Magyar tenger vs. görög tenger: megnéztük, hogy idén hol érdemes nyaralni
Alig várjuk, hogy végre mehessünk nyaralni. De vajon hova utazzunk, ha nem akarjuk kifizetni a gatyánkat is? Magyarországon, a Balaton környékén, vagy inkább Görögország homokos tengerpartjain töltsük el a jól megérdemelt szabadságunkat? Megnéztük, hogyan alakulnak az árak az idei szezonban.
Néhány százezerért felejthetetlen élményt kapunk
Görögország, különösen annak szigetei nem véletlenül kedveltek a magyar turisták körében. Már néhány kattintással több magyar apartmant, szálláshelyet találunk az interneten. Az ottani árak valamivel magasabbak, mint amit a Balatonnál megszokhattunk, de meglepő módon nem olyan nagy a különbség. Ezt pedig júniusban magunk is megtapasztaltuk. Amikor ismerőseink tavasszal Görögországban vakációztak, azzal jöttek haza, hogy a balkáni országban igencsak kedvezőek az árak. Némi internetes kutatás után több véleményt olvastunk, amelyek sorra tárgyalták az alacsony görög árakat, ezen felbuzdulva úgy döntöttünk, hogy nyakunkba vesszük a második legnagyobb görög várost, Tesszalonikit. Mint kiderült,
A strandbelépők általában ingyenesek, de a napernyőért és a napágy bérlésért 5-10 eurót (2-4 ezer forint) is elkérnek. A hajókirándulások ára pedig 20-30 euró (8-12 ezer forint) fejenként. Két fő számára egy hét 300-600 ezer forintot kóstál, ami egy négyfős család esetében ennek a duplája, vagyis 600 ezer forint és egymillió kettőszázezer forint között áll meg, ebben benne van a szállás, a napi háromszori étkezés, a napernyő és napágy bérlés, valamint egy egzotikus hajókirándulás. Ehhez hozzájön az odautazás költsége, ami bőven százezer forint fölött van.
Görögországban nyaralni varázslatos élmény. A kristálytiszta tengerre, a homokos partokra és a görögök vendégszeretetére sokáig emlékezni fogunk – személy szerint szerelembe estem a görög gasztronómiával.
Mit láthatunk itt?
Ami a különböző programokat illeti, az ókori Szent Demeter templomot, a híres Arisztotelész teret, illetve a Fehér tornyot látogattuk meg. Csupán az utóbbi helyen kértek belépőt, ami fejenként 6 euró (2400 forint) volt, vagyis egy egész napos kirándulás nem került többe egy nagy adag fagyinál. Egyetlen problémával találkoztunk az út során,
és a helyszínen értesültünk róla, hogy két magyar turista is az életét vesztette a nagy hőségben. Majd az extrém hőség miatt a hatóságok több helyen is korlátozásokat vezettek be, több strandot és turisztikai látványosságot ideiglenesen bezártak. Szerencsénkre a mi strandunkat ez nem érintette, de azt tudtuk, hogy délután öt óráig nem hagyhatjuk el a szállást, hacsak nem akarunk hőgutát kapni, ezért maradt a délelőtti és késő délutáni strandolás.
A Balaton félmilliótól egymillióig
A Balaton évtizedek óta a magyarok, sőt a német turisták egyik kedvelt nyaralási célpontja. Népszerűségét az alacsony áraknak köszönheti, pontosabban köszönhette, ugyanis a közelmúltban sokat drágult a magyar tenger. Akinek nincsen saját nyaralója vagy balatoni rokonai, annak egy átlagos balatoni nyaralás során az alábbi költségekkel kell számolnia:
Szállás egy éjszakára egy középkategóriás hotelben vagy panzióban 15-25 ezer forint körül mozog. Ha szerencsénk van, és időben foglalunk, apartmanokat akár 10 ezer forintért is találhatunk.
Egy főétkezés egy átlagos étteremben 3-5 ezer forintba kerül, míg egy hekk és sült krumpli ára általában 2-3 ezer forint körül alakul. A strandbelépőkért 500-2500 forint között kérnek, attól függően, hogy milyen kedvezménnyel rendelkezünk (diák- vagy nyugdíjas kedvezmény). Tehát a nyaralás valahol 560-900 forint között áll meg, nem számolva a benzinköltséget, egyéb belépőket és az elmaradhatatlan fagyizásokat, ami azt jelenti, hogy a felső határ valahol egymillió forint körül van, de az alsó határ is meghaladja a félmilliót.
Nekem a Balaton a Riviéra
Nézzük, mit kapunk még itthon a pénzünkért, persze csak akkor, ha egy kicsit mélyebbre nyúlunk a zsebünkbe, és nem sajnáljuk a fejenként 1-3 ezer forint közötti belépőjegyekre a pénzt. Elvégre minden magyar tudja, hogy a Balaton nem csak a strandolásról szól.
Itt van például a balatoni kerékpározás, ami a tó körül kiépített bicikliútvonalaknak köszönhetően évről évre népszerűbb. Egy nap alatt több környező tóparti települést és kilátót is megnézhetünk. Akik mégsem szeretnék kétkeréken bejárni a környéket, azok számára ott a Tihanyi-félsziget, a badacsonyi borvidék, a kalandparkok, mint a Zamárdi Kalandpark vagy a Balatonfűzfői Bobpálya, és nem utolsó sorban a Balatonfüredi Tagore sétány.
Bátran kijelenthetjük, hogy minden napra jut program a család számára, igaz, ehhez hozzátartozik az is, hogy legalább az úti költséggel számolni kell. Elmondhatjuk, hogy a magyarországi és a görögországi vakáció árai között nincs nagy különbség: úgy tűnik, hogy a pihenést mindenhol meg kell fizetni.