Valami régi, valami hazai: így adhatod át stílusosan a nászajándék pénzt!
Esküvőre sose megyünk üres kézzel.
Rutinos vendégek biztosan visznek magukkal örömkönnyek vagy izzadó homlokok törlésére alkalmas eszközt, várható időjárástól függően legyezőt vagy összecsukható esernyőt, bársonytokos dobozban a Herendi készlet féltve őrzött darabjait, néhány alkarnyi magas kristályvázát…
Vagyis dehogy, ilyesmit ma már nem igazán visz magával senki.
Különleges, névre szóló borítékban, egy gondosan választott idézettel ellátott, kézzel írt kártya mellé teszik a tíz-húszezreseket, esetleg egy sebtiben megcímzett postai borítékba tömködik őket, vagy csak a pénztárcába rakják a kigondolt összeget abban reménykedve, hogy úgyis lesz nagy pénzgyűjtő doboz vagy menyasszonytánchoz kerített vájling, amibe be lehet majd dobni.
De lehet ez másképp, sokkal személyesebben és emlékezetesebben, sőt, környezettudatosabban is csinálni.
Origami helyett furoshiki
Nagy divatja van a nászajándékba szánt pénzt különböző origami alkotás alapanyagaként adni át.
Készülhet a hazai vagy nemzetközi fizetőeszközök bankjegyeiből egy kép a menyasszony és a vőlegény ruhájának megjelenítésével, az ifjú párról, pénzből hajtogatott szívecske lufikkal a kezükben vagy a túrázás szerelmeseinek utazási költségeit kiegészítő bankókból készült hegyvonulatot ábrázoló alkotás, de az origami határtalan kereteinek köszönhetően egy ügyes kezű művész szinte bármit képes megjeleníteni.
Azonban ezeket a különleges képeket valójában igen kevesen költik végül el.
Ugyan a bankjegyek általában tartós anyagból készülnek, és hajlítgatásra, tárcába, zsebbe, kasszába gyűrésre tervezték őket, így ellenállóak a mindennapi igénybevétellel szemben, a hajtogatás nem tesz jót nekik.
Az origami esetében a minél tökéletesebb végeredmény érdekében a papírt sokszor kell oda-vissza hajtogatni, amitől a hajtások mentén az anyag elgyengülhet, majd később el is szakadhat.
Természetesen, ha valaki tapasztalt az origami hajtogatásában, akkor kicsi az esélye annak, hogy a pénz elszakadjon, ebben az esetben a felhasználás előtti széthajtogatásnál kell kiemelt körültekintéssel eljárni.
A hiányos vagy sérült bankjegyek ugyanis sokszor csak hosszadalmas procedúra után válthatók be. Például,
A bankjegyek biztonságos átadásához az origami helyett válasszunk egy másik japán vívmányt: a furoshiki-t!
A furoshiki, a japánok multifunkcionális batyuja különböző méretű textil négyzetek csavarással és csomózással megalkotott csomagolástechnikája, mely alkalmas önmagában való tárolásra, vagy, ami jelen esetben még fontosabb, az eldobható, szemétbe kerülő papír vagy celofán ajándékcsomagolás fenntartható helyettesítésére is.
Ilyen kendőket ma már számtalan helyről tudunk rendelni, többek között itthonról is, így még kisebb lesz az ajándék karbonlábnyoma. Egy hazai vállalkozás, a floWerWrap csapata például nem csak a dobozra tűzött virágot álmodta bele a csomagolásba, de az illatot is! Webshopjukban a különböző méretű és mintájú furoshiki kendők mellett damaszkuszi rózsa virágvizet is kaphatunk, amit pár órával az átadás előtt kell a textilre cseppenteni.
Közös kassza művészi kivitelben
Sokszor van, hogy egy-egy esküvő kapcsán a különböző baráti társaságok, munkatársak, távoli unokatesók nem külön-külön adják át az ifjú párnak szánt összeget, hanem együtt. Ennek lehet az oka egyszerűen az, hogy így komolyabb súlya van az ajándéknak, de az is, hogy egy közös cél érdekében fogtak össze, és némiképpen irányítani szeretnék a pénz útját. Egy nagy utazás, egy régóta vágyott közös élmény anyagi hátterét kívánják biztosítani az összedobott forintokkal, és ennek megfelelő csomagolást, körítést kerítenek hozzá.
A meska.hu vagy a vegyélhazait.hu számos hazai kézműves megoldást kínál a nászajándék pénzátadására, azonban
Ha ezek közül választanánk, érdemes a keményebb fából készült darabokat választani, ha viszont valami tartósabbat szeretnénk, érdemes körülnézni a second hand piacon.
Lehet az egy antikvárium, egy bolhapiac vagy valamelyik online használtcikk bolt, a régiségek között számtalan olyan dobozra, perselyre vagy pénz átadásra alkalmas tárgyra bukkanhatunk, ami elősegíti, hogy a pénz átadása után a csomagolás kedves emlékként őrizze az ajándékozók kilétét.
A galeriasavaria.hu online piactéren például perselyből találhatunk olyat, ami egy holland-magyar pár számára rejtheti egy 1920-as évekből származó fém perselyben az ajándékba szánt bankókat, egy bankszektorban összeismerkedett szerelmespár számára pedig például ez a persely lehet frappáns nászajándék csomagolás.
akik pedig a méhész szakmában találtak rá a szerelemre, ebben a szép, szorgos méhecskés pénzdobozban kaphatják meg a mézeshetekre szánt összeget.
A fémdobozok vagy perselyek ráadásul alkalmas felületet biztosítanak mindenféle utólagos gravírozásnak is: az ajándékozók ráírathatják a házaspár nevét, az esküvő dátumát vagy bármit, amit a felület és a gravírozó szakember keze vagy gépe elbír.
Adott esetben már a család bővülésére is gondolhatnak a vendégek: egy, a vendéglátó szakmában tevékenykedő pár a klasszikus kutyás persely eme ritka, erdei állatok boltját ábrázoló pénzgyűjtő dobozával megkaphatja első közös gyerekjátékát is.
Nem csak a perselyek, hanem a fém és fadobozok között is érdemes körülnézni, hiszen valódi kincsekre bukkanhat az ember. A csókot váltó pár kártyadobozába kényelmesen elférnek a bankjegyek és egy üdvözlőkártya is, a négylovas kocsit ábrázoló rézbetétes dobozka pedig szép csomagolása lehet a nászútra szánt összegnek.
Ha pedig olyan társaság áll össze, amelyik ráér kreatívkodni, egy szép teafilter tartó dobozba nem csak a pénzt, de mellé minden ajándékozótól egy-egy filter, üzenettel ellátott teát is rakhat.
egy hársfatea a vényköteles köptető kiváltásáig, és így tovább. A filter papír borítására ezek az apró instrukciók pont ráférnek. Tea helyett készülhet a csomag kávékapszulákból, kisebb csokoládékból, vagy más, apró csomagolású édességből.
Borítékból, képeslapból hazait
Ha pedig nem szeretnénk sem magunkat, sem az ifjú párt tárgyi ajándékkal a kelleténél jobban terhelni, válasszunk a nászajándék pénznek hazai gyártású papírárut!
Az Unio Print budapesti műhelyéből rendelhetünk az újrahasznosított alapanyagtól a fehéraranyon át a fluoreszkálóig számos egyedi borítékot, kézzel hajtogatott, akvarellel festett belsejű alkotást például Kecskeméti Adéltól, vagy Jozifek-Szűcs Gittától is rendelhetünk.
Nézzünk körül a LÚDLABor PAPETRI képeslapjai között, hátha a kutya-macska szerelem témájú, borítékkal együtt küldött lapjuk, esetleg az őszi erdő közepén álló kis házikós grafika lesz a befutó.
De ha csak beírjuk a lakóhelyünk Facebook-csoportjába, hogy egyedi borítékot és üdvözlőkártyát keresünk, valószínűleg hamar megtalálnak minket a hozzánk legközelebb élő művészek is, az ő vásárlással történő támogatásukkal pedig nem csak igazán egyedi körítést adhatunk a nászajándék pénznek, de a környezetet is védjük.