FONTOS
A Rovatból

A változókor tényleg felgyorsítja az öregedést - 7 tipp, amivel visszaveheted az irányítást!

A menopauza nem csak hőhullám és hangulatingadozás – a tested közben biológiailag is változik, és ha úgy érzed, hogy gyorsabban öregszel, nem csak képzeled. De nem vagy eszköztelen: ha érted, mi történik, és tudatosan reagálsz rá, sokat tehetsz azért, hogy ne sodorjon magával az egész hormonkatasztrófa.

Megosztom
Link másolása

A tested nem akar ártani neked – csak átalakul: a menopauzában egy teljes fizikai rendszer szerveződik újra, amit sokan nem is vesznek észre, csak annyit éreznek, hogy „valami már nem a régi”.

Az egyik leglátványosabb – és legkevésbé elfogadott – változás, hogy a biológiai öregedés hirtelen rálép a gázra.

Nem azért, mert a menopauza önmagában gyorsítaná fel az öregedést, hanem mert a test egyszerűen átáll egy másik működési logikára, miközben mi még mindig a régi használati utasítás szerint próbáljuk karbantartani.

Tükörbe nézel, és nem az néz vissza, aki régen? Lehet, hogy nem csak te látod így

Sokan tapasztalják, hogy 45 és 55 között semmi nem stimmel: a bőr fakóbb, a kedély hullámzó, a fáradtság állandó. A hormonális támogatás, a bőségese jelen lévő ösztrogén, ami addig a sejtek regenerálódásától a stresszkezelésig mindent megtámogatott, most leáll – és ha nem alkalmazkodunk hozzá, jön a gyulladás, az oxidatív stressz, és a „mi történik velem?” típusú kérdések jogos sora.

A tested nem romlik el, csak másképp kezd el működni.

A hormontermelés középpontja az ováriumoktól átterelődik más szervekre, például a mellékvesékre. Az energiaátcsoportosítás miatt olyan dolgokra kell most már figyelned, amik korábban mentek maguktól.

Ha nem figyelsz rá, felhalmozódnak a toxinok, jön a krónikus, alacsony szintű gyulladás, a bélrendszer, a máj, a vesék és a bőr egyszerre küzdenek. Ez nem büntetés, hanem egy SOS-jelzés.

A kollagén, a mitokondrium és a „titkos” öregedési gyorsítók

A bőr megereszkedik, szárazabb lesz, az ízületek fájdogálnak? Üdv a kollagén-újrafelosztás világában. A sejtek közötti tér (extracelluláris mátrix) most átszerveződik, és ha nincs elég antioxidáns, minőségi fehérje és jól működő anyagcsere, a kollagén lebomlik, mielőtt újraépülhetne.

És ott vannak a mitokondriumok is – sejtszintű erőművek, amik ebben az időszakban gyakran belassulnak. Ha nem kapják meg a megfelelő tápanyagokat és pihenést, akkor jön a fáradtság, az izomvesztés, és az „akármit csinálok, úgyis petyhüdt marad” érzés.

Mit lehet tenni?

Erősítsd meg az alapokat

Felejtsd el a csökkentett kalóriás divatdiétákat. Inkább tiszta fehérjékre, keserű zöldekre, egészséges zsírokra és nyomelemekre építs. A vércukor stabilizálása és a gyulladáscsökkentés legyen az alap.

Sejtszintű hidratálás

Nem csak a vízről van szó. Kálium, magnézium, nátrium – ezek segítenek az idegrendszered és izmaid működésében. Taurin, kreatin, és a

sejtszintű tápanyag-hasznosításban és méregtelenítésben segítő

fulvosav? Igen, ezek is számítanak.

Turbózd fel az energiagyárakat

A mitokondriumok a sejtjeinkben található kis „erőművek” – ők termelik azt az energiát, amiből a tested él és működik. Mozgás, gondolkodás, immunválasz, hormontermelés – mindhez az ATP nevű energiamolekulák kellenek, amiket a mitokondrium gyárt.

Ahogy öregszünk – főleg a menopauza környékén –, ezek az erőművek lassulnak, romlik a hatékonyságuk, kevesebb energia termelődik, és több salakanyag marad vissza. Ez pedig fáradékonysághoz, izomgyengeséghez, lassabb regenerációhoz és „mentális köd”-höz vezethet.

De van jó hír: vannak olyan tápanyagok és molekulák, amik képesek újra lendületbe hozni ezeket az energiagyárakat.

NAD+ (nikotinamid-adenin-dinukleotid)

Ez egy természetes molekula, amit a tested már most is használ az energiatermeléshez. Ahogy öregszel, csökken a szintje, és ezzel párhuzamosan csökken a mitokondriumaid hatékonysága is.

Miben segít? Több energiád lesz sejtszinten, jobban működik a sejtek „takarító rendszere” (autofágia), lassulhat a sejtszintű öregedés.

Szedheted étrendkiegészítőként: NAD+.

AKG (alfa-ketoglutarát)

Ez egy természetes anyag, ami a sejtek energia-előállító ciklusában (Krebs-ciklus) kulcsfontosságú. Az életkor előrehaladtával az AKG szint is csökken, ezzel együtt az energiaszint, izomerő és sejtvitalitás.

Miben segít? Támogatja az izomtömeg megtartását, lassíthatja a gyulladásos folyamatokat, segíthet a sejtek „fiatalabb” működésében.

Általában por vagy kapszula formájában elérhető étrend-kiegészítőként.

Melatonin

Ez egy természetes hormon, amit a tested sötétben termel, és szabályozza az alvásciklust. A jó alvás elengedhetetlen a regenerációhoz – és a mitokondriumok is éjjel végzik a karbantartást. Támogatja a mély, helyreállító alvást, erős antioxidáns, ami védi a mitokondriumokat, segít szabályozni az immunrendszert.

Nem kell tablettában szedni – elég, ha támogatod a természetes termelődését: esti sötétség, képernyő minimalizálása, nyugodt alvás.

Spermidin

Ez a sejtjeidben természetesen előforduló anyag, ami serkenti a sejtek „nagytakarítását”. Ahogy öregszünk, ez a folyamat lelassul, és a sejtekben felhalmozódnak a „hulladékok”, ez pedig hátráltatja a mitokondriumokat is. Sejtszinten fiatalabban tart, elősegíti a sejtek tisztulását, megújulását, javíthatja az anyagcserét, energiatermelést.

Természetes forrásai: búzacsíra, szója, érlelt sajtok, brokkoli. Kapszulaként is létezik.

 

Mozogj – de okosan

A testmozgás menopauza után is kulcsfontosságú, de nem kell naponta kifacsarni magad egy HIIT-edzéssel vagy maratonnal. A lényeg nem az intenzitás, hanem az összehangoltság és fenntarthatóság. Kombináld az izomerőt fejlesztő edzéseket (mint a súlyzós vagy testsúlyos gyakorlatok) a mobilitást és rugalmasságot segítő mozgásformákkal (jóga, pilates, gyógytorna), és adj hozzá olyan mozgást is, ami az anyagcserédet és mitokondriumokat támogatja – például sétát, kerékpárt, könnyed úszást.

A cél nem a karcsúság vagy izmos test, hanem az izomtömeg megtartása, az ízületek védelme, a hangulat javítása és a stresszoldás.

A mozgás ilyenkor már nem esztétikai kérdés – hanem biológiai karbantartás.

Aludj úgy, mintha az életed múlna rajta – mert így van

Az alvás nem luxus, hanem a regeneráció legfontosabb terepe. Éjszaka termelődnek azok a hormonok (például melatonin, növekedési hormon), amelyek javítják a sejtműködést, csökkentik a gyulladást és szabályozzák az immunválaszt.

Ha nem alszol jól, az tested nem tud megjavítani semmit. Elmarad a sejtszintű takarítás, az energiarendszer nem töltődik vissza,

és reggel csak húzod magad, mint egy kifacsart telefontöltő. Támogasd az alvást: csökkentsd az esti képernyőidőt, alakíts ki egy esti rutint, és tiszteld a saját bioritmusodat. Ez az egyik legolcsóbb, legkézenfekvőbb „anti-aging” eszköz, amit nem lehet kapszulában megvenni.

Tekerd le az stressz szinted

A krónikus stressz alattomos gyulladásokat generál a szervezetben, amelyek sokszor észrevétlenül rongálják az ízületeket, a bőrt, az emésztést, sőt az idegrendszert is.

A tested nem gép, hanem egy finoman hangolt rendszer, ami nem a túlterheléstől, hanem a figyelemtől és a lecsendesüléstől regenerálódik.

Ehhez nem kell leülnöd lótuszülésbe – elég, ha rendszeresen csinálsz valamit, amitől csend lesz a fejedben. Ez lehet meditáció, zenehallgatás, festés, kertészkedés, tánc, vagy csak egy séta a kutyával. A nervus vagus – a nyugalomért felelős idegrendszeri „fővezeték” – minden ilyen tevékenységre válaszol.

Ne harcolj az idővel, felesleges

A menopauza tanulható működési mód. A tested, ha tetszik, ha nem, megváltozik. Ha a régi módszereket erőlteted (diéta, kifulladásig tartó edzések, túlélőüzemmód), azok már nem hogy nem működnek, de még fáradtabbnak, elveszettebbnek is érezheted magad tőlük. Viszont ha meghallod, mire van most tényleg szükséged – újrahangolásra, nyugalomra, jó tápanyagokra, ritmusra, békére –, akkor elkezdhetsz visszatalálni önmagadhoz.

Lehet, hogy épp most indul a legőszintébb, legszabadabb korszakod. Nem késtél még el. Csak most kezdődik.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A klinika felcserélte az embriókat beültetés előtt, a szülők most meghozták életük legnehezebb döntését
A két család több érzelmes találkozó után jutott egyezségre, miközben a hibázó Fertility Center of Orlando már bezárt.

Megosztom
Link másolása

Kilenc hónapig várták a kisbabájukat, az anyuka megszülte, majd a szülés végén a kezébe adtak egy csecsemőt, aki már bőrszíne miatt sem lehetett a sajátjuk, pedig félrelépésről szó sem lehetett, hiszen egy termékenységi klinika páciensei voltak. A floridai Tiffany Score és Steven Mills számára ez nem egy rossz film forgatókönyve, hanem a valóság. A termékenységi klinika elképesztő hibát követett el és összecserélt két embriót, emiatt egy másik pár gyermekét hordta ki és szülte meg.

A 6 hónapos kislány, Shea sorsáról most végleges döntés született: a babát a születési szülei nevelik tovább, miután a genetikai szülők meghozták életük legnehezebb döntését, és lemondtak a felügyeleti jogról.

A biológiai szülők ügyvédje, Rob Marcereau szerint a pár tudta, hogy egy pereskedés „hihetetlenül nehéz jogi küzdelem lett volna”, de nem is ez volt a fő szempont. Inkább az, hogy a harc nem szolgálná a kislány érdekét, aki születése óta a másik családdal él.

„Meg kellett hozniuk azt a szívszorító döntést, hogy nem harcolnak a felügyeletért.”

A megegyezést több, érzelmileg megterhelő találkozó előzte meg, ahol az ügyvéd szerint „sok könny és ölelés” volt.

Miközben a két család a közös jövőt próbálja építeni, a felelősségre vonás sem marad el. A genetikai szülők beperlik a Fertility Center of Orlando nevű klinikát és annak vezetőjét, Dr. Milton McNicholt, amiért ebbe a helyzetbe kényszerítették őket – írta az ABC7NY. A születési szülők ügyvédje, Jack Scarola szerint a két pár egy bizalmi viszony kialakításán dolgozik.

„Elkezdtek és folytatni is szándékoznak egy baráti és bizalmi kapcsolatot kialakítani.”

Mivel a kislány biológiai szülei még nem éltek az embrióbeültetéssel, ezért Score és Mills a saját, megmaradt embriójukat átszállíttatták egy másik intézménybe, ahol egy származásvizsgálat után döntenek a további lépésekről. A botrányt okozó klinika időközben, május 20-án végleg bezárt.

A rémálom tavaly tavasszal kezdődött, amikor a fehér párnak tévedésből egy dél-ázsiai pár embrióját ültették be. A végzetes embriócsere a szülőszobán derült ki decemberben, amikor a „nem kaukázusi” Shea világra jött. A DNS-teszt később igazolta, hogy a kislány 100 százalékban dél-ázsiai származású.

Egy korábbi amerikai botrány során két család hónapokig a másik gyermekét nevelte, mígnem egy otthoni DNS-teszt fényt derített a cserére.

A felfedezés után a felek egy fájdalmas folyamatban „visszacserélték” a csecsemőket, és közösen perelték a klinikát.

Az egyik anya akkori mondata tökéletesen leírja a helyzet drámáját: „A hiba végzetes, de mi örökké a szülei leszünk.” Az az eset is a klinika bezárásával végződött, és széles vitát indított a protokollok hiányosságairól.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
A Rovatból
Lannert Juditék kiszámolták, mennyi órát rabol el a tanárok idejéből a feleslegesen az agyzsibbasztó adminisztráció
Lannert Judit oktatási miniszter a parlamentben jelentette be az értékelési rendszer felfüggesztését. A korábban megszerzett illetményrészek megmaradnak, nyáron pedig új, szakmai egyeztetés indul.

Megosztom
Link másolása

Négy hónap alatt 23 036 órányi, azaz több mint két és fél évnyi munkaidőt toltak bele a magyar tanárok egy adminisztrációs rendszerbe.

Amiről most hirtelen kiderült, hogy igazából mehet a kukába.  Az Országgyűlésben a Tisza-frakció javaslatát vitatták, ami a tanárok teljesítményértékelési rendszeréről szólt.

Lannert Judit oktatási miniszter bejelentette, hogy felfüggeszti a tanárokra erőltetett, TÉR nevű digitális pontgyűjtő őrülethez kapcsolódó feltöltési kötelezettségeket.

Vagyis a tanév hátralévő részében már nem kell azzal gyötörniük magukat, hogy minden mozdulatukat dokumentálják az online felületen. A pénzüket, amit ez alapján már megkaptak, szerencsére nem veszik el, a miniszter szerint a megszerzett illetményrészek megmaradnak.

Aztán majd nyáron jöhet a nagy, széles körű szakmai egyeztetés egy teljesen új modellről.

„A pedagógusok akkor fognak együttműködni, ha részt vesznek a folyamatban”

- mondta Lannert Judit.

Nem is finomkodott, amikor arról beszélt, miért jutottak idáig.

Szerinte a jelenlegi rendszer egyszerűen nem üti meg a mércét, és „nem felel meg a korszerű, fejlesztő szemléletű értékelési rendszerekkel szemben támasztott szakmai elvárásoknak”.

Hogy mennyire nem korszerű, és mennyi időt rabol el a tanároktól, azt egy egészen elképesztő adattal támasztotta alá a miniszter.

„A 4 hónapos időszak alatt 23036 órát foglalkoztak a TÉR megvalósításával. Az egy intézményre vetítve átlagosan 865 óra.”

Ez azt jelenti, hogy

minden egyes iskola nagyjából egy teljes hónapnyi, 24/7-es munkaidőt ölt bele a semmibe.

Mindezt persze kompenzáció nélkül, amiért a miniszter egy elég kemény kritikát is megfogalmazott. „Semmilyen plusz bért nem nem tettek hozzá, de hagyták volna őket ezt a adminisztrációt végigvinni. Ez nagyon cinikus hozzáállás” – fogalmazott, majd egy odaszúrással a korábbi kormánynak is kiosztott egy verbális kokit: „Azt gondolom, kitörési pont az oktatás, de valahogy önöknek az elmúlt 16 évben nem sikerült megtalálni ezt a kitörési pontot”.

A mostani ügy előzménye a 2023-as státusztörvény, ami megszüntette a tanárok közalkalmazotti státuszát. A kormány akkor azzal érvelt, hogy a teljesítményalapú bérezés majd mindent megold, és vonzóbbá teszi a pályát. A kritikusok szerint viszont a törvény csak a pedagógusok megbüntetéséről és a pályáról való elüldözéséről szólt.

Ennek a törvénynek lett a gyermeke a teljesítményértékelés, aminek a részleteit egy tavaszi rendeletben hozták nyilvánosságra, és ami a tervek szerint szeptembertől indult volna élesben. A rendszer bevezetése előtt a szakszervezetek adminisztrációs rémálomról beszéltek, és a mostani beismerés azt mutatja, hogy igazuk volt.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Milliókat bukhat, aki most rosszul dönt – egyetlen napon múlik, mennyivel lesz magasabb a nyugdíjad
A már megállapított nyugdíjak összegét a valorizációs szabályok változása miatt utólag nem lehet újraszámítani. Farkas András nyugdíjszakértő szerint egy rossz lépés havi szinten is komoly eltérést okozhat.

Megosztom
Link másolása

Március végén kihirdették azokat a számokat, amikkel a hatóság a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes években szerzett, mára már viccesen hangzó fizetéseidet nagyjából a mai értékükre hozza. Ezt hívják úgy, hogy valorizáció. Idén ezek a szorzók átlagosan 9 százalékkal lettek magasabbak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki 2026-ban kéri a nyugdíját, annak a 2024-ig bezárólag szerzett összes jövedelmét már a 2025-ös, magasabb országos átlagbérhez igazítják. Magyarul: a rendszer több pénzt lát a neved mellett, amiből aztán egy magasabb induló nyugdíjat számol ki.

És itt jön a csapda, amibe rengetegen belesétálnak. Farkas András nyugdíjszakértő szerint sokan bizonytalanok, pedig a tét óriási, mert

egy rosszul időzített döntés hosszú távon hátrányos lehet

- írta a 168 óra.

A dilemmát az okozza, hogy

aki 2025. december 31-én ment nyugdíjba, az még a tavalyi, soványabb szorzókat kapta. Aki viszont kivárt és január 1-jével igényelt, az már az idei, magasabb számokkal indul.

A döntés minden öregségi nyugdíjtípusra érvényes, beleértve a nők kedvezményes nyugdíját is.

Aki már januárban beadta a kérelmét, az az első hónapokban csak előleget kapott. A rendszer ugyanis kivárja a márciusi rendeletet, és csak utána számolja ki a végleges, megemelt összeget, a különbözetet pedig szépen, egy összegben, visszamenőleg utalja. Kicsit idegőrlő, de megéri.

A legfontosabb lecke az, amit sokan félreértenek: ez a visszautalt összeg nem újraszámítás.

A tavaly megállapított nyugdíjat a valorizációs szorzók változására hivatkozva nem lehet újraszámoltatni. A döntés végleges.

Ezért aztán a kezdőnyugdíj okos kimaxolása nemcsak egy lehetőség, hanem gyakorlatilag az egyetlen komoly fegyver a nyugdíj előtt állók kezében. Most kell észnél lenni, ha a következő években nyugdíjba szeretnél vonulni, mert amit most lépsz, az évtizedekre meghatározza, mennyi pénzből élsz. Utána már csak az éves inflációs emelések maradnak.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
A gazdagok fizessenek többet, a többiek kapják szinte ingyen – Budapest terve felboríthatja a vízdíjak rendszerét
A főváros progresszív vízdíjjal váltaná fel a jelenlegi, mindenki számára egységes árat. Az indoklás szerint a mostani rendszer a jobb anyagi helyzetű, nagyfogyasztókat támogatja.

Megosztom
Link másolása

Budapest bedobta az ötletet, ami egyszerre hangzik zseniálisan logikusnak és politikailag szinte kivitelezhetetlennek: jön a sávos vízdíj. A koncepció lényege, hogy aki csak a reggeli kávéját főzi és néha lezuhanyozik, kap egy alapmennyiséget ingyen, aki viszont a kertjében a lubickolós medencéjét töltögeti a közösből, az fizessen, mint a katonatiszt.

Karácsony Gergely főpolgármester pénteken jelentette be, hogy nem egy sima áremelést, hanem progresszív tarifarendszert javasolnak – írta a 24.hu. A terv szerint tehát lenne egy ingyenes alapkvóta, ami felett a fogyasztás egyre többe kerülne, és hogy a leginkább rászorulók se járjanak rosszul, a már meglévő rezsitámogatási rendszert nemcsak megtartanák, hanem ki is bővítenék.

A főváros szerint az állam az alacsony vízdíjakkal most azokat a gazdagabb háztartásokat támogatja, akik a medencéjüket töltik fel a budapestiek közös vizéből.

Hogy ez mit jelentene a pénztárcánknak? A főpolgármester szerint egy átlagos budapesti háztartás minimális emelkedésre számíthatna. A valódi teher azokra hárulna, akik eddig a mesterségesen alacsonyan tartott áron pazarolták a vizet.

A víziközmű-hálózat országszerte katasztrofális állapotban van. A tíz éve befagyasztott díjak mellett esély sincs kigazdálkodni a felújításokat, a rendszer pedig lassan, de biztosan szétrohad alattunk.

A jelenlegi budapesti ár, 219 forint köbméterenként, európai összehasonlításban vicc kategória: Varsóban a dupláját, Pozsonyban a háromszorosát, Bécsben a négyszeresét, Prágában pedig az ötszörösét fizetik.

A javaslat szerint annak a szereplőnek kellene az árról döntenie, aki a szolgáltatásért is felel.

A javaslatnak van egy erős hatalmi vetülete is: a főváros azt akarja, hogy a kormány adja vissza a díjmegállapítás jogát az önkormányzatoknak.

A rendszer már jó ideje vörösen villog. A víziközmű-hálózatok országszerte az elöregedés és a forráshiány miatt az összeomlás szélén állnak, a mindennapos csőtörések és a hatalmas vízveszteség miatt a szakma évek óta kongatja a vészharangot. A befagyasztott díjak körüli politikai vita tavaly odáig jutott, hogy a kormány a víziközmű-törvény módosításával teremtett lehetőséget arra, hogy a nem lakossági fogyasztókra eltérő díjakat állapítsanak meg, de a lakossági árakhoz nem nyúltak.


Megosztom
Link másolása