ÉLETMÓD

Magyar tenger vs. görög tenger: megnéztük, hogy idén hol érdemes nyaralni

Egyes vélemények szerint manapság sokkal olcsóbb mulatság egy görögországi vakáció, szemben a balatoni nyaralással. Igaz lehet, hogy külföldön olcsóbban nyaralhatnak a családok?

Megosztom
Link másolása

Alig várjuk, hogy végre mehessünk nyaralni. De vajon hova utazzunk, ha nem akarjuk kifizetni a gatyánkat is? Magyarországon, a Balaton környékén, vagy inkább Görögország homokos tengerpartjain töltsük el a jól megérdemelt szabadságunkat? Megnéztük, hogyan alakulnak az árak az idei szezonban.

Néhány százezerért felejthetetlen élményt kapunk

Görögország, különösen annak szigetei nem véletlenül kedveltek a magyar turisták körében. Már néhány kattintással több magyar apartmant, szálláshelyet találunk az interneten. Az ottani árak valamivel magasabbak, mint amit a Balatonnál megszokhattunk, de meglepő módon nem olyan nagy a különbség. Ezt pedig júniusban magunk is megtapasztaltuk. Amikor ismerőseink tavasszal Görögországban vakációztak, azzal jöttek haza, hogy a balkáni országban igencsak kedvezőek az árak. Némi internetes kutatás után több véleményt olvastunk, amelyek sorra tárgyalták az alacsony görög árakat, ezen felbuzdulva úgy döntöttünk, hogy nyakunkba vesszük a második legnagyobb görög várost, Tesszalonikit. Mint kiderült,

egy éjszaka egy középkategóriás hotelben itt 50-100 euróba kerül, ami nagyjából 20-40 ezer forintnak felel meg. Egy főétkezés egy tengerparti tavernában 10-20 euróba (4-8 ezer forint) kerül, míg egy frappé vagy egy gyros pita ára 3-5 euró (1200-2000 forint) körül mozog.

A strandbelépők általában ingyenesek, de a napernyőért és a napágy bérlésért 5-10 eurót (2-4 ezer forint) is elkérnek. A hajókirándulások ára pedig 20-30 euró (8-12 ezer forint) fejenként. Két fő számára egy hét 300-600 ezer forintot kóstál, ami egy négyfős család esetében ennek a duplája, vagyis 600 ezer forint és egymillió kettőszázezer forint között áll meg, ebben benne van a szállás, a napi háromszori étkezés, a napernyő és napágy bérlés, valamint egy egzotikus hajókirándulás. Ehhez hozzájön az odautazás költsége, ami bőven százezer forint fölött van.

Görögországban nyaralni varázslatos élmény. A kristálytiszta tengerre, a homokos partokra és a görögök vendégszeretetére sokáig emlékezni fogunk – személy szerint szerelembe estem a görög gasztronómiával.

Mit láthatunk itt?

Ami a különböző programokat illeti, az ókori Szent Demeter templomot, a híres Arisztotelész teret, illetve a Fehér tornyot látogattuk meg. Csupán az utóbbi helyen kértek belépőt, ami fejenként 6 euró (2400 forint) volt, vagyis egy egész napos kirándulás nem került többe egy nagy adag fagyinál. Egyetlen problémával találkoztunk az út során,

Görögországot extrém hőség sújtja, ami nem csak a turisták, hanem szemmel láthatóan a helyiek életét is megnehezítette. Kint tartózkodásunk alatt a hőmérséklet szinte minden nap 40°C fölé emelkedett,

és a helyszínen értesültünk róla, hogy két magyar turista is az életét vesztette a nagy hőségben. Majd az extrém hőség miatt a hatóságok több helyen is korlátozásokat vezettek be, több strandot és turisztikai látványosságot ideiglenesen bezártak. Szerencsénkre a mi strandunkat ez nem érintette, de azt tudtuk, hogy délután öt óráig nem hagyhatjuk el a szállást, hacsak nem akarunk hőgutát kapni, ezért maradt a délelőtti és késő délutáni strandolás.

A Balaton félmilliótól egymillióig

A Balaton évtizedek óta a magyarok, sőt a német turisták egyik kedvelt nyaralási célpontja. Népszerűségét az alacsony áraknak köszönheti, pontosabban köszönhette, ugyanis a közelmúltban sokat drágult a magyar tenger. Akinek nincsen saját nyaralója vagy balatoni rokonai, annak egy átlagos balatoni nyaralás során az alábbi költségekkel kell számolnia:

Szállás egy éjszakára egy középkategóriás hotelben vagy panzióban 15-25 ezer forint körül mozog. Ha szerencsénk van, és időben foglalunk, apartmanokat akár 10 ezer forintért is találhatunk.

Vagyis egy hétfőtől vasárnapig vakáció egy négyfős család számára 360-600 ezer forint között mozog, és még nem ettünk semmit, a strandolásról nem is beszélve.

Egy főétkezés egy átlagos étteremben 3-5 ezer forintba kerül, míg egy hekk és sült krumpli ára általában 2-3 ezer forint körül alakul. A strandbelépőkért 500-2500 forint között kérnek, attól függően, hogy milyen kedvezménnyel rendelkezünk (diák- vagy nyugdíjas kedvezmény). Tehát a nyaralás valahol 560-900 forint között áll meg, nem számolva a benzinköltséget, egyéb belépőket és az elmaradhatatlan fagyizásokat, ami azt jelenti, hogy a felső határ valahol egymillió forint körül van, de az alsó határ is meghaladja a félmilliót.

A Balatonnak megvan a maga romantikája (fotó: Getty Images)

Nekem a Balaton a Riviéra

Nézzük, mit kapunk még itthon a pénzünkért, persze csak akkor, ha egy kicsit mélyebbre nyúlunk a zsebünkbe, és nem sajnáljuk a fejenként 1-3 ezer forint közötti belépőjegyekre a pénzt. Elvégre minden magyar tudja, hogy a Balaton nem csak a strandolásról szól.

Itt van például a balatoni kerékpározás, ami a tó körül kiépített bicikliútvonalaknak köszönhetően évről évre népszerűbb. Egy nap alatt több környező tóparti települést és kilátót is megnézhetünk. Akik mégsem szeretnék kétkeréken bejárni a környéket, azok számára ott a Tihanyi-félsziget, a badacsonyi borvidék, a kalandparkok, mint a Zamárdi Kalandpark vagy a Balatonfűzfői Bobpálya, és nem utolsó sorban a Balatonfüredi Tagore sétány.

Bátran kijelenthetjük, hogy minden napra jut program a család számára, igaz, ehhez hozzátartozik az is, hogy legalább az úti költséggel számolni kell. Elmondhatjuk, hogy a magyarországi és a görögországi vakáció árai között nincs nagy különbség: úgy tűnik, hogy a pihenést mindenhol meg kell fizetni.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ezek a tünetek rosszindulatú daganatot jelezhetnek, érdemes azonnal orvoshoz fordulni!
A rákos megbetegedések esetében nagyon fontos a korai diagnózis, ezért érdemes odafigyelni ezekre a jelekre!
K.O., Fotó: Unsplash - sassy.hu
2024. szeptember 21.


Megosztom
Link másolása

Azt manapság már talán mindenki tudja, hogy egy rákos megbetegedés esetében mindennél fontosabb a korai diagnózis.

A Magyar Rákellenes Liga éppen ezért nagyon fontosnak tartja a megelőzést, és felhívta a figyelmet 8 olyan jelre, amely rosszindulatú daganatot jelezhet.

Amennyiben az alábbi tünetek több mint két héten keresztül fennállnak, érdemes azonnal orvoshoz fordulni.

A 8 tünet a következő:

1. Anyajegyen, szemölcsön látható változások

2. Indokolatlan fogyás

3. Nyelési nehézségek

4. Nem múló köhögés, rekedtség

5. Érezhető csomó, duzzanat a mellben, herékben

6. Fekély, sérülés a bőrön, ami nem gyógyul

7. Véres, szokatlan széklet, vizelet

8. Szokatlan vérzés, váladékfolyás

Érdemes tehát gyakran önvizsgálatot végezni, rendszeresen orvosi szűrővizsgálatokra járni, ezzel ugyanis jelentős előnyre tehet szert az, akinél daganatos megbetegedést észlelnek.

Magyarországon a rák a második leggyakoribb halálozási ok, pedig manapság már igen jók a gyógyulás esélyei.

Via: Egészségkalauz


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk
ÉLETMÓD
Veszélyes! A fogorvosok mindenkit figyelmeztetnek, akik rendszeresen a zuhany alatt mosnak fogat
Azzal, hogy ott mosunk fogat, azt kockáztatjuk, hogy komoly károkat okozunk magunknak és megbetegszünk.

Megosztom
Link másolása

A fogaink ápolása mindennapos feladat, az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy naponta kétszer mossuk meg azokat, hogy távol tartsuk az olyan kellemetlenségeket, mint a lepedék és a baktériumok.

A fogmosás nemcsak abban segít, hogy egészségesek és erősek maradjanak azok a fogak,

de a sárgulást is megakadályozhatjuk, ha helyesen mossuk őket. Néhány egyszerű tippel pedig újra gyöngyházfehérré varázsolhatjuk a fogainkat, ha elszíneződtek.

A szájvíz használata egy másik módszer arra, hogy a szánkat tisztán és egészségesen tartsuk. Ha ezt a fogselymezéssel és rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel együtt végezzük, mindent megteszünk azért, hogy a fogaink egészségesek maradjanak még idős korban is.

Ennek ellenére sokan még mindig hibáznak a fogápolás során. Egy fogorvos figyelmeztetést adott ki azoknak, akik egy különös helyen mossák a fogaikat.

Nem, nem a mosdókagylóra gondolunk. Az nyilvánvalóan a legkézenfekvőbb hely a napi kétszeri fogmosáshoz.

Dr. Zaeem, az Ordo elektromos fogkefe gyártó cég szakértője elmondta, milyen gyakori hibákat követünk el a szájápolási rutinunkban, és mit kellene tennünk helyette.

A doki figyelmeztette azokat, akik úgy döntenek, hogy a legjobb hely a fogmosásra a zuhany alatt van.

Sokan vannak így és logikusnak is tűnhet, hiszen a napi tisztálkodást egy helyen le lehet tudni, de ezzel nem teszünk jót az egészségünknek.

„Néhány ember számára ez a kézenfekvő választás, hiszen épp a testüket mossák – mondja Dr. Zaeem. - Azonban nem jó ötlet a zuhany alatt fogat mosni, mert a nedvesség kedvez a baktériumok elszaporodásának.

Ez azt jelenti, hogy a tiszta fogkeféd most baktériumokkal van tele, és így a szád is. Ráadásul a zuhany melege károsíthatja a fogkefe sörtéit is.”

Tehát nemcsak, hogy kevésbé lesz hatékony a fogkeféd, de a zuhany gőze miatt a sörték baktériumok melegágyává válhatnak, amit aztán a szádba teszel. Nem hangzik túl jól, ezért jobb elkerülni.

„Minden fogkefe feje idővel elkopik, így kevésbé lesz hatékony, könnyebben szennyeződik, és több kárt is okozhat a fogaknak és az ínynek.

Azt javasoljuk, hogy két-három havonta cseréld a fogkefe fejét,

legyen szó elektromos vagy manuális fogkeféről, így biztos lehetsz benne, hogy a fogkeféd a legjobb teljesítményt nyújtja.”

Via LadBible


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

ÉLETMÓD
Mikor kell hideg és mikor kell meleg borogatás? A szakértők elmagyarázzák!
Régi, de hatékony módszer, ha beteg van a családban.

Megosztom
Link másolása

A borogatás régi, de hatékony módszer; különböző egészségügyi problémák enyhítésére használható.

Az otthoni betegápolásban fontos szerepet kap - gondolj csak arra, ha lázas a gyerek, és a homlokára vizes ruhát raksz, vagy arra, ha megrándul a bokád, és azt borogatod.

A borogatás előnye, hogy egyszerűen elkészíthető, sokféle helyzetben nyújt segítséget, és nem drága megoldás.

A Webbeteg most azt gyűjtötte egybe, hogy mikor milyen borogatást kell/lehet használni.

A hideg borogatás nem jéghideget jelent a lap szerint. 'Az optimális hőmérséklete 14-16 ºC, és naponta többször, de csak 5-10 perces időszakokra lehet felhelyezni, mivel az ennél hidegebb és hosszabb ideig tartó alkalmazása égéshez hasonló sérüléseket okozhat. A hideg borogatás célja a hőelvonás, illetve a fájdalom- és vérzéscsillapítás. Ennél fogva kiválóan alkalmazható akut fájdalmak kezelésére (például sportsérülések, ficam, rándulás stb. esetén), felületi visszérgyulladás, ekcéma és vérömlenyek enyhítésére, illetve langyosabb hőmérsékletű formájában (~30 ºC) magas láz és fejfájás enyhítésére is.

A meleg borogatás célja viszont a vérkeringés javítása vagy az izomlazítás.

"Eredményesen alkalmazható krónikus fájdalmak és ízületi gyulladás, hasi görcsök, illetve lágyrészek fájdalmának kezelésében. Emellett hatékony fülgyulladás, homlok- és arcüreggyulladás esetén, ami megkönnyíti a gyerekek ilyen jellegű gyulladásainak kezelését is. A meleg borogatás hőmérséklete kb. 40 ºC, és érdemes a borogatás köré tenni egy száraz törölközőt is, ezzel is lassítva a hőleadást".

A felmelegedő borogatás a harmadik megoldás: a hideg vizes borogatásra egy felmelegített törölközőt rakunk, hogy a vizes rész fokozatosan melegedjen fel. Görcsoldó hatású, fokozza az adott terület anyagcseréjét, enyhíti a krónikus ízületi gyulladás fájdalmait és a nyirokerekben jelentkező pangást.

A negyedik típusú borogatást mi javasoljuk: ez gyógynövényekkel készül a betegség típusától függően. Helyi gyulladások, bőrfertőzések, bőrproblémák enyhítésére használható kamillával, körömvirággal vagy cickafark főzettel. Ennek érdemes utánanézni.

Fontos, hogy sebekre nem teszünk vizes borogatást, és mindig ellenőrizni kell, hogy a meleg borogatás nem forró-e.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk

ÉLETMÓD
Csak ezt az egy dolgot kell hozzákeverned a kávédhoz, hogy felpörgesd a fogyást!
Hogyan olvadhatnak le a kilók egymás után? Elmondjuk a cikkben!

Megosztom
Link másolása

Ha úgy érzed, felesleges kilókat cipelsz a testeden, akkor minden bizonnyal szeretnél megszabadulni tőlük.

Ennek bevált módszere az életmódváltás és a fogyás.

Az első szabály, hogy minél változatosabban étkezz, minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyassz, és hogy kerüld a napi édességfogyasztást. A másik, hogy legyen meg a kalóriadeficit, vagyis kevesebb kalóriát vigyél be, mint amennyit elhasználsz. A harmadik, hogy mozogj rendszeresen (gyalogolj, fuss, tornázz otthon, járj fitneszterembe - csináld, amelyik jólesik), a negyedik, hogy pihend ki magad, és aludj eleget, mert az alváshiány is hízáshoz vezethet.

De ezen kívül van még egy trükk, ami segíthet a fogyásban.

A Mirror azt írja, keverj gyömbért a kávédba vagy teádba. A friss gyömbér ugyanis nem csak gyulladáscsökkentő, hanem antioxidáns-tartalmának köszönhetően enyhíti a fájdalmat, ráadásul segíti az emésztést, élénkíti a vérkeringést.

Nem véletlenül használják hányinger, gyomorproblémák és puffadás esetén.

A kávéba/teába kevert gyömbér tehát segít a fogyásban is.

Fontos azonban, hogy ne állandóan fogyassz gyömbért, hanem kúraszerűen, illetve ha gyomorfekélyed van vagy magas a gyomorsavad, akkor kérd ki orvos és dietetikus tanácsát a gyömbérfogyasztással kapcsolatban.


Megosztom
Link másolása

Ajánljuk