7 természetes mód, hogy leküzd a szorongást
Manapság szinte minden embert érint valamilyen módon a szorongás, csak van, akit jobban és van, akit kevésbé. Nyilván az egyik legegyszerűbb eszköznek az tűnhet, ha felíratunk erre valamilyen gyógyszert, azonban kevésbé súlyos eseteket természetes módszerekkel is szépen kordában lehet tartani.
Ebből mutatunk most párat.
1. Sétáljon többet
Amikor a szorongás eluralkodik rajtunk, az gyakran azért van, mert túl sok időt töltünk a gondolatainkba merülve, és nem kapcsolódunk eléggé a testünkhöz. Még ha ez kissé hippi-dippi woo-woo-dolognak is hangzik, valahol mélyen biztosan érzed, hogy van ebben némi igazság.
Ha minden napodat egyedül töltöd a képernyőt bámulva, és túl sok időt töltesz azzal, hogy az életeden merengj, mindazon, amit rossznak vélsz benne, elkerülhetetlenül szorongani fogsz. A testünket azonban mozgásra teremtették, valamint arra, hogy másokkal kapcsolatot teremtsünk. Ezért a magánzárka az egyik legmagasabb büntetési forma a börtönben (nem mozoghatsz, nem szocializálódhatsz, nulla időt tölthetsz a természetben).
A legegyszerűbb módja tehát annak, hogy visszarázódj a normális állapotba, ha elkezdesz napról napra többet sétálni. Menj ki először csak 15 percre, vagy 30-ra, de hidd el, egy szebb napon, amikor süt a nap és csiripelnek a madarak simán meglesz a 60 perc is. Próbáld meg ezt tartani minden nap egy héten keresztül, és meglátod, mennyivel jobban kezded majd érezni magad. És persze nem muszáj, hogy ez séta legyen, bármilyen mozgásformával elérheted ugyanezt a hatást.
2. Tölts több időt a barátaiddal
Ahogy azt már említettük, senkinek sem tesz jót, ha túl sok ideje van elszigetelten töprengeni. Társas faj vagyunk, és szó szerint arra vagyunk bekötve, hogy kapcsolatot teremtsünk más emberekkel. Tölts több időt a közeli barátaiddal vagy családtagjaiddal.
Ha jelenleg nincs virágzó társasági életed, akkor kombináld az 1. és 2. tippet azzal, hogy csoportos tevékenységekre jársz, például táncórákra, súlyzós edzésekre vagy csoportos túrázásra. Ha csak ezt a két dolgot tartod (sétálj egy órát, és tölts minőségi időt más emberekkel) minden nap egy héten át, máris érezhető változást tapasztalhatsz majd a szorongással kapcsolatban.
3. Egészséges étkezés, kevesebb koffein
Kávézol? Sok feldolgozott cukrot és egészségtelen ételt fogyasztasz? Iszol alkoholt vagy dohányzol? Bármennyire is rugalmasak vagyunk, és ez nem hangzik jól, de ha szemetet juttatsz a szervezetedbe, előbb-utóbb úgy fogod érezni, hogy szemét vagy.
Fogyassz kiegyensúlyozott, teljes értékű, tápanyagokban gazdag ételekből álló ételeket, amelynek középpontjában a friss zöldségek, diófélék, magvak, sovány fehérjék és összetett szénhidrátok állnak.
4. Okos kiegészítés
Bizonyos mikrotápanyagok fogyasztása különösen hasznos, ha a szorongás és/vagy a depresszió leküzdéséről van szó. A szorongást és a depressziót nagyrészt a szervezetben lévő gyulladások okozzák (más genetikai/traumatikus tényezőkkel együtt). Három olyan étrendkiegészítő van, ami sokat segít a szorongás oldásában, ezek pedig:
- Omega 3
- D3-vitamin
- Kurkuma
5. Kerüld a képernyőket, amennyire csak lehet
A túlzott képernyőidő tudományosan összefüggésbe hozható a depresszióval és a szorongással. Ha reggel felkelsz, és azonnal megnézed a telefonodat, és egész nap a telefonodat/emaileidet/számítógépedet ellenőrzöd, szó szerint károsíthatod az agyadat.
Kezdj képernyődiétába, hogy csökkentsd a szorongásodat. Ha használnod kell a számítógépet, állíts be egy időzítőt, hogy ne bámuld túlságosan a kék fényt.
6. Tölts több időt a természetben
A természet megtisztít, eltávolítja a negatív gondolatokat és új erőt ad. Igyekezz minél több időt tölteni édesvíz közelében vagy erdőben. Nagyvárosban élsz? Talán itt az ideje, hogy keress egy eldugott kis házikót, ahova be lehet kuckózni egy nagy séta után, vagy menj el nyaralni valahova, ami szép és kevésbé lakott.
7. Beszélj valakivel, aki ráébreszt, hogy nem őrültél meg
A szorongás nagy részben összefügg azzal, hogy mennyi időt adunk magunknak, hogy elmerüljünk a negatív gondolatok spiráljában. Jó, ha van egy vagy akár több olyan barátod, akinek ilyenkor kiadhatod a gondolataidat. Ha pedig nincs ilyen személy az életedben, keress egy coachot, terapeutát, szakembert, akivel beszélhetsz az érzéseidről.
A szorongás sosem szórakoztató, de legyőzhető. Engedd meg magadnak, hogy mások támogassanak, beszélj valakivel a félelmeidről, és helyezd előtérbe magadat, a szabadban töltött időt és a testmozgást.
Forrás: YourTango