FONTOS

Így veheted igénybe külföldi szolgálati idővel a Nők 40-et - szabályok és kiskapuk nyugdíjba készülőknek

Anyáink, nagyanyáink 55 évesen már nyugdíjasok voltak, sőt, korkedvezménnyel akár 50 évesen is kiszállhattak a mókuskerékből. Mi most nagyon örülnénk a Nők 40-nek is, ha tudnánk, hogyan vehetjük igénybe.

Megosztom
Link másolása

Már csak két év kellene a nyugdíjig, de elbocsátottak? El sem tudod képzelni, hogy találsz ennyi idősen munkát a hiányzó évekre, ezért elmész külföldre hotelt takarítani? Most meg, hogy dolgoztál néhány évet külföldön, nem tudod, hogyan számíttasd be azokat a hónapokat? Pedig lehet, hogy érdemes lenne a nők 40 éves kedvezményes öregségi nyugdíját igénybe venned. Akár itthon, akár külföldön dolgozol, nem árt ismerned a szabályokat, és a nyugdíj ügyintézéséhez kapcsolódó lehetőségeket. Szatmáry Tünde Katalin nyugdíjszakértő, az ugyintezesazonnal.hu vezetője részletesen elmondja mit kell tudnunk a gyakorlatban.

- Mi kell a nők kedvezményes 40 éves nyugdíjazáshoz?

- Sok nőnek az az első gondolata, hogy talán már jogosult, a Nők 40 kedvezményes öregségi nyugdíjra, de teljesen tanácstalan, hogy mikortól igényelheti az ellátást. Lehet, hogy utána olvas vagy megnézi a hírportálokat, esetleg egy szakember oldalát, és ebből hamar kiderül, hogy adategyeztetésre lesz szüksége.

A nők 40 éves kedvezményes nyugdíja is öregségi nyugdíjnak minősül, amire a nők életkortól függetlenül jogosultak,

de rendelkezni kell hozzá elismert 40 év jogosultsági szolgálati idővel, ezen belül legalább 32 év keresőtevékenységgel vagy azzal egy tekintet alá eső biztosítási jogviszonnyal. Ez a külföldön dolgozó magyar nőkre is ugyanígy vonatkozik.

- Hogyan történik az adategyeztetés?

- Amennyiben szeretnénk elismertetni a ledolgozott éveinket, illetve a nyugdíjhoz szükséges éves kereseteinket, akkor adategyeztető eljárás kell indítanunk ügyfélkapun vagy papír alapon.

Az adategyeztetés minden belföldi és külföldi nyugdíj alapja,

ezt nekünk kell kezdeményezni, ne a hivataltól várjuk, hogy jelentkezzenek.

Tehát az ügyfélnek mindenképpen kapcsolatba kell lépnie a nők kedvezményes 40 éves nyugdíj igénylése előtt a magyar hivatallal, míg az öregségi nyugdíjnál korhatár előtt 3 évvel mindenkit értesítenek. Külföldi munkaévek esetén az is fontos, hogy Magyarországnak legyen a külföldi országgal egyezménye vagy megállapodása, de csak kevés ország az amelyikkel nincs.

Az adategyeztetés az ügyfél és az ügyben illetékes kormányhivatal közt zajlik: lakhely szerint illetékes kormányhivatal, vagy ha külföldön is dolgozott, vagy ha jelenleg is dolgozik, akkor a Budapesten lévő nemzetközi nyugdíjosztály keretein belül, de általában az ügyfélkapun keresztül kezdődik ez az egész folyamat, ahol kérvényezni kell az adategyeztetés lefolytatását.

Elindítjuk az egyeztetési folyamatot, és a külföldi biztosítási számunkra hivatkozva a magyar hivatal felveszi a külföldi nyugdíj szervvel a kapcsolatot. Ezt követően a hivatalok együttműködve az általuk ismert adatokból igazolják egymás részére a kérelmező ledolgozott éveit, vagyis a szolgálati időt.

Az előzetes adategyeztetési kérelemre kapunk majd egy részletes összesítést, amit át kell nézni. Ebben azok a felsorolt adatok vannak, amik a hivatali rendszerben szerepelnek, és erre 30 napon belül észrevételt kell tennünk.

Nekünk kell igazolni a hiányzó éveket és kereseti adatokat, amik nem szerepelnek vagy tévesek a munkahelyeinket illetően.

Magyarországon semmilyen nyugdíj megállapítása nem történik adategyeztető határozatot nélkül.

Sokan külföldről azt hiszik, hogy a saját papírjaik megfelelőek lesznek, mint igazolás, ezzel szeretnék saját maguk elismertetni a külföldön szerzett szolgálati időt.

Kevesen tudják, hogy csak azt a szolgálati időt fogadja el a magyarországi nyugdíj szerv, amit a külföldi szerv közvetlenül szolgálati idő igazolásként küld el részére.

Kizárólag ezt követően kerülhet sor a magyar nők kedvezményes öregségi nyugdíj megállapítására.

Az ügyben érintett külföldi nyugdíjszerv vagy részleg igazolja vissza mettől-meddig, milyen jogcímen dolgozott az érintett, részesült-e munkanélküli ellátásban, szült egy gyermeket, volt-e képzésen vagy tanfolyamon, mert ebből tudják kiszűrni, hogy

mik azok a külföldi jogviszonyok, amik itthon a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjába jogosító szolgálati időként beszámíthatnak.

Sokan meg akarják kerülni ezt a hosszadalmas hónapokig tartó egyeztetést, és egy nyugdíjigényt kezdeményeznek az ügyfélkapun keresztül.

Ha erre válaszképpen egy elutasító határozatot kapnak, akkor azt sokszor nem értik, hogy miért, mert az ügyfél nem látja az elutasításban a tételeket, a részleteket, a munkáltatók nevét, mettől-meddig dolgozott, sőt 1988-tól az éves kereseteit sem, így ő a hibákat nem tudja kiszűrni: ez van a nők kedvezményes és korhatáros öregségi nyugdíj esetében is.

- Mondhatjuk, hogy a nőket érintő kedvezményes és az öregségi nyugdíj között különbségek vannak?

- Így van! A nők 40 éves kedvezményes nyugdíjánál fontos tudni, hogy

nem számítanak bele a szolgálati időbe:

- a felsőfokú tanulmányok ideje (egyetem, főiskola),

- a szakmunkás képzés ideje (3 év)

- a fizetés nélküli szabadság időtartama

- amikor munkanélküli ellátást vagy álláskeresési járadékot kapott,

- a passzív táppénz időtartama

- a NYES, (nyugdíj előtti segély) időtartama

- valamint a megállapodás alapján járulékfizetéssel szerzett szolgálati idő sem.

Fontos dolog és ebben is

sokan hibáznak, mert úgy gondolják, hogy ha van három gyermekük, akkor arra kedvezményes időként még plusz három évet kapnak.

Régen volt, évekkel ezelőtt az öregségi nyugdíjhoz, de most nincs ilyen. Tehát érdemes tudni, hogy a vérszerinti vagy az örökbefogadott gyermekek nevelése után sem járnak plusz évek, csak a szolgálati időbe számítanak bele, a 32 éves kereseti időbe nem.

Az öregségi nyugdíjhoz figyelembe vehető, a szolgálati időbe minden beleszámít, de ott el kell érni a korhatárt, ami jelenleg 65 éves kor. Ahhoz, hogy ezt igényelni tudjuk 20 év szolgálati idő is elég, hogy megkaphassuk a teljes nyugdíjunkat, 15 év pedig a résznyugdíjhoz akár két vagy több országból is, de ez csak az öregségi nyugdíjra vonatkozik.

A saját jogú kedvezményes öregségi nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő, akinek az igénylési feltételei fennállnak,

így van aki már fiatalabban, akár hatvanéves kora előtt nyugdíjba mehet.

- Tényleg jó a nőknek ez a 40 éves kedvezményes nyugdíj?

- Én azt tapasztalom itt az irodámban minden héten, hogy ez annak kedvez igazán, aki egyrészt még fiatalos, aktív, egészségileg jó állapotban van, és szeretne tovább dolgozni, tehát egy tevékeny ember. Vagyis, ha fiatalon megkaphatja ezt a nyugdíjat, mondjuk 58 vagy 60 évesen és tovább dolgozik, ebben az esetben a nyugdíj megtakarításnak nevezhető, hiszen idősebb kori megélhetést biztosít magának azzal, ha a nyugdíjat mondjuk félreteszi.

Magyarországon, ha valaki tovább dolgozik a nyugdíja mellett, akkor a munkáltatónak már nem kell megfizetnie utána a járulékot,

csak a 15 %-os adót vonják a további munkabérből.

- A nők 40 éves nyugdíj kiszámítása összegszerűen más, mint egy öregkori nyugdíj kiszámítása?

- Nincs különbség, két feltétele van a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjának. Először is, meg kell lenni 40 év jogosító szolgálati idejének: amibe beleszámít a munkában töltött idő és a gyerekneveléssel kapcsolatos ellátások gyás, gyed, gyes, gyod, mert levonták belőle a járulékot.

A második feltétel pedig az, hogy 32 év kereső tevékenységnek kell meglennie 1-4 nevelt gyermekig.

Ez a kereső tevékenység azt jelenti, hogy ugyan dolgoztak 40 évet legalább, de 32 év kell, amely munkaviszonyból

vagy egyéb tevékenységből származó jövedelemmel rendelkezik vagy esetleg megbízással, illetve vállalkozásból származó befizetést tud igazolni, amiből levonták a nyugdíj járulékokat.

Tehát az, hogy a gyesből levonták a nyugdíjjárulékot, az ebben az esetben csak a szolgálati időbe számít bele, nem volt keresőtevékenység, ezt nagyon sokan félreértelmezik.

- A nők 40 éves kedvezményes nyugdíjazása, már az igazi nyugdíjat tükrözi, vagy még a 65 éves korhatárnál felülírhatja majd valami?

- Nem, ezen semmi nem fog változtatni, mivel ez egy visszafordíthatatlan folyamat, mert ez a típusú nyugellátás teljesen egyenrangú az öregségi nyugdíjjal.

Ennek a százalékos kiszámításával semmilyen hátrányt nem szenvedhet el egy nő, sőt előnybe helyezheti, hiszen fiatalabban vonulhat hivatalosan nyugdíjba,

ami mellett még dolgozhat is jövedelem korlát nélkül.

Ez a kedvezmény, ami a nőknek jár Magyarországon, egyedülálló dolog egyébként, ezenkívül csak Mongóliában lehet 55 éves korban nyugdíjba vonulnia a nőknek.

- Ha egy nő él a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásával akkor ugyanúgy vonatkozik rá is a tizenharmadik havi juttatás?

- Minden ugyanúgy vonatkozik ő rá is, például, ha 2024-ben egyetlen egy napot is kapott nyugdíjat az érintett, akkor részesül a következő év eleji emelésből, a tizenharmadik havi ellátásban, a novemberi korrekciókra, illetve nyugdíjprémiumban is, amit a kormány meghatároz.

- Hogyan zajlik a külföldi kontra magyar ügyintézés?

- Sokan mentek egy időben Nagy Brittaniába dolgozni, és sajnos Anglia esetében nagyon nehéz a kommunikáció a két nyugdíjszerv között, sok esetben hónapokig, évekig is eltarthat, elbeszélnek egymás mellett és rész adatokat közölnek, illetve utólag igazolnak adóévet a magyar nyugdíjhoz.

Az uniós országokkal könnyebb az ügyintézés, főleg Németországgal és Ausztriával.

A németek abban rigolyásabbak, hogy gyakran ugyanazt a nyomtatványt többször is megküldik kitöltésre az igénylőnek.

A külföldi magyar fórumokon az emberek egymás között rengeteg fals információt osztanak meg, azt gondolják becsatolnak ide-oda nyomtatványokat, vagy írogatnak a nyugdíj szerviznek, adóbevallásokat küldözgetnek és majd ezt Magyarország elfogadja, vagy hogy teljes egészében hitelesnek vehetik és ebből számítja ki majd a szolgálati időt.

Erre külön hangsúlyt fektetek, hogy ez téves elképzelés és felesleges folyamat, ami nem gyorsítja meg a magyar nyugdíj megállapítását.

Ez így nem számít, nem hiteles, esetleg kiinduló dokumentum lehet, tehát Magyarország ezekre nem kezdeményezhet, és nem folytat le semmit, valamint nem állapít meg nyugdíjat sem.

Emiatt sok az elakadt ügyintézés, rengeteg megkeresésünk van, mert amikor elindítja valaki ügyfélkapun a kérelmét, az gondolja, már sínen van az ügye és rövid időn belül megkapja a nyugdíj megállapításáról szóló határozatot.

Külföldön az idegen nyelvi akadályok is nehezítik az ügymenetet, a speciális nyelvezet miatt akadályba ütközhet az egyéni ügyintézés. Azt szoktuk javasolni, hogy ha több évet dolgozott le belföldön, mint külföldön, akkor mindenképpen itthon intézze el a nyugdíjjal kapcsolatos ügyeket, igényeket.

A bonyolult nyugdíj jogszabályok miatt rengeteg mindent kell figyelembe venni.

Ráadásul kevesen tudják, hogy a magyar hivatal adatszolgáltatásra épülő nyilvántartása papír alapú, kartonos rendszer,

amiből 35 év után nem biztos, hogy meg lehet állapítani a valós adatokat sajnos, így ezt mindig az igénylőnek az igénylés alatt vagy utólag kell bizonyítania. Tehát szükségünk lesz eredeti szerződésekre, munkakönyvre, éves jövedelem igazolásokra és mindenre, ami hitelt érdemlően bizonyító horderejű.

A külföldön élőknek és dolgozóknak sokkal nehézkesebb, nekik kifejezetten a távügyintézést szoktam javasolni, ha nem utaznak haza Magyarországra. Így mindent mi intézünk, kezdve nyugdíjigény szakszerű összeállításától, egészen a nyugdíjmegállapításig, illetve a hivatal által megállapított nyugdíj összeg ellenőrzéséig.

- Szóval a nyugdíj ügyintézés valójában egy összetett folyamat, nem csak annyi, hogy amit felajánlanak azt fogadjuk el?

- Egyáltalán nem, mert alaposan fel kell mérni, hogyan járunk jobban. Egy gyakorlott, ügyintézésben jártas szakember, nem csak a jogszabályokhoz ért, hanem fel is vázolja mi a legjobb megoldás az ügyfél számára.

A nyugdíj szervek átveszik a nyugdíjigényt a hivatalos papírokkal együtt az ügyfélszolgálaton, de nem számítják ki a várható nyugdíj összegét a nyugdíj igénylés előtt.

Nem fogják észrevenni, ha valamelyik kereseti adat téves.

A hivatalnak nem feladata az ellenőrzés és a kereseti adat vagy szolgálati idő hiánya miatti igazolások beszerzése.

A végleges nyugdíj-megállapító határozat tartalmát az igénylőnek kell ellenőriznie, és ha eltérés van időben jogorvoslattal élni.

Végig kell gondolni tételesen, akár 40 évre visszamenőleg, mint egy idővonalat, hiszen a saját életútját nagyjából mindenki tudja, de amikor egy kupac adathalmazt lát nem fogja átlátni.

Fontos, hogy sem a magyar, sem a külföldi szerv nem intéz el helyettünk semmit, erre nincsenek kiképezve az ott dolgozók,

mindig az ügyfélnek kell a hiányosságokat észrevennie és minden esetben bizonyítania.

Ezt kell nagyon profin intézni, olyan ez, mint egy tételes főkönyv ellenőrzés. A nyugdíj egy hosszú távú befektetésnek a gyümölcse, ezért nem mindegy, hogy egy élet munkájának mi lesz az eredménye.

Abban az esetben, ha rosszul kezdjük elintézni a nyugdíjba vonulásunkat, akkor számítsunk rá, hogy nagyon sok időt fogunk vele veszíteni, mivel ez egy lépcsőzetes ügyintézési folyamat, amiben tökéletesen kell eljárni. Minden apróság hátráltat és hosszadalmas nyugdíjmegállapítást eredményezhet.

- Érdemes egyedül intézni a nyugdíjat?

- Bele lehet vágni, de javaslom, ha valaki nem ért hozzá, kérjen segítséget, mert még ha meg is van minden papírja, a nyomtatványok szakszerű kitöltéséhez szükséges lehet valaki,

aki átlátja és szakszerű tanácsot tud adni a nyugdíjba vonulás optimális időpontjáról.

Aki nemzetközi ügyet is szeretne intézni, annak mindenképpen ajánlanám, hogy legyen ügyfélkapuja és azon keresztül kommunikáljon, illetve járjon utána, hogy mit tehet célirányosan annak érdekében, hogy a nyugdíja megállapításra kerüljön.

Azt javaslom, ha valaki egyedül szeretné intézni a nyugdíjba vonulását és külföldön él, akkor előre állítsa össze és csak ezután adja be az igényét személyesen, - magyar lakcímmel a Fiumei úti nemzetközi nyugdíjosztály ügyfélszolgálatán -  hogy ne kelljen többször pótolni a hiányosságokat, mert csak így halad az ügye.

- Külföldi és belföldi vállalkozó nőkre is ugyan így vonatkozik a kedvezményes nyugdíj?

- Ha valaki vállalkozó volt külföldön, akkor is a nyugdíj szervtől kérik le az igazolást, hogy valóban az volt-e, és hogy például Anglia azokat az éveket milyen biztosítási jogviszonynak és járulékfizetési időszaknak ismeri el. Magyarországon ezt a NAV-tól kérik be ellenőrzésre, hogy nincsen-e valami nyugdíjjárulék tartozás,

mert ha már elévült, 5 éven túl van, akkor nem számít szolgálati időnek.

- Miért intézzük Magyarországon a nyugdíjunkat?

- A nyugdíjjal kapcsolatos papírokat még itthon magyarul is nehézkes értelmezni, hát még ha ez idegen nyelvű. Ha valaki külföldön él életvitelszerűen és ott is dolgozik, beadhatja onnan is a papírjait a nők 40 éves kedvezményes nyugdíj igényére vonatkozóan.

A külföldi szerv ebben az esetben csak a postás szerepet tölti be, tehát szerintem csak az időnket pazaroljuk,

mert a külföldi szervek nincsenek tisztába a magyar jogszabályokkal.

Volt olyan esetem Németországban, hogy egy hölgy, aki harminc éve ott élt, bement a német nyugdíj szervhez, de nem igazán értették, hogy mit szeretne, pedig a magyar nyugdíj kérelmét szerette volna benyújtani, végül hozzám került, és mi segítettünk neki.

- Érdemes kiszámoltatni előre a nyugdíjunkat?

- Igen, ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy mennyi lesz a várható nyugdíjunk, akkor keressünk fel egy szakembert, hogy megtudjuk mire számíthatunk. Akár öt különféle számolást is kérhetünk, összevetve a verziókat. Az is fontos, hogy

nem mindegy, mikortól kérjük a nyugdíjat, és ez a kedvezményes nyugdíjra is vonatkozik, mert néha napok, hetek is megváltoztathatják az összeget.

Ilyenkor javaslatot teszek az ügyfélnek, mert meglehet, hogy kicsit várnia kell ugyan, de emiatt sokkal jobban fog járni. Gyakran rejtett, téves vagy hiányzó adatokat kell megtalálnom, amire az ügyfelek nem is gondolnak, észre sem veszik, mert kimaradhatnak évek és elírások is lehetnek az eredeti adategyeztető határozatban.

Az emberek tévesen azt gondolják, hogy a nyugdíj ügyintézés abból áll, hogy megvannak a papírok, a hivatal megállapít egy nyugdíj összeget a részükre és ennyi, nyugodtan hátra dőlhetünk és elfogadjuk a határozatban szereplő összeget. Számos jogunk van ezzel kapcsolatban, amit érdemes megfontolni. Fontos tudni,

a magyar nők 40 éves kedvezményes nyugdíjába beleszámítanak a külföldi munkaévek jogosító szolgálati időként, valamint ezután az évek után majd az öregségi nyugdíját is megkapja a külföldi országtól a korhatár elérésével,

amit majd külön újra igényelni kell. Ez dupla öröm, viszont külföldön is adózni kell a magyar nyugdíj után, ha valaki dolgozik tovább mellette - ezt a magyar szerv hivatalosan is jelzi.

Sokan tévesen úgy gondolják, főleg Angliában, hogy 10 év munkaviszony kell ahhoz, hogy nyugdíjat kapjon valaki. Ez nem igaz, mert minden ledolgozott év után kaphatunk a korhatár elérést követően majd résznyugdíjat. Azonban 10 év igazolt szolgálati időre van szükség ahhoz, hogy teljes nyugdíjban részesüljön az igénylő a befizetései alapján. A részarányos nyugdíj is mindig a befizetések arányában kerül megállapításra.

Sokan azt hiszik, hogy pár év külföldi munkára nem jár nekik semmi, pedig igen, már egy évet meghaladóan is.

Ez érvényes a magyarországi évek esetében is, amikor valaki kevesebb évet dolgozott itthon és külföldön többet, így a magyar államtól is fog majd valamennyit kapni.

- Mi történik, ha megakad az ügyünk?

- Minden országban vannak specifikus problémák, amit az igénylő személy a napi munkája mellett valószínűleg nem ért, vagy nehezen fog megoldani. A nők kedvezményes nyugdíja az egy külön eljárás, egy hungarikum,

más országok nem ismerik a menetét, nem adnak benne tanácsot, és intézni sem fogják külhonban.

Ha elhúzódik az ügyintézés és ez gyakori Anglia, Svájc, Hollandia, Norvégia, Olaszország, Spanyolország sőt Románia esetében is, nem kell aggódni, mert visszamenőleg attól a naptól, hogy fennáll a jogosultság és megindítottuk az igényt, mindig kötelesek fizetni, tehát az számít, hogy mikor lett beadva az igény, és

az számít, hogy mikortól jár a nyugdíj, hiába húzódik a hivatalok lassúsága miatt. Visszamenőleg megkapjuk majd egy összegben,

plusz rá az emeléseket, a tizenharmadik havit, mindent amire jogosultak lettünk.

- Ha flottul mennek a dolgok, mennyi idő szokott lenni egy külföldi nyugdíj vagy a nők kedvezményes intézése?

- Ez ország függő, de ha nagyon jól vannak összeállítva a papírjaink és nagyon felépítjük a beadványokat, ha tudjuk mi a vörös posztó abban az országban, akkor egy gyakorlott szakember, aki ezzel hetente foglalkozik, már tudja, hogy melyik országban hogyan kell intézni és mire számíthatunk. Általában 6-8 hónap a teljes ügyintézés időtartama, mert az országok hosszasan kommunikálnak egymással, mi ilyenkor csak várhatunk. Sürgetjük őket, de többnyire ez rajtuk múlik.

- Mennyivel előbb kezdjük el intézni?

- Azt mondja az igényérvényesítési szabály, amit kötelesek vagyunk figyelembe venni, hogy a nemzetközi nyugdíj ügyintézés esetében 60 nappal előtte kezdhetünk bele. Általában a jogosultsági idő legkorábbi időpontjától számítva három hónappal előtte azonban már be lehet adni a papírokat.

- Mi van akkor, ha elutasítják a nők 40 éves kedvezményes kérelmét?

- A nyugdíjigény benyújtás követően a hivatal 60 napon belül a rendelkezésre álló adatok alapján bírálja el az igényt, ha már rendelkezésre áll a külföldi szolgálati idő.

Ha elutasítják, és nem értjük mi lehet a baj, akkor mindenképpen kérjünk szakembertől segítséget.

Ebben sokszor nyomozni kell, meg kell nézni az okokat, összefüggéseket. Az elutasítás még nem a világvége, mert elképzelhető, hogy attól még megszerezhető lesz a nők 40 éves kedvezményes jogosultsága, de mérlegelni kell, tájékozódni és jogi segítséget is lehet kérni.

- Észrevehető, hogy napjainkban a nők jobban szeretnének a kedvezményes öregségi nyugdíj lehetőségével élni?

- Igen, mindenki törekszik a biztonságra, mert nagyon bizonytalannak érzik a mostani helyzetet, ez már a külföldön élő magyaroknál is tapasztalható. Mindenki a kiszámíthatóságra törekszik, mert nagyon nagy mértékben drágul minden, az élelmiszerek, a gyógyszerek, a megélhetés.

Azt gondolom, hogy a magyar nők a világon az egyik legszorgalmasabbak, még a 40 éves kedvezményes nyugdíjuk mellett is tovább dolgoznak, hogy egy kis biztonsági tartalékot gyűjtsenek, vagy a gyerekeiket támogassák, itthoni vagy külföldi munkájukkal.

Nagyon fontos megérteni, hogy ahány ember annyi féle nyugdíjszámítás van, mert

nincsen két egyforma eset és életút. Soha ne hasonlítsuk a saját ügyünket máséhoz,

mert apróságok is okozhatnak nagy eltéréseket, ez lehet szerencsés vagy éppen kedvezőtlen. Mindenkinek azonban azt tanácsolom, hogy ne bízza a véletlenre, mert a nyugdíj egy élet munkájának eredménye, kérjen időben segítséget vagy képviseltesse magát külföldről, menjen okosan nyugdíjba, hogy a legtöbbet hozhassa ki hosszú távon a nyugdíjából!


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Speciális kalapáccsal zúzzák szét Ferenc pápa gyűrűjét - ezért semmisítik meg az ikonikus ékszert
A több mint 500 000 dollár értékű gyűrűt sziinte szertartásosan pusztítják el - kiderült, miért van szükség erre a barbárnak tűnő tettre.

Megosztom
Link másolása

Az ikonikus pecsétgyűrűt, amelyet Ferenc pápa jobb kezén viselt, a 88 éves korában bekövetkezett halála után megsemmisítik, írja a Unilad.

A Buenos Aires-i születésű Jorge Mario Bergoglio húsvét hétfőn halt meg szerény vatikáni szállásán. Mint kiderült, nem a korábbi tüdőgyulladásának szövődményébe halt bele.

Egy agyvérzés következtében hirtelen kómába esett, amely szívelégtelenséghez vezetett.

A pápa vasárnap még elmondta Urbi et Orbi áldását, húsvét hétfőjének reggelén hunyt el. A Vatikán közben vadul szervezi a temetést, amely Ferenc pápa kérésére a megszokott pompától eltérően szerényebbnek várható.

Ugyanakkor a pápai gyűrűt egy erre a célra specializált kalapáccsal biztosan megsemmisítik a búcsúzás egyik mementojaként.

A pápai gyűrűt a megválasztáskor ajándékozzák a mindenkori egyházfőnek, majd a tradíció szerint halálukkor elveszik tűlük. A római katolikus egyház hagyománya szerint a gyűrűt és a bullát egy speciális kalapáccsal semmisíti meg a camerlengo bíboros (vagyis a bíboros kamarás), aki jelen esetben Kevin Farrell lesz, aki a pápa halálát is bejelentette.

A katolicizmus egyik jelképének tekintett pápai ékszer összezúzása bűnnek tűnhet, de meg van ennek a folyamatnak is az oka.

Mégpedig az, hogy megakadályozzák a gyűrűvel való visszaélést, hiszen korábban a pápák ezzel a gyűrűvel pecsételték személyes leveleiket. Manapság már a Vatikán is modernizálódott, és a pecsétgyűrű léte, illetve annak megsemmisítése már csak szertartásos elem.

A gyűrűt a pápa halálának hivatalos megerősítése után,

de a konklávé összeülése előtt kell összezúzni - a pápaválasztás folyamata jellemzően 15-20 nappal a halál után kezdődik meg.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Tudod, miért kapott enyhítést a volt barátnőjét felismerhetetlenre verő katonatiszt? Mert elvesztette a munkáját!
Néhol egészen szürreális elemeket tartalmazott az a bírói indoklás, amely alapján felmentették az egyik fülére máig nem halló Orosz Bernadett egykori katonatiszt párját. A fotójára biztos emlékszel, a nő felismerhetetlenségig torzult arccal kért segítséget a nyilvánosságtól. Mindösszesen 1 év 4 hónap lett az eredménye.

Megosztom
Link másolása

Van hová fejlődnie a magyar joggyakorlatnak a nők és családok védelmében, ezt bizonyítja az az enyhítő ítélet is, amely az Orosz Bernadettet összeverő katonatiszt ügyében született 2025. 04.16-án.

Mind közül a legszürreálisabb elem pedig, amely kommentelni szólította a fél országot, a bírói indoklás volt.

A 24.hu-nak adott interjút a nő az ítélettel kapcsolatban, amelyen ő maga személyesen nem vett részt. Ebben mondta el, hogy

"a legnagyobb ütést most kaptam."

Még 2019-ben verte össze úgy áldozatát (akkori partnerét) egy katonatiszt, hogy az azóta is maradandó egészségkárosodások sorával él. A sajtót és a közösségi médiát bejárta Orosz Bernadett fotója és segítségkérő posztja, amelyben leírta a történetét - és a bántalmazója minden adatát.

A képeken felismerhetetlenre dagadt arccal látható. Az orra akkor eltört, és Orosz Bernadett állítása szerint nem sok kellett ahhoz, hogy a férfi meg is fojtsa.

Mint kiderült, a férfi korábban is módszeresen bántalmazta, az ominózus eset pedig egy bujáki honvédüdülőben rendezett esemény után történt. A férfi féltékenységi jelenetet követően az ajtót magára záró nőre rátörte azt, majd ütni-verni kezdte. A nő segítséget tudott kérni a szobából kimenekülve, de a férfi visszahúzta őt, és

tovább ütötte, pontosan addig, amíg az üdülő vendégei és dolgozói közbe nem léptek.

A posztolást követően a jó hírnévhez való jog megsértése miatt még a férfi perelte a nőt 5 millió forintra, majd a nő egy viszontkeresetben ennek dupláját követelte. Ebből az ügyből nem lett semmi a 24.hu cikke szerint.

Az ügyészség akkor három és fél évet kért a katonatisztre, ha az beismeri a tettét. Ez nem történt meg, tárgyalásig jutott tehát az ügy.

A férfi súlyos testi sértés és kétrendbeli könnyű testi sértés miatt 1 év 10 hónap letöltendő büntetést kapott. Ezt most tovább enyhítette a Fővárosi Ítélőtábla 1 év 4 hónapra.

Az enyhítő körülmények közt olyan csemegék szerepelnek, minthogy a férfi büntetlen előéletű, sok idő eltelt már a bűntett óta, és - megszakad a szív - a férfi a munkáját is elvesztette.

Az első ítélet ellen az ügyészség azért fellebbezett, hogy a férfit életveszélyt okozó testi sértés kísérlete miatt is mondják ki bűnösnek.

"Az ítélet szerint az elkövetőnél sem súlyos, sem maradandó egészségkárosodás előidézésére való szándék nem volt megállapítható"

- írja a 24.hu. A kérdés, hogy akkor milyen szándékkal lehet még agyba-főbe verni egy nőt úgy, hogy annak 5 évvel az eset után is szemlencsét kell hordania, nem hall az egyik fülére, a lelki megrázkódtatás miatt cukorbetegséggel és vastagbélgyulladással él.

A tanácselnök az indoklás során is nagyot mondott, ezt kénytelenek vagyunk idézni.

"Kétségtelen, hogy vizuálisan rossz képet mutatott a sértett,

sokkal súlyosabbnak látszottak a sérülései, mint amilyen valós sérüléseket szenvedett.

Hogy mi ennek az oka, azt gondolom, hogy teljesen mindegy ilyen szempontból, mert azt lehetett látni, hogy a sérülések, amik keletkeztek, azok nem keletkezhettek olyan erőbehatásra, ami ennél súlyosabb sérüléshez vezetett volna."

A felfoghatatlan ítélet és indoklás Orosz Bernadett szerint tökéletes tükre annak, Magyarországon mennyiben mérik egy ember életét.

"Ez nem példaértékű szankció, és az erőszaktevőket sem fogja elrettenteni.

A mundér becsülete és egy katona élete fontosabb volt, mint egy hatgyermekes anyuka, egy háromszoros nagymama élete.

Azon gondolkozom, hogy ezek után egyáltalán az országban maradjak-e. Lehetséges, hogy külföldre költözöm, mert itt okkal és joggal nem érzem magam biztonságban" - mondta el a lapnak.

Azt, hogy a brutális erőszak során szerezte sérüléseit, nem ő találta ki, ezt öt egymástól független orvosszakértő támasztotta alá, és a büntetőügyben eljáró szakértő is neki adott igazat.

"Az orrsövényem mind a mai napig nincs rendben, folyamatosan be van gyulladva, véres, gennyes pörkök távoznak. Nem tudok rendesen levegőt venni, és azóta sem hallok a bal fülemre. Tartós stressz állapotában voltam és vagyok, s emiatt cukorbeteg lettem, és vastagbélgyulladásom lett. A jobb szememben azóta is műlencse van a bántalmazás miatt"

- részletezte.

A nőnek még egy kártérítési pere folyamatban van a háromból, amit indított. Az elsőért kapott 1,4 millió forint kártérítést, de - és ez is milyen bájos - még

behajtóval sem tudta behajtani azt, mert ügyvédet nem tudott ehhez megfizetni.

Orosz Bernadett 5 és fél évvel ezelőtti posztja immár nem lehet elrettentés, sem figyelemfelhívás, sem példaérték. Egyszerűen egy memento maradhat. Álljon hát itt.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Katy Perry máris megbánta a Blue Origin űrrepülést, ami nem ért véget a földet éréssel
„Volt három perc súlytalanság, most van három nap pofára esés” – Katy Perry (és a többiek) kényszerleszállása a valóságban.

Megosztom
Link másolása

Hétfőn délelőtt, a texasi sivatag porából lőtte fel a Blue Origin az első száz százalékban női személyzettel repülő New Shepard‑kapszulát. A 11 perces szuborbitális kitérőtól Jeff Bezos cége eredetileg óriási #girlpower‑mémre, a közönség pedig meghatott könnyezésre számított. Ehelyett

pár órán belül lyukra futott a marketing: a küldetést ma már sokan érzéketlenségnek, sőt ciki luxusturának nevezik.

A fedélzeten Katy Perry, Gayle King és Lauren Sanchez mellé ült be a NASA‑mérnök Aisha Bowe, a producer Kerianne Flynn és az aktivista Amanda Nguyen – papíron szívmelengető hatosfogat, a gyakorlatban viszont gyorsan szétszedte őket az internet azért, mert:

* brutális volt a jegyár,

* a rakéta kipufogógáza bár szén‑dioxidot nem, ózonbontó gőzt annál inkább termel,

* és mert a landolás után jött a képernyő elé tolt instant‑lakodalom: Katy Perry földre rogy, száz kamerának integet, százszorszépet lobogtat, dalra fakad, majd bejelenti, hogy „szuper kapcsolatba került a szeretettel”.

A Daily Mailn forrása szerint

az énekesnő most azon bánkódik, hogy túl nagy feneket kerítettek az egésznek, és különösen a földcsókolás lett számára cringe.

A legemlékezetesebb pillanat tényleg a kapszula ajtajában történt: Perry először felmutatott egy százszorszépet az égnek, aztán letérdelt, majd látványos csókkal köszönte meg a gravitáció visszatértét. Azonnal jött a mikrofon, ő pedig megmagyarázta a kozmikus élményt:

„Nem arról szól, hogy elénekeljem a dalaimat.

Ez egy közös energiáról szól odabent. Rólunk szól. Arról, hogy helyet csináljunk a jövő női számára, hogy elfoglaljuk a helyünket és otthon legyünk.”

„És arról is szól, hogy értékeljük ezt a csodálatos világot, amit odakint látunk. Mindez a Föld érdekében történik.”

Mi volt ez a százszorszép‑show?

A virág egy négyszeres anyai tribute‑rekesz: Perry előre bejelentette, hogy „megható gesztus” lesz négyéves lányának, Daisy Dove Bloomnak (hogy jobban értsd, a kislány neve magyarul: Százszorszép Galamb Virágzás). A kislány először jelent meg nyilvánosan – komplett miniasztronauta‑overallban – mert a szülők egy „nehéz döntés” után úgy gondolták, megmutatják, hogy anyu tényleg „bármit megtehet”. Most viszont a bennfentes szerint Kathy

„megbánta, hogy megosztotta a virágos cuccot a világgal”, sőt „azt kívánja, bárcsak soha nem került volna nyilvánosságra a kapszulában készült videófelvétel”.

A podcast‑súlytalanságban készült felvételeken Perry a kamerába tolja a kis virágot, dalol és turné‑setlistet promózik – ezek lettek az első körös mémgyár alapanyagai.

A celeb‑drónraj sem kímélte

Nemcsak névtelen kommentelők röhögtek: Emily Ratajkowski, Olivia Wilde, Olivia Munn és Amy Schumer is nekiment, a Wendy's gyorsétteremlánc pedig odakommentelte Katy űrruhás‑fotója alá, hogy „küldjétek vissza”. Ezen zsigerből örvendezett Perry ősi popriválisa, Kesha, aki egy Wendy's‑pohárral pózolt: az insider szerint az énekesnő úgy érzi, ezzel Kesha csak „olajat öntött a tűzre”

A galaktikus offenzívára először Gayle King kontrázott rá kedden a CBS Mornings-ban, Aisha Bowe társaságában:

„Ez az, ami igazán bánt – mondta elérzékenyülve. –

Olvastam, miket írnak az interneten, és az a legrosszabb benne, hogy olyan emberektől jön, akiket ismerek, akiket a barátaimnak tartok.”

„Úgy nevezik, ami tettünk, hogy egy kis ‘kirándulás’, és ez rettentően idegesít, mert férfiaknál sosem mondják, hogy csak ‘kirándultak egyet’. Az ilyesmit repülésnek vagy küldetésnek hívjuk.

A ‘kirándulás’ olyan, mintha valami jelentéktelen, kis könnyed kaland lenne. Márpedig abban, amit mi csináltunk, semmi sem volt jelentéktelen.”

„Nagyon csalódott és szomorú vagyok a gyűlölet miatt. Amit tettünk, az inspiráció lehet más nőknek és fiatal lányoknak – kérlek, ezt ne hagyjátok figyelmen kívül.”

Klímabajusz versus vízgőz

Az online felháborodás másik tengelye: mennyire zöld dolog milliárdos játékrakétával lyukasztani az eget, miközben a fedélzeten többen régóta klímavédelmi kampányok arca(i). A Blue Origin boostere ugyan csak vízgőzt pöfög, de a tudósok szerint az is üvegházhatású, ráadásul ózonréteg‑károsító. Az internet gyorsan előásta Katy Perry 2015‑ös UNICEF‑videóját, ahol a klímaválságra figyelmeztetett.

A forrás szerint az énekesnő „egyáltalán nem számított ekkora visszhangra”,

de a vádak ellenére továbbra is elkötelezett a környezetvédelem mellett.

Reakciók helyett turnéplakát

Amíg a kritika tovább savaz, Perry hivatalos csatornáin nem a Blue Origin‑ügyről posztol, hanem legújabb Lifetimes‑turnéját hirdeti – pont, ahogy a háromperces súlytalanságban is tette.

Katy Perry és társai a tervek szerint példát akartak mutatni, hogyan lehet az űrt elfoglalni a nőknek. Ehelyett most mind a hatan

kommunikációs tűzoltást hajtanak végre, a főszereplő pedig – az informátor szerint – már csak abban bízik, hogy az emberek egyszer elfelejtik a virágos földcsókot.

Ami tény: Sunita Williams és Butch Wilmore a Nemzetközi Űrállomás hiba‑daktilusában ragadtak kilenc hónapra, különösebb elismerés nélkül, míg a Blue Origin‑szelfi‑brigádjának háromnegyed nap is elég lett volna, hogy megszerezze a hősi címet. Fájdalmasan érinti őket, hogy nem hagyták nekik.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Azonnal megindultak a találgatások: fekete, ázsiai vagy a magyar Erdő Péter lesz a következő pápa?
Ferenc pápa 88 éves korában bekövetkezett halála után gyakorlatilag órákkal már kint az esélyesek listája, és mindenki találgat. Hol marad a mély gyász ideje?

Megosztom
Link másolása

Ferenc pápa volt az első latin-amerikai pápa, és ez önmagában egy szélesebb körű változást jelentett a katolikus egyházon belül. Jorge Mario Bergoglio 12 esztendőn át volt egyházfő, aki nem a szelektív szeretet híve volt, így pártolta a melegházasságot, és liberálisabb irányba próbálta terelni a katolikus egyházat.

Nyitottsága legendássá tette.

A pápa húsvét hétfőn hunyt el, most pedig a székére esélyesekről olvasni többek közt a Daily Mail oldalán is.

A 76 esztendős Peter Turkson például azok közt az első, akiből a következő pápánk lehet. Turkson afrikai, ami a katolikus egyház szemében legalábbis nem mindennapi választás lenne;

a Cape Coast egykori püspöke lenne az első fekete pápa, ami sokoldalú frissítést jelentene az egyház életében.

Turkson Ghánában született, Ferenc pápa békekövetként küldte Dél-Szudánba. A középutat foglalja el a melegekkel kapcsolatos témákban, szerinte sok helyütt túl szigorúak a törvények, de tiszteletben kell tartani a konzervatív értékeket vallók véleményét is. 2013-ban ő volt a fogadóirodák szerinti legesélyesebb a pápai posztra, amikor Bergogliot megválaszották.

A 67 éves Luis Antonio Tagle Manila egykori érseke is esélyes a pozícióra a brit lap szerint.

Ő lenne az első ázsiai pápa,

a leggyorsabban növekvő katolikus lakosságú régióból. Ellenezte az abortuszjogot a Fülöp-szigeteken, de ezt leszámítva a legliberálisabb jelöltnek tartják. Nehezményezte, hogy a katolikus egyház túl keményen viszonyult a meleg és elvált párokhoz, így ő biztosan tovább vinné Ferenc pápa nézeteit.

Pietro Parolin áll még a legközelebb a jelöltséghez, hiszen bíboros államtitkárként dolgozott együtt Ferenc pápával.

Ő már kevésbé megengedő bíboros. Amikor Írország 2015-ben megszavazta az azonos neműek házasságának legalizálását, Parolin az emberiség vereségének minősítette. Az utóbbi időben Parolin csillaga kissé megkopott, egyesek szerint a Kínai Kommunista Párt felé túlzottan nyit.

Erdő Pétert is az esélyesek közt tartják számon,

János Pál után az esztergom-budapesti érsek lenne a második pápa, aki az egykori szovjet blokkból érkezik. Elődje, Minszenty József felmentéséért kampányolt, miután letartóztatták, mert szembeszállt a magyarországi kommunista rendszerrel. Erdő mélyen konzervatív, aki szerint az elvált vagy újraházasodott katolikusok nem részesülhetnének szentáldozásban.

A madeirai Jose Tolentino érsekként szolgált,

valamint számos vatikáni szerepet töltött be. Szorgalmazta, hogy a bibliakutatók filmnézés és zenehallgatás segítségével foglalkozzanak a modern világi dolgokkal.

Matteo Zuppi 2015 óta Bologna érseke, 2019-ben pedig Ferenc pápa nevezte ki bíborossá.

Két évvel ezelőtt a pápa a Vatikán ukrajnai békekövetévé nevezte ki,

és Moszkvába látogatott egyfajta békét teremteni. Noha Putyinnál nem járt audiencián, találkozott az elnök ellentmondásos szövetségesével, Kirill pátriárkával, az orosz ortodox egyház vezetőjével, de erőfeszítései nem sok diplomáciai haladást mutattak.

A máltai Mario Grech korábban Gozo püspökeként szolgált, jelenleg pedig a Püspöki Szinódus főtitkára.

Arra szólította fel az egyházat, hogy új nyelven szóljon a hívekhez,

különöösen, amikor meleg párokkal és elváltakkal foglalkozik, jóllehet hagyományőrzőnek tekintik.

A 79 éves Robert Sarah szintén színesbőrű.

A francia-guineai születésű Sarah a II. János Pál éra óta dolgozik vatikáni beosztásokban.

Konzervatívként elítélte a gender ideológiáját, amit a társadalomra veszélyes dolognak tart, az iszlám fundamentalizmus ellen is felszólalt.


Megosztom
Link másolása