ÉLETMÓD

3 figyelmeztető jel: lehet, hogy túl független vagy?

A túlzott függetlenség gyakran traumás élményekből ered, például többször elárultak, vagy gyerekkorodban megbízhatatlan gondozóid voltak.

Megosztom
Link másolása

Nincs baj azzal, ha valaki erős és képes mindenféle segítség nélkül gondoskodni magáról. Kultúránk a függetlenséget erénynek tekinti. Ha valamit egyedül csinálsz, anélkül, hogy segítséget kérnél, azt sokan csodálják.

Talán a párkapcsolatodban is olyan vagy, aki büszke arra, hogy nincs rászorulva a partnerére, arra, hogy anyagilag gondoskodjanak rólad.

Természetesen a függetlenség érték. A terapeuták szerint azonban, ha a végletekig fokozzuk, a függetlenség az egészséges kapcsolatok fenntartásának útjába állhat, és szorongást okozhat. Erre van is egy kifejezés: hiperfüggetlenség, amely az önállóság szélsőséges formájaként ismert, és

aki ebben szenved, az kifejezetten kerüli, hogy másokra támaszkodjon.

Az egészséges függetlenség és a túlzott függetlenség közötti különbség felismerése nem egyszerű. Ha te is hiperfüggetlen vagy, akkor a segítség elfogadása mind a kapcsolataid, mind a mentális egészséged javára válhat.

Ha valaki hiperfüggetlen, akkor:

1. nem kér segítséget sem a munkahelyén, sem máshol, még akkor sem, ha teljesen elveszettnek érzi magát,

2. ragaszkodik ahhoz, hogy a partnere soha ne fizessen, soha ne kelljen hálásnak lennie semmiért

3. nehezen ad ki a kezéből feladatokat, mert nem bízik abban, hogy mások jól végeznék el a munkát.

Liana Ross, a Let's Be Honest podcast házigazdája és mentálhigiénés tanácsadója a HuffPostnak elmondta, hogy hasznos, ha a függetlenséget egy spektrumnak tekintjük.

„A hiperfüggetlenség az önállóság szélsőséges formája, egész odáig, hogy elszigeteled magad a támogató hálózatodtól, és elutasítod a segítséget, még akkor is, ha nagy szükséged lenne rá”

- mondta.

Ross hangsúlyozta, hogy a függetlenség nem eredendően rossz; gyakran jó dolog. De ha a függetlenséged szintje eléri azt a pontot, amikor már befolyásolja a kapcsolataidat vagy szorongást okoz, akkor valószínűleg hiperfüggetlenségről beszélünk.

A hiperfüggetlenség gyakran traumás élményekből ered.

„Ha gyerekként magadról vagy a testvéreidről neked kellett gondoskodnod, akkor mindent egyedül kellett kitalálnod. De aztán később az életben ezek a beléd ivódott minták megismétlődhetnek a romantikus kapcsolatokban, barátságokban és mindenféle más kapcsolatban" - mondta a HuffPostnak Lauren Auer, a traumákra szakosodott klinikai mentálhigiénés tanácsadó.

A bizalom megromlása vagy az árulás megtapasztalása szintén hiperfüggetlenséghez vezethet - különösen, ha többször is csalódást okoztak neked. Mivel azok az emberek, akikben megbíztál, végül megbízhatatlanok lettek, soha többé nem akarsz bízni senkiben.

De a túlzott függetlenség több szempontból is negatívan befolyásolhatja az ember életét. Egyik az, hogy az élet igazán nyomasztóvá válhat, ha soha nem kérünk segítséget. Stresszesnek és kiégettnek érezheted magad, ráadásul a túlzott függetlenség hajlamossá tehet az elszigetelődésre is, ami súlyos magányhoz vezethet.

A hiperfüggetlenség az egészséges kapcsolatok, különösen a szerelmi kapcsolatok fenntartásának útjába is állhat.

De a bizalomra való képtelenség a családi kapcsolatokat és a barátságokat is rombolhatja.

Hogyan győzzük le a hiperfüggetlenséget?

Ha ezt olvasod, és kezded felismerni magadban a hiperfüggetlenség jeleit, és lépéseket szeretnél tenni a változás érdekében, először értékeld azt, ahogy a hiperfüggetlenség téged szolgált.

Ezután gondold át az életed azon területeit, ahol a hiperfüggetlenség nem működik. Például, ha túlterheltnek érzed magad, és segítségre lenne szükséged.

Miután ez megvan, tegyél apró lépéseket a mások felé nyitásban. Hasznos, ha nem felejted el, hogy az emberek túlnyomó többsége segíteni akar azoknak, akiket szeret.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neked is gyakran hideg a kezed és a lábad? Ez az 5+1 ok állhat a háttérben!
Az egyik ok olyan, amit muszáj komolyan venned.

Megosztom
Link másolása

Sokan szenvednek attól, hogy még a legmelegebb pulóverben és legvastagabb zokniban is fagyosak a végtagjaik. Ismerős? Ha te is tapasztalod, hogy mindig hideg a kezed és a lábad, ne aggódj, nem vagy egyedül! Azonban érdemes odafigyelni, mert ennek több oka is lehet. Nézzük, mi állhat a háttérben!

1. Rossz vérkeringés

Az egyik leggyakoribb ok a hideg kezekre és lábakra a gyenge vérkeringés. Ha a vér nem jut el megfelelően a végtagokba, azok hűvösebbé válhatnak. Ezt okozhatja mozgásszegény életmód, ülőmunka vagy akár szív- és érrendszeri problémák is. Próbálj meg rendszeresen mozogni, tornázz, sétálj, és figyelj oda a vérkeringésedre!

2. Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Ha nem működik megfelelően, lassul az anyagcsere, és a tested nem tud elég hőt termelni. Ha gyakran fázol, fáradtnak érzed magad, és esetleg hízol is, érdemes lehet egy vérvizsgálatot kérni, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigyedet.

3. Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás miatt a vér nem jut elég gyorsan a végtagjaidba, így azok hidegek maradhatnak. Ha gyakran érzed magad gyengének, szédülsz, és a kezeid, lábaid fagyosak, ez is lehet a probléma forrása.

4. Vashiány

A vashiány az oxigénszállítást nehezíti meg a vérben, ami szintén hozzájárulhat a hideg végtagokhoz. A vérben kevesebb hemoglobin van, így az oxigén nem jut elég gyorsan a sejtekhez, különösen a kezekben és a lábakban. Érdemes több vasban gazdag ételt, például spenótot vagy vörös húst fogyasztani!

5. Stressz

Meglepő, de a stressz is okozhatja, hogy a kezed és a lábad hideg marad! A stressz hatására az erek összehúzódnak, így a véráramlás csökken, és a végtagok kihűlnek. Ha állandóan feszült vagy, próbálj meg relaxálni, jógázni, vagy egyszerűen csak vegyél egy mély lélegzetet!

+1: Cukorbetegség

A cukorbetegek esetében az idegek károsodhatnak, ami hideg érzést okozhat a végtagokban. Ha úgy érzed, hogy ez is lehet az oka, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Tipp:

A hideg végtagok önmagukban nem jelentenek komoly bajt, de ha gyakori vagy állandó jelenség, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Ne hagyd figyelmen kívül, mert az egészséged a legfontosabb!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Lehet, hogy egész eddigi életedben rosszul szellőztetted a lakásodat!
Így csináld, ha nem akarod, hogy penészteleppé változzon a lakásod!

Megosztom
Link másolása

Érdekes és hasznos témát boncolgat az egyik cikkében a Glamour.

A téma a szellőztetés, ami első blikkre triviálisnak tűnik, mindenki úgy gondolja, hogy pofonegyszerű dolog. Néha kinyitod az ablakot, kereszthuzatot csinálsz, és kész.

Csakhogy nem ilyen magától értetődő még a szellőztetés sem.

"Ha mostanában te is jóval kevesebbet szellőztetted az otthonod, mint a nyári hónapokban, vagy kora ősszel, az alapvetően még nem jelent rosszat. Van viszont egy bizonyos időtartam, amihez nap mint nap érdemes tartanod magad, ugyanis számos előnnyel gazdagodhatsz általa, ellenkező esetben viszont előfordulhat, hogy meglehetősen komoly kellemetlenségekkel kell szembenézned"

- írja a lap.

A szakértők szerint az őszi és téli hónapokban is minden nap körülbelül 10 percig kellene szellőztetnünk az otthonunkat, mivel a friss levegő áramlása megakadályozza a páralecsapódást. És ha nincsen páralecsapódás, nem alakul ki penész a lakásban.

Bár a penész megjelenésére a fürdőszoba a legalkalmasabb, különösen, ha szinte soha nem szellőzteted ki, máshol is megjelenhet a penész. A konyha kiemelt terület a főzéssel keletkező gőz miatt, de a szobákban is megjelenhet.

Ezért fontos nem csak a helyiségek alapos átszellőztetése minden áldott nap, hanem az is, hogy korszerű, többrétegű üveggel ellátott nyílászáróink legyenek. A régi, egyrétegű üvegezésű ablakoknál ugyanis a páralecsapódás és a por kedvez a penész megtelepedésének.


Megosztom
Link másolása