ÉLETMÓD

Elromlott, elszakadt, meghibásodott? Ha kidobás helyett megjavítjuk, az a Földnek és a pénztárcánknak is jót tesz!

Az Európai Unió rákényszerítené a gyártókat, engedjék megjavítani, ami elromlott. Létrehoznak egy online felületet is, ahol összehasonlíthatjuk majd a szakemberek és szervízek árait. De rajtunk is múlik a dolog.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. április 29.


Megosztom
Link másolása

Murphy&Stapp meg a dolgok romlandósága

„Ami el tud romlani, az el is romlik” - szól a híres Murphy-törvény, mely mondat egyébként egy fain kis rakétaszános, gravitációs erőket vizsgáló katonai kísérlet közben hangzott el még az ötvenes években, természetesen Amerikában. 1954. december 10-én huszonkilencedik, egyben utolsó kísérlete során

John Paul Stapp, a légierő orvosa, az önkéntes kísérleti nyúl lett a leggyorsabb ember a Földön: 1017 km/órás sebességgel száguldott a Holloman légibázis rakétaszánján, fékezéskor pedig 46,2 g-s erő hatott rá, aminél többet senki sem viselt el önként.

(Ezek után érdekes, hogy a történethez fűződő szállóige végül nagyobb hírnévre tett szert, mint maga a kísérlet vagy Stapp, pedig neki még a Beatles keresztneveiből is rögtön kettő jutott.)

Ekkortájt látogatott a támaszpontra egy parancsnok, a mérnöki végzettségű Edward A. Murphy mérőműszerekkel megpakolva. Az eszközök valamiért rendre csődöt mondtak, ami alaposan felbosszantotta Murphyt, és állítólag ezen idegállapotban hagyta el a száját a cifra káromkodás helyett (vagy mellett) az ismert mondat. Később egyébként ő és Stapp is próbálták a "törvény" pozitív oldalát hangsúlyozni: „Úgy kell értelmezni, hogy ha valami megtörténhet, az meg is fog történni, nem úgy, hogy ami elromolhat, az el is romlik” - de a mondat akkor már saját rakétaszános köreit futotta.

A hibák, mulasztások minden vállalkozás elkerülhetetlen részei. A kérdés, hogy mit tudunk kezdeni a hibákkal? Akarunk, tudunk-e egyáltalán foglalkozni a kijavításukon?

Tervezett elavulás

Ha beírjuk a Google keresőjébe az alábbi szavakat: „meddig érdemes javítani”, a befejezetlen kérdésre a legtöbb találat autókkal kapcsolatos lesz.

Ez persze nem meglepő, hiszen

egy új gépkocsi vásárlása olyan mértékű beruházás, aminek rendszerességét kevesen engedhetnek meg maguknak, ezért aztán a legtöbben addig javíttatják a kocsijukat, amíg csak lehet.

(Itt jegyzem meg, hogy a múltkor az autószerelőnk- akihez környezet-és pénztárcakímélés címén évek óta visszük a matuzsálemi kort megért Twingonkat- közölte, hogy szerinte ideje lenne vagy a kocsit, vagy a férjemet lecserélni. Nehéz kérdés, mert mindkettőt szeretem, mindkettőre szükség van a családban, de a fiatalabbik már tényleg csak egy pénznyelő automata…)

Az autójavításra szerencsére számtalan lehetőségünk van a márkaszervíztől a helyi autószerelőn át a házi bütykölésig. Vannak azonban tárgyak, amelyek esetében egyre nehezebb akár csak egy apró meghibásodás esetében is elkerülni az új megvásárlását.

A tervezett elavulás egyesek szerint csak egy radikális antikapitalista konteó, mely azt feltételezi, hogy a cégek a gazdasági növekedés érdekében szándékosan rövidítik le a termékeik élettartamát.

Becker András oknyomozó újságíró, az XForest egyik alapítója 2021-es cikkében arról ír, hogy a tervezett elavulás valójában inkább élettartamra tervezés: a mérnökök nem egy kitűzött „elromlási időre”, hanem – sok más paraméter figyelembe vételével – egy megadott minimális üzemidőre optimalizálnak a tervezésnél.

Akárhogy is, azt minden fogyasztó érzékeli, hogy egyre több termék - jellemzően háztartási gép és számítástechnikai eszköz - hibásodik meg a vártnál hamarabb, és a javítás sokszor idő- és pénzigényesebb, mint az új termék megvásárlása. (Arról már nem is beszélve, milyen környezeti terheléssel jár egy új termék előállítása.) A kérdéses elmélet tehát azt feltételezi, hogy egyes termékeket eleve úgy terveznek, hogy bizonyos idő vagy mennyiségű használat után meghibásodjanak - bár ezt az érintett cégek szeretik fogyasztóvédelmi jófejségnek beállítani, mondván:

„Eleget használtad már ahhoz, hogy hamarosan meghibásodjon, inkább leállítjuk neked a gépet, nehogy helyrehozhatatlan kárt okozz benne. Ja, és hogy biztosan elhozd a szervizünkbe!”

Tehát hiába működne még az adott nyomtató vagy telefon, vagy hiába oldhatnád meg esetenként akár csak egy megfelelő méretű csavarhúzó segítségével a problémát, a tervezők/mérnökök már jó előre megkötötték a kezedet. Pedig az elektronikai eszközök javítása jót tenne a környezetnek, a gyártáshoz szükséges munkaerőt át lehetne csoportosítani javításra vagy ügyfélszolgálati tevékenységre stb. Ez persze pénzbe meg időbe kerülne a cégeknek, az meg ugye nekik se a fán nő. De úgy tűnik, akármi is áll a háttérben, a létező problémára az EU például igyekszik megoldást találni.

(You gotta) fight for your right... to repair

(A Beastie Boys örökbecsű, partizáshoz való jogokat firtató számának dallamára.)

Az Eurobarométer felmérése szerint az uniós fogyasztók 77%-a szívesebben javítaná meg termékeit, mintsem hogy újat vásároljon, de ezt az üdvözlendő szándékot rendre derékba törik a cégek. Ennek azonban úgy tűnik, vége - papíron legalábbis.

Az Európai Bizottság a „javításhoz való jogra” vonatkozó javaslatát az új fogyasztóügyi stratégia és a körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési terv keretében jelentette be.

„A javaslat azon akadályok elhárítását célozza meg, amelyek visszatartják a fogyasztókat a javítástól a kényelmetlenség, az átláthatóság hiánya vagy a javítási szolgáltatásokhoz való nehéz hozzáférés miatt.”

„Tehát ösztönzi a javítást, mint fenntarthatóbb fogyasztói választást, amely hozzájárul az Európai Zöld Megállapodás éghajlat-politikai és környezetvédelmi célkitűzéseihez.”

Jellemző probléma, a gyártók a garanciát azonnal érvénytelenítik, ha a tulajdonos a márkaszervízt megkerülve próbálja a megjavítani vagy megjavíttatni az adott terméket. Ezzel a jogkövető ügyfeleket belekényszerítik a kereskedők által szabott javítási költségek megfizetésébe, ami esetenként magasabb, mint a termék eredeti ára.

A 2023. márciusában beadott újabb tervezet pedig többek között szorgalmazza egy online felület létrehozását is, ahol könnyedén kereshetővé válhatnak a helyi szakemberek, szervizek, illetve transzparens módon lehet összehasonlítani a különböző árazásokat. A Bizottság szerint mindez növelheti a szervízszolgáltatások közti versenyt, ami végeredményben az árak csökkenésében testesülhet meg.

Kis javítás az embernek, nagy javítás az emberiségnek

Amíg ezek az ígéretes gazdasági változások be nem következnek, a legtöbb ember továbbra is igyekszik majd "okosba megoldani" az ilyen természetű problémáit. Legtöbbünknek van olyan laptop szakértő/hobbi villanyszerelő/házi ezermester haverja, aki pár sörért szívesen segít a kisebb-nagyobb javításokban.

Ugyanígy: valószínűleg mindenkinek van olyan tudás a birtokában, amivel a maga vagy a környezete segítségére lehet, ha a hivatalos szervíz vagy szolgáltatás drága lenne. Ha ügyesen varrunk, vagy tudunk barkácsgépekkel dolgozni, esetleg a hétvégéinket rendre passzióból történő hegesztéssel szoktuk elütni, azzal magunknak és a hozzánk forduló ismerősöknek is rengeteg pénzt spórolhatunk, arról nem is beszélve, hogy minden egyes kidobástól megmentett termékkel óvjuk a Földet is.

Legyen az a kedvenc farmerünk elszakadt térdének a kihímzése, a szomszéd bácsi laptopjának megbütykölése vagy a helyi óvoda udvari bútorainak felújítása - egy hiba megjavítása mindig kollektív haszonnal jár.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
„Az ki a fszom?” reagált a Nobel-díjas Karikó Katalinra Berki Mazsi párja „Divattervező, vagy valami, nem?”
A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Megosztom
Link másolása

A Nyerő Páros egyik feladata az volt, hogy egy-egy híres személyt kellett kitalálniuk a versenyzőknek.

A feladványban a hírességek között volt a Nobel-díjas tudpós, Karikó Katalin is, akiről kevesen tudták, hogy kicsoda pontosan.

Berki Mazsi párja a fotójára úgy reagált:

"Az ki a f.szom? Egyszer odajött hozzád, nem? Nagyon híres öregasszony. Divattervező, vagy valami, nem?"

A magyar televíziózás történetének sokadik durva mélypontja volt ez a jelenet.

Többen nem tudták egyébként, kicsoda Karikó Katalin, de olyan versenyző is akadt, aki szerint a Mona Lisát Picasso festette.


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Hujber Ferenc levegőnek nézte Simon Attilát a Nyerő Párosban, érthetetlen a viselkedése
Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna Feriéknek.

Megosztom
Link másolása

Nem éppen pozitív jelenet játszódott le nemrég a Nyerő Párosban.

Furcsa volt, és az érintett sem tudta mire vélni a történteket.

Amikor Hujber Feriék visszatértek a játékról, Simon Attila gratulálni szeretett volna neki, nyújtotta a kezét, de a színész úgy tett, mintha ott sem lenne. Ráadásul Simon Attila karját a párja is lefogta, azzal, hogy Hujber most éppen "puszizkodik".

Később Simon Attila el is mondta a kamerák előtt, hogy hiába nyújtotta a kezét, amikor gratulálni szeretett volna, és az egész furcsa volt.

A különös és érthetetlen jelent itt látható:

Forrás: rtl.hu


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Te is elkaptad az őszi náthát? Így gyógyulhatsz ki 3 nap alatt belőle
Egyre többen tüsszögnek és krahácsolnak körülötted? Itt az őszi nátha szezonja.

Megosztom
Link másolása

Egyre több ember szenved a náthától, ami a hűvösebb időjárás, a változó páratartalom és az oktatás újraindulása miatt elég gyakori. A nátha tünetei közé tartozik az orrdugulás, tüsszögés, torokfájás és általános fáradtság is.

Ha már a zsebkendők közt élsz, és a forró italok az új legjobb barátaid, ne aggódj!

Van néhány szuper tippünk, hogy tudsz 3 nap alatt túllépni a náthán.

Pihenj és hidratálj, mint egy istennő!

Képzeld el, hogy az első nap a pihenésről szól – ez a legfontosabb lépés a gyors gyógyuláshoz! Hagyd a munkahelyi e-maileket, és bújj be a takaród alá. Az alvás az egyik legjobb gyógyszer, amit csak találhatsz.

Mert, hello, a tested most harcol, és te nem akarsz ő és a gyógyulás közé állni!

A folyadékpótlás nemcsak hogy szuper fontos, de most az életed legfontosabb része. Pörgesd fel a teázást – igyál sok gyümölcslevet, kamillát vagy gyömbérteát. A gyömbér igazi csodaszer: forralj egy kis vizet, és dobd bele az apróra kockázott szeleteket. Csavarj rá egy fél citromot és mehet bele egy nagy kanál méz is. A takony gyorsan eltűnik, és még egy kicsit a fáradtság érzése is javul.

Természetes gyógymódok – házi csodaszerek

A második lépésben jöhetnek a természetes gyógymódok, mert te nem csak úgy tűröd a náthát, hanem vissza is vágsz!

A sóoldatos orröblítés szuper, és kábé olyan, mint a spa, csak az orrodnak.

Keverj el egy teáskanál sót egy pohár langyos vízben, és öblítsd át az orrod! Újra beléphetsz a világba!

Gőzölj egy jót! Forralj vizet, szórj bele kamillavirágot és hajolj fölé, közben takard le a fejed egy törölközővel. Olyan lesz, mintha egy mini szaunába lépnél, és a légutak megkönnyebbülnek! Ihatsz még mézes-citromos vizet is. A méz természetes köhögéscsillapító, és a citrom a vitaminbombád – egy igazi álompáros!

Tápláló falatok, hogy a nátha ne legyen többé vendég!

A harmadik lépésben a tápláló ételek kerülnek a középpontba. Itt az idő, hogy a színes zöldségek és gyümölcsök beférkőzzenek az életedbe. A C-vitaminban gazdag citrusfélék, kiwi és paprika igazi akcióhősök, akik felpörgetik az immunrendszered.

A levesek se maradhatnak ki! Készíts egy nagy adagot csirke húslevesből vagy zöldséglevesből.

Nem véletlenül mondják, hogy ezek a levesek egyfajta antibiotikumként képesek meggyógyítani a légúti betegeket.

Az ízek elvarázsolnak, és még a lelkedet is átmelegítik. Probiotikumok? Igen! Joghurt, kefir, mindezek segítenek, hogy a bélflórád egyensúlyban maradjon.

Extra tippek a csúcsformáért

Szabadulj meg a stressztől!

A stressz a legnagyobb ellenséged, ezért pihenj, relaxálj és figyelj a légzésedre. Próbálj ki meditációt, vagy ha jobban vagy, légy a szabadban egy kicsit. A friss levegő csodákra képes!

Orvos? Igen, ha szükséges

Ha a nátha tünetei nem csillapodnak, vagy valami komolyabb kezd kialakulni, ne habozz orvoshoz fordulni. Jobb félni, mint megijedni!

Az ősz szép, de a nátha nem az! Ezzel a 3 napos tervvel viszont felveheted a harcot a megfázással, és újra fitt leszel. Persze a legjobb védekezés a megelőzés – moss kezet, kerüld a beteg embereket, és készülj fel a nátha elleni harcra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ez az első és legfontosabb jele annak, hogy egy nárcisztikussal élsz - vagy az nevelt fel
Ha ezt a jelet tapasztalod, ideje menekülőre fognod!

Megosztom
Link másolása

Kevés olyan tulajdonság van, ami annyira becsülendő, mint az, ha valaki hajlandó meglátni a jót másokban. Sajnos, nem mindenki jó ember, és vannak, akik ezt a pozitív hozzáállásodat kihasználják, hogy áldozattá tegyenek. Ez különösen igaz, ha az illető nárcisztikus.

A legrosszabb az, hogy nem mindig könnyű felismerni a nárcisztikus viselkedést.

A legtöbb nárcisztikus ugyanis igyekszik elrejteni a sötét oldalát addig, amíg teljesen rá nem éreztek egymásra.

Ha pedig a nárcisztikus személy a szülőd, még bonyolultabb felismerni, hogy a jó szándékodat manipulálják-e, vagy valóban olyan „rossz” vagy, mint amilyennek mondanak.

Szerencsére van egy jel, amit a legtöbb nárcisztikus nem tud elrejteni. Dr. Ramani Durvasula, a nárcizmus elismert szakértője szerint

ez a jel az, amikor egy nárcisztikus személy folyamatosan elnyom, és nem engedi, hogy kiemelkedj, kitűnj, ragyogj.

A nárcisztikusok ugyanis nem bírják elviselni, ha más kerül a figyelem középpontjába. Lehet, hogy azt akarják, hogy sikeres legyél, de csak azért, hogy ők jobb fénybe kerüljenek ezáltal. Soha nem engednék, hogy elvedd tőlük a rivaldafényt.

Az áldozatok gyakran eljutnak arra a pontra, hogy elhiszik, hogy értéktelenek, nem mernek kitűnni semmiben, elrejtik a képességeiket, csak hogy ne hívják fel magukra a figyelmet, mert megtanulták, hogy abból csak baj lesz.

A nárcisztikus ugyanis hatékonyan képes elhitetni velük a saját értéktelenségüket, annyira, hogy elkezdik megkérdőjelezni önmagukat.

Sajnos ez a fajta manipuláció nemcsak a mentális egészségedet rombolja porig, hanem az élet nagy lehetőségeit is elveszi tőled.

Amikor egy nárcisztikus elnyomja a hangodat és elhomályosít téged, azzal elveszi a későbbi lehetőségeidet is.

Sokan, akik hatalmas hatást gyakorolhattak volna másokra vagy a világra, csendben maradnak a neveltetésük vagy a mérgező kapcsolataik miatt.

De vissza lehet szerezni ezt az erőt. Nem tudjuk megváltoztatni a múltunkat, de visszaszerezhetjük az irányítást a jelenünk felett, és megmutathatjuk a nárcisztikus partnereinknek vagy családtagjainknak, hogy nem fognak elhallgattatni minket, és meg fogjuk valósítani a teljes potenciálunkat.

Egy rossz hírünk is van - ezt többnyire csak egy szakember segítségével leszel képes véghez vinni.

Egyedül újra és újra a nárcisztád hálójába ragadsz.


Megosztom
Link másolása