ÉLETMÓD

16 jel, hogy a szüleid keményen és folyamatosan kritizáltak téged

Minél több állítás igaz rád, annál aggasztóbb a helyzet.

Megosztom
Link másolása

Az, ahogyan egy emberrel a szülei bántak gyermekkorában, akár egész élete során elkíséri. A gyakori kritika az élet korai szakaszában nem csak megnehezíti az egészséges önbizalom és önértékelés kialakulását, hanem akár meg is akadályozhatja.

Ha valaki erősen kritikus szülő mellett nő fel, annak hosszú távú hatásai lehetnek az életére, a személyiségének fejlődésére.

Az alábbi 16 jel kutatásokon és pszichoterapeutaként végzett megfigyeléseken alapul.

1. Nem bízol eléggé önmagadban

Az állandó kritika már korán azt a benyomást kelti benned, hogy amit gondolsz, érzel vagy teszel, az nincsen rendben. Emiatt gyakran küzdesz önbizalomhiánnyal.

2. Nehezen vállalkozol új dolgokra

Az önbizalomhiány és az alacsony önértékelésed miatt nehezen fogsz új dolgokba vagy vállalsz kockázatot. Inkább biztosra mégy, csak nehogy véletlenül kudarcot vallj.

3. Ha hibázol, az sokáig kísért

Ha esetleg hibázol, úgy érzed, az a hiányosságaidat igazolná. Még egy egyszerű hiba miatt is kísértenek a korábbi kudarcok, az önértékelésed pedig mélyrepülésbe kezd.

4. Hajlamos vagy a maximalizmusra

És nem pozitív dolog hajt, hanem az attól való félelem, hogy elszúrod, és "kiderül, hogy nem vagy elég jó".

5. Hosszú időbe telik egy-egy feladat elvégezése

Mivel rettegsz attól, hogy esetleg hibázol, hosszú időt vesz igénybe akár egy e-mail megírása is, nemhogy egy dolgozat elkészítése. Az is árulkodó jel, ha folyton lecsúszol a határidőkről.

6. Sűrűn kérsz elnézést

Aki folyton elnézést kér apróságokért is, állandóan bocsánatkéréssel vezeti fel vagy fejezi be a mondanivalóját, azt gyermekkorában valószínűleg sűrűn leteremtették a szülei vagy éppen őt hibáztatták mindenért.

<

7. Gyakran veszel fel védekező álláspontot

Az állandó mentegetőzés is a gyerekkori élményekre nyúlik vissza. Már egészen kis korodban meg kellett tanulnod, hogy figyelj a lehetséges támadásokra ahhoz, hogy kivédhesd őket. A védekező reakció a barátokat vagy a partnert zavarhatja.

8. Nehéz elhinned, hogy az emberek önmagadért kedvelnek

Hiába biztosítanak a szeretteid, barátaid arról, hogy szeretnek, hiába fejezik ki ezt, legbelül mégis kételkedsz bennük? Akkor téged gyakran kritizáltak a szüleid. A helyzet akkor lehet igazán nehéz, ha a szüleid egymásnak ellentmondó reakciókkal zavartak össze: ha például az egyik pillanatban kedvesek voltak veled, majd hirtelen rádförmedtek valamiért.

9. Nem tudod megfelelően kezelni a dicséretet és a bókokat

Ha valaki valami kedveset mond neked, hárítasz és valamilyen negatív megjegyzéssel tompítod vagy ellensúlyozod. Például megdicséri valaki a ruhádat, te pedig rávágod, hogy tudod, hogy nem egy szerencsés színválasztás, de neked jól áll. Vagy azonnal rávágod, hogy már X éve vetted, csak eddig nem tudtad hordani, mert kövér voltál. Akit a szülei folyton kritizáltak és hibáztattak, az akaratlanul is megpróbál semlegesíteni minden pozitív és építő megjegyzést.

10. Társas helyzetekben szorongás gyötör

Mivel nem bízol mások pozitív megítélésében, gyakran félsz attól, hogy kritizálni fognak. Szorongás fog el, hogy esetleg kínos helyzetbe kerülsz a munkahelyeden, valami nem odaillőt teszel vagy mondasz nyilvános helyzetben, esetleg attól fész, hogy butának tűnsz, amikor másokkal beszélgetsz.

11. Kemény önkritika jellemez

Szüleid kritikája lesz a belső hangod. Figyelj arra, hogyan beszélsz magadról. Ha gyakran teszel magadra negatív megjegyzéseket, akkor ez is egy árulkodó jel.

12. Hajlamos vagy a depresszióra

Egy idő után a pszichét megviseli az az érzés, hogy "nem vagy elég jó". A rossz hangulat és az önutálat lehúz, és akár depresszió is kialakulhat.

13. Hajlamos vagy másokkal szemben is kritikusan fellépni

Ha sokat hibáztattak gyermekkorodban, akkor később te is könnyen "bűnvadásszá" változhatsz. Ha könnyen csúszik ki a szádon a kritika másokkal szemben, és gyakran látsz másokat negatívan, úgy, hogy csak a hibáikra összpontosítasz, akkor az annak a jele lehet, hogy a szüleid nem bántak veled kesztyűs kézzel.

14. Feszült kapcsolatod a testvéreddel

Sajnos a szülők viselkedése gyakran nyomja rá a bélyegét a testvéri kapcsolatokra. Ha nem bíztok egymásban és (minden különösebb ok nélkül) kritikusan álltok egymáshoz, az gyanús.

15. Gyakran túlgondolsz dolgokat

Az önbizalomhiány úgy is jelentkezhet, hogy gyakran tépelődsz azon, hogyan kellen valamit megcsinálni, hogyan kellett volna megtenni, jellemző rád a gyakori önelemzés, túl sokat agyalsz.

16. Úgy érzed, hogy bizonyítanod kell

Mivel apjáraton az az érzésed, hogy nem vagy elég okos, szép, sikeres, gazdag stb. azzal próbálsz bizonyítani, hogy például keményen dolgozol.

A cikk szerzője szerint következetes gyakorlással új szokásokat alakíthatsz ki, hogy búcsút inthess ezeknek a reakcióknak. Mi úgy véljük, érdemes szakemberrel - pszichológussal, pszichiáterrel - konzultálnod és szakmai segítséggel feldolgozni a traumákat, illetve dolgozni magadon.

Forrás: Psychology Today

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Itt a memóriateszt, ami megmutatja, demens leszel-e - egy sorozatból már ismerheted
Csak rajzolni kell, de nem mindegy, mit és hogyan. Egyszerű, mégis hatásos demencia-teszt a neurológusok szerint.

Megosztom
Link másolása

Ha aggódsz amiatt, hogy a memóriád már nem olyan, mint régen, itt egy egyszerű, ötperces feladat, amely megmutatja, vannak-e jelei a korai memóriavesztésnek.

A teszt során azt figyelik, mennyire rajzolsz meg jól egy analóg órát.

Dr. Jesus Ramirez-Bermudez, a kognitív hanyatlást kutató mexikói neurológus szerint az órarajzoló teszt hatékony módszer a demencia detektálására, és ez az egyik legegyszerűbb és legolcsóbb módja ennek, írja a Daily Mail.

A tesztet különböző neurológiai betegségekben szenvedő betegeknél alkalmazzák a probléma meghatározásához és nyomon követéséhez, ide tartozik a demencia is.

Ezt a tesztet rajzoltatta meg a Mads Mikkelsen főszereplésével fémjelzett Hannibal sorozatban a pszichiáter Will Grahammel egy ikonikus jelenetben.

A teszt csak annyiból áll, hogy egy üres lapra lerajzoljuk az említett analóg óra számlapját. Fel kell írni az összes számot 1-től 12-ig, majd be kell rajzolni a mutatókat egy adott időpontra, például 11.10-re.

A feladat arra támaszkodik, hogy a páciens emlékezzen arra, hogyan néz ki az óralap – ez a készség végrehajtói funkcióként ismert, amely magában foglalja, hogyan tervezzük, szervezzük és hajtjuk végre a feladatokat.

A végrehajtó funkció azon kognitív képességek közé tartozik, amelyek először kezdenek akadozni, amikor a demencia kialakul.

A tesztet évtizedek óta használják a klinikumban, és ha az óra egy ferde kör, helytelenül felrajzolt számokkal, az a demens állapot korai jeleire utal. Persze ebben is vannak szintek, 1-2 eltérés még nem jelenti, hogy nincs visszaút a szellemi hanyatlásból, de ha nehezen megy az óra rajzolása, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

Ha a betegnek sikerül helyesen megrajzolnia az órát, az gyakorlatilag kizárja a demenciát.

Magyarországon nagyságrendileg 250 ezer ember él demenciával, ha a hozzátartozókat is ide soroljuk, akkor a lakosság 10%-a érintett az állapotban, írja a Katolikus Szeretetszolgálat, akik szerint a családok edukálása és segítése is kritikus fontosságú.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Nők milliói ébrednek fel hajnali három körül minden éjjel - kiderült, mi az oka
A szakértők végre rájöttek, mi ennek az oka - és hogy mit lehet tenni ellene.

Megosztom
Link másolása

A hormonális változások jelentős hatással lehetnek az alvásra, nehezíthetik az elalvást, alvási apnoéhoz, rossz minőségű alváshoz és gyakori éjszakai felriadásokhoz vezethetnek.

Dr. Martin Thornton, a Bluecrest egészségügyi igazgatója szerint a nőknél a menopauza különösen nagy szerepet játszik az alvászavarok kialakulásában.

„A menopauza hatalmas változásokat hoz a szervezet számára, és a hormonális ingadozások számos kellemetlen tünetet okozhatnak, amelyek befolyásolják az alvást”

– magyarázza.

A menopauza alatti alvásproblémák háttere:

- Hőhullámok és éjszakai izzadás: Hirtelen jelentkező melegségérzet és izzadás, amelyek megszakítják az alvást.

- Csökkent ösztrogénszint: Az ösztrogén hatással van a testhőmérséklet szabályozására, valamint a hangulatra és a stresszre, amelyek közvetlenül befolyásolják az alvást.

- Progeszteron csökkenése: Ez a hormon elősegíti a relaxációt és az alvást, így alacsony szintje természetesen alvászavarokhoz vezethet.

- Hangulatingadozások: A menopauzával járó szorongás, depresszió és mentális egészségügyi problémák megnehezíthetik az elalvást és az átalvást.

Dr. Thornton szerint sok páciense arról számol be, hogy az éjszakai órákban, legtöbbször hajnali 2 és 4 óra között felébrednek.

„Ez az időpont egybeeshet a testhőmérséklet szabályozásának zavaraival,

amelyek hőhullámokat vagy éjszakai izzadást okoznak a könnyebb alvási szakaszokban” – tette hozzá.

És mi a helyzet a férfiakkal?

A hormonok a férfiak alvására is hatással lehetnek. Carolina Goncalves, a Pharmica főgyógyszerésze elmondta: „A tesztoszteronszint, amely az életkorral együtt ingadozik, szerepet játszik az alvás szabályozásában.

A tesztoszteron csökkenése felszínesebb alváshoz és gyakoribb ébredésekhez vezethet.

„A kortizol, a szervezet stresszhormonja, szintén befolyásolja mind a férfiak, mind a nők alvását, ha magas, korai ébredést okozhat.”

Egy friss kutatás eredményei

Egy Dunelm által végzett kutatás szerint a menopauzában lévő nők leggyakrabban hajnali 3:29-kor ébrednek fel. A kutatásban résztvevő nők háromnegyede ébredt fel ekkor.

A nők több mint fele (53%) arról számolt be, hogy ezt követően hosszú ideig ébren forgolódik, míg sikerül újra elaludnia.

A válaszadók 30%-a könyvet olvas, ugyanennyien pedig a közösségi médiát böngészik. 20%-uk tévét néz, 17% pedig egyszerűen csak az órát bámulja.

A kutatás szerint a menopauzával összefüggő álmatlanság a nők több mint kétharmadánál (69%) negatívan befolyásolta az testi-lelki jólétet.

A résztvevők körülbelül 60%-a nem volt tisztában azzal, milyen technikák segíthetnek az álmatlanság kezelésében, és 50%-uk úgy érezte, nincs megfelelő támogató rendszer körülöttük ebben a nehéz időszakban. Riasztó adat, hogy mindössze a nők negyede (25%) fordult orvoshoz segítségért.

Mit tehetsz az éjszakai felriadások ellen?

A menopauzával összefüggő alvászavarok esetén a HRT (hormonterápia) – általában ösztrogén, progeszteron és tesztoszteron kombinációja – lehetőséget nyújthat a hormonok megfelelő szintjének helyreállítására, így javítva az alvást.

Dr. Louise Newson, a menopauza és a hormonális egészség szakértője szerint:

„Az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron szintjének helyreállítása a HRT segítségével szabályozza a testhőmérsékletet, ami jelentősen csökkentheti az éjszakai izzadás intenzitását és gyakoriságát.

A HRT emellett enyhíti a szorongást és a hangulatingadozásokat, így könnyebb elaludni és átaludni az éjszakát.”

Ha nem szeretnél gyógyszeres kezelést, néhány életmódbeli változtatás is segíthet:

- Megfelelő esti rutin kialakítása.

- Koffein és alkohol csökkentése.

- Relaxációs technikák, például meditáció.

- Képernyőidő csökkentése lefekvés előtt.

Ezek mind hozzájárulhatnak az egészségesebb, nyugodtabb éjszakákhoz.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
„Egyedülálló ötgyermekes anya vagyok, de két gyerekemet örökbe adtam, mert nem tudtam őket eltartani”
Az anya most azért imádkozik, hogy örökbe adott gyermekei egyszer megbocsássanak

Megosztom
Link másolása

Egy egyedülálló anya osztotta meg szívszorító döntését: két gyermekét örökbe kellett adnia, mert nem tudta őket egyedül felnevelni.

A most 32 éves amerikai nő, Hannah Martin, a Sunnak mesélt az életéről és a döntéseiről.

"Egy gyermeket örökbe adni fájdalmas érzés. Traumatikus, szívszorító, de egyben szívet melengető is, mert tudod, hogy helyesen cselekszel"

- mondta.

Hannah Martin először 19 évesen esett teherbe, miután a testvére egyik barátjával volt rövid kapcsolata.

Bár fogamzásgátló tablettát szedett, egy óvszeres védekezés nélküli együttlét következményeként váratlanul teherbe esett.

A kislány, Adriana születését nem tervezték, és mivel a gyerek apja nemhogy semmit nem segített, de még azt is letagadta, hogy a kicsinek ő az apja, másfél hónappal a baba születése után Hannah feladta a küzdelmet a mindennapokért. Hannah ezért ügyvéd segítségével talált egy örökbefogadó családot. Adriana örökbe adása rendkívül fájdalmas döntés volt számára, de Hannah hitt abban, hogy a kislány jobb helyre kerül és jobb élet vár rá.

2013-ban, 21 évesen Hannah megint teherbe esett. Azt hitte, ezúttal minden más lesz, mert a gyermeke apja látszólag mellette állt.

De kiderült, hogy a férfi a drogfüggősége miatt nem vette komolyan a családi életet, fontosabb volt számára a bulizás. Így Hannah második gyermekét, Tylert is örökbe adta.

Hannah többé nem hallott örökbe adott gyermekeiről, azt sem tudja, hogy az új szülők megtartották-e a gyerekek eredeti nevét.

"Remélem, egy nap talán megpróbálnak megkeresni. Imádkozom, hogy így legyen"

- mondta Hanna Martin.

A nő most háztartásbeli édesanya, három gyermeket nevel: Joshua 15 éves, Brooke 8 éves, Brandon Jr. pedig 6 éves. Brooke és Brandon édesapja a támogató partner a gyereknevelésben.

Hannah Martin azért beszélt ilyen őszintén a történetéről, hogy támogassa azokat, akik hasonló helyzetbe kerülnek, mint ő annak idején, és ne féljenek az örökbeadástól. Szerinte a legszebb ajándék, ha gyermeket adhat egy ember olyasvalakinek, akinek nem lehet saját gyermeke.

Fájdalmas múltja ellenére Hannah hiszi, hogy helyes döntést hozott korábban, és gyermekeinek jobb életet biztosított.

Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ebből a pofonegyszerű ujj-tesztből kiderül, van-e komoly egészségügyi problémád
Egy három lépéses teszttel pillanatok alatt kiderül, ha baj van.

Megosztom
Link másolása

Sokszor nehéz észrevenni a komolyabb egészségügyi problémák jeleit, ezért nagyon fontos, hogy ha bármi szokatlant tapasztalsz magadon, fordulj orvoshoz. Bár a legtöbben tudjuk, hogy a duzzanatok, fájdalmak vagy az étvágy változása komoly jelek lehetnek, léteznek apróbb tünetek is, amelyek szintén figyelmet igényelnek.

Dr. Ahmed, aki a TikTokon @dra_says néven ismert, bemutatott egy egyszerű otthoni tesztet, amely segíthet felismerni a „dobverőujj” jelenségét. Ez az állapot a köröm és az ujjvégek megváltozásával jár, és komoly tüdő- vagy szívproblémákra utalhat.

Mi az a „dobverőujj”?

A „dobverőujj” olyan állapot, amelyben a kézujjak végei szokatlanul megvastagodnak és domború formát öltenek.

Ez a változás leggyakrabban krónikus egészségügyi problémák, például tüdő- vagy szívbetegségek jele lehet.

Az érintett ujjvégek melegebbé válhatnak az átlagnál, elszíneződhetnek (például vöröses vagy kékes árnyalatot vehetnek fel), és a körmök alakja is megváltozik: lefelé görbülnek, kanál alakúvá válnak. Ezek a tünetek arra utalhatnak, hogy a szervezet oxigénellátása nem megfelelő, ami komolyabb betegségek jele lehet. Az állapot figyelmeztető jelként szolgálhat, ezért orvosi vizsgálat szükséges, ha ilyesmit észlelsz magadon.

Dr. Ahmed szerint a dobverőujj esetén

„az ujjvégek nagyon kerekek és hagymaszerűek lesznek. Az ujjak végei nagyon fehérek lehetnek, a körömágy pedig rendkívül fényes.

A dobverőujj kialakulásának pontos kórélettana még nem teljesen ismert, de az általános konszenzus jelenleg az, hogy krónikusan alacsony oxigénszint okozhatja. Ez az állapot fizikális vizsgálat során mindig kiemelt figyelmet kap.”

@dra_says Simple check at home for finger clubbing. Educational purposes only #fingerclubbing #lungcancer #lowoxygenlevels #doctor #privategp #privatedoctor #cysticfibrosis #chronicillness #crohnsdisease #cysticfibrosis #ulcerativecolitis #infectiveendocarditis #congenitalheartdiseasepatient #heartdisease #heartproblems #lungabcess ♬ original sound - Dr Ahmed

Szerinte az ilyen változások mögött gyakran komoly problémák húzódnak meg, például tüdőrák, hörgőtágulat, cisztás fibrózis vagy tüdőtályog. Egyes szívbetegségek is előidézhetik ezt az állapotot.

Hogyan végezheted el a tesztet?

A teszt egyszerű és gyorsan elvégezhető otthon:

1. Érintsd össze a két mutatóujjad körömvégeit úgy, hogy a körmeid összeérjenek.

2. Olyan mozdulatot tegyél, mintha egy szívet formáznál az ujjaiddal.

3. A körömágyak találkozásánál egy kis résnek, úgynevezett „ablaknak” kell látszania.

Ha nem látsz ilyen rést, vagy újonnan jelentkezett „dobverőujj” tüneteket tapasztalsz, fordulj orvoshoz.

Miért fontos ez a teszt?

Dr. Ahmed szerint a „dobverőujj” hátterében általában krónikusan alacsony oxigénszint állhat, amelyet több súlyos betegség is okozhat. Bár a pontos okát még nem teljesen értik, az ilyen állapot mindig alapos orvosi vizsgálatot igényel.

„Ha úgy gondolod, hogy nálad is jelen van a dobverőujj tünete, különösen, ha új keletű, mindenképpen vizsgáltasd ki”

– tanácsolta Dr. Ahmed.


Megosztom
Link másolása