ÉLETMÓD

Ez a történelem 5 leghalálosabb vírusa – néhány jelenleg is itt kering körülöttünk

Az ebolától a veszettségig - a történelem tele van félelmetes vírusokkal, amelyek emberek millióit ölték meg.

Megosztom
Link másolása

Néhány betegséget hatékony vakcinákkal már sikerült megfékezni, de nem minden halálos kórság ilyen. Terjedésükben számos tényező játszik szerepet - az éghajlatváltozás és a népességnövekedés is, évente emberek ezreit, sőt egyes esetekben millióit fertőzik és ölik meg.

A halálozási arányok alapján íme az 5 leghalálosabb vírus, amely valaha is megfertőzte az emberiséget, és még ma is velünk él.

1. Marburg vírus

A Marburg-vírus a betegek akár 88 százalékát is megöli. Ez a világ egyik leghalálosabb vírusa.

A rendkívül fertőző kórokozó ugyanabból a családból származik, mint az ebola, és hihetetlenül gyorsan terjed emberről emberre.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a halálozási aránya akár 88 százalék is lehet, és nincs ismert gyógymód vagy kezelés.

Először 1967-ben azonosították a németországi Marburgban és Frankfurtban, valamint Belgrádban. A járvány Ugandából importált afrikai zöld majmokat használó laboratóriumokkal hozható összefüggésbe.

A Marburg a gyümölcsdenevérektől érkezett, és az emberek között testnedvekkel terjed. A tünetek általában gyorsan és súlyosan jelentkeznek, ezek a láz, fejfájás, hasmenés, hányinger, mellkasi fájdalom és rossz közérzet.

A betegeket gyakran „szellemszerűnek” írják le, elmondhatatlan fáradtságra panaszkodnak és sápadt, karikás szeműek. A legtöbb betegnél egy héten belül vérzés alakul ki, a halálos kimenetelű esetekben a beteg több testrészén - például az orrán, az ínyén és a hüvelyből - is vérzik. A halál általában nyolc-kilenc nappal a betegség kezdete után következik be - nagyrészt a súlyos vérveszteség miatt.

Az elmúlt években Dél-Afrikából, Angolából, Kenyából, Tanzániából, Ugandából, Kongóból, Ghánából és Egyenlítői-Guineából jelentettek eseteket.

Az USA, Hollandia, Oroszország és Németország is jelentett utazással vagy laboratóriumi fertőzéssel összefüggő fertőzéseket.

A WHO a Marburgot a top 10 kiemelt betegség közé sorolja, ami azt jelenti, hogy „a legnagyobb közegészségügyi kockázatot” jelenti.

2. Himlő

A himlő egykor világszerte rettegett betegség volt. A bőr, a száj és a torok kis ereit fertőzte meg, mielőtt a vírus elterjedt volna a szervezetben.

„Az emberiség által ismert egyik legpusztítóbb betegség volt, és több millió ember halálát okozta" - írja róla a WHO.

A becslések szerint a himlő, amely a feltételezések szerint körülbelül 3000 éve támadott először, a megfertőzöttek mintegy 30 százalékát megölte. A túlélőkön mély, maradandó hegeket hagyott, és gyakran meg is vakultak.

Csak a XX. században a himlő 300 millió embert ölt meg a National Geographic szerint.

„Ez a történelem legjelentősebb közegészségügyi sikerei közé tartozik” - írja a WHO.

Szerencsére a XIX. és a XX. században végrehajtott különböző oltási kampányok után 1979-ben a himlőt világszerte felszámolták.

3. Hantavírus

A hantavírus (HPS) halálos betegség.

A vírus rágcsálókban él, és csak akkor terjed át emberre, ha valaki lenyeli a testnedveiket - például vizeletet, ürüléket vagy nyálat (kólás doboz). Aki elég szerencsétlen ahhoz, hogy elkapja, annak 60 százalék esélye van a halálra.

A hantavírussal fertőzött embereknél a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ szakértői szerint a tünetek között láz, vérzés és vesekárosodás is szerepel. Kínában a hantavírus elleni oltás már közel 20 éve elérhető.

Az oltás a fertőzés túlélésének leghatékonyabb módja. A kormányzati adatok szerint a hantavírust Európában, a Balkánon, Ázsiában, Észak-Amerikában és Argentínában jelentették rágcsálókban.

4. Dengue-vírus

A dengue-lázat szúnyogok terjesztik, és általában a világ trópusi és szubtrópusi régióiban fordul elő. Azonban egyre gyakoribbá válik máshol is.

A WHO szerint a dengue évente 100-400 millió embert fertőz meg. Bár a halálozási aránya alacsonyabb, mint néhány más vírusé - körülbelül egy százalék -, a vírus egy Ebola-szerű betegséget, a dengue vérzéses lázat okozhatja.

Ennek a változatnak a halálozási aránya már 20 százalék, ha nem kezelik.

A dengue-fertőzés által sújtott területeken élő gyermekek számára védőoltás áll rendelkezésre.

Az utazók számára azonban nem, a betegséget csonttöréses láznak is neveznek, mivel súlyos ízületi fájdalmat okoz.

A dengue egyéb tünetei közé tartozik a láz, fejfájás, szem mögötti fájdalom, hányinger, hányás, duzzadt mirigyek, vérző íny és kiütés.

5. MERS

Végül itt a Közel-Kelet légúti szindrómája, a MERS. Először 2012-ben Szaúd-Arábiában, 2015-ben pedig Dél-Koreában robbant ki járvány miatta.

A betegség halálozási aránya magas, a diagnosztizált betegek 35 százaléka meghal. A vírus azonban 2021-ig mindössze 858 ember életét követelte, mert könnyen megfékezhető, és nehezen terjed az emberek között.

A MERS ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint a SARS és a Covid. Ha halálos, azt gyakran súlyos tüdőgyulladás okozza, és nincs ellene védőoltás.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Millióik vannak veszélyben, ha paracetamolt szednek - sürgős figyelmeztetést adtak ki az orvosok
Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat.

Megosztom
Link másolása

A paracetamol, más néven acetaminofen, az egyik legnépszerűbb fájdalomcsillapító, hiszen olcsó, hatékony és általában biztonságosnak tartják. De vajon mennyire biztonságos ez a gyógyszer valójában?

Aggasztó kutatási eredmények

Egy nemrég az Arthritis Care and Research folyóiratban megjelent tanulmány szerint a paracetamol rendszeres szedése idősebb felnőtteknél súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet.

A Nottingham Egyetem kutatói több mint 180 ezer olyan ember egészségügyi adatait elemezték, akik rendszeresen kaptak paracetamolt, és összehasonlították őket közel 400 ezer olyan emberrel, akik nem szedték a gyógyszert.

A kutatás megállapította, hogy a paracetamolt szedők nagyobb kockázatnak vannak kitéve több komoly egészségügyi probléma, például gyomorfekély, szívelégtelenség és krónikus vesebetegség kialakulása szempontjából.

A kutatásuk során a következő, elég rosszul hangzó adatokat találták:

Gyomorfekély bevérzése: 24%-kal magasabb kockázat

Alsó emésztőrendszeri vérzés: 36%-kal magasabb kockázat

Szívelégtelenség: 9%-kal nagyobb valószínűség

Kik számára lehet veszélyes?

Bár a paracetamol a gyógyszergyár szerint ritkán okoz mellékhatásokat, bizonyos emberek számára nem biztonságos. Kik ők és mivel összefüggésben mutatták ki a magasabb kockázatokat?

Testsúly: A szokásos dózis túl magas lehet 50 kg alatti személyeknek.

Máj- vagy vesebetegségek: Ezekkel a problémákkal küzdők számára a paracetamol szedése veszélyes lehet.

Alkohol: Akik rendszeresen több mint 14 egység alkoholt (kb. 6 pohár bor) fogyasztanak hetente, szintén veszélyeztetettek, mivel az alkohol is megterheli a májat, akárcsak a paracetamol.

Ibuprofen és paracetamol: Szabad együtt szedni?

Az orvosok szerint a paracetamol és az ibuprofen – amely gyulladáscsökkentőként működik – biztonságosan szedhető együtt.

Azonban fontos, hogy ne szedjünk egyszerre két olyan gyógyszert, amely paracetamolt tartalmaz.

Bár a paracetamol továbbra is az egyik leggyakrabban használt fájdalomcsillapító, a szakértők figyelmeztetnek, hogy hosszú távú szedése komoly egészségügyi problémákat okozhat bizonyos embereknél. Dr. Weiya Zhang, a tanulmány szerzője szerint: „További kutatásokra van szükség az eredmények megerősítéséhez, de az idősek esetében a paracetamol elsődleges fájdalomcsillapítóként való alkalmazását alaposan meg kell fontolni.”


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór lényegesen kevesebb embert betegít meg azok közül, akik két gyakori foglalkozást űznek
Olvasd el azt is, hogyan csökkentheted hétféleképpen a demencia kockázatát.

Megosztom
Link másolása

A taxisofőrök kisebb eséllyel halnak meg Alzheimer-kórban, mivel a mindennapi vezetés frissen tartja az agyukat – derül ki egy tanulmányból.

A tudósok megállapították, hogy a taxisofőröknek és mentősöknek az átlagnál alacsonyabb a halálozási aránya ebben a betegségben.

Úgy vélik, ennek oka az lehet, hogy az útvonalak fejben tartása és kiszámítása egy létfontosságú agyterületet erősen tart idősebb korban is - írja a The Sun.

Az amerikai halálozási nyilvántartások elemzése szerint a taxisofőrök Alzheimer-kórral összefüggő halálozási aránya 1,03 százalék, szemben az országos átlaggal, ami 3,9 százalék.

A mentősöknél még ennél is alacsonyabb arányt találtak: mindössze 0,74 százalékot.

Dr. Anupam Jena, a Harvard Egyetem kutatója így nyilatkozott: „A gyakori navigációs és térbeli feldolgozási feladatok bizonyos mértékű védelmet jelenthetnek.”

Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy a londoni taxik sofőrjeinek különösen fejlett a hippokampuszuk – az agynak az a része, amely a memóriáért felelős. Köztudott, hogy a túl kevés szellemi stimuláció növeli az Alzheimer-kór, a demencia vezető okának kockázatát.

Prof. Tara Spires-Jones, az Egyesült Királyság Demencia Kutatóintézetének munkatársa azonban rámutatott:

„A tanulmányban szereplő taxi- és mentős sofőrök halálozási életkora körülbelül 64–67 év volt, míg más foglalkozások esetében ez az érték 74 év.”

„Lehetséges, hogy hosszabb élet esetén náluk is kialakult volna Alzheimer-kór.”

Az Alzheimer-kór és a demencia kialakulásának kockázata csökkenthető bizonyos életmódbeli változtatásokkal. Bár egyetlen magatartás sem garantálja a megelőzést, számos kutatás azt sugallja, hogy az életmódbeli szokások módosítása pozitívan befolyásolhatja a kockázatot.

Az Alzheimer Társaság szerint a demencia kockázata a legalacsonyabb azoknál, akik középkorban – 40 és 65 éves kor között – egészséges szokásokat alakítanak ki.

Íme néhány egyszerű változtatás, amelyet megtehet:

- Mozogj rendszeresen: Javítja a szív egészségét, a vérkeringést, és segít fenntartani az egészséges testsúlyt.

- Fogyassz kevesebb alkoholt: Hetente legfeljebb 14 egység alkohol ajánlott, ami körülbelül egy korsó sör vagy egy kis pohár bor naponta. A túlzott alkoholfogyasztás növeli az agy és más szervek károsodásának kockázatát, így a demencia kialakulásának esélyét is.

- Ne dohányozz: A dohányzás rontja a vérkeringést, különösen az agyi ereket, valamint károsítja a szívet és a tüdőt.

- Vegyél részt társas tevékenységekben: A szociális kapcsolatok erősítik az agy stresszoldó képességét és javítják a hangulatot. A depresszió és a társadalmi elszigeteltség a demencia kockázati tényezői közé tartoznak.

- Kezeltesd egészségügyi problémáidat: A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség mind növelhetik a demencia kockázatát.

- Óvd látásodat és hallásodat: A látás- és hallásvesztés növeli a demencia kialakulásának kockázatát, és a hallásvesztés a demencia korai tünete is lehet.

- Vigyázz a fejedre: A traumás fejsérülések elindíthatják az Alzheimer-kórt okozó anyagok felhalmozódását az érintett agyterületeken.

Az életmódbeli változtatások időben történő bevezetése jelentősen csökkentheti a demencia kockázatát és javíthatja az életminőséget.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az Alzheimer-kór évtizedekkel azelőtt kezdődik, hogy észrevennéd - 4 figyelmeztető jel, hogy bajban vagy
Az Alzheimer-kór elsősorban a 65 év felettieket érinti, de fontos lehet figyelni túl a korai intő jelekre.

Megosztom
Link másolása

Dr. Daniel Amen, kaliforniai agykutató szerint a betegség már évtizedekkel a tünetek megjelenése előtt elkezdődik. Az Alzheimer fokozatosan rontja le a memóriát, a gondolkodási képességeket és a mindennapi tevékenységeket.

4 fontos jel, hogy bajban lehetsz:

1. Romló memória

Ha azt veszed észre, hogy a memóriád lényegesen rosszabb, mint 10 évvel ezelőtt, érdemes odafigyelni.

Bár a néha előforduló feledékenység az öregedés normális része, a demenciával élők gyakran elfelejtenek fontos eseményeket vagy beszélgetéseket is.

Az Alzheimer elsőként a hippokampuszt támadja meg, amely az új emlékek kialakításáért felelős.

2. Rossz döntések és meggondolatlan viselkedés

Az agy elülső lebenyének károsodása miatt nehézségek adódhatnak a döntéshozatalban, a problémamegoldásban és a pénzügyek kezelésében. „Mintha az agyad leállna” – magyarázta Dr. Amen.

3. Rövid figyelmi idő

Az Alzheimer-kórban szenvedők számára nehéz lehet a figyelmüket hosszabb ideig egy feladatra összpontosítani. Ha egyre gyakrabban tapasztalsz ilyen problémát, érdemes szakemberhez fordulni.

4. Rossz hangulat, durva érzelmi hullámzás

Az Alzheimer-kórban szenvedők közel fele küzdhet depresszióval. Gyakori az ingerlékenység, a hangulatingadozás és az érzelmek feletti kontroll elvesztése. A betegek könnyen összezavarodhatnak, szoronghatnak, főleg, ha ismeretlen helyzetbe kerülnek.

Mi növelheti a kockázatot?

Dr. Amen szerint bizonyos életmódbeli tényezők növelhetik a demencia kockázatát.

@docamenWarning signs your brain health might not be in the best standing..♬ original sound - BrainMD

Ezekre érdemes odafigyelni:

Túlsúly:

„Ahogy nő a testsúlyod, romlik az agyad működése” – figyelmeztetett Dr. Amen. Ezen nincs mit magyarázni.

Energiahiány:

Ez az agyba irányuló csökkent véráramlás jele lehet. Állandó fáradtságot érzel, kimerült vagy, lelassulsz, csökken az életkedved.

Erekciós zavar:

„Ha a véráramlás problémát okoz az egyik testrészben, az máshol is fennállhat” – mondta a szakember.

Krónikus álmatlanság vagy alvási apnoé:

Az alvás segíti az agy méregtelenítését és a felesleges anyagok kiürítését. Ha rosszul alszol, mindezek nem történnek meg rendesen, és ez később problémát okoz.

Az egészséges életmód, a rendszeres mozgás és a megfelelő alvás mind hozzájárulhat az agyad hosszú távú egészségéhez. Ne várj a tünetekre – kezdj el időben figyelni magadra!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Megcáfolta a gyermekorvos: ez a 3 otthoni gyógymód NEM hatásos megfázás tüneteinek kezelésére
Pedig biztos, sokunknak javasolta már a nagymamája valamelyiket…

Megosztom
Link másolása

Dr. Meghan Martin a floridai Johns Hopkins gyermekkórház sürgősségi gyermekorvosa elárulta, mik azok az otthoni gyógymódok, amiket gyakran alkalmazunk megfázás és influenza tüneteinek kezelésére, ám egyáltalán nem hatásosak, sőt egyenesen károsak lehetnek.

Dr. Martin szívesen osztja meg tudását a közösségi médiában követőivel, akik ezt nagyra értékelik. A videója, amiben megcáfolja néhány házi kezelés hatékonyságát, például több mint 40 ezer lájkot kapott.

Mutatjuk is, mik azok a praktikák, amik a doktornő szerint a valóságban semmit sem érnek:

Hagyma a zokniba

Az első gyógymód, amiről Dr. Martin beszélt, hogy nyers burgonya- vagy hagymaszeleteket teszünk éjszakára a zokninkba, amivel egyesek szerint ki lehet vonni a „méreganyagokat” a szervezetünkből, amikor betegek vagyunk.

„Nincs olyan mechanizmus a szervezetünkben, amely a lábunkon keresztül kihúzza a méreganyagokat, vírust vagy a hurutot.”

– mondja a doktornő.

Hagyma az ágy alatt

Egy másik trükk, amikor meghámozol egy hagymát, félbevágod, és a hagyma felét az ágyad alá teszed, amikor alszol.

A doktornő szerint nem érdemes valós eredményt várni tőle, de nincs nagy egészségügyi kockázata, ha mégis kipróbálnád.

„A szobádnak hagymaszaga lesz, de az egészségügyi kockázatok alacsonyak”

– tette hozzá Dr. Martin.

Csak abban az esetben kell odafigyelni, ha kisállatok vannak a házban, mert ha megeszik, nekik akár árthat is.

Fokhagyma gerezd az orrba

Nem utolsó sorban Dr. Martin szerint idén az a technika is népszerű volt, hogy az emberek hámozott fokhagyma gerezdeket dugtak az orrukba, hogy megszüntessék az orrdugulást.

„Ezt nem ajánlom, mert a hámozott fokhagyma valójában irritálja az orr belső felszínét, a nyálkahártyát”

– mondta a doktornő, és hozzátette, ez a trükk egyenesen fokozhatja is a váladéktermelődést, ahelyett, hogy javítana a helyzeten.

A videóhoz sok egyetértő komment érkezett, ám voltak, akik továbbra is kitartanak a házi praktikák mellett. Dr. Martin szerint amíg nem veszélyeztetjük velük az egészségünket, nyugodtan lehet kísérletezni.

@beachgem10 There are so many home remedies on social media! Some are helpful and others can be harmful. When it comes to vegetables, consider making soup! Groceries are expensive! #sick #hack #homeremedy #doctor #vegetables #foot ♬ original sound - Beachgem10

Via


Megosztom
Link másolása