ÉLETMÓD

No Mow May: ezért ne nyírd a füvet májusban!

Hozzánk is megérkezett a Vágatlan Május kihívás! Megy ki a divatból a fenntarthatatlan pázsit, helyette otthon is jön a tudatosan művelt, vadvirágos gyep.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. május 03.


Megosztom
Link másolása

Világ fűnyírói, pihenjetek!

Korábbi cikkünkben már említettük, hogy egy ökológiai szempontokat szem előtt tartó kertész májusban szabadságra küldi a fűnyíróját. A No Mow May, vagyis a Vágatlan/Fűnyírásmentes Május kezdeményezést az Egyesült Királyságban működő Plantlife nevű szervezet indította még 2019-ben.

A projekt célja, hogy felhívja a figyelmet a beporzók egyre szűkülő életterének problémájára, a klímaváltozásra és levegőminőség romlására.

Fentiek enyhítése céljából arra kéri a kerttulajdonosokat, hogy egy hónapig ne nyírják le a füvüket, vagy csak a szükséges, sokat használt részeket kurtítsák meg, a kevésbé forgalmas helyeket hagyják békén. Ezzel ugyanis több szén-dioxid kötődik meg, a fű környezetében lévő levegő hűvösebb, párásabb lesz, ami kedvező a benne lakó élőlények számára, bolygatás nélkül pedig sokkal több élelmet szolgáltató növény tud virágot bontani, magot érlelni.  Az internetnek köszönhetően ma már számtalan magán- és köztulajdonú fűnyírót pihentetnek ebben az időszakban, nem csak a smaragdzöld kertjeiről híres Albionban, hanem a világ más kertjeiben is. De mielőtt bárki pázsitnácinak nevezné a kezdeményezés elkövetőit, nézzük meg, miért érdemes letenni (vagy rá se állni) a kert ilyenfajta leszőnyegezéséről.

Lady Pázsit, a trendszetter

A híres angol gyep első magvait valamikor a XVII. század második felében vetették el ugyanazzal a nem titkolt szándékkal, amivel a mai gazdagok a Louis Vuitton táskájukat veszik- státuszmutogatásból.

Ugyanis kizárólag a korabeli pénzemberek engedhették meg maguknak azt a luxust, hogy a tulajdonukban lévő területek közül ilyen, konkrét hasznot nem hajtó, viszont költségesen fenntartható részeket különítsenek el.

A rongyrázás eme módja természetesen más gazdagoknak is megtetszett, így hamar meghódította a kontinens, majd az Újvilág alkalmazottakkal jól ellátott kertjeit is. Utóbbiak, mármint az amerikai gazdagok piaci igényét állítólag a kertész-zseni shaker közösségek elégítették ki oly módon, hogy nemesítették az első, ipari termesztésben is használható fűmagokat.

Idővel a kevésbé tehetős rétegek számára is életcéllá vált a saját pázsit, hiszen megtestesítette mindazt a high-life érzést, kockás plédeken elköltött pazar piknikeket, jól szabott öltönyökben való tollaslabdázásokat, amik együtt jártak egy ilyen zöld pénztemető fenntartásához szükséges anyagi biztonság érzésével.

Gyakorlatilag a fél világ beleszerelmesedett ebbe a zöld ruhás kirakatfeleségbe, csak senki se gondolt bele, mivel jár a fenntartása.

Ez a dekorszőnyeg ugyanis nem csak a telepítéskor, hanem egész élete során irreálisan sok gondozást, tápanyagot, öntözést és szakszerű fűnyírást igényel, amit fizetett kertész híján, egyszerű földi halandóként gyakorlatilag nem lehet kivitelezni, főleg nem egyetlen emberöltő alatt.

A közismert viccnek ugyanis sajnos igaza van: a tökéletes pázsit titka az évszázadokig tartó rendszeres nyírás és locsolás. Ezért aztán akinek még nincs, az jobb, ha bele se kezd, főleg nem a mi éghajlatunkon, ahol ráadásul az elmúlt évek aszályai miatt rendre víztakarékosságra kérik (vagy kényszerítik) a lakosságot.

Az a szép ősgyep

Azon túl, hogy a filmekben és fejekben élő pázsit megteremtéséhez és fenntartásához angol lordnak kell lenni, egy ilyen zöldfelület az élővilág szempontjából is jóval kevésbé hasznosítható: gyakorlatilag egy „dísz-monokultúra”. Ezzel szemben

a gyep jobb tűrőképességű, kevesebb ápolást igényel, és az azt alkotó növényfajok gazdagsága révén lényegesen nagyobb biodiverzitással büszkélkedhet, főleg, ha ősgyepről beszélünk.

Az ősgyep olyan, jellemzően pázsitfűfélékből és pillangósvirágúakból álló természetes növénytársulás, mely az adott terület földrajzi és biológiai tulajdonságaihoz egy hosszabb időszak után a legjobban alkalmazkodott. Egy ilyen élőhely azáltal, hogy a természetes szelekció révén minden évszakban tartalmaz nektárt és virágport adó növényeket, táplálékot és menedéket nyújt számtalan élőlénynek a gombáktól a gerincesekig.

Egy ember alkotta vagy használta kertben azonban rendszerint nincs már meg ez az ősgyep, hiszen minden egyes kapavágás vagy ásónyom évtizedek munkáját teszi tönkre, hogy aztán átvegye a helyét a gyomok és kultúrnövények közti állóháború.

Apropó, gyomok. A gyom az agrárium kifejezése, mely alatt a termesztett haszonnövény mellett felbukkanó, azt elnyomni képes planta non grata-t érti.

Így lehet az, hogy a pipacs, a búzavirág vagy a veronika számos faja a mezőgazdaságban gyomnövény, a mi kertünkben meg a vadvirágos rét megbecsült lakója, a pillangóbarát virágágyásunk oszlopos tagja vagy egyenesen talajtakaró növény.

Ősgyepet készíteni sajnos majdnem olyan hosszú és fáradtságos munka, mint pázsitot telepíteni.

Ezért is fontos telek vagy házvásárlás esetén jól megfigyelni a területet, hiszen lehet, hogy az első látásra összevissza, hol sárga, hol zöld füves felület valójában a legkönnyebben gondozható, ökológiai rezervátumként működő része a kertünknek, amit kár lenne felásni.

Ha viszont nincs ilyen szerencsénk, de boldog gyeptulajdonosok szeretnénk lenni, akkor érdemes először körbejárni a környék érintetlenebb helyeit és megfigyelni az ott előforduló növényeket - ezek a fajok ugyanis az ember gondozása nélkül is jól elboldogulnak, így nemesített változataik jól fogják érezni magukat a mi kertünkben is. Előfordulhat persze, hogy nincs időnk vagy kedvünk magunk bíbelődni a fajtaválasztással, ebben az esetben célszerű felkeresnünk egy olyan kertészetet, ahol segítenek egy, a mi kertünk lehetőségeinek és igényeinek megfelelően összeállított magkeveréket találni. Ha pedig megvan a mag, kész a vetési terv, és a család minden tagja katonás rendben várja, mikor kell locsolnia, már csak türelemre van szükségünk. Ugyanis sajnos sokan elfelejtik belekalkulálni egy füvesítés/gyepesítés munkálataiba a „békénhagyás idejét”.

Mert hiába a leggondosabban előkészített morzsalékos föld, a megfelelő időben vetett helyes összeállítású magkeverék, ha kikelés után nem hagyunk neki kellő időt a megerősődésre, és túl hamar vesszük használatba, a munkánk kárba fog menni. Ezért érdemes nem egyszerre, hanem  helyes stratégiát felállítva, módszeresen foglalni el a terepet. Ha pedig beállt a rendszer, ugyanígy járni el a gondozás, fűnyírás kérdésében is.

Kíméletes népirtás

Képzeljük el, hogy ostrom alá veszik a házunkat. Még nem látjuk a tankokat, de érezzük: a föld dübörög, a levegő melegszik, és ahogy telik az idő, egyre több menekült érkezik hozzánk. Egyenletes, áthatolhatatlan gyűrűben közeledik felénk az ellenség, nincs esélyünk elmenekülni.

Ha szerencsénk van, a támadók megállnak a házunk előtt, kegyelmet gyakorolnak, el is vonulnak - maguk mögött hagyva a romba döntött városokat, letarolt földeket. Mi pedig ott maradunk a több ezer menekülttel élelem és lakhely nélkül.

Hát valahogy így kell elképzelni egy rosszul kivitelezett fűnyírást vagy kaszálást.

Akár egy kiskert, akár egy városi park fűnyírásáról beszélünk, fontos ismernünk az ott honos élőlények mobilitását. Ha fontos nekünk a füvünkben lakó élőlények élete, egyáltalán nem mindegy, hogyan nyírjuk a füvet.

A Kiskunsági Nemzeti Park oldalán így írnak a kaszálás irányának kérdéséről:

„Ha egy területet kívülről befelé haladva kaszálnak le (középre tartó spirálvágás), akkor a végén megmaradt területre koncentrálódnak a menekülni képes hüllők, emlősök, madárfiókák, földön szívesen mozgó madarak (fogoly) jelentős része, és ha azt is lekaszálják, akkor ezek sorsa is megpecsételődött, ezért kötelező védett természeti területen a sávos vagy a spirálisan kifelé tartó kaszálás."

Egy kiskertben persze kevésbé számít az ember „földön szívesen mozgó madarakra”, de a hüllők, rovarok számára is fontos, hogy humanitárius folyosót biztosítsunk nekik, ha fűnyírásra kerül a sor.

A legjobb persze, ha a kertünk ember által ritkábban használt részein egyáltalán nem bolygatjuk a dolgokat, vagy mozaikszerűen végezzük a fűnyírást. A fűnyíró feltalálása előtt ez nem volt kérdés, hiszen a kézi kaszálás idejében ergonómiai okai voltak annak, hogy egy réten vagy kertben mindig akadt elegendő menedék az élőlények számára: egy nap alatt még fél hektárt is alig tudott lekaszálni az ember, mert a füvet csak harmatosan lehetett jól vágni. Még nagyobb területeken is, ahol csapatban dolgoztak, ez a kis lépésekben haladó kézi betakarítás sokszor akár egy hónapig is eltarthatott.

Így mindig voltak frissen kaszált, le nem kaszált, illetve különböző korú újrasarjadt területek is. Ennek köszönhetően minden állat megtalálhatta a maga számára legoptimálisabb élőhelyet, illetve a növények is - ha nem is a teljes területen - magot érlelhettek.

Ehhez képest a manapság közterületeken végzett gépi kaszálás igazi atombomba: a dobkaszák szinte a föld felszínén vágják el a növényeket, ezáltal gyakorlatilag ledarálják a gyepek mikrodomborzatát, a benne található hangyafészkekkel együtt. A dobkaszáknak ráadásul van még egy nagyon rossz tulajdonsága: szívóhatásuk miatt a talaj felszínén mozgó, gyors helyváltoztatásra képtelen élőlények jelentős része a késeik között leli halálát. Egy ilyen terület regenerálódása évekbe telik.

Jusson eszünkbe ez a mészárlás, ha frissen kialakított városi méhlegelőt látunk, hiszen a hosszú évek módszeres pusztítása után senki se várhatja el, hogy hipp-hopp egész évben dúsan virágzó paradicsom legyen a letarolt gyep helyén.

Tippek kertes és kerttelen gyepbarátoknak

Akinek van kertje, az azért, akinek nincs, az azért csatlakozzon a kihíváshoz. Saját lehetőségeinket mi ismerjük a legjobbat, ezért például lehet, hogy a mi kertünkben egy Vágatlan Április vagy egy Vágatlan Június kivitelezése több haszonnal jár, mint az elterjedt májusi nyírásszünet.

Gondoljunk magunkra méhpásztorként, aki egész évben élelmet és szállást biztosít a nyájnak - ha kell, részleges munkabeszüntetéssel. Azon túl, hogy olyan növényekkel gazdagítjuk a kertet, melyek egymást váltva egész szezonban táplálékot nyújtanak a beporzóknak, biztosítsunk nekik vizet is, és ha nincs természetes búvóhelyük, csináljunk nekik bogárhotelt.

Akinek pedig nincs saját kertje, az nevezze ki magát a lakóhelye vagy egy általa sokat látogatott zöld terület önkéntes gyepmesterének. Ha még nincs rajtuk méhlegelő, rovarhotel kialakítva, kezdeményezhetjük a fenntartónál vagy egy környékbeli zöld szervezetnél a létesítésüket, és ha már ott vagyunk, csatlakozhatunk is hozzájuk (mármint a zöld szervezethez, nem a fenntartóhoz).

Amit pedig bárki meg tud tenni, az az edukálás, szóban és írásban is. Nyugodtan hívjuk fel a kerttulajdonos ismerősök figyelmét a téma fontosságára, osszuk meg ezt vagy más, a témával foglalkozó cikket a közösségi médiában.

Végül pedig: vegyünk virágot helyi őstermelőtől! Minél többen vásárolunk hazai szezonális vágott virágot, a virágtermelők annál több élelmet biztosítanak a beporzók számára.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Te is elkaptad az őszi náthát? Így gyógyulhatsz ki 3 nap alatt belőle
Egyre többen tüsszögnek és krahácsolnak körülötted? Itt az őszi nátha szezonja.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szenved a náthától, ami a hűvösebb időjárás, a változó páratartalom és az oktatás újraindulása miatt elég gyakori. A nátha tünetei közé tartozik az orrdugulás, tüsszögés, torokfájás és általános fáradtság is.

Ha már a zsebkendők közt élsz, és a forró italok az új legjobb barátaid, ne aggódj!

Van néhány szuper tippünk, hogy tudsz 3 nap alatt túllépni a náthán.

Pihenj és hidratálj, mint egy istennő!

Képzeld el, hogy az első nap a pihenésről szól – ez a legfontosabb lépés a gyors gyógyuláshoz! Hagyd a munkahelyi e-maileket, és bújj be a takaród alá. Az alvás az egyik legjobb gyógyszer, amit csak találhatsz.

Mert, hello, a tested most harcol, és te nem akarsz ő és a gyógyulás közé állni!

A folyadékpótlás nemcsak hogy szuper fontos, de most az életed legfontosabb része. Pörgesd fel a teázást – igyál sok gyümölcslevet, kamillát vagy gyömbérteát. A gyömbér igazi csodaszer: forralj egy kis vizet, és dobd bele az apróra kockázott szeleteket. Csavarj rá egy fél citromot és mehet bele egy nagy kanál méz is. A takony gyorsan eltűnik, és még egy kicsit a fáradtság érzése is javul.

Természetes gyógymódok – házi csodaszerek

A második lépésben jöhetnek a természetes gyógymódok, mert te nem csak úgy tűröd a náthát, hanem vissza is vágsz!

A sóoldatos orröblítés szuper, és kábé olyan, mint a spa, csak az orrodnak.

Keverj el egy teáskanál sót egy pohár langyos vízben, és öblítsd át az orrod! Újra beléphetsz a világba!

Gőzölj egy jót! Forralj vizet, szórj bele kamillavirágot és hajolj fölé, közben takard le a fejed egy törölközővel. Olyan lesz, mintha egy mini szaunába lépnél, és a légutak megkönnyebbülnek! Ihatsz még mézes-citromos vizet is. A méz természetes köhögéscsillapító, és a citrom a vitaminbombád – egy igazi álompáros!

Tápláló falatok, hogy a nátha ne legyen többé vendég!

A harmadik lépésben a tápláló ételek kerülnek a középpontba. Itt az idő, hogy a színes zöldségek és gyümölcsök beférkőzzenek az életedbe. A C-vitaminban gazdag citrusfélék, kiwi és paprika igazi akcióhősök, akik felpörgetik az immunrendszered.

A levesek se maradhatnak ki! Készíts egy nagy adagot csirke húslevesből vagy zöldséglevesből.

Nem véletlenül mondják, hogy ezek a levesek egyfajta antibiotikumként képesek meggyógyítani a légúti betegeket.

Az ízek elvarázsolnak, és még a lelkedet is átmelegítik. Probiotikumok? Igen! Joghurt, kefir, mindezek segítenek, hogy a bélflórád egyensúlyban maradjon.

Extra tippek a csúcsformáért

Szabadulj meg a stressztől!

A stressz a legnagyobb ellenséged, ezért pihenj, relaxálj és figyelj a légzésedre. Próbálj ki meditációt, vagy ha jobban vagy, légy a szabadban egy kicsit. A friss levegő csodákra képes!

Orvos? Igen, ha szükséges

Ha a nátha tünetei nem csillapodnak, vagy valami komolyabb kezd kialakulni, ne habozz orvoshoz fordulni. Jobb félni, mint megijedni!

Az ősz szép, de a nátha nem az! Ezzel a 3 napos tervvel viszont felveheted a harcot a megfázással, és újra fitt leszel. Persze a legjobb védekezés a megelőzés – moss kezet, kerüld a beteg embereket, és készülj fel a nátha elleni harcra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez az első és legfontosabb jele annak, hogy egy nárcisztikussal élsz - vagy az nevelt fel
Ha ezt a jelet tapasztalod, ideje menekülőre fognod!

Megosztom
Link másolása

Kevés olyan tulajdonság van, ami annyira becsülendő, mint az, ha valaki hajlandó meglátni a jót másokban. Sajnos, nem mindenki jó ember, és vannak, akik ezt a pozitív hozzáállásodat kihasználják, hogy áldozattá tegyenek. Ez különösen igaz, ha az illető nárcisztikus.

A legrosszabb az, hogy nem mindig könnyű felismerni a nárcisztikus viselkedést.

A legtöbb nárcisztikus ugyanis igyekszik elrejteni a sötét oldalát addig, amíg teljesen rá nem éreztek egymásra.

Ha pedig a nárcisztikus személy a szülőd, még bonyolultabb felismerni, hogy a jó szándékodat manipulálják-e, vagy valóban olyan „rossz” vagy, mint amilyennek mondanak.

Szerencsére van egy jel, amit a legtöbb nárcisztikus nem tud elrejteni. Dr. Ramani Durvasula, a nárcizmus elismert szakértője szerint

ez a jel az, amikor egy nárcisztikus személy folyamatosan elnyom, és nem engedi, hogy kiemelkedj, kitűnj, ragyogj.

A nárcisztikusok ugyanis nem bírják elviselni, ha más kerül a figyelem középpontjába. Lehet, hogy azt akarják, hogy sikeres legyél, de csak azért, hogy ők jobb fénybe kerüljenek ezáltal. Soha nem engednék, hogy elvedd tőlük a rivaldafényt.

Az áldozatok gyakran eljutnak arra a pontra, hogy elhiszik, hogy értéktelenek, nem mernek kitűnni semmiben, elrejtik a képességeiket, csak hogy ne hívják fel magukra a figyelmet, mert megtanulták, hogy abból csak baj lesz.

A nárcisztikus ugyanis hatékonyan képes elhitetni velük a saját értéktelenségüket, annyira, hogy elkezdik megkérdőjelezni önmagukat.

Sajnos ez a fajta manipuláció nemcsak a mentális egészségedet rombolja porig, hanem az élet nagy lehetőségeit is elveszi tőled.

Amikor egy nárcisztikus elnyomja a hangodat és elhomályosít téged, azzal elveszi a későbbi lehetőségeidet is.

Sokan, akik hatalmas hatást gyakorolhattak volna másokra vagy a világra, csendben maradnak a neveltetésük vagy a mérgező kapcsolataik miatt.

De vissza lehet szerezni ezt az erőt. Nem tudjuk megváltoztatni a múltunkat, de visszaszerezhetjük az irányítást a jelenünk felett, és megmutathatjuk a nárcisztikus partnereinknek vagy családtagjainknak, hogy nem fognak elhallgattatni minket, és meg fogjuk valósítani a teljes potenciálunkat.

Egy rossz hírünk is van - ezt többnyire csak egy szakember segítségével leszel képes véghez vinni.

Egyedül újra és újra a nárcisztád hálójába ragadsz.


Megosztom
Link másolása