ÉLETMÓD

Egy meleg ausztrál apukát és egy nasi-tukmáló amerikai anyukát követek az Instán. De miért?  

Követéseinket, akár egy ruhatárat, érdemes időről-időre átnézni, és kiszelektálni azokat, amikben nem érezzük magunkat kényelmesen.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. július 22.


Megosztom
Link másolása

Aki fent van a neten, a nagy valószínűséggel követ valakit. Vagy valakiket. Ismerősöket, hírességeket, influenszereket, bárkit, akivel valamiért együtt tud rezonálni. Az anyukák anyukákat követnek, a kutyások kutyásokat, a tengerbiológusok tengerbiológusokat, és persze egy anyuka is követhet kutyást és egy tengerbiológus egy anyukát, hiszen sokféle módon tud kapcsolódni az ember a másik életéhez, világlátásához.

Viszont nagyon könnyű belecsúszni abba a hibába, hogy egy-egy szimpatikus poszt után bekövet az ember valakit, aztán annak ellenére „ott ragad”, hogy egyre több bejegyzéstől kapja el rossz érzés: irigység, düh, vagy csak szimpla egyet nem értés.

Ilyenkor kell „kikonmarizni” a követéseinket, akár egy gardróbot, és feltenni a kérdést: Does it spark joy?

Követem, mert jól esik

Én például eljutottam arra a pontra, hogy három gyerek mellett már csak sorstársakat akarok látni, akik ugyanúgy küzdenek, mint malac a jégen. Akik a gyerek nyolcadik, nyitva hagyott „Anyaaa” -kezdetű mondata után a kezükben lévő műanyag doboztetőkkel verik az arcukat az idegtől, ha már lekaparni nem tudják vagy akarják.

Jelenleg nem akarok példaképeket követni. Nem akarom tudni, milyen időbeosztással, mentális és fizikai edzőtermi önsanyargatással lennék képes aktuális állapotomban egyszerre jó anya, szexi konyhatündér feleség és vérprofi cégvezető lenni, aki két PhD között bálnákat ment.

Nem akarok olyanokat követni, akiknél gyerek mellett rend van. Vagy aki sosem kiabál. Vagy aki egy évre előre tudja, milyen egészséges dolgokat fog főzni a százfős családjának. Csak azt követem, aki vagy akinek a témái, megfogalmazása, netes tálalási módja boldogságot nyújt. Örömet okoz nekem ennek az embernek a követése? Már nem? Már nyomom is a követés leállítása gombot.

Viszont azt nem fogom elemezni, mi okoz örömet. Ha az egy virág- és rovarlenyomatokat készítő Katalóniában élő nő munkássága, akkor azt fogom követni. Ha az egy kiégett háromgyerekes amerikai anya, aki folyton nasival traktálja a hallgatóságát, akkor őt.

Utóbbi, az Instán Bigtimeadulting néven futó Caitlin Murray, vagy ahogy én magamban hívom, a Sznekkes Nő például véletlenül került elém, és nem tudott még olyat posztolni, amitől rosszul éreztem volna magam.

Háromgyerekes anyaként hozzám hasonlóan az ő megküzdési startégiája is a humor, ráadásul a keresetlen, őszinte fajta, amitől csak még szerethetőbbek a videói. Rövid kis kirohanásaival, melyek rendszerint úgy végződnek, hogy „Get yourself a snack!” szerintem sok magyar szülő együtt tud érezni. Kertelés nélkül, mégis szerethetően mond ki olyan dolgokat, amiket a hazai instamamik nagyon nagy többsége egész biztosan nem tenne közzé. Elmondja például, hogy biztos mindenki szokta úgy érezni, itt az ideje felmondania, elhagyni azt a nyamvadt munkahelyet, és elmenni valahova, ahol megbecsülik őt…

Aztán az ember rájön, hogy nem léphet le, mert az ő munkája az anyaság, és a nyamvadt kis gyerekeinek szükségük van rá a nyamvadt kis életük minden nyamvadt kis pillanatában, ráadásul nyamvadtul szereti is őket, szóval nem tehet mást, mint várja az alvásidőt és szerez magának egy kis nasit.

(Én például ebből a videóból tudtam meg a „nyamvadt” angol megfelelőjét, szóval nyelvgyakorlásnak és szókincs bővítésnek sem utolsó dolog külföldi szülőket követni.)

A másik ember, akit a sok tökéletes vagy csinosan tökéletlenre csinált instamami között számomra végtelenül üdítő követni, az egy instapapi, a kétgyerekes ausztrál Sean Szeps. Tegye fel a kezét az a magyar anyuka vagy apuka, aki nem tud azonosulni a gyereknevelés olyan hétköznapi agyzsibbasztó részeivel, mint a nyilvános WC-k kisgyerekkel történő használatának nehézségei, a felnőtt beszélgetésbe negyed szekundumonként való belekérdezés vagy, hogy egy aktuálisabbat mondjak, a családi strandolás szabályainak estig való ismételgetése.

Hol érdekel engem az, hogy nem magyar, hogy nem hetero, hogy nem heti 40 óra alkalmazotti munkából fedezi a számlákat, ha közben segít nevetni a saját esetleges nyomoromon?

Sehol.

Töltődni, kikapcsolódni megyek fel az instára, nem irigykedni vagy önértékelést csökkenteni.

Lehet, hogy fél év múlva mindkettőt kikövetem, mert már nem lesznek számomra aktuálisak a tartalmaik, vagy ráunok a stílusukra. De amíg megkapom tőlük azt a szikrányi kis örömet, addig maradnak.

Ha pedig te is átnéznéd egy kicsit a követési szokásaidat, itt egy kis segítség hozzá!

Követési szokásaink „kikonmarizása”

Hogy vagyok?

Először is, figyeld meg magad, hogyan hat rád a mindennapokban a közösségi média. A legjobb, ha már a bekapcsolás előtt magadba nézel, és felteszed a kérdést: hogy érzem most magam? Nem kell semmi extrára gondolni, elég egy 1-től 10-ig tartó skálán belőni az aktuális hogyléted. Ezek után kezdheted a szokásos görgetést, ha pedig kiléptél, ismét értékeld a hangulatodat. A kezdő és a befejező érték viszonya árulkodó lesz: ha rosszabbul érzed magad a befejezés után, akkor jobban át kell nézned a követéseidet. Hasznos lehet bekapcsolás előtt feltenni azt a kérdést is, hogy miért is fordulok most a közösségi média felé? Segíthet-e a mostani állapotomon javítani az adott platform, vagy jobb, ha mondjuk felhívom egy barátomat vagy sétálok egyet?

Tudatos használat

Figyeld meg, hogy aktívan használod-e az adott felületet, például barátokkal tartod a kapcsolatot vagy szervezel egy eseményt, vagy csak unaloműzésképpen pörgeted a hírfolyamot? A saját igényeidre, eredményeidre koncentrálsz ilyenkor, vagy másokhoz méregeted magad?

Határhúzás

Szabj magadnak határokat! Ma már a telefonod segítségével is meg tudod adni, mikor és mennyi ideig szeretnél időt tölteni a digitális világban, de az is jó ötlet, ha mondjuk kimondod, hogy mától nem netezek az ágyban. Utóbbi egyébként nagyon egészséges döntés, ugyanis az esti fények negatív hatással vannak a vércukorszintünkre, a terhes kismamáknál például a késő estig netezők vagy tévézők közül többeknél fordul elő gesztációs diabétesz. A követett emberek és oldalak számának is érdemes néha határt szabni, megvizsgálni, hol töltesz el több aktív időt, ahol pedig hónapok óta nem kommenteltél, ott benyomni a kikövetés gombot.

Vele örülök

Ugyan tudjuk, hogy a legtöbb esetben a neten látott tökéletes képek mögött szürke és küzdelmes hétköznapok sora és számos filter áll, érdemes az igazi eredményeket irigykedés helyett a posztolóval együtt ünnepelni. Azon túl, hogy fordított esetben nekünk is mennyire jól tud esni, ha mások velünk örülnek egy diploma, jogosítvány megszerzése, egy kisbaba érkezése vagy a magunk által termesztett paradicsom leszüretelése kapcsán, a mások örömében való osztozás képessége hosszú távon automatizálódik, így nehezebb időszakokban azokból is ugyanúgy tudunk töltekezni.

Helyezd előtérbe az élő kapcsolattartást 

Nagyon kényelmes és hasznos dolog az internet és a sokféle közösségi platform, de időről-időre szánjuk rá magunkat a valós idejű és terű találkozásokra is. Szükségünk van a szűrők nélküli, jelen időben történő kapcsolatokra, hogy helyén tudjuk aztán kezelni a százféle szűrőn át mutatott netes változatokat. Melós dolog ez az „élőzés”, időt, energiát igényel, de

igenis jó dolog néha elmenni az érettségi találkozókra, ha másért nem, hát hogy lássuk, 4 sör után is olyan tökéletesnek látja-e az osztály egykori fenegyereke a Facebook-on olyan menőnek mutatott, általunk sokszor irigyelt életét, vagy titokban ő meg pont a mi kis szürkének gondolt életünkre vágyik.

Légy tisztában az értékeiddel

Mindig lesz olyan, akinek a tehetségét, megjelenését, élményeit szívesen a magunkévá tennénk. Akinek az életével rendre összehasonlítjuk a magunkét. És nincs is ezzel semmi baj, a társas összehasonlítás emberi dolog. Arra viszont figyeljünk, hogy ugyanannyira napirenden legyenek a saját külső és belső értékeink. Az érzelmeinket nem kell elnyomni, dolgozni velük viszont kötelező.

Az egymáshoz való méricskélésből adódó időnkénti önbizalomvesztést fontos tudatosan kezelni, elismerni, a mélyére ásni. Lehet, hogy nem is irigyek vagyunk, hanem csak éhesek, és egy egészséges nasi után helyreáll a vércukorszintünk és a lelki békénk is.

 

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ki vannak borulva a hollandokon, akik mindenért fizettetnek a barátaikkal vagy szomszédaikkal
„Megkínáltak egy kávéval a holland szomszédaim, és után kifizettették velem!” – panaszkodott egy Tiktok felhasználó.

Megosztom
Link másolása

Az utóbbi időben egyre több videó jelenik meg TikTokon, aminek a témája a Tikkie.

Pontosabban az, hogy a hollandok a Tikkie-vel gyakorlatilag fizetési felszólítást küldenek az ismerőseiknek olyasmikért, amiket más országokban nem szokás másokkal kifizettetni. Például amikor MI meghívjuk őket egy kávéra, vagy MI felajánljuk, hogy hazadobjuk őket, ha már úgyis kocsival vagyunk.

Egészen elképesztő történeteket osztanak meg egymással az emberek.

Na de mi az a Tikkie? Egy népszerű mobilalkalmazás Hollandiában, amelyet egy bank fejlesztett ki. Az applikáció lehetővé teszi, kisebb összegeket küldjenek egymásnak az emberek, minél gyorsabban és egyszerűbben.

Az alkalmazás lényege, hogy linket hoz létre egy pénzküldési kéréshez, amelyet üzenetben vagy e-mailben lehet elküldeni. A címzett a linkre kattintva, a saját bankján keresztül tudja a kért összeget átutalni.

Általában akkor használják a Tikkie-t, ha egy társaság étteremben vacsorázik, és valaki előre fizet az egész számláért, majd később egy Tikkie-linket küld a többieknek, hogy kifizessék a rájuk eső összeget. Akkor is hasznos, ha mondjuk közösen vásárolnak ajándékot ismerősök, barátok.

Ám más esetekben is használják.

Egy tiktokker azt írta, hogy amikor az egyik holland ismerősével együtt ment el valahova, és az illető kocsival hazadobta, utána küldött neki egy Titkkie-t, hogy kifizettesse vele a benzin rá eső részét. Egy másik arról számolt be, hogy kávéval kínálták a holland szomszédai, majd kifizettették vele. Egy harmadik pedig azt írta, hogy amikor Hollandiában élt, 19 eurocentről küldött neki Tikkie-t az ismerőse, aki megkínálta Oreo keksszel, és ő egyet megevett...

Többen is írták, hogy ilyesmi például Franciaországban, Marokkóban, Görögországban vagy Kelet-Európában elképzelhetetlen,

és hogy ez olyan kultúrsokk a Hollandiába érkezőknek, amin nehéz túllépni.

A Tikkie jelenséget ki is parodizálták egy videóban. A jelenetben egy lánytól elkéri a maradék kajáját (amit amúgy sem evett volna meg) egy srác, ésa lény Tikkie-t küld neki, hogy fizesse ki a kaja árát.

Íme, a videó.

@nukiinhollywood Tikkie gestuurd #german #us #comedy #dutch #viral #actress ♬ original sound - Anuschka van lent


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ez a 3 jel utal arra, hogy magas az IQ-d, de nulla az önbizalmad
Azok az emberek, akik az átlagosnál intelligensebbek, nem biztos, hogy magabiztosak is.

Megosztom
Link másolása

Azok az emberek, akik az átlagosnál intelligensebbek, nem biztos, hogy magabiztosabbak is, mint mások. Éppen a kevésbé intelligensekre jellemző, hogy hatalmas mellénnyel és önbizalommal állítanak olyasmiket, amikről valójában keveset tudnak, és azt is rosszul.

Lehet, hogy te is magas IQ-val, de kevés önbizalommal rendelkező ember vagy? Az alábbi jelek utalnak erre.

Túl sokáig rágódsz dolgokon és túl sok energiát teszel abba, hogy mindent átgondolj.

A intelligens emberek gyorsabban értenek meg mindent, de azt is tudják, hogy az összetettebb kérdések megválaszolása vagy a bonyolultabb szituációk megoldása több időt és erőfeszítést igényel.

Egy tanulmány szerint azok, akik az átlagnál intelligensebbek, hajlamosak arra, hogy túlagyalják a dolgokat, mert egyrészt számolnak a következményekkel, másrészt tartanak a kudarctól.

Sokszor kérsz bocsánatot, akkor is, ha nem tettél semmi rosszat.

Minél intelligensebb vagy, annál hamarabb jössz rá, ha nincsen igazad, vagy kerít hatalmába az érzés, hogy esetleg megbántottad a másikat. Ha igaz rád a kudarckerülés, akkor a konfliktusokat is igyekszed elkerülni.

Maximalista vagy a munkában és túl sokat dolgozol.

Az intelligens emberek gyakran tökéletességre törekszenek. Ha azonban kevés az önbizalmad, akkor magaddal szemben is maximalista vagy, a legjobb teljesítményt várod magadtól, és kevésbé vagy a munkáddal vagy annak végeredményével elégedettnek.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Megvan, hányszor kell otthon porszívóznod, és hogyan, hogy ne lepjen el a kosz
Még a takarítást is érdemes magasabb szinten űzni.

Megosztom
Link másolása

A takarítás a témája a Femcafé egyik cikkének, amiben hasznos tanácsokat írnak ezzel kapcsolatban.

Arra keresték a választ, mi a posrszívózás helyes módja, és mennyiszer kell otthon porszívóznunk.

"Az, hogy milyen gyakran kellene porszívóznunk függ a háztartásban élők számától, a háziállatok jelenlététől és az egyes helyiségek padlótípusától. Minél nagyobb a helyiség forgalma, annál gyakrabban érdemes porszívózni"

- írja a cikk.

"Például a hálószobákat és a dolgozószobákat hetente egyszer, az olyan nagy forgalmú helyiségeket, mint a konyha, a nappali és a gyerekszobák, legalább hetente kétszer kellene takarítani."

Azt is írják, hogy a tömörfa parkettát és a laminált padlót hetente minimum egyszer porszívózni kell. Mi pedig azt tennénk hozzá, hogy ha van szőnyeged, akkor a szőnyeg alatti részt se hagyd ki.

A szőnyegeket és a kárpitozott felületeket érdemes hetente kétszer átporszívózni, mivel a szöveten jobban tapad a por. Havonta egyszer pedig nedves porszívózást javasolnak a szövettel borított felületekhez.

Ahol háziállat van, ott a heti egy helyett két porszívózás ajánlott, de ha hullajtja a szőrét a kis kedvenc, akkor muszáj naponta porszívóznod!


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Neked is gyakran hideg a kezed és a lábad? Ez az 5+1 ok állhat a háttérben!
Az egyik ok olyan, amit muszáj komolyan venned.

Megosztom
Link másolása

Sokan szenvednek attól, hogy még a legmelegebb pulóverben és legvastagabb zokniban is fagyosak a végtagjaik. Ismerős? Ha te is tapasztalod, hogy mindig hideg a kezed és a lábad, ne aggódj, nem vagy egyedül! Azonban érdemes odafigyelni, mert ennek több oka is lehet. Nézzük, mi állhat a háttérben!

1. Rossz vérkeringés

Az egyik leggyakoribb ok a hideg kezekre és lábakra a gyenge vérkeringés. Ha a vér nem jut el megfelelően a végtagokba, azok hűvösebbé válhatnak. Ezt okozhatja mozgásszegény életmód, ülőmunka vagy akár szív- és érrendszeri problémák is. Próbálj meg rendszeresen mozogni, tornázz, sétálj, és figyelj oda a vérkeringésedre!

2. Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Ha nem működik megfelelően, lassul az anyagcsere, és a tested nem tud elég hőt termelni. Ha gyakran fázol, fáradtnak érzed magad, és esetleg hízol is, érdemes lehet egy vérvizsgálatot kérni, hogy ellenőrizzék a pajzsmirigyedet.

3. Alacsony vérnyomás

Az alacsony vérnyomás miatt a vér nem jut elég gyorsan a végtagjaidba, így azok hidegek maradhatnak. Ha gyakran érzed magad gyengének, szédülsz, és a kezeid, lábaid fagyosak, ez is lehet a probléma forrása.

4. Vashiány

A vashiány az oxigénszállítást nehezíti meg a vérben, ami szintén hozzájárulhat a hideg végtagokhoz. A vérben kevesebb hemoglobin van, így az oxigén nem jut elég gyorsan a sejtekhez, különösen a kezekben és a lábakban. Érdemes több vasban gazdag ételt, például spenótot vagy vörös húst fogyasztani!

5. Stressz

Meglepő, de a stressz is okozhatja, hogy a kezed és a lábad hideg marad! A stressz hatására az erek összehúzódnak, így a véráramlás csökken, és a végtagok kihűlnek. Ha állandóan feszült vagy, próbálj meg relaxálni, jógázni, vagy egyszerűen csak vegyél egy mély lélegzetet!

+1: Cukorbetegség

A cukorbetegek esetében az idegek károsodhatnak, ami hideg érzést okozhat a végtagokban. Ha úgy érzed, hogy ez is lehet az oka, mindenképp konzultálj orvosoddal!

Tipp:

A hideg végtagok önmagukban nem jelentenek komoly bajt, de ha gyakori vagy állandó jelenség, érdemes utánajárni, mi állhat a háttérben. Ne hagyd figyelmen kívül, mert az egészséged a legfontosabb!

Megosztom
Link másolása