GASZTRO
A Rovatból

Egy kardiológus szerint ezt a háromféle ételt mindig kerüld el - az egyiken mindenki meglepődik

Egy kardiológus elárulta, hogy milyen ételt és italt igyekszik visszaszorítani a mindennapi étrendjében.

Megosztom
Link másolása

Mostanra már mindannyian megtanultuk, hogy általában épp a kedvenc ételeink azok, amelyek nem a legegészségesebbek. Ez az élet egyik nagy problémája, különösen azért, mert

a feldolgozott élelmiszereket kifejezetten úgy tervezték, hogy nagyon jó ízűek legyenek.

Ha egészségesebb módon szeretnél élni, vagy aggódsz a betegségek miatt, akkor olvass tovább, hiszen Dr. David Wild kardiológus egy nemrég készült TikTok-videóban beszélt arról a háromféle ételcsoportról, amelyeket nagyon igyekszik elkerülni. És ezek közül az egyik meglepő lehet.

Feldolgozott húsok

A Dr. Wild listáján szereplő három tétel közül az első a feldolgozott húsok.

„Olyan dolgok, mint a szalonna, kolbász, szalámi, virsli. Ezek mind tele vannak kalóriával, telített zsírokkal és sókkal, amelyek károsak a szívre.

Ráadásul nitrátokat tartalmaznak, amelyeket összefüggésbe hoztak bizonyos típusú rákos megbetegedésekkel.”

Dr. Wild tanácsát az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatásai is alátámasztják, akik a feldolgozott húsokat az 1. csoportba tartozó rákkeltő anyagok közé sorolták, ami ugyanolyan besorolású, mint az alkohol és a dohány.

A feldolgozott hús címke olyan termékekre vonatkozik, amelyeket „nem frissen árulnak”, hanem tartósítási folyamaton, például pácoláson, sózáson, füstölésen mentek keresztül.

Cukrászati termékek

Dr. Wild kiemelte az olyan finomságokat, mint a sütemények, torták és péksütemények, magas cukortartalmuk miatt: „A túl sok cukor fogyasztása nagyon egészségtelen a szív számára.”

A szakértők szerint semmi rossz nincs abban, ha az ember némi cukrot eszik, de azt tanácsolják, hogy a felnőttek átlagosan napi 30 g cukrot egyenek csak.

Dr. Wild azt mondja, hogy a süteményeket és a péksüteményeket mértékkel szabad csak fogyasztani.

Leginkább a hozzáadott cukrokat kell visszaszorítani, mert a természetes cukrok gyakran tartalmazhatnak hasznos anyagokat, például vitaminokat és ásványi anyagokat.

@drdavidwild Moderation is key but cutting back as much as possible on these foods will be good for your heart.. • • • #diet #food #nutrition #fitness #sport #heart #health #life #cardio #cardiology #medicine #healthcare #doctor ♬ original sound - Theheartdoc

Smoothie-k

A listán szereplő három tétel közül a legmeglepőbb a smoothie volt. Hiszen

a legtöbben,ha egészséges snackre vágynak, talán egy zöld gyümölcslevet vagy egy epres- banános turmixot választanak,

azonban Dr. Wild elmagyarázta, hogy ezek a turmixolt italok nagy mennyiségű cukrot tartalmazhatnak.

„Tudom, hogy jól hangzanak, hiszen benne van a nevükben a gyümölcs szó, de gondoljunk csak bele, hogy hány gyümölcsöt kell összeturmixolni ahhoz, hogy egy jó adag turmixot készítsünk - ettől lesz tele cukorral”

- mondta.

Dr. Wild hozzátette, hogy a turmixok készítésének folyamata megfosztja a gyümölcsöket a rostjaiktól, amelyek pedig nagyon jó hatással lennének a szívre.

Hogy akkor mit lehet enni? Szinte mindent. Kivéve az édességeket és a felvágottakat. Meg a vörös húsokat. Meg az alkoholt. Meg az alma héját. Meg a...


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


GASZTRO
A Rovatból
Kukacos a cseresznye? Sokan azonnal kidobják, pedig egy egyszerű trükk megmentheti
Egy egyszerű, otthoni módszerrel megmenthető a kukacos cseresznye jelentős része. A gyümölcsöt nagyon hideg, akár jeges vízben kell áztatni legalább egy órán keresztül.

Megosztom
Link másolása

Itt a cseresznyeszezon, és vele a menetrendszerű krízis: amikor a tökéletesnek hitt, mélyvörös gyümölcsből visszanéz egy apró, fehér valami. Mielőtt az egész kosárnyi termést a komposztra hajítanád a drámai undor jegyében, vegyél egy mély levegőt. Létezik egy nagymamáink által is ismert, de most újratöltött trükk, ami megmentheti a helyzetet, és nem, nem a forró vizes áztatás az.

Sokan ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy a langyos vagy meleg víz majd kicsalogatja a hívatlan albérlőket a gyümölcsből.

A valóság ennek az ellenkezője: a hő hatására a lárvák inkább elpusztulnak a cseresznye belsejében, végleg ott maradva, mint egyfajta nem kívánt fehérjeturmix-alapanyag.

A valódi megoldás a sokkterápia: jéghideg, de tényleg szinte fagyos víz – írja a Sokszínű Vidék.

A protokoll pofonegyszerű. Végy egy lavórt, töltsd meg hideg vízzel, majd boríts bele annyi jégkockát, amennyit nem sajnálsz. Öntsd bele a cseresznyét, és hagyd magára legalább egy, de inkább két órára. Az idő leteltével a víz felszínén vagy az alján ott fognak úszkálni a nemkívánatos lakók, amiket egy szűrővel elegánsan lehalászhatsz.

A hatást fokozhatja egy-két kanál ecet a vízben, ami extra motivációt ad a lárváknak a távozáshoz.

A dolog nyitja a hidegsokk: a fagyos, enyhén savas közeg annyira kellemetlen, hogy a lárvák inkább a menekülést választják a biztos, de kényelmetlen otthon helyett.

A cseresznyét ezután alaposan, folyó víz alatt mosd át. A végén pedig jöhet egy utolsó átválogatás, mert a módszer nem csodaszer, de a termés nagyját megmenti a biztos pusztulástól.


Megosztom
Link másolása

GASZTRO
A Rovatból
A legtöbben elrontják a bazsalikom gondozását: ettől lesz dús és ízes a növényed
Egy egyszerű, hetente ismételt apróságtól a növény a levélre fókuszál, így tovább marad konyhai felhasználásra alkalmas.

Megosztom
Link másolása

Hazaviszed a boltból a tökéletes, buja, illatos cserepes bazsalikomot, és két hét múlva egy nyomorult, felnyurgult, szomorú izé bámul vissza rád, aminek levelei alig nagyobbak egy körömnél. Ez a tragédia a legtöbb háztartásban hasonlóan zajlik, pedig a megoldás pofonegyszerű:

heti öt másodperccel megmentheted a növényt a lassú elmúlástól, és elérheted, hogy egy dús, bokros fűszerforrás legyen, nem pedig egy zöld színű emlékmű a kudarcodnak.

A probléma gyökere, hogy a bazsalikom, különösen a meleg beálltával, egyetlen dologra koncentrál: virágot akar hozni, magot érlelni, majd méltósággal kimúlni. Ez a biológiai programja. Ennek a kamikáze akciónak az a mellékhatása, hogy minden energiáját a virágzásra fordítja, a levél pedig a háttérbe szorul. Az eredmény: apró, rágós, keserű levelek, amik nagyjából annyira teszik vonzóvá a paradicsomos tésztát, mint egy marék kavics. A trükk, amiről a brit Daily Express is írt, mindössze annyi, hogy ezt a virágzási folyamatot kell megakadályozni egyetlen mozdulattal.

Cynthia, a Grow Better Veggies kertésze szerint a legtöbben ott rontják el, hogy egyszerűen békén hagyják a növényt. Tapasztalatai szerint a bazsalikommal küzdők problémája egyáltalán nem egyedi.

„Rengeteg emberrel beszéltem, akiknek gondot okoz a bazsalikom. Kiültetik a fűszerkertjükbe vagy a konyhakertjükbe, és azt tapasztalják, hogy sosem nő meg igazán nagyra vagy bokrosra.”

A megoldás a visszacsípés, ami megtöri a növény önpusztító tervét. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy meg kell keresni a növény fő szárán a legfelső levélpárt – azt a pontot, ahonnan két levélke nő ki egymással szemben. A szárat pont e levélpár fölött kell lecsípni. Ezzel eltávolítjuk a hajtáscsúcsot, a növény pedig kénytelen lesz az energiáit oldalhajtások növesztésére fordítani.

Az eredmény egy bokrosabb, dúsabb növény, sokkal több és ízesebb levéllel. Ezzel a módszerrel nemcsak nagyobb termést érünk el, de a bazsalikom életét is meghosszabbítjuk.

„A siker kulcsa a csipkedés, csipkedés, csipkedés. Már egészen fiatal korban lecsípjük a tetejét. Nincs szükség ollóra vagy metszőollóra, a növekedési csúcsot egyszerűen a körmünkkel is el lehet távolítani” – magyarázza Cynthia.

Ha azonban már késő, és a növény tele van virágbimbókkal, akkor felesleges küzdeni. Ez a jelzés, hogy az életciklusa végéhez közeledik. Ilyenkor a legjobb, amit tehetünk, hogy levágunk egy egészséges, még nem virágzó oldalhajtást, vízbe tesszük, és nagyjából 1-2 hét alatt meggyökereztetjük, hogy új életet kezdhessünk egy új növénnyel.

A lényeg a rendszeresség: hetente egyszer vessünk egy pillantást a növényre, és ha látjuk a csúcshajtást, vagy netán egy bimbót, azonnal csípjük le. Ennyi az egész, cserébe hetekkel tovább élvezhetjük a friss, házi pestóhoz valót.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
A bolti levendulaszörp a nyomába sem érhet ennek a házi változatnak – pofonegyszerű elkészíteni
Mindössze öt alapanyagra, köztük vegyszermentes levendulára és citromra van szükség a különleges italhoz. A titok azonban nemcsak a hozzávalókban, hanem az folyamatban rejlik.

Megosztom
Link másolása

A bodzaszörp-őrületen már rég túl vagyunk, itt az idő valami merészebb ízvilágot kipróbálni. Létezik egy nyári ital, ami egyszerre nagymamásan retro és annyira menő, hogy a legsznobabb hipszter is elismerően csettintene? Igen, a házi levendulaszörpről van szó, ami egy kétnapos folyamattal összedobható, és ami után a bolti lila cukorleveknek esélye sem lesz.

A dolog egyetlen buktatója, hogy mielőtt bárki lerohanná a legközelebbi parkot metszőollóval, tudnia kell: nem mindegy, milyen lila cuccot áztatunk a cukros vízbe.

Kizárólag megbízható forrásból származó, vegyszermentes, kifejezetten fogyasztásra alkalmas levendula játszik, különben a stresszoldás helyett egészen másfajta kalandokban lehet részünk.

A recept pofonegyszerű, de az ördög a részletekben rejlik. Kell hozzá ötven szál, azaz nagyjából 150-200 grammnyi kezeletlen levendula, két kiló cukor, két liter víz, három darab szintén vegyszermentes citrom és egy evőkanál citromsav.

A művelet a cukorszirup-alappal indul: a cukrot, a citromsavat és a felkarikázott citromokat felöntjük a vízzel, és az egészet felforraljuk. Amíg ez rotyog, le kell húzogatni a levendulavirágokat a szárukról egy nagy tálba.

Amikor a szirup kész, forrón ráöntjük a virágokra, lefedjük, és hagyjuk az egészet legalább egy teljes napig összeérni.

Ez a 24 órás áztatás a lelke mindennek, ekkor oldódik ki az az illatos, virágos íz, amiért az egészet csináljuk.

Másnap jön a szűrés, majd a trükk, ami a tartósságot garantálja: az átszűrt levet újra fel kell forralni. Ezzel mikrobiológiailag biztonságossá tesszük a szörpöt, ami tönkretenné a művünket. Még forrón, alaposan kimosott, steril üvegekbe töltjük, rácsavarjuk a kupakot, és húsz percre fejre állítjuk az összes palackot.

Ezután jön a száraz dunszt: az üvegeket konyharuhába bugyolálva hagyjuk még egy napig teljesen kihűlni. A végeredmény egy olyan koncentrátum, amit aztán lehet tolni szódával, sima vízzel, jéggel, citromkarikával – a határ a csillagos ég, vagy legalábbis a hűtőnk tartalma.


Megosztom
Link másolása


GASZTRO
A Rovatból
Ez történik a testeddel, ha rendszeresen fogyasztasz kefírt
A kaukázusi eredetű kefir egy különleges, kettős erjedéssel támogatja a bélflórát, amelyben baktériumok és élesztőgombák is részt vesznek. Ennek köszönhetően tele van probiotikumokkal, és a laktóztartalma is jelentősen lecsökken.

Megosztom
Link másolása

Miközben a fél internet a méregdrága kombuchától és a kézműves kimcsitől hangos, a hűtőd alsó polcán valószínűleg ott dekkol egy pohárban az igazi, ősi csodafegyver, amit eddig méltatlanul csak a lángoshoz vagy a reggeli sietséghez kötöttél. Igen, a kefirről van szó, erről a savanykás, kicsit pezsgő fehér izéről, ami most hirtelen a bélflóra-forradalom egyik legelérhetőbb szuperhőse lett.

A helyzet ugyanis az, hogy ez a kaukázusi ital sokkal több, mint egy unalmas tejtermék; egy valóságos mikrobiológiai buli zajlik benne, aminek a tested csak örülni tud.

A nagy trükk, amit a kefir tud, a joghurt pedig nem, az a kettős erjedés – írja a divany.hu. Míg a joghurtban csak a baktériumok dolgoznak, a kefirben az élesztőgombák is munkálkodnak, így a tejsavas erjedés mellett egy enyhe alkoholos fermentáció is lezajlik.

Történelmi források szerint ezeket a kefirgombákat az ősök annyira értékesnek tartották, hogy generációkon át, féltve örökítették tovább egymásra.

Ettől lesz az ital enyhén szénsavas, és ettől lesz tele egy olyan komplex, élő probiotikus kultúrával, ami a bélrendszeredet egyenesen ünnepli. Ez a mikroszkopikus méretű hadsereg pedig nemcsak az emésztésednek tesz jót, de a tudomány szerint a szénhidrát-anyagcserédbe és az inzulinérzékenységedbe is pozitívan szólhat bele, miközben az immunrendszeredet is felturbózza.

És itt jön a csavar, amiért sok laktózérzékeny és az idősebbek is fellélegezhetnek. A fermentáció során a kefirkultúrák konkrétan felfalják a tejcukor (laktóz) jelentős részét, így az ital sokkal barátságosabbá válik azok számára is, akiknek a sima tej már régóta tiltólistás.

Ráadásul nem csak erről van szó. A benne lévő tejfehérjéből, a kazeinből a fermentáció során olyan peptidek keletkezhetnek, amelyek segíthetik a kalcium és más ásványi anyagok felszívódását. Ami pedig a zsírtartalmat illeti, a polcokon a soványtól a zsírosabb verziókig mindenféle kapható, így tényleg bármilyen étrendbe beilleszthető.

A legjobb a kefir elképesztő sokoldalúsága. Nemcsak magában, kanállal működik, hanem zseniális alapja lehet egy reggeli turmixnak vagy egy éjszakára beáztatott zabkásának.

De a sós vonalon is brutálisan erős: keverj belőle salátaöntetet, csinálj mártogatóst, vagy használd főzelékek sűrítésére.

A nyári hőségben pedig pürésíts le vele pár marék gyümölcsöt, tedd be a fagyasztóba, és máris kész a hagyományos jégkrémek szuperegészséges, fanyar alternatívája.


Megosztom
Link másolása