Pontosan kiszámolták, mikortól teszi tönkre a testedet a cigi, a pia meg a kanapé
Tudósok kiszámolták, hány évesen üt vissza, ha fiatalon túltolod a bulizást meg a cigizést, és utálsz mozogni.
Nem túl jó hír azoknak, akik szerint fiatalon mindent szabad: egy új finn kutatás most megmutatta, pontosan hány éves korodban kezdhetsz szembesülni azzal, hogy a korábbi cigi-pia-nullamozgás kombód komolyan betett az egészségednek.
A Laurea Egyetem kutatói azt vizsgálták, mennyire teszi tönkre magát hosszú távon az, aki már fiatalon túlzásba vitte a cigizést, a piálást, és ehhez még semmi testmozgás nem társult. A válaszuk elég egyértelmű:
36 éves korodra konkrétan szembejöhetnek veled azok a mentális és fizikai bajok, amikről korábban azt gondoltad, hogy csak jóval később kell aggódni miattuk.
Tiia Kekäläinen kutatásvezető azt mondta, az eredményeik tökéletesen rávilágítanak, mennyire fontos időben foglalkozni ezekkel a szokásokkal:
„Az eredményeink hangsúlyozzák, hogy minél korábban kell lépni a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás és az ülő életmód ellen, mert ezek káros hatásai összeadódnak.”
Ha lusta voltál fiatalon, nem úszod meg a következményeket
A kutatók szerint egyértelműen látszik, hogy akik már fiatalon beépítették az életükbe a dohányzást és a masszív alkoholfogyasztást, ráadásul nem mozogtak, azok közül sokan már a harmincas éveik közepére komoly problémákkal néztek szembe.
Például az jött ki a számokból, hogy:
- a dohányzás elsősorban a mentális egészséget tette tönkre,
- a fizikai inaktivitás egyértelműen rossz fizikai állapothoz vezetett,
- az alkohol pedig mindkét fronton, testi és lelki szinten is visszavett az egészségből.
És hogy mit jelent pontosan a kutatásban a „masszív alkoholfogyasztás"? Az Alcohol Change UK adatai alapján nagyivónak az számít, aki évente férfiként kb. 735 doboz (3,3 decis) 5%-os sört, nőként pedig kb. 515 dobozt gurít le.
Nem kell, hogy így maradjon
A vizsgálat Jyväskyläben, Dél-Finnországban zajlott, összesen 326 ember egészségét követték 1986-tól 2021-ig.
A résztvevők akkoriban 27 évesek voltak, és időszakonként újra és újra megvizsgálták őket (36, 42, 50, majd 61 évesen is). Végül 206 ember adatait sikerült végigelemezni.
Bár a kutatás egyértelműen kimondta, hogy a káros szokásokkal már a fiatal felnőtt korban érdemes leszámolni, Kekäläinen szerint sosem késő változtatni:
„A jó hír viszont az, hogy soha nincs késő áttérni egy egészségesebb életmódra. Még középkorúként is komoly előnyökkel jár, ha az ember változtat a szokásain.”
A Z generáció lehet, hogy jobban jár
A kutatók hangsúlyozták, hogy az eredmények a mostani fiatalabb generációknál máshogy alakulhatnak, mert jelentősen megváltoztak a társadalmi szokások. Egy 2023-as Gallup-felmérés például kimutatta, hogy
a 35 év alatti felnőttek 38 százaléka állítja, egyáltalán nem iszik alkoholt. Ez tíz százalékkal magasabb arány, mint 20 éve volt.
A tanulmány készítői azt is jelezték, hogy nem vizsgálták részletesen a résztvevők étrendjét, így ez még bőven befolyásolhatja az eredményeket – szóval ha már egyszer belevágsz a reformba, valószínűleg azt sem árt figyelembe venni, mit dobsz be vacsira.
Via NewYorkPost