„Kínai holdújév: Most kiderül, mekkora kárt okozott a zéró covid politika” - írja a Növekedés
A közel három évig tartó lezárások, tömeges tesztelések és határzárak után Kína a hónap elején megkezdte - a tömegtüntetések következtében- a sokak által vitatott „zéró covid” politikája feloldásának folyamatát. Mivel az országon belüli szigorú korlátozások megszűntek, Kína nemzetközi határai január 8-tól újra megnyílnak" - írja a Növekedés.
A lap szerint a kínai fogyasztói kereslet fellendülése lendületet adna a nagy exportőröknek, például Indonéziának, Malajziának, Thaiföldnek és Szingapúrnak. A korlátozások megszűnése enyhülést jelentene az olyan nagy világmárkáknak, mint amilyen az Apple vagy a Tesla. Ezeknél a cégeknél ugyanis zavar keletkezett a „zéró covid” politika miatt.
Kínában három éve tart a kisebb-nagyobb elszigeteltség a koronavírus-járvány miatt. A vírus miatt elrendelt lezárások és határkorlátozások miatt Kína nem volt szinkronban a világ többi részével, ami megzavarta az ellátási láncokat, és ez kifejezetten káros volt a kereskedelemre. Mivel a világgazdaság most jelentős kihívásokkal, többek között energiahiánnyal, lassuló növekedéssel és magas inflációval küzd, Kína újranyitása nagyon szükséges és időszerű lendületet adhat a lap szerint.
Az utóbbi három évet megsínylette az ázsiai országban az ingatlanpiac (az ingatlaneladások értéke az 2022-es év első 11 hónapjában több mint 26 százalékkal esett vissza, az ágazatban a beruházások 9,8 százalékkal csökkentek) és a kereskedelem is (pedig ez húzóágazat Kínában, a gazdasági növekedés eszköze).
"Annak ellenére, hogy Kína feloldotta a „zéró Covid politikáját” fontos megjegyezni, hogy stratégiai értelemben hosszú távú hatások fognak megjelenni főleg az olyan vállalatok működésében - mint például az Apple és a Tesla -, amelyek nagy mértékben támaszkodnak a chip-ellátási lánc esetében Kínára.
A Tesla részvényei 12 százalékot zuhantak 2023 első hetében, miután az elektromos autógyártó az elemzői várakozásoktól elmaradó szállításokról számolt be.
Az Apple részvényei több mint 3 százalékkal estek vissza, mivel 2022 decemberében újra felszínre kerültek az iPhone iránti kereslettel kapcsolatos aggodalmak. A részvényárfolyamok esése mögött részben a kínai kihívások állnak" - írja a Növekedés.
Nagy kérdés, mi lesz 2023-ban, és az, ami Kínában zajlik, hogy befolyásolja majd a világ többi részét.
Fotó: Illusztráció, Mr.Ogay tajvani művész munkája látható a képen.