Tetkót csináltattál? Akkor lehet, hogy kétszer akkora eséllyel kapsz rákot – és minél nagyobb a minta, annál nagyobb a baj
Tudományos bombát dobtak le a dán és finn kutatók: egy friss tanulmány szerint a tetoválások konkrétan megduplázhatják a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Ha pedig a tested nem csak egy apró mintával díszítetted, hanem mondjuk fél karodon egy színes sárkány kanyarog, akkor már háromszoros esélyed van arra, hogy valami komoly bajt szedj össze.
Nem punk para, hanem statisztika: +173% a nyirokráknál
A dán és finn tudósok több mint kétezer ikerpár adatait elemezték, és összehasonlították a tetovált és tetoválatlan testvérek daganatos megbetegedési arányait.
Az eredmény:
– bármilyen tetoválás esetén akár 62%-kal nő a bőrrák kockázata,
– de a legdurvább: a nyirokrendszert érintő rákos megbetegedések (limfómák) kockázata 173%-kal magasabb a tetováltaknál.
És ez nem csak valami sötét skandináv konteó: a kutatók szerint az összefüggés egyre aggasztóbb, mivel a tetoválások népszerűsége folyamatosan nő, különösen a fiatalabb generációk körében. Európában minden negyedik embernek van legalább egy tetkója.
A tinta nem tűnik el – beépül a testedbe
A kutatók azt gyanítják, hogy a tetováló tinta bekerül a véráramba, majd felhalmozódik a nyirokcsomókban, amelyek az immunrendszer kulcsszereplői. Ott viszont a szervezet idegen anyagként azonosítja, és elindul egy folyamatos, alacsony szintű gyulladásos válaszreakció – ami hosszú távon abnormális sejtnövekedéshez és rákos elváltozásokhoz vezethet.
Henrik Frederiksen, a Dél-dániai Egyetem vérképzőszervi betegségekkel foglalkozó professzora így fogalmazott:
„Azt látjuk, hogy a tintarészecskék valóban felhalmozódnak a nyirokcsomókban, és feltételezzük, hogy
és még nem tudjuk, hogy ez a tartós megterhelés milyen hatással lehet a nyirokrendszer működésére – vagy más egészségi következményei is lehetnek.”
Nem csak a tinta, hanem a szín is számíthat
A kutatás szerzői – akik a BMC Public Health folyóiratban publikálták az eredményeket – szerint további vizsgálatokra van szükség, hogy az egyes tintaszínek is szerepet játszanak-e a daganatok kialakulásában.
A kutatók azért azt is elismerik:
Azaz nem biztos, hogy csak a tinta maga rákkeltő – de az idő, amit elvesz a felismerésből, életeket vihet el.
Az ikerkutatás a tudomány csúcsa
A kutatás külön érdekessége, hogy ikervizsgálatra épül – ez a tudományos arany standard, ha azt akarjuk megtudni, hogy egy-egy életmódbeli tényező
Ha valaki eddig úgy gondolta, hogy a tetkó csak esztétikai döntés, akkor lehet, hogy érdemes újra átgondolnia. Mert lehet, hogy nem a minta veszélyes, hanem az a részecske, amit a tested soha többé nem tud kidobni.