ÉLETMÓD

Egyedi célokhoz egyedi határidőnapló - 3 különleges naptár hazai tervezőktől, ha nem jön be a bolti kínálat!

Hozzád melyik illene? A papíralapú menedzserkalkulátor Balogh Petyától, a környezet-és emberléptékű slowlivin naptár vagy a kisgyerek-kompatibilis mondatgyűjtő könyvecske?

Megosztom
Link másolása

Egy nőnek határidőnaplót választani kicsit olyan, mint eldönteni, hogy milyen legyen az esküvője.

Legyen kicsi és praktikus? Hatalmas és színes? Fókuszáljon a lélekre vagy kerüljön bele egy divatmagazinba?

A különbség csak annyi, hogy míg esküvőből szerencsés esetben csak egyet kell megtervezni és véghez vinni, addig a határidőnapló kérdése minden évben új kihívás.

Legyen az egész digitális? Asztali vagy fali naptár is kell, vagy elég a határidőnapló? A munkával, ügyintézéssel kapcsolatos dolgaim legyenek csak benne, vagy ebbe akarom feljegyezni a legszemélyesebb gondolataimat és céljaimat is? A család ügyeit, heti menüjét, nyaralását, aktuális cipőméretét is én akarom fejben, illetve füzetben tartani? Milyen színek, betűtípusok, időbeosztás legyen benne, inspirálnak-e a benne lévő idézetek vagy esetleg én magam akarom az egészet megtervezni és megrajzolni-színezni-matricázni?

Megannyi kérdés, amire rajtunk kívül senki sem tudja a helyes választ.

Irányt, nézőpontot viszont sokan tudnak adni, köztük több hazai vállalkozás is. Cikkünkben három határidőnaplót és a mögöttük álló embereket és filozófiát mutatunk be!

Lassan írj, tovább élsz! - Anti-határidőnapló a Slow Budapesttől

Egy hagyományos határidőnapló olyan dolgokkal van tele, amik természetszerűleg stresszel járnak: munkamegbeszélések, leadások határideje, hivatali időpontok, egészségügyi kezelések vagy kivizsgálások dátumai, mikor viszik a szelektívet, melyik teremben van a kisebbik gyerek fogadóórája, stb.

Ezek az élet kikerülhetetlen velejárói, de miért ne kerülhetne melléjük néhány olyan emlékeztető is, ami nem elvesz belőlünk, hanem hozzánk ad. Testileg, lelkileg, szellemileg. Például egy emlékeztető arról, milyen zöldségnek van épp szezonja, hogy egyszerűbb legyen megtervezni az egészséges és környezettudatos ebédet/vacsorát.

A Slow Budapest idén 10. alkalommal készítette el anti-határidőnaplóját, melyek célja, hogy napról napra felhívja a figyelmet a lassabb élet szépségeire és fontosságára. Arra, hogy az önreflexióba fektetett idő és energia megtérül, hogy az élet legkülönbözőbb területeit hogyan tehetjük saját magunk és a Föld számára is élhetőbbé, legyen az az étkezés, a gyereknevelés vagy a pénzügyek.

A tervezők, köztük a Slow Budapestet alapító Krajcsó Nelli 2012 óta keresi a kiutat a fogyasztói társadalom, az információ túlterheltség és a nagyvárosi környezet okozta stresszből. A nemzetközi slow mozgalom filozófiájának szellemében olyan termékeket és programokat hívnak életre, melyek hozzásegítenek minket a lelassuláshoz, önmagunk és ezáltal a többi ember mélyebb megértéséhez és elfogadásához.

Az idei naptár 12 slow-területet mutat be, a február például a mindfullness-t, az április a kertészkedést járja körül, de a divat és design vagy a digitális detox is kapott egy-egy hónapot.

2024-ben egy klub is indul, melyben a napló havi témáit boncolgatják a résztvevők különböző szakértőkkel, lesznek élő és online események is, és a naplóhoz idén is jár egy 20 hazai márkát felsorakoztató kuponfüzet, mellyel 10-25%-os kedvezménnyel lehet olyan tervezők termékeiből vagy szolgáltatásaiból vásárolni, mint a Lilla Sellei Bags, a tunki-tunki vagy Pinkponilo Budapest.

Az anti-határidőnapló önmagában, vagy egy szárazabb, stressz-gyűjtő naptárral párhuzamosan is használható, így elkülöníthető az öngondoskodásra szánt hely és idő a hétköznapi teendők listáitól.

Farkas Lívia, a urban:eve szerzője nagyon jól megfogalmazta azt a kettős mércét, amit saját magunk töltődésével és az eszközeink töltésével kapcsolatban tanúsítunk.

Ha a mobilunk 10%-on van, azonnal rohanunk feltölteni, míg magunknak sokszor még akkor se adunk elég időt a fizikai és lelki regenerálódásra, ha már betegek vagyunk.

Az antihatáridőnapló ebben is segít: felhívja a figyelmet önmagunk raktárainak rendszeres ellenőrzésének és utántöltésének fontosságára.

Úszd át az évet egy cápával! - Balogh Petya üzleti tervezője

Korábbi cikkünkben már bemutattuk azt a női közösséget, mely a vállalkozó édesanyákat tömöríti egy támogató véd-és dacszövetségbe.

Ők a mompok.

Balogh Petya speciális határidőnaplója többek között számukra is hasznos lehet.

A Cápák között néven futó műsorból is ismert vállalkozó/befektető egy olyan naplót talált ki (és írt meg az utolsó betűig saját maga), melyet bármilyen vezető haszonnal forgathat.

Saját tapasztalatainak, elért sikereinek és megélt bukásainak történeteivel Petya tükröt tart a naplózónak, folyamatos tanulásra, önreflexióra késztet, teszi mindezt úgy, hogy aktív tollhasználatot kíván tőlünk.

Ez pedig a mai digitalizált világban furának tűnhet, de nagyon fontos.

A papíron való munka bizonyítottan komolyabb agyi tevékenységet generál, amit leírunk, azt jobban meg is jegyezzük (gondoljunk csak az iskolai puska írásra!), és a törölhetetlenség tudatában jobban átgondoljuk, mit is akarunk leírni. Ezáltal pedig tisztábban fogjuk látni a feladatokat, a bekarikázás, aláhúzás, áthúzás és kipipálás felelemlő érzését pedig egyetlen szövegszerkesztő sem tudja helyettesíteni.

12 üzleti tervezői feladatot is találunk a lapok között, melyekkel edzésben tarthatjuk problémamegoldó és kockázatelemző izmainkat, egyfajta vállalkozói rejtvényfejtő ujjgyakorlatot végezhetünk.

Napi és heti célok, reflexiók feljegyzésére szolgáló rubrikák, kényelmes, reggel 8-tól este 10-ig tartó óránkénti lebontású napok segítik a találkozók, teendők listázását.

A napló különlegessége, hogy évszám- és dátummentes, méghozzá azért, hogy a valós időtől függetlenül bármikor elkezdhessük. Egy vállalkozás ugyanis a hivatalos naptártól eltérő életet él, így van, akinek épp májusban indul el egy új fejezet az üzleti életében, vagy, hogy a mompoknál maradjunk, a gyereke szeptember közepi oviba szoktatásának végével születik meg a vállakozása.

Apropó, szokások.

Petya nagy hangsúlyt fektetett a szokások naplózására is.

Egy rossz vállalati beidegződés ugyanis alapjaiban tudja egy jól működő cég mindennapjait megnehezíteni.

Érdemes ezt a részt is komolyan venni, mert lehet, hogy nem hétfőn, hanem szerdán érdemes a heti meeting-et megtartani. Kiderülhet, hogy az ebédidőt hasznosabb fél órával meghosszabbítani, a délutáni kávészünetet viszont ki kell iktatni a rendszerből ahhoz, hogy az adott munkafolyamatok gördülékenyebbek legyenek.

Mint vezető, előfordulhat, hogy saját személyes szokásaink valamelyike áll a cég fejlődésének útjában. Lehet, hogy ha pénteken még egy fél órát bent maradunk meghallgatni a pénzügyes vagy a HR-es problémáit, hétvégén nem fognak minket ezekkel megkeresni, és egész figyelmünkkel a kikapcsolódásra fókuszálhatunk. Vagy ha otthonról visszük termoszban a kedvenc kávénkat, nem kell emiatt megszakítanunk a délelőtti teendőinket.

Egészen apró ráeszméléseken tud múlni egy-egy ötlet szárba szökkenése és felvirágoztatása, ezért is tud remek vonalvezetőként működni egy ilyen napló, ha rászánjuk az időnket és az odafigyelésünket.

Tegnap éjjel nyolcszor kellett kelni a kicsihez - Egy nap/egy mondat/öt év

Akik gyerek előtt szívesen írtak naplót, azoknak bizony a prioritások szülés utáni megváltozásával sokszor kell várólistára tenniük ezt a feltöltő, kikapcsoló tevékenységet.

Vagy legalábbis fókuszáltabb módszerekhez folyamodniuk.

A Porontyproducts naplóit megalkotó édesanya, Gőbel-Szabó Szandra a brand 2019-es indulása óta 12 féle megoldást kínál az édesanyák és édesapák (és egyéb rokonok) naplózhatnékjának hatékony és kifinomult kielégítésére.

A termékek közt találunk klasszikus babaváró kismamanaplót, rajz-vagy aranyköpés gyűjtő albumot, de gondolt a lombikkal vagy az elvesztett babák utáni gyász feldolgozásával küzdőkre is.

Az Egy mondat névre hallgató könyvecske pedig azoknak készült, akiknek csak egy-egy mondatra futja, ha a napi események lejegyzéséről van szó. Az év bármely napján elkezdhető a napló, és minden napra csak egy mondatot kell írni. Ugyanarra a napra azonban öt hely van fenntartva, így egymást követő öt évben tudjuk feljegyezni mondjuk egy február 17-i nap eseményet.

2024. Utálom ezt a melót, remélem, hamarosan találok helyette valami jobbat.

2025. Megbeszéltük Petivel, hogy idén az Őrségbe megyünk nyaralni.

2026. Tegnap éjjel nyolcszor kellett kelni a kicsihez, nem hiszem el, hogy a kamaszokkal nehezebb.

2027. Ma átmentünk anyuhoz ebédre, csinált nekünk fánkot is.

2028. Lucának ma volt a farsang az oviban, katicának öltözött.

Ez a mindennapi mini rituálé, az egy mondat kitalálása pont elég arra, hogy egy kicsit kiszakadjon az ember a mókuskerékből, hálát adjon, felülnézetből vizsgálja kicsit a saját életét.

Igazán nem nagy áldozat ez azért, hogy később majd úgy nézegethesse ezt az öt éves időszakot, mint egy szépen összefűzött, de őszinte és tartalmas Insta-fiók kollázsait.

Nem utolsó sorban egy ilyen könyv sokkal szebb (és lehet, hogy maradandóbb) emléket állít ennek a belülről nagyon hosszúnak tűnő, de utólag szempillantás alatt elmúló időszaknak, mint a mobilunkon őrzött millió kép és videó.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ezért nem szabad nyitva tartanod a mosógép ajtaját akkor sem, ha bebüdösödik tőle a dob
A szakértők szerint sürgősen szokj le róla, mert a nyitva hagyott ajtó többet árt, mint használ. Azt is elmagyarázták, miért.

Megosztom
Link másolása

Első ránézésre logikusnak tűnhet nyitva hagyni a mosógép ajtaját – hiszen így kiszellőzik, és nem lesz dohos. Valójában azonban ez a módszer többet árt, mint használ - írja a Startlap az Ireceptar portálra hivatkozva.

A cikk azt írja, problémákat okozhat hosszú távon a nyitva hagyott mosógép-ajtó.

A szakértők szerint egyébként nem garancia a penészképződés megakadályozására az, ha nyitva hagyjuk az ajtót. Viszont árthatunk vele.

Folyamatosan terheli ugyanis a zsanérokat a nyitott ajtó súlya. Emiatt az elöltöltős mosógépek ajtajánál a zsanérok később meglazulhatnak. "Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is"

- írja a lap.

A nyitott hagyott ajtó ráadásul a mosógép mechanikájára is hatással lehet, főleg a modernebb, szenzorokkal ellátott típusoknál. Ha pedig a gép nem pontosan érzékel, a mosást és a szárítást is befolyásolhatja, és előfordulhat, hogy több áramot fogyaszt majd a gép.

Ezért a szakértők a következőt javasolják.

Mosás után hagyd nyitva az ajtót, amíg lehűl és kiszárad a dob, azután csukd be a mosógéped ajtaját. Rendszeresen futtass tisztító programot, időnként pedig ecetes vízzel vagy speciális tisztító folyadékkal mosd át a dobot. Fontos, hogy ne használj tömény ecetet a mosógép tisztításához, mert azzal tönkre teheted.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása