-ben egy klub is indul, melyben a napló havi témáit boncolgatják a résztvevők különböző szakértőkkel, lesznek élő és online események is, és a naplóhoz idén is jár egy 20 hazai márkát felsorakoztató kuponfüzet, mellyel 10-25%-os kedvezménnyel lehet olyan tervezők termékeiből vagy szolgáltatásaiból vásárolni, mint a Lilla Sellei Bags, a tunki-tunki vagy Pinkponilo Budapest.
Az anti-határidőnapló önmagában, vagy egy szárazabb, stressz-gyűjtő naptárral párhuzamosan is használható, így elkülöníthető az öngondoskodásra szánt hely és idő a hétköznapi teendők listáitól.
Farkas Lívia, a urban:eve szerzője nagyon jól megfogalmazta azt a kettős mércét, amit saját magunk töltődésével és az eszközeink töltésével kapcsolatban tanúsítunk.
Az antihatáridőnapló ebben is segít: felhívja a figyelmet önmagunk raktárainak rendszeres ellenőrzésének és utántöltésének fontosságára.
Úszd át az évet egy cápával! - Balogh Petya üzleti tervezője
Korábbi cikkünkben már bemutattuk azt a női közösséget, mely a vállalkozó édesanyákat tömöríti egy támogató véd-és dacszövetségbe.
Balogh Petya speciális határidőnaplója többek között számukra is hasznos lehet.
A Cápák között néven futó műsorból is ismert vállalkozó/befektető egy olyan naplót talált ki (és írt meg az utolsó betűig saját maga), melyet bármilyen vezető haszonnal forgathat.
Ez pedig a mai digitalizált világban furának tűnhet, de nagyon fontos.
A papíron való munka bizonyítottan komolyabb agyi tevékenységet generál, amit leírunk, azt jobban meg is jegyezzük (gondoljunk csak az iskolai puska írásra!), és a törölhetetlenség tudatában jobban átgondoljuk, mit is akarunk leírni. Ezáltal pedig tisztábban fogjuk látni a feladatokat, a bekarikázás, aláhúzás, áthúzás és kipipálás felelemlő érzését pedig egyetlen szövegszerkesztő sem tudja helyettesíteni.
12 üzleti tervezői feladatot is találunk a lapok között, melyekkel edzésben tarthatjuk problémamegoldó és kockázatelemző izmainkat, egyfajta vállalkozói rejtvényfejtő ujjgyakorlatot végezhetünk.
Napi és heti célok, reflexiók feljegyzésére szolgáló rubrikák, kényelmes, reggel 8-tól este 10-ig tartó óránkénti lebontású napok segítik a találkozók, teendők listázását.
A napló különlegessége, hogy évszám- és dátummentes, méghozzá azért, hogy a valós időtől függetlenül bármikor elkezdhessük. Egy vállalkozás ugyanis a hivatalos naptártól eltérő életet él, így van, akinek épp májusban indul el egy új fejezet az üzleti életében, vagy, hogy a mompoknál maradjunk, a gyereke szeptember közepi oviba szoktatásának végével születik meg a vállakozása.
Apropó, szokások.
Petya nagy hangsúlyt fektetett a szokások naplózására is.
Érdemes ezt a részt is komolyan venni, mert lehet, hogy nem hétfőn, hanem szerdán érdemes a heti meeting-et megtartani. Kiderülhet, hogy az ebédidőt hasznosabb fél órával meghosszabbítani, a délutáni kávészünetet viszont ki kell iktatni a rendszerből ahhoz, hogy az adott munkafolyamatok gördülékenyebbek legyenek.
Mint vezető, előfordulhat, hogy saját személyes szokásaink valamelyike áll a cég fejlődésének útjában. Lehet, hogy ha pénteken még egy fél órát bent maradunk meghallgatni a pénzügyes vagy a HR-es problémáit, hétvégén nem fognak minket ezekkel megkeresni, és egész figyelmünkkel a kikapcsolódásra fókuszálhatunk. Vagy ha otthonról visszük termoszban a kedvenc kávénkat, nem kell emiatt megszakítanunk a délelőtti teendőinket.
Egészen apró ráeszméléseken tud múlni egy-egy ötlet szárba szökkenése és felvirágoztatása, ezért is tud remek vonalvezetőként működni egy ilyen napló, ha rászánjuk az időnket és az odafigyelésünket.
Tegnap éjjel nyolcszor kellett kelni a kicsihez - Egy nap/egy mondat/öt év
Akik gyerek előtt szívesen írtak naplót, azoknak bizony a prioritások szülés utáni megváltozásával sokszor kell várólistára tenniük ezt a feltöltő, kikapcsoló tevékenységet.
Vagy legalábbis fókuszáltabb módszerekhez folyamodniuk.
A Porontyproducts naplóit megalkotó édesanya, Gőbel-Szabó Szandra a brand 2019-es indulása óta 12 féle megoldást kínál az édesanyák és édesapák (és egyéb rokonok) naplózhatnékjának hatékony és kifinomult kielégítésére.
Az Egy mondat névre hallgató könyvecske pedig azoknak készült, akiknek csak egy-egy mondatra futja, ha a napi események lejegyzéséről van szó. Az év bármely napján elkezdhető a napló, és minden napra csak egy mondatot kell írni. Ugyanarra a napra azonban öt hely van fenntartva, így egymást követő öt évben tudjuk feljegyezni mondjuk egy február 17-i nap eseményet.
2024. Utálom ezt a melót, remélem, hamarosan találok helyette valami jobbat.
2025. Megbeszéltük Petivel, hogy idén az Őrségbe megyünk nyaralni.
2026. Tegnap éjjel nyolcszor kellett kelni a kicsihez, nem hiszem el, hogy a kamaszokkal nehezebb.
2027. Ma átmentünk anyuhoz ebédre, csinált nekünk fánkot is.
2028. Lucának ma volt a farsang az oviban, katicának öltözött.
Igazán nem nagy áldozat ez azért, hogy később majd úgy nézegethesse ezt az öt éves időszakot, mint egy szépen összefűzött, de őszinte és tartalmas Insta-fiók kollázsait.
Nem utolsó sorban egy ilyen könyv sokkal szebb (és lehet, hogy maradandóbb) emléket állít ennek a belülről nagyon hosszúnak tűnő, de utólag szempillantás alatt elmúló időszaknak, mint a mobilunkon őrzött millió kép és videó.