ÉLETMÓD

Nehéz kérdéseket dob az élet? Ismerd meg az árnyéknaplók különleges világát!

Eláruljuk, hogyan támogathatnak a lelki egyensúlyod helyreállításában és a kihívások elfogadásában az árnyék munkanaplók, az önmegismerés és az önelfogadás legjobb segítői.

Megosztom
Link másolása

Az árnyék munkanaplók nagyot mennek mostanában a TikTok-on - így talán már te is találkoztál a kifejezéssel. Azoknak, akik nem hallottak még róla, összefoglaljuk a lényeget: ez egy mentális egészségügyi gyakorlat, amely arra összpontosít, hogy szembesítsen önmagad és az életed azon részeivel, amelyeket talán félelemből, szégyenérzetből, bűntudatból vagy kényelemből tudat alatt is elutasítasz. A saját árnyékoddal.

Ez a fajta árnyéknaplózás abban is segít, hogy a fenti részeidet visszaintegráld önmagadba. Lényegében abban támogat, hogy sikerüljön minden részedet elfogadni, hogy ne maradjon árnyékban egy kicsi sem belőled,

mert amit elutasítasz, az nem egyszerűen ott ragad az árnyékban, de egy életen át megakadályoz abban, hogy elérd a céljaidat.

Azok, akik az árnyékban lévő részük által vezetett naplózásra esküsznek, gyakran beszámolnak arról, hogy ennek hatására javult a mentális egészségük és jobban működnek a dolgaik az életben. Az árnyéknaplózást nem ritkán beépítik az pszichológusok is a terápiáikba, ajánlják házi feladatként, hogy a találkozók között a páciens így is tudjon dolgozni önmagán. Gyakran használják arra, hogy segítsen feldolgozni a gyászt, a szégyent és a generációkon átívelő traumákat.

Néhány fontos kérdés, amire végül választ kaphatsz:

Mi az az érzelem, amit próbálsz megúszni?

Gyerekkorodban mit mondtak neked, ami most is benned van?

Hogyan határoznád meg a kudarcot?

Mikor érzed, hogy törődnek veled?

Ezek elég nehéz kérdések, de ha szembenézel velük és megkeresed a saját válaszaidat, könnyebbé válhat az utad.

Honnan ered az árnyék munkanaplózás?

A módszer a 1930-as évekre nyúlik vissza. Carl Jung svájci pszichiáter mutatta be először egy 1934-es cikkében. Úgy vélte, hogy fontos helyreállítani a lelki egészségünket, és ennek egyik módja az árnyék személyiségünkön végzett munka.

A mai pszichológusok szerint az árnyékmunka hasznos mentális gyakorlat saját magunk, vagy elnyomott érzelmeinknek megismerésére.

Ilyen lehet a harag, a maximalizmus, az önszabotázs és bármilyen, függőséggel kapcsolatos probléma - ezek hátterében olyan dolgok bújhatnak meg, amelyeket nem szeretünk magunkban,

mert azt érezzük, hogy a családunk vagy mások nem fogadnák el őket. Az árnyékmunkát sokan egy spirituális vezető vagy egy terapeuta segítségével végzik, aki segít átrostálni és rendezni a felvetődő témákat. Az előbbiek meditációval és vizualizációval támogatják az utadat. A pszichológusok viszont beépítik az árnyéknaplózást a terápia során felmerülő kérdésekbe. Azonban nem feltétlenül van szükséged külső segítségre, ha szeretnél foglalkozni az árnyéknaplózással.

Notty, a Georgia állambeli Savannahban élő tartalomkészítő számára, aki sokezer megtekintést produkál TikTok oldalán, azt mondja, ez a technika jó módja annak, hogy valóban őszintén és hitelesen önmaga lehessen, félelem, szégyen vagy ítélkezés nélkül. Azt állítja, hogy az árnyékmunka bevált neki, és segíti abban, hogy a tudatalattiját és legbensőbb énjét megnyissa, miközben felfedezi a saját spiritualitását és rendbe tegye a mentális egészségét.

Az árnyékmunka hasznos mentális gyakorlat?

Röviden: abszolút. A pszichológusok úgy vélik, hogy minden olyan gyakorlat, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy önmagukat közelebbről megvizsgálják, csodálatos.

Nem mindenki engedheti meg magának a pszichológust, és nem mindenki fér hozzá terápiához, de ez a módszer kifejezetten olyan, amit bárki használhat, hogy többet tudjon meg önmagáról.

Sőt, nemcsak a naplózás segít: ha egy biztonságos helyen hangosan felolvasod amit írtál, könnyebben fel tudod majd dolgozni amire rájöttél. Szakemberek szerint az árnyékmunka naplózás azért is fontos, mert amikor folyamatosan eltagadjuk önmagunk fontos részeit, azok elfojtott érzelmekké válnak, és szorongáshoz, pánikbetegséghez, depresszióhoz vezethetnek.

Milyen előnyei vannak az árnyéknapló vezetésének?

A naplózással felkutathatod annak gyökerét, hogy miért érzed magad időnként olyannak, akit például nem lehet szeretni, honnan eredhet ennek a traumája, vagy hogy miért akarod elrejteni az árnyékba bizonyos részeidet, tulajdonságaidat, vágyaidat. Ezután meg fogod találni a módját annak, hogy szeretettel és együttérzéssel visszafogadd mindazt az életedbe, amit kizártál eddig. Hogy jobban szerethesd magad, hogy egy teljes egész lehess újra. Hiszen ha vannak olyan részeid, amelyeket nem fogadtál el, akkor nem lehetsz teljes ember. Nem tudod igazán megélni az örömöt, ha közben szégyent és bűntudatot érzel valami miatt.

Az árnyékmunka végső jutalma az, hogy képes leszel megszeretni magad azokkal a kilógó részeiddel együtt is, amiket a legkínosabbnak és legkellemetlenebbnek tartasz, és fel is tudod vállalni azokat - legalább önmagad előtt.

Mindannyiunknak van egy-két nehéz batyuja a családi, kulturális vagy társadalmi helyzetünk, az esetlegesen átélt traumáink, vagy bántalmazások miatt. Ha ezt az árnyékmunkán keresztül megértjük, akkor empátiával és együttérzéssel jobban elfogadhatjuk magunkat.

A TikTok-os Notty például rajong az árnyékmunka-naplózásért, mert ez segít neki nyomon követni a személyes fejlődését. „Szuper, hogy mindent leírok, mert vissza tudom olvasni, és látom, hogy hol tartottam az egyes időszakokban az életemben” - állítja.

Hogyan kezdjek hozzá az árnyéknaplózáshoz?

Mindannyiunknak van valahol otthon egy üres jegyzetfüzete, ami szinte könyörög, hogy írjunk már bele valamit. Ha most rögtön előkapod, már kezdheted is a naplóírást. Valójában bármilyen füzet megteszi, de mielőtt nekilátnál, keress egy megfelelő időpontot hozzá, és azt csak ennek szenteld. Legyen egyfajta keretjáték, rituálé körülötte, az is sokat segít.

És felejtsd el a billentyűzetet. Ezt a naplót kézzel kell írnod.

Kezdheted azzal, hogy meggyújtasz egy gyertyát, vagy főzöl magadnak egy csésze teát. Ha befejezted a naplóírást, fújd el a gyertyát vagy mosd el a csészédet. Így is jelzed magadnak, hogy egyelőre végeztél az árnyékmunkával, és visszatérsz a mindennapi életedhez. Ez segít leválasztani a napod többi részéről ezt a nehéz feladatot, hogy ne kelljen egész estig cipelned annak terhét.

A naplóíráshoz számos különböző gyakorlatot használhatsz kiindulópontként, hiszen az nagyon fontos, hogy valahogy el tudd kezdeni azonosítani az árnyék-énedet. A TikTok számtalan ilyet kínál; még e-könyvek is vannak, amelyeket olyanok írtak, mint Notty vagy a holisztikus gyógyító Kemi Marie.

A következőkben segítünk a kezdésben ezekkel az árnyékmunka gyakorlatokkal:

Gondolatfolyam

Kezdd azzal, hogy jó öt percig folyamatosan írsz, azt, ami épp eszedbe jut. Ez a gondolatfolyam segíthet feltárni, hogy mivel akar szembesülni a tudatalattid, és onnan kiválaszthatsz konkrét témákat.

Válassz egy problémát

Legyen szó dühről, imposztor-szindrómáról, bizalmi problémákról vagy halogatásról, vagy akármi másról, hasznos kiindulópont, ha tudod, hogy pontosan mire szeretnél rámenni. Ha pontos kérdésre van szükséged az induláshoz, próbáld ki (és írd le a naplódba) ezt: Az árnyékom melyik részén akarok dolgozni?

Viszont most legyél szuper őszinte magadhoz, mert a ködösítés csak ködös eredményekhez vezet.

Az árnyékmunkát gyakran akkor érzik szükségesnek az emberek, amikor rájönnek, hogy ugyanaz a probléma állandóan felbukkan az életükben - legyen szó bántalmazó kapcsolatokról, folyton ugyanott megrekedő karrierről vagy ismétlődő családi ügyekről -, és szép lassan rájönnek, hogy az egészben ők a közös nevező.

Például rájöhetsz, hogy a kishitűséged akadályozza a munkahelyi előrejutásodat, így erre, mint problémára koncentrálhatsz. Vagy talán a megfelelési kényszer a te témád. Esetleg a szexuális élted egy olyan részét tagadod meg, ami a kapcsolataidban boldogtalanná tesz? Vagy túl empatikus vagy, és azt hiszed, ez az erősséged, de valójában épp ez akadályoz abban, hogy egészséges kapcsolatokat építs ki nemcsak másokkal, hanem önmagaddal is?

Jellemezd az árnyékodat

Kezdd azzal, hogy nevet adsz az árnyék-énednek, hogy jobban megismerhesd, kivel/mivel is állsz szemben. Ezután írd le, hogyan néz ki ez az árnyék. Van illata? Van íze? Mit csinál? Csukd be a szemed, és gondold végig, milyen érzést kelt benned.

A megfelelési kényszer és az imposztor-szindróma például nagyon gyakori árnyékok. Lehet, hogy elkezdesz leírni valami olyasmit, mint:

Ez egy bolyhos bundájú valami. Nagy, fókabébi szemei vannak, ezért aranyosnak és ártalmatlannak látszik, de felemészti az önbizalmamat.

Később majd átfogalmazhatod az árnyékodat. Például: „Nem vagyok emberbarát. Megtanulom, hogyan bánjak az emberekkel.”

Válassz egy kort

Behatározhatod azt is, hogy mikor érkezett meg hozzád az árnyékod. Hány éves voltál, amikor ez a dolog problémássá kezdett válni? Emlékeid szerint mikor vetted észre először, hogy bizonytalannak érzed magad, vagy nem szereted egy bizonyos tulajdonságodat? Koncentrálj azokra a konkrét emlékekre abból az időből, amelyek ehhez kapcsolódnak. Érezheted így: 16 éves koromig nagyszerű volt az életem - akkor írd le ezt, és onnan indulj tovább.

Nézz szembe azzal, amit másokban utálsz

Felteheted magadnak a kérdést: mi zavar leginkább másokban? Bármit is írsz le végül, az általában annak a tükörképe, amit nem szeretsz magadban, és amit el kell fogadnod a saját személyiségedben.

Fogadd el magad

Mi akadályoz meg abban, hogy elfogadd magad? Esetleg elgondolkodhatsz ezen a kérdésen: ha megengedném magamnak, hogy teljes mértékben megéljem az érzéseimet, hogyan változna meg az életem? Az ilyen kérdések segíthetnek feltárni, hogy mitől félsz igazán, és mi az, ami miatt a gyógyulás és a hiteles élet megélése helyett mérgező mintákba menekülsz.

Néhány kérdés, ami segíthet azonosítani, hogy mi tart vissza:

Mi az bennem, amitől a legjobban félek, hogy valaki rájön?

Mi a legnagyobb hazugság, amit valaha is mondtam magamnak?

Mi volt a legnagyobb hazugság, amit valaha is mondtam másnak?

Melyik részemet fogadom el teljes mértékben?

Melyik részemet rejtem el és miért?

Miben találok örömet?

Nem kell minden kérdésnek kimerítőnek vagy mély érzelmet kiváltónak lennie. Néha határozottan ijesztő szembesülni önmagad azon részeivel, amelyeket gyűlölsz.

Ugyanakkor az árnyékmunka-naplózás hasznos módja lehet annak is, hogy megfogalmazd az öröm és a boldogság kritériumait, így kiemelve bizonyos emlékeket az életedből, amelyek során teljesnek és jónak érezted magad.

Ez sokat segíthet abban, hogy könnyebben érvényesítsd magadban ezeket az érzéseket a jövőben. Notty azt javasolja, hogy használd ezt a két kérdést: Mitől leszek boldog? és Ki vagyok én?

Ezek az optimista kérdések mostanában sokat segítenek Nottynak is, hogy válaszokat találjon, amikor tovább ír az árnyék naplójába. „Az emberek könnyen ottragadnak az árnyékmunka és a gyógyulás nehéz és fájdalmas oldalán, de az árnyéknaplózás időnként szórakoztató is lehet - mondja. - Az árnyékmunka nem csak a szomorúság, veszteség és fájdalom feldolgozására való. Hanem a boldogságra, a hálára, a békére és a romantikus érzések kifejezésére is. Nem kell mindig arra összpontosítani, hogy valami nagyon rosszból kigyógyuljunk. Koncentrálhatsz néha arra is, hogy örömöt találj, megtaláld önmagad.”


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
A Rovatból
Itt a megoldás a darazsak ellen! Szinte minden háztartásban megtalálható és rendkívül hatékony
Itt a darázs‑apokalipszis – így füstöld ki a fullánkos lakótársat, mielőtt elszaporodna.

Megosztom
Link másolása

A tavasz pont annyira idilli, mint amennyire veszélyes: a madarak csicseregnek, a kerti székek előkerülnek, a darazsak pedig már most scout‑üzemmódban pásztázzák a padlásteret, kazánházat és minden apró repedést, hogy hol húzzák fel legújabb panelrengetegüket. Hiába hisszük, hogy az igazi csatározás csak a grillszezonban jön, a korai védelem a kulcs, mert ilyenkor még gond nélkül kitehetjük a „nincs szoba kiadó” táblát.

Készül a tavaszi rovarbingó

- Hol építkeznek szívesen? Padlás, fal­üregek, bojler melletti zug, vendégszoba, sőt a légkondi mögötti Bermuda‑sarok is sláger.

- Miért most? Mert mi még csukott ablaknál, bezárkózós üzemmódban élünk, ők viszont már felébredtek.

- Miért baj, ha befejezik a fészküket? Mert onnantól darázsirtóval, védőruhával és kicsinált idegekkel feszült mini‑háború jön.

Na de lehet-e vérontás nélkül megállítani a sárga‑fekete helyfoglalást? A válasz: abszolút, és nem kell hozzá sem levendulaolaj, sem poszt‑covidos DIY‑szupervegyület.

A kávézacc, az olcsóbb szuperfegyver

Az ötletgazda Chris Hutton raktár‑guru és az Adam’s SelfStore tulaj‑szakértője, aki nem kertel:

„A darazsaknak meglepően kifinomult szaglásuk van. Szinte mindent szag alapján mérnek fel, és bizonyos illatokra extrán érzékenyek – ilyen például a kávé.”

És most jön a csavar: nem frissen főtt kávé illatáról beszélünk, hanem szárított, majd izzó zaccfüstről. Hutton szerint ez szó szerint „elnyomja a rovar‑Waze‑t”, vagyis a bűz olyan mértékben megzavarja a fullánkos GPS‑t, hogy el sem tudják képzelni, hogy jó ötlet volna oda fészkelni.

Mi kell hozzá?

1. Reggeli kávéd zacca – ne dobd ki, szárítsd ki teljesen!

2. Tűzálló edény – régi fémtál, kerámia ramekin, hamutartó egy retro készletből.

3. Egy gyufa vagy öngyújtó.

Hogyan csináld?

- Szórd a száraz zaccot a hőálló tálkába.

- Óvatosan gyújtsd meg – ne lángoljon, inkább csak parázsló füstölés legyen, mint egy szerény kávé‑füstölő.

- Hagyd, hogy lassan, incensz‑tempóban égjen, és szabadítsa fel a fanyar, sűrű aromát.

Hová rakd?

- Minden bejutási ponthoz: padláslépcső, ablakpárkány, mennyezeti akna, szellőzőnyílás, rejtett sarok.

- Kinti verzió: ha családi grillezésre készülsz, tedd ki a kerti asztalra, vagy több ponton kerítsd be a területet minifüstölőkkel.

Pluszpontok:

- 100 % vegyszermentes, a macska is maximum fintorog egyet.

- A zacc újrahasznosul, tehát ingyen van, klímaszorongós ismerősök is pacsit adnak.

- A módszer alapból működik más „illat‑érzékeny” rovarokra is (de szúnyogfronton azért érdemes rásegíteni).

Miért jobb ez, mint a darázsirtó spray?

- Nem fújsz vegyszert a lakásba, ami a saját tüdődet is kicsinálja.

- Nem csak elűzi őket, de meg is előzi a fészekrakást.

- Bónuszillat a hardcore kávéfanoknak:

a veranda úgy fog szaglani, mintha egy hipster pörkölőben járnál.

Kávé ki, darázs ki – ennyire egyszerű.

Via Express


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Neve is van annak az állapotnak, amikor nem tudsz wc-re menni idegen helyen - de szerencsére gyógymódja is
Jöjjenek a tudományosan megalapozott tippek, amikkel végre elengedheted a „kakifóbiát”.

Megosztom
Link másolása

Irodai vécé? Inkább meghalsz. Nyilvános klotyó? A pokol tornáca. De ha hazaérsz, lehuppansz a trónra, és akkor végre, hosszú órák kínlódása után… de miért szenvedünk ennyit, és hogyan lehet ebből kimászni?

A „kakifóbia” nagyon is valós dolog - rengetegen szenvednek tőle

A szaknyelv szerint ez nem más, mint parcopresis, vagyis a „szégyenlős bél” szindróma, amikor valaki egyszerűen képtelen elvégezni a nagydolgát, ha nem a saját otthona nyugalmában van. A The Gut Stuff alapítói, Lisa és Alana Macfarlane szerint gyakran ez a két dolog szokta kiváltani:

1. Akinek már volt kellemetlen élménye sürgető vécére rohanással, az emiatt stresszel.

2. Mások valamilyen gyerekkori megszégyenítő élmény miatt nem tudnak ellazulni egy irodai vagy nyilvános vécében

– és a Covid óta ez csak durvult.

Egy felmérés szerint a dolgozók 54 százaléka érzi kényelmetlennek a munkahelyi kakilást. Ennek eredménye: napközbeni puffadás, gázképződés, sőt, egy idő után krónikus székrekedés. Szóval igen, a visszatartás káros.

Na de akkor mit lehet tenni?

Próbáld ki az alábbi, tudományosan alátámasztott módszereket, hogy ne csak minden harmadnap tudd elengedni, amit el kell.

1. Tedd fel a lábad!

Nem csak az számít, mikor mész el intézni a dolgod, hanem az is, hogyan. Dr. Megan Rossi szerint a megemelt lábtartás segíthet: egy 20-30 cm magas emelvény, például a gyerekek wc elő helyezett kis lépcsője, ellazítja a puborectalis izmot, amit a nyugati vécék éppenséggel befeszítenek.

Ez a testtartás ugyanis megkönnyíti a bélmozgást, és csökkenti a kényszeres erőlködés kockázatát – ami egyébként hosszú távon a medencefenék izmait is tönkreteszi.

2. Zenével a félelem ellen

Furán hangzik, de a zene hatással van a bélflórára is. Egy kutatás szerint a Marconi Union - Weightless című szám 65 százalékkal csökkentette a résztvevők szorongását.

Az agy és a bél közötti idegi kapcsolat működése szerint, ha megnyugszol, a bélrendszered is könnyebben enged.

YouTube-on keress rá a „poo music” kifejezésre. Igen, tényleg ez a neve. És tényleg működik.

3. Lélegezz

Egy légzéstechnika a paraszimpatikus idegrendszert (pihenés és emésztés) aktiválja, szemben a „menekülj vagy harcolj” stresszreakcióval. A módszer:

- Belégzés 4-ig számolva

- Légzésvisszatartás 4-ig

- Kilégzés 4-ig

- Szünet 4-ig

- Ismétlés, amíg kell

Segít abban, hogy a vécén ne pörögjön hülyeségeken az agyad, ezzel megszakítva az ideális hangulatot. Szó szerint.

4. Hasi légzés

A rekeszizommal való légzés segíti az ellazulást, és hatékony lehet irritábilis bél szindróma (IBS), puffadás és görcsök ellen is. Ez nem az a fajta légzés, amit automatikusan csinálsz – meg kell tanulni.

Dr. Rossi szerint így érdemes gyakorolni:

- Orron keresztül belégzés 4 másodpercig, a has emelkedik

- 2 másodperc szünet

- Lassan kifújás szájon át 6 másodpercig

- Ismételd 5-15 percig

Ülve, a vécén is lehet csinálni, nem kell hozzá jógastúdió.

5. Hasmasszázs – saját kezűleg

Egy 8 hetes klinikai vizsgálat szerint a rendszeres hasmasszázs fokozta a bélmozgást és csökkentette a tüneteket. Lisa Macfarlane szerint így csináld:

- Simítsd végig a hasad aljától felfelé a bordáidig

- Jobb alsó résztől körkörösen menj fel, balra, majd le

- Fokozatosan növeld a nyomást, hogy serkentsd a bélműködést

- A végén csinálj körkörös mozdulatokat az egész hasadon

Nem lesz belőled thai masszőr, de a pocakod hálás lesz.

6. Borsmenta, a vécék királynője

A borsmentateát sokan isszák a jó emésztés miatt, de a borsmentaolaj az igazi ász: kutatások szerint görcsoldó hatású, segíti a gázok távozását, és ellazítja a bélrendszert. IBS, puffadás, görcsök? Adja magát.

Dr. Rossi ugyan megjegyzi, hogy a koffeint nem helyettesíti, de gyorsítja a gyomorürülést, és ez már fél siker.

A lényeg

Kakilni kell. Mindenkinek. És ha a tested már jelzett, ne szorongd végig a napot. A modern tudomány melletted áll – legyen szó lábtartóról, YouTube-vécézenéről, vagy hasmasszázsról. Engedd el. Szó szerint.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Ezzel a zseniális módszerrel kétszer olyan gyorsan száradnak a ruháid, és szárítógépre sincs hozzá szükség
Nem kell többé napokig kerülgetni a vizes ruhát a lakásban – így száríthatod a mosást kétszer gyorsabban, szárítógép nélkül is.

Megosztom
Link másolása

A szárítógép drága, a tavaszi időjárás meg kiszámíthatatlan – így ha nincs szerencséd (és szárítógéped), akkor is van megoldás arra, hogy ne napokig kelljen kerülgetni a friss mosást. A Which? fogyasztóvédelmi szervezet most előállt egy módszerrel, ami feleannyi idő alatt szárítja meg a ruhát, mintha csak simán kiteregetnéd a lakás közepén. És ami a legjobb: olcsóbb is, mint a szárítógép.

A szárítógépmentes élet nem mindig kényelmes

Ha nincs szárítógéped, ismered az érzést: a ruha napokig nedves marad, a levegő fülledt, és nem lehet elférni a szárítóállvány mellett.

Kültéren szárítani persze csodás lenne, ha nem változna ilyen dinamikusan az időjárás.

Viszont most kiderült: a páramentesítő lehet a kulcs, amivel felgyorsíthatod a folyamatot, méghozzá brutálisan.

Így csináld jól: páramentesítő + állvány = fele idő

A Which? csapata fogott két azonos mennyiségű mosást, két szárítóállványt, és egyetlen különbséggel teregetett: az egyik mellé (vagy alá) odatettek egy páramentesítőt, a másik mellé meg nem.

Az eredmény egyértelmű volt:

„A páramentesítő használata közel felére csökkentette a száradási időt, és kb. két liter vizet szívott ki a levegőből – ami a penészedés megelőzésében is rengeteget számít.”

A trükk lényege, hogy a gépet közvetlenül a ruhák alá vagy mellé kell helyezni, nem eldugva a szoba másik sarkába.

És mi van az árammal?

Sokan rögtön azt kérdezik: na jó, de mennyibe kerül ez nekem? A válasz elég egyértelmű,

a szárítógép fogyasztásához képest a páramentesítő áramfelvétele a töredéke,

és közben még a lakás levegője is frissebb marad. Úgyhogy ez a módszer nemcsak hatékony, de gazdaságos is. A páramentesítő nem új találmány, de ha jól helyezed el, konkrétan megfelezi a száradási időt – és közben megóvja az otthonodat penésztől is.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Enni kell a sárgarépát, de túl is lehet tolni - a sárgabarackkal is vigyázz!
Ha a bőröd olyan színűvé válik, mint egy dialízisre váró emoji, akkor karotinózisra is gyanakodhatsz - és ezt a legegészségesebb ételektől kaphatod.

Megosztom
Link másolása

Érdekes jelenség a karotinózis, vagyis amikor a túlzásba vitt béta-karotin bevitel olyan mértékű, hogy a bőr sötétsárgává válik. Tényleg besárgul az ember, szerencsére más, kellemetlen tünet nem kíséri a jelenséget.

Különben is, a karotinózis hosszú időn át történő túladagolás után jelenik meg

- ezért is olyan ritka. Béta-karotin található a sárgarépában, a sárgabarackban de még a körömvirágban is. Mit tesz isten, mindegyikük a sárga valamely sötét árnyalatában pompázik.

A béta-karotin az A-vitamin previtaminja,

vagyis fogyasztását követően A-vitaminná alakul a szervezetben. Ugyanakkor nem összetévesztendő a béta-karotin túladagolás az A-vitaminéval - utóbbinak sokkal súlyosabb következményei vannak, éppen ezért kell belőle a napi ajánlott mennyiséget bevinni.

A béta-karotint túlzásba vitte egy Redditező nő is, aki most közzétette, mi történt vele, miután minden nap sárgarépát evett.

A bőre fokozatosan vált egyre narancssárgábbá.

A nő egy decemberi fotót és egy frisset is megosztott magáról, ezeken látszik a különbség igazán. A korábbi képen olyan, mintha önbarnítót kent volna magára, a friss fotón viszont kicsit egészségesebben néz ki.

Sokan viccelődtek is a kommentelők közül, hogy ha ezt korábban tudják, a feleségüknek nem veszik meg a barnító krémet,

csak sárgarépát adnak nekik. Többen üdvözölték, hogy a nő "kigyógyult" a sárgarépa-betegségéből.

A Cleveland Clinic a Uniladnak megerősítette, hogy

a túl sok béta-karotint tartalmazó ételek fogyasztása narancssárgává változtathatja a bőrt.

Szerencsére ez a jelenség ritka, és van, hogy egy fél tál sárgabarack elnassolása után is jelentkezik a tünet, ugyanakkor nem kell attól tartani, hogy nem múlik el - viszonylag hamar visszaáll a bőr az eredeti színére.

A megkérdezett szakértő szerint

körülbelül 20-50 milligramm béta-karotint kellene naponta enni jópár hétig ahhoz, hogy megjelenjen a bőrelszíneződés.

Egy közepes sárgarépa cirka 4 milligramm béta-karotint tartalmaz, szóval a sárguláshoz 1-2 hónapig naponta 10 répát kellene elrágcsálni.


Megosztom
Link másolása