Viszkok Fruzsi: „A követők számától függ, hogy több tízezer vagy több százezer forintot fizetnek egyetlen tartalomért”
Viszkok Fruzsi tizenhárom éve írta meg első blogposztját, azóta a legnépszerűbb tartalomgyártók között szerepel. Instagram, TikTok, YouTube csatornát vezet, miközben egy életvezetési könyv szerzőjeként is ismerheti a közönség.
- Félmillió ember követ nap, mint nap. Sokan a hatásodra lettek influenszerek. Tudatosan építetted fel a jelenséget, akit Viszkok Fruzsiként ismerünk?
- Nem volt tudatos, hiszen amikor elkezdtem a blogolást, akkor még az influenszer szót sem ismertem. Tizenhárom éve még nem voltak fizetett social media együttműködések, a közösségi média gyerekcipőben járt. Inkább azt mondanám, hogy így alakult. Kezdetben csak blogoltam, és élveztem, hogy leírhatom a véleményem különböző kérdésekben. Majd egyre népszerűbbek lettek az online platformok, megjelent az Instagram, én pedig úgy éreztem, ez egy remek alkalom arra, hogy egyszerre több emberhez is kapcsolódjak. Hogyan jött a siker? Alapvetően nagyon energikus ember vagyok, és mindig, mindent teljes erőbedobással csinálok, így a különböző tartalmak elkészítésébe is sok energiát fektettem. Vagyis engem egyszerűen erre sodort az élet, méghozzá a saját a dinamikus tempómban.
- Hogyan érint, hogy az influenszer státusz megosztó lett az évek múlásával? Hiszen tény, hogy sokan alábecsülik ezt a munkát.
- Bánt, hogy sokan lenézik a munkánkat, elvégre nagyon sok munka van egy tartalom elkészítésével. Én például magam forgatok és vágok, vagyis egyszemélyben vagyok rendező, operatőr, szereplő és vágó is. Ennek ellenére elfogadom, hogy mára mindenkit influenszernek nevez a közvélemény, akinek sok követője van.
Előbbi egy tudatos tematika mentén készít posztokat, utóbbi leginkább a külsőjével szerez követőket. Egy közös van mindegyikben: akinek nagy követőtábora van, annak nagy a felelőssége.
Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek közéleti témákról kell posztolni, ezzel sem értek egyet, hacsak az illető nem szakember. Én például sosem osztok meg olyan tartalmat, ami közéleti kérdésekkel foglalkozik. Influenszerként az én felelősségem abban áll, hogy olyan témákról beszéljek, amelyekkel szívesen foglalkozunk, amelyekről szeretünk beszélni, amelyek megmutatják számunkra az élet szépségét.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
- Ahogy végignézek az oldaladon, valahogy nekem is jobb kedvem lesz. Valóban ilyen az életed? Meg sem érint egy negatív kommentár?
- Azt hihetnéd, hogy ennyi idő után lepereg rólam minden bántó hozzászólás, de ez nem így van. Amikor egy nehezebb napon kapok egy negatív kommentet, az nagyon rosszul érint, hiszen én is ember vagyok. Ezt sokan elfelejtik, és határok nélkül képesek leírni bármilyen sértést, ez pedig bántja az igazságérzetemet. Habár valóban a dolgok napos oldalára fókuszálok a tartalmaimmal, nem titok, hogy engem sem kerülnek el az élet nehézségei. Jó lenne, ha legalább a kommentek terén szelídebbek lennének az emberek, és azt írnák a hozzászólásban, amit szemtől szemben is mondanának.
- Az egyik tévhit veled és a többi influneszerrel kapcsolatban, hogy alig dolgoztok, cserébe rengeteg pénzt kerestek. Ebből mi az igazság?
- Ez minden esetben változó, és leginkább attól függ, hogy mennyi időt fordítunk a tartalomgyártásra. Aki hosszú évek óta sokat dolgozik a posztokon, az kényelmesen megélhet ebből a tevékenységből.
akár kép, akár videó. De fontos, hogy ez az összeg sosem az adott tartalomra vonatkozik, hanem arra a több éves munkára, ami mögötte van, hiszen ahhoz, hogy fizessenek egy posztért, neked előbb önerőből fel kell építened egy jól futó közösségi média oldalt.
- Mennyit dolgozol átlagosan egy nap?
- Ez is változó. Van olyan nap, amikor reggeltől estig, máskor legfeljebb fél napot. Ha napi munkaórát kellene mondanom, akkor hat óra. Sokáig félve beszéltem erről, mert úgy éreztem, hogy Magyarországon csak az számít hiteles kereső embernek, aki belehal a munkába, de mára bátran mondom, hogy kényelmesen dolgozom, annyit, amennyi jólesik. Ezért nagyon hálás vagyok!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
- A rendszeres posztoláshoz sok ötletre van szükség. Miből nyersz inspirációt?
- A mindennapokból, legyen szó gasztronómiáról, utazásról, időmenedzsmentről, könyvekről vagy szépségápolásról. Így sosem tudok kifogyni az ötletekből. Persze vannak olyan területek, amelyről nem szívesen posztolok, ilyen a közélet, amiről már meséltem, és ilyen a magánéletem is.
Véleményem szerint az élethelyzet megjelenhet a tartalmakban, de annak a tárgyát nem kell megmutatni. Például adott esetben az anyaság egy olyan szerep, amit nem lehet függetleníteni a nő személyétől, de a babát már függetleníthetjük a tartalomgyártástól.
- Ez egy érdekes felvetés! Mesélnél a terveidről? Milyen posztokat láthatunk tőled a közeljövőben?
- Kétéves tervekről tudok mesélni. Mivel a Tedd rendbe az életed! című könyvem láthatóan sok ember számára adott segítséget az időmenedzsmenttel kapcsolatban, jelenleg egy hasonló projekten dolgozom. Szeretnék további segítséget nyújtani, hogy bizonyos tekintetben megkönnyítsem mások mindennapjait. Azt még nem árulom el, hogy ez milyen formában fog megvalósulni, viszont másik könyvről már bátrabban mesélek. Nagyon szeretem Budapest történelmét, ezzel kapcsolatban tervezek egy újabb könyvet. Vagyis most egy hosszú kutatómunka áll előttem, de erről is mesélni fogok a készülő posztjaimban.