Megették a milliárdos lányának ruháit a molyok egy londoni kastélyban, a férj borainak is annyi
A grúz milliárdos lánya 2019 májusától birtokolja kastélyát, amit szerinte az előző tulaj miatt leptek el a molyok. A család állítása szerint a drága borok és ruhák is odalettek.
Iya Patarkatsishvili 2019 májusában vásárolta meg férjével a nyugat-londoni Notting Hillben található kastélyt, amire 32,5 millió fontot (több mint 16 milliárd forintot) költött.
A kellemes kis otthon medencével és gyógyfürdővel, edzőteremmel, borozóval, könyvtárral és mozival felszerelt, valamint
egy lakossági kondíciókból sokszor hiányzó, speciálisan kialakított "horkolószobával" is büszkélkedhet, hogy garantálja a nyugodt éjszakai alvást.
A kacsalábon épphogy nem forgó palota azonban néhány nappal a beköltözés után a rémálmok helyszínévé vált Iya és férje, a fogorvos Dr. Jevhen Hunyak számára, írja a Daily Mail. Ekkor jelentek meg első ízben a molylepkék a viktoriánus korabeli kastélyban.
Iya most több millió fontos követelést indított el a ház eladója és egykori tulajdonosa, egy volt evezős, William Woodward-Fisher ellen. Az ügy a londoni Legfelsőbb Bíróság elé került.
A férj a bíróságon elmondta, hogy
a lepkék rászállnak az emberekre, nem kímélik az evőeszközöket és a fogkeféket sem. Kiemelte, hogy üvegszám kellett kidobálni a drága borokat, mert azokban is molyok úszkáltak.
A házaspár ügyvédje, John McGhee KC számszerűsítve elmondta, hogy Dr. Hunyaknak naponta körülbelül 100 lepkét kellett könyörtelenül elpusztítania, hogy felülkerekedjen a problémán.
Még most is, intenzív permetezések és szakértői kezelések után is
napi 35-ig terjedő elpusztított példányt számolnak, mondta el McGhee a bizarr adatot a bíróságon.
A házaspár szerint a lepkeátok forrása a falak és a mennyezet mögötti gyapotszigetelésben fellelhető fészek, ezért az előző tulajt terheli felelősség, akinek tudnia kellett a nem kívánt lakótársakról.
A 68 éves Woodward-Fisher ellen ezért indítottak pert, aki egyébként ingatlanfejlesztő és egykori bajnok evezős, az 1977-es amszterdami evezős világbajnokságon Nagy-Britanniáért versenyzett, és az ötödik helyig jutott.
Azt állítják, hogy félrevezették őket, vagy legalábbis az előző tulaj hanyag volt az állapotfelmérés során.
36 millió fontot követelnek tőle,
az összeg pedig magában foglalja, hogy az egykori evezős visszavásárolja az ingatlant, és a kellemetlenségekért kártérítés gyanánt adja a maradék összeget.
Woodward-Fisher minden állítást tagad, szerinte őszintén és teljes körűen tájékoztatta mindenről vevőit.
Bár korábban is voltak a kastélyban molyproblémák, tudomása szerint azok a költözés idejére megszűntek.
Szerinte egyébként a szóban forgó összeg enyhén szólva is túlzó. A pár szerint a teljes kártevőirtás 10 millió fontot emésztene fel a szigetelés cserével bezárólag.
Az ügyben folyó jogi vita során egyébként még arról is vitáznak,
a molylepkék egyáltalán kártevőnek minősülnek-e vagy sem.
Ez azért érdekes, mert az előző tulaj, Woodward-Fisher úr nemmel válaszolt, amikor a felperesek ügyvédei a szerződéskötés előtti vizsgálat során megkérdezték, hogy az ingatlant valaha is érintette-e kártevőfertőzés. A bíróság szerint ez félrevezető információ lehetett.
Iya Patarkatsishvili egyébként annak a Badri Patarkatsishvili grúz üzletembernek a lánya, aki
összeveszett Vlagyimir Putyinnal, és 2000-ben az Egyesült Királyságban telepedett le, mielőtt 2008-ban szívelégtelenségben elhunyt.
A bíróság tájékoztatása szerint a vásárlás előtt a pár legalább 11 alkalommal járt a kastélyban, így volt alkalmuk feltérképezni az állapotokat. Állítólag mind a 11 alkalommal végeztek vizsgálatokat, mégis megdöbbentek, amikor a beköltözésük után egy rovarspecialista extrém méretű inváziót azonosított több millió példányt saccolva a luxusingatlanban.
"Éjszakánként mindenütt molyok repkedtek, amikor valaki készülékének képernyője világított,
a ruhákat hermetikusan lezárt zacskókban kellett tárolni,
a szőnyegek és a bútorok megsérültek, számos ruhadarabot megettek a lepkék, a borba és ételbe, evőeszközökre és fogkefékre is rárepültek" - részletezték a kártételeket, kitérve rá, hogy
csak a ruhákban 50 ezer font kár keletkezett. Ez majdnem 25 millió forint.
A házaspár ügyvédei elfogadják, hogy egy 2020-ban végrehajtott molyirtás javította a helyzetet, de Dr. Hunyak továbbra is a kártevők irtásával kell, hogy foglalkozzon. Ragaszkodnak ahhoz, hogy az ingatlan megtisztításának egyetlen biztos módja a gyapotszigetelés maradéktalan eltávolítása, ami körülbelül majdnem 10 millió fontba kerül.
Woodward-Fisher szerint potom 162 fontból megoldható lenne a probléma megszüntetése.
Az a véleménye, hogy a pár nem időben kezdte meg az invázió megfékezését, csak lakossági molyirtóval próbálkoztak, és ezért eszkalálódott idáig a helyzet, ő nem tehet a dologról.
A nem mindennapi tárgyalás még folytatódik, a bíró várhatóan egy későbbi időpontban hoz döntést.