Tovább késik a mentés a Nemzetközi Űrállomáson, de meddig maradnának életben az űrhajósok, ha a Földön elpusztulna az élet?
Meddig húzhatják az űrben a Föld pusztulása után az ott rekedt NASA-asztronauták? Képzeljük el a legnyomasztóbb sci-fit: mi történne a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén, ha a bolygónkon minden életnek vége szakadna?
Az űrkutatás véget nem érő drámájában újabb fejezet nyílt: Butch Wilmore és Suni Williams, a NASA két, ISS-en ragadt asztronautája hazahozatalát célzó küldetés megint meghiúsult.
A legújabb késés hírére egyre többen teszik fel a kérdést: mégis meddig lenne képes életben maradni egy asztronauta az ISS-en, különösen egy olyan morbid forgatókönyvben, amelyben az emberiség többi része eltűnik a Föld színéről? Vegyük hát elő a legmerészebb fantáziánkat:
Miután a legénység valahogy feldolgozta, hogy szeretteik és úgy általában minden, amit valaha ismertünk, megsemmisült, logikusan a túlélés kérdése kerülne előtérbe.
A kissé hátborzongató témát Vsauce, egy népszerű YouTuber és oktató vetette fel. Ő magyarázta el, hogy az űrállomáson az oxigén-elektrolízis révén megoldott a légzéshez szükséges friss levegő biztosítása, az élelmiszerkészleteket pedig beosztva körülbelül két évig lehet kihúzni. Persze ez attól is függ, mikor érkezett utoljára utánpótlás.
A NASA egyébként korábban megkövetelte, hogy az űrbe küldött élelmiszereknek legalább egyéves szavatossági idejük legyen. Igaz, ha már mindenki meghalt a bolygón, valószínűleg senki sem fogja túlságosan nézegetni a konzervek lejárati dátumát.
Tehát a gyakorlatban is előfordult, hogy sokáig kellett földi segélyszállítmányok nélkül boldogulni.
Mégsem a kaja vagy a levegő a legnagyobb para – legalábbis Vsauce szerint. Inkább az merül fel, hogy van-e értelme így élni, ha tudjuk, milyen sors vár ránk. Ugyanakkor
A videós szerint az ISS nagyjából 15 hónapig képes saját pályáján maradni, mielőtt elkezdene zuhanni a Föld felé.
Az űrállomás körülbelül 418 km magasságban kering, de fokozatosan közeledik a bolygóhoz a Föld gravitációja és a ritka légkörben tapasztalható súrlódás miatt. Ha nincs ott egy teherűrhajó, ami időről időre megigazítja a pályáját, végül elkezdhet süllyedni.
A NASA 2024-es, az ISS jövőjéről szóló jelentése szerint, ha nincsenek ilyen pályakorrekciós manőverek, az állomás egy-két éven belül elégne a légkörben. Szóval nagyjából egyezik Vsauce becslésével.
Ám még mindig nyitott a legnagyobb kérdés: vajon
A technikai feltételek alapján akár több mint egy-két évig is kihúzhatnák. Csak közben a Föld már rég halott. Ezen a ponton talán az ő döntésük, hogy mennyire van értelme folytatni odafent a küldetést. De ha valamiért mégis kitartanának, a legnagyobb ellenségük nem az üres hűtő vagy a levegő hiánya lenne, hanem az űrállomás könyörtelenül közeledő pályavesztése – és a keserű tudat, hogy soha nem térhetnek vissza egy élő bolygóra.