Így veheted igénybe külföldi szolgálati idővel a Nők 40-et - szabályok és kiskapuk nyugdíjba készülőknek
Már csak két év kellene a nyugdíjig, de elbocsátottak? El sem tudod képzelni, hogy találsz ennyi idősen munkát a hiányzó évekre, ezért elmész külföldre hotelt takarítani? Most meg, hogy dolgoztál néhány évet külföldön, nem tudod, hogyan számíttasd be azokat a hónapokat? Pedig lehet, hogy érdemes lenne a nők 40 éves kedvezményes öregségi nyugdíját igénybe venned. Akár itthon, akár külföldön dolgozol, nem árt ismerned a szabályokat, és a nyugdíj ügyintézéséhez kapcsolódó lehetőségeket. Szatmáry Tünde Katalin nyugdíjszakértő, az ugyintezesazonnal.hu vezetője részletesen elmondja mit kell tudnunk a gyakorlatban.
- Mi kell a nők kedvezményes 40 éves nyugdíjazáshoz?
- Sok nőnek az az első gondolata, hogy talán már jogosult, a Nők 40 kedvezményes öregségi nyugdíjra, de teljesen tanácstalan, hogy mikortól igényelheti az ellátást. Lehet, hogy utána olvas vagy megnézi a hírportálokat, esetleg egy szakember oldalát, és ebből hamar kiderül, hogy adategyeztetésre lesz szüksége.
de rendelkezni kell hozzá elismert 40 év jogosultsági szolgálati idővel, ezen belül legalább 32 év keresőtevékenységgel vagy azzal egy tekintet alá eső biztosítási jogviszonnyal. Ez a külföldön dolgozó magyar nőkre is ugyanígy vonatkozik.
- Hogyan történik az adategyeztetés?
- Amennyiben szeretnénk elismertetni a ledolgozott éveinket, illetve a nyugdíjhoz szükséges éves kereseteinket, akkor adategyeztető eljárás kell indítanunk ügyfélkapun vagy papír alapon.
Az adategyeztetés minden belföldi és külföldi nyugdíj alapja,
Tehát az ügyfélnek mindenképpen kapcsolatba kell lépnie a nők kedvezményes 40 éves nyugdíj igénylése előtt a magyar hivatallal, míg az öregségi nyugdíjnál korhatár előtt 3 évvel mindenkit értesítenek. Külföldi munkaévek esetén az is fontos, hogy Magyarországnak legyen a külföldi országgal egyezménye vagy megállapodása, de csak kevés ország az amelyikkel nincs.
Az adategyeztetés az ügyfél és az ügyben illetékes kormányhivatal közt zajlik: lakhely szerint illetékes kormányhivatal, vagy ha külföldön is dolgozott, vagy ha jelenleg is dolgozik, akkor a Budapesten lévő nemzetközi nyugdíjosztály keretein belül, de általában az ügyfélkapun keresztül kezdődik ez az egész folyamat, ahol kérvényezni kell az adategyeztetés lefolytatását.
Elindítjuk az egyeztetési folyamatot, és a külföldi biztosítási számunkra hivatkozva a magyar hivatal felveszi a külföldi nyugdíj szervvel a kapcsolatot. Ezt követően a hivatalok együttműködve az általuk ismert adatokból igazolják egymás részére a kérelmező ledolgozott éveit, vagyis a szolgálati időt.
Az előzetes adategyeztetési kérelemre kapunk majd egy részletes összesítést, amit át kell nézni. Ebben azok a felsorolt adatok vannak, amik a hivatali rendszerben szerepelnek, és erre 30 napon belül észrevételt kell tennünk.
Magyarországon semmilyen nyugdíj megállapítása nem történik adategyeztető határozatot nélkül.
Sokan külföldről azt hiszik, hogy a saját papírjaik megfelelőek lesznek, mint igazolás, ezzel szeretnék saját maguk elismertetni a külföldön szerzett szolgálati időt.
Kevesen tudják, hogy csak azt a szolgálati időt fogadja el a magyarországi nyugdíj szerv, amit a külföldi szerv közvetlenül szolgálati idő igazolásként küld el részére.
Kizárólag ezt követően kerülhet sor a magyar nők kedvezményes öregségi nyugdíj megállapítására.
Az ügyben érintett külföldi nyugdíjszerv vagy részleg igazolja vissza mettől-meddig, milyen jogcímen dolgozott az érintett, részesült-e munkanélküli ellátásban, szült egy gyermeket, volt-e képzésen vagy tanfolyamon, mert ebből tudják kiszűrni, hogy
Sokan meg akarják kerülni ezt a hosszadalmas hónapokig tartó egyeztetést, és egy nyugdíjigényt kezdeményeznek az ügyfélkapun keresztül.
Ha erre válaszképpen egy elutasító határozatot kapnak, akkor azt sokszor nem értik, hogy miért, mert az ügyfél nem látja az elutasításban a tételeket, a részleteket, a munkáltatók nevét, mettől-meddig dolgozott, sőt 1988-tól az éves kereseteit sem, így ő a hibákat nem tudja kiszűrni: ez van a nők kedvezményes és korhatáros öregségi nyugdíj esetében is.
- Mondhatjuk, hogy a nőket érintő kedvezményes és az öregségi nyugdíj között különbségek vannak?
- Így van! A nők 40 éves kedvezményes nyugdíjánál fontos tudni, hogy
- a felsőfokú tanulmányok ideje (egyetem, főiskola),
- a szakmunkás képzés ideje (3 év)
- a fizetés nélküli szabadság időtartama
- amikor munkanélküli ellátást vagy álláskeresési járadékot kapott,
- a passzív táppénz időtartama
- a NYES, (nyugdíj előtti segély) időtartama
- valamint a megállapodás alapján járulékfizetéssel szerzett szolgálati idő sem.
Fontos dolog és ebben is
Régen volt, évekkel ezelőtt az öregségi nyugdíjhoz, de most nincs ilyen. Tehát érdemes tudni, hogy a vérszerinti vagy az örökbefogadott gyermekek nevelése után sem járnak plusz évek, csak a szolgálati időbe számítanak bele, a 32 éves kereseti időbe nem.
Az öregségi nyugdíjhoz figyelembe vehető, a szolgálati időbe minden beleszámít, de ott el kell érni a korhatárt, ami jelenleg 65 éves kor. Ahhoz, hogy ezt igényelni tudjuk 20 év szolgálati idő is elég, hogy megkaphassuk a teljes nyugdíjunkat, 15 év pedig a résznyugdíjhoz akár két vagy több országból is, de ez csak az öregségi nyugdíjra vonatkozik.
így van aki már fiatalabban, akár hatvanéves kora előtt nyugdíjba mehet.
- Tényleg jó a nőknek ez a 40 éves kedvezményes nyugdíj?
- Én azt tapasztalom itt az irodámban minden héten, hogy ez annak kedvez igazán, aki egyrészt még fiatalos, aktív, egészségileg jó állapotban van, és szeretne tovább dolgozni, tehát egy tevékeny ember. Vagyis, ha fiatalon megkaphatja ezt a nyugdíjat, mondjuk 58 vagy 60 évesen és tovább dolgozik, ebben az esetben a nyugdíj megtakarításnak nevezhető, hiszen idősebb kori megélhetést biztosít magának azzal, ha a nyugdíjat mondjuk félreteszi.
csak a 15 %-os adót vonják a további munkabérből.
- A nők 40 éves nyugdíj kiszámítása összegszerűen más, mint egy öregkori nyugdíj kiszámítása?
- Nincs különbség, két feltétele van a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjának. Először is, meg kell lenni 40 év jogosító szolgálati idejének: amibe beleszámít a munkában töltött idő és a gyerekneveléssel kapcsolatos ellátások gyás, gyed, gyes, gyod, mert levonták belőle a járulékot.
A második feltétel pedig az, hogy 32 év kereső tevékenységnek kell meglennie 1-4 nevelt gyermekig.
vagy egyéb tevékenységből származó jövedelemmel rendelkezik vagy esetleg megbízással, illetve vállalkozásból származó befizetést tud igazolni, amiből levonták a nyugdíj járulékokat.
Tehát az, hogy a gyesből levonták a nyugdíjjárulékot, az ebben az esetben csak a szolgálati időbe számít bele, nem volt keresőtevékenység, ezt nagyon sokan félreértelmezik.
- A nők 40 éves kedvezményes nyugdíjazása, már az igazi nyugdíjat tükrözi, vagy még a 65 éves korhatárnál felülírhatja majd valami?
- Nem, ezen semmi nem fog változtatni, mivel ez egy visszafordíthatatlan folyamat, mert ez a típusú nyugellátás teljesen egyenrangú az öregségi nyugdíjjal.
ami mellett még dolgozhat is jövedelem korlát nélkül.
Ez a kedvezmény, ami a nőknek jár Magyarországon, egyedülálló dolog egyébként, ezenkívül csak Mongóliában lehet 55 éves korban nyugdíjba vonulnia a nőknek.
- Ha egy nő él a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásával akkor ugyanúgy vonatkozik rá is a tizenharmadik havi juttatás?
- Minden ugyanúgy vonatkozik ő rá is, például, ha 2024-ben egyetlen egy napot is kapott nyugdíjat az érintett, akkor részesül a következő év eleji emelésből, a tizenharmadik havi ellátásban, a novemberi korrekciókra, illetve nyugdíjprémiumban is, amit a kormány meghatároz.
- Hogyan zajlik a külföldi kontra magyar ügyintézés?
- Sokan mentek egy időben Nagy Brittaniába dolgozni, és sajnos Anglia esetében nagyon nehéz a kommunikáció a két nyugdíjszerv között, sok esetben hónapokig, évekig is eltarthat, elbeszélnek egymás mellett és rész adatokat közölnek, illetve utólag igazolnak adóévet a magyar nyugdíjhoz.
A németek abban rigolyásabbak, hogy gyakran ugyanazt a nyomtatványt többször is megküldik kitöltésre az igénylőnek.
A külföldi magyar fórumokon az emberek egymás között rengeteg fals információt osztanak meg, azt gondolják becsatolnak ide-oda nyomtatványokat, vagy írogatnak a nyugdíj szerviznek, adóbevallásokat küldözgetnek és majd ezt Magyarország elfogadja, vagy hogy teljes egészében hitelesnek vehetik és ebből számítja ki majd a szolgálati időt.
Ez így nem számít, nem hiteles, esetleg kiinduló dokumentum lehet, tehát Magyarország ezekre nem kezdeményezhet, és nem folytat le semmit, valamint nem állapít meg nyugdíjat sem.
Emiatt sok az elakadt ügyintézés, rengeteg megkeresésünk van, mert amikor elindítja valaki ügyfélkapun a kérelmét, az gondolja, már sínen van az ügye és rövid időn belül megkapja a nyugdíj megállapításáról szóló határozatot.
Külföldön az idegen nyelvi akadályok is nehezítik az ügymenetet, a speciális nyelvezet miatt akadályba ütközhet az egyéni ügyintézés. Azt szoktuk javasolni, hogy ha több évet dolgozott le belföldön, mint külföldön, akkor mindenképpen itthon intézze el a nyugdíjjal kapcsolatos ügyeket, igényeket.
A bonyolult nyugdíj jogszabályok miatt rengeteg mindent kell figyelembe venni.
amiből 35 év után nem biztos, hogy meg lehet állapítani a valós adatokat sajnos, így ezt mindig az igénylőnek az igénylés alatt vagy utólag kell bizonyítania. Tehát szükségünk lesz eredeti szerződésekre, munkakönyvre, éves jövedelem igazolásokra és mindenre, ami hitelt érdemlően bizonyító horderejű.
A külföldön élőknek és dolgozóknak sokkal nehézkesebb, nekik kifejezetten a távügyintézést szoktam javasolni, ha nem utaznak haza Magyarországra. Így mindent mi intézünk, kezdve nyugdíjigény szakszerű összeállításától, egészen a nyugdíjmegállapításig, illetve a hivatal által megállapított nyugdíj összeg ellenőrzéséig.
- Szóval a nyugdíj ügyintézés valójában egy összetett folyamat, nem csak annyi, hogy amit felajánlanak azt fogadjuk el?
- Egyáltalán nem, mert alaposan fel kell mérni, hogyan járunk jobban. Egy gyakorlott, ügyintézésben jártas szakember, nem csak a jogszabályokhoz ért, hanem fel is vázolja mi a legjobb megoldás az ügyfél számára.
A nyugdíj szervek átveszik a nyugdíjigényt a hivatalos papírokkal együtt az ügyfélszolgálaton, de nem számítják ki a várható nyugdíj összegét a nyugdíj igénylés előtt.
Nem fogják észrevenni, ha valamelyik kereseti adat téves.
A végleges nyugdíj-megállapító határozat tartalmát az igénylőnek kell ellenőriznie, és ha eltérés van időben jogorvoslattal élni.
Végig kell gondolni tételesen, akár 40 évre visszamenőleg, mint egy idővonalat, hiszen a saját életútját nagyjából mindenki tudja, de amikor egy kupac adathalmazt lát nem fogja átlátni.
mindig az ügyfélnek kell a hiányosságokat észrevennie és minden esetben bizonyítania.
Ezt kell nagyon profin intézni, olyan ez, mint egy tételes főkönyv ellenőrzés. A nyugdíj egy hosszú távú befektetésnek a gyümölcse, ezért nem mindegy, hogy egy élet munkájának mi lesz az eredménye.
Abban az esetben, ha rosszul kezdjük elintézni a nyugdíjba vonulásunkat, akkor számítsunk rá, hogy nagyon sok időt fogunk vele veszíteni, mivel ez egy lépcsőzetes ügyintézési folyamat, amiben tökéletesen kell eljárni. Minden apróság hátráltat és hosszadalmas nyugdíjmegállapítást eredményezhet.
- Érdemes egyedül intézni a nyugdíjat?
- Bele lehet vágni, de javaslom, ha valaki nem ért hozzá, kérjen segítséget, mert még ha meg is van minden papírja, a nyomtatványok szakszerű kitöltéséhez szükséges lehet valaki,
Aki nemzetközi ügyet is szeretne intézni, annak mindenképpen ajánlanám, hogy legyen ügyfélkapuja és azon keresztül kommunikáljon, illetve járjon utána, hogy mit tehet célirányosan annak érdekében, hogy a nyugdíja megállapításra kerüljön.
Azt javaslom, ha valaki egyedül szeretné intézni a nyugdíjba vonulását és külföldön él, akkor előre állítsa össze és csak ezután adja be az igényét személyesen, - magyar lakcímmel a Fiumei úti nemzetközi nyugdíjosztály ügyfélszolgálatán - hogy ne kelljen többször pótolni a hiányosságokat, mert csak így halad az ügye.
- Külföldi és belföldi vállalkozó nőkre is ugyan így vonatkozik a kedvezményes nyugdíj?
- Ha valaki vállalkozó volt külföldön, akkor is a nyugdíj szervtől kérik le az igazolást, hogy valóban az volt-e, és hogy például Anglia azokat az éveket milyen biztosítási jogviszonynak és járulékfizetési időszaknak ismeri el. Magyarországon ezt a NAV-tól kérik be ellenőrzésre, hogy nincsen-e valami nyugdíjjárulék tartozás,
- Miért intézzük Magyarországon a nyugdíjunkat?
- A nyugdíjjal kapcsolatos papírokat még itthon magyarul is nehézkes értelmezni, hát még ha ez idegen nyelvű. Ha valaki külföldön él életvitelszerűen és ott is dolgozik, beadhatja onnan is a papírjait a nők 40 éves kedvezményes nyugdíj igényére vonatkozóan.
mert a külföldi szervek nincsenek tisztába a magyar jogszabályokkal.
Volt olyan esetem Németországban, hogy egy hölgy, aki harminc éve ott élt, bement a német nyugdíj szervhez, de nem igazán értették, hogy mit szeretne, pedig a magyar nyugdíj kérelmét szerette volna benyújtani, végül hozzám került, és mi segítettünk neki.
- Érdemes kiszámoltatni előre a nyugdíjunkat?
- Igen, ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy mennyi lesz a várható nyugdíjunk, akkor keressünk fel egy szakembert, hogy megtudjuk mire számíthatunk. Akár öt különféle számolást is kérhetünk, összevetve a verziókat. Az is fontos, hogy
Ilyenkor javaslatot teszek az ügyfélnek, mert meglehet, hogy kicsit várnia kell ugyan, de emiatt sokkal jobban fog járni. Gyakran rejtett, téves vagy hiányzó adatokat kell megtalálnom, amire az ügyfelek nem is gondolnak, észre sem veszik, mert kimaradhatnak évek és elírások is lehetnek az eredeti adategyeztető határozatban.
Az emberek tévesen azt gondolják, hogy a nyugdíj ügyintézés abból áll, hogy megvannak a papírok, a hivatal megállapít egy nyugdíj összeget a részükre és ennyi, nyugodtan hátra dőlhetünk és elfogadjuk a határozatban szereplő összeget. Számos jogunk van ezzel kapcsolatban, amit érdemes megfontolni. Fontos tudni,
amit majd külön újra igényelni kell. Ez dupla öröm, viszont külföldön is adózni kell a magyar nyugdíj után, ha valaki dolgozik tovább mellette - ezt a magyar szerv hivatalosan is jelzi.
Sokan tévesen úgy gondolják, főleg Angliában, hogy 10 év munkaviszony kell ahhoz, hogy nyugdíjat kapjon valaki. Ez nem igaz, mert minden ledolgozott év után kaphatunk a korhatár elérést követően majd résznyugdíjat. Azonban 10 év igazolt szolgálati időre van szükség ahhoz, hogy teljes nyugdíjban részesüljön az igénylő a befizetései alapján. A részarányos nyugdíj is mindig a befizetések arányában kerül megállapításra.
Ez érvényes a magyarországi évek esetében is, amikor valaki kevesebb évet dolgozott itthon és külföldön többet, így a magyar államtól is fog majd valamennyit kapni.
- Mi történik, ha megakad az ügyünk?
- Minden országban vannak specifikus problémák, amit az igénylő személy a napi munkája mellett valószínűleg nem ért, vagy nehezen fog megoldani. A nők kedvezményes nyugdíja az egy külön eljárás, egy hungarikum,
Ha elhúzódik az ügyintézés és ez gyakori Anglia, Svájc, Hollandia, Norvégia, Olaszország, Spanyolország sőt Románia esetében is, nem kell aggódni, mert visszamenőleg attól a naptól, hogy fennáll a jogosultság és megindítottuk az igényt, mindig kötelesek fizetni, tehát az számít, hogy mikor lett beadva az igény, és
plusz rá az emeléseket, a tizenharmadik havit, mindent amire jogosultak lettünk.
- Ha flottul mennek a dolgok, mennyi idő szokott lenni egy külföldi nyugdíj vagy a nők kedvezményes intézése?
- Ez ország függő, de ha nagyon jól vannak összeállítva a papírjaink és nagyon felépítjük a beadványokat, ha tudjuk mi a vörös posztó abban az országban, akkor egy gyakorlott szakember, aki ezzel hetente foglalkozik, már tudja, hogy melyik országban hogyan kell intézni és mire számíthatunk. Általában 6-8 hónap a teljes ügyintézés időtartama, mert az országok hosszasan kommunikálnak egymással, mi ilyenkor csak várhatunk. Sürgetjük őket, de többnyire ez rajtuk múlik.
- Mennyivel előbb kezdjük el intézni?
- Azt mondja az igényérvényesítési szabály, amit kötelesek vagyunk figyelembe venni, hogy a nemzetközi nyugdíj ügyintézés esetében 60 nappal előtte kezdhetünk bele. Általában a jogosultsági idő legkorábbi időpontjától számítva három hónappal előtte azonban már be lehet adni a papírokat.
- Mi van akkor, ha elutasítják a nők 40 éves kedvezményes kérelmét?
- A nyugdíjigény benyújtás követően a hivatal 60 napon belül a rendelkezésre álló adatok alapján bírálja el az igényt, ha már rendelkezésre áll a külföldi szolgálati idő.
Ebben sokszor nyomozni kell, meg kell nézni az okokat, összefüggéseket. Az elutasítás még nem a világvége, mert elképzelhető, hogy attól még megszerezhető lesz a nők 40 éves kedvezményes jogosultsága, de mérlegelni kell, tájékozódni és jogi segítséget is lehet kérni.
- Észrevehető, hogy napjainkban a nők jobban szeretnének a kedvezményes öregségi nyugdíj lehetőségével élni?
- Igen, mindenki törekszik a biztonságra, mert nagyon bizonytalannak érzik a mostani helyzetet, ez már a külföldön élő magyaroknál is tapasztalható. Mindenki a kiszámíthatóságra törekszik, mert nagyon nagy mértékben drágul minden, az élelmiszerek, a gyógyszerek, a megélhetés.
Azt gondolom, hogy a magyar nők a világon az egyik legszorgalmasabbak, még a 40 éves kedvezményes nyugdíjuk mellett is tovább dolgoznak, hogy egy kis biztonsági tartalékot gyűjtsenek, vagy a gyerekeiket támogassák, itthoni vagy külföldi munkájukkal.
Nagyon fontos megérteni, hogy ahány ember annyi féle nyugdíjszámítás van, mert
mert apróságok is okozhatnak nagy eltéréseket, ez lehet szerencsés vagy éppen kedvezőtlen. Mindenkinek azonban azt tanácsolom, hogy ne bízza a véletlenre, mert a nyugdíj egy élet munkájának eredménye, kérjen időben segítséget vagy képviseltesse magát külföldről, menjen okosan nyugdíjba, hogy a legtöbbet hozhassa ki hosszú távon a nyugdíjából!