Így teheti tönkre az ADHD az ember szexuális életét
Egy új tanulmány bemutatja az ADHD tünetei és a szorongásos szexuális problémák közötti összefüggéseket.
Az Archives of Sexual Behavior folyóiratban megjelent új tanulmány szerint azok a felnőttek, akiknél figyelemzavar vagy hiperaktivitás jelei mutatkoznak, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak szexuális funkciókkal kapcsolatos problémákat, és nem ritka a szexuális életükkel kapcsolatos szorongás átélése sem, írja a Psypost.
Mint írják, az ADHD küszöbértékein belüli emberek több mint kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be aggasztó szexuális problémákról, mint azok, akiknek nincs ADHD-tünetük.
Az ADHD egy idegrendszeri fejlődési állapot, amely magában foglalja a figyelem képesség, az impulzivitás és az érzelemszabályozás problémáit. Ezek az alapvető nehézségek a mindennapi élet számos területére hatással lehetnek. A kutatók régóta gyanítják, hogy az ADHD tünetei a szexuális életetben is zavaró tényezőkké válhatnak, hiszen
a szex fókuszt és érzelmi ráhangolódást igényelhet.
Míg a korábbi tanulmányok vegyes eredményeket adtak, vagy kis mintával, kevés emberrel dolgoztak, eseleg a szexuális irányt nem is vizsgálták, az új tanulmány ezeket az összefüggéseket tisztázta validált mérőeszközök segítségével.
Az ADHD tünetei és a szexuális problémák közötti kapcsolat vizsgálata érdekében a kutatók 943 Kanadában élő felnőtt adatait gyűjtötték össze. A résztvevőket egy online platformon keresztül toborozták, és egy sor kérdőívet töltettek ki velük.
A teljes mintából 106 ember érte el a valószínű ADHD-diagnózis küszöbét
az Egészségügyi Világszervezet által kifejlesztett széles körben használt szűrőeszköz alapján.
A szexuális működést az Arizona Sexual Experiences Scale segítségével értékelték, amely számos területet vizsgál, beleértve a szexuális vágyat, az izgalom, az orgazmus elérésének képességét, az orgazmussal való elégedettséget és a fizikai reakciókat.
A szexuális problémákkal kapcsolatos szorongás értékelésére a kutatók a Szexuális Distressz Skála rövid formáját használták. Ez azt méri, hogy a személy milyen gyakran érzi magát szorongónak, frusztráltnak vagy alkalmatlannak a szexuális életével kapcsolatos problémák miatt.
Az adatok elemzése után kiderült, hogy azok az emberek, akiknél több ADHD tünet is együtt áll, többet küzdenek az orgazmusért, mint akiknek kevesebb ADHD tünetük van. Ezek az egyének nagyobb valószínűséggel aggódtak vagy voltak idegesek a szexuális életük miatt.
Ha összehasonlítjuk az ADHD-vel küzdő embereket azokkal, akiknek egyáltalán nincs ADHD-ja, a különbségek még látványosabbak.
Érdekesség, hogy bár az ADHD-s embereknek magasabb volt a szexuális szorongásuk,
a nemi vágy vagy a szexre való felkészültség terén nem volt szignifikáns különbség köztük és a nem ADHD-sek között.
Igazából a legnagyobb pproblémának azokat a részeket élték meg, amelyek tartós összpontosítást vagy az érzetek szabályozását igénylik.
A tanulmány eredménye szerint az életkor is számít - a fiatalabbaknak sokkal több szexuális szorongásos problémái vannak, mint az idősebb ADHD-s résztvevőknek. Ennek az lehet az oka, hogy az ADHD tünetei gyakran csökkennek az életkor előrehaladtával.
A szex és az ADHD kapcsolata mind a férfiaknál, mind a nőknél kimutatható volt, ám a tanulmány szerint a férfiak sokkal érintettebbek ebben a fajta szorongásban. Erre az egyik lehetséges magyarázat az, hogy
az ADHD-s férfiak nagyobb nyomást érezhetnek a szexuális teljesítményt illetően,
és az orgazmussal kapcsolatos problémák nagyobb érzelmi súllyal bírnak a férfiak szexuális teljesítőképességével kapcsolatos társadalmi elvárások miatt.
Egy másik kulcsfontosságú megállapítás az volt, hogy a valószínűsíthetően ADHD-vel rendelkező egyének több mint kétszer nagyobb valószínűséggel feleltek meg a szexuális zavarok klinikai kritériumainak, mint azok, akik nem. Magyarán nem csak szexuális nehézségeik voltak, hanem ezek jelentős érzelmi károkat is okoztak.
Az ADHD tünetei és a szexuális szorongás közötti kapcsolat részben az érzelemszabályozási nehézségekkel magyarázható.
Az ADHD-s emberek gyakran küzdenek az intenzív érzelmek kezelésével, és ez a szexuális problémákat felkavaróbbá és nehezebben kezelhetővé teheti.
A terület még erősen kutatott, e tanulmány sem tartalmazott klinikai interjúkat az ADHD diagnózisának megerősítésére, pedig szükség volna rá. Az is lehetséges továbbá, hogy más mentális egészségi állapotokkal (szorongás, depresszió) is rendelkeztek az ADHD-s résztvevők, ezt sem vizsgálták.
Mindezek ellenére az eredmények új megvilágításba helyezik az ADHD tüneteinek befolyásoló erejét a szexuális jólétre.
A tanulmány alátámasztja azt az elképzelést, hogy a figyelem- és érzelemszabályozási nehézségek megzavarhatják a szexuális elégedettséget, és így hozzájárulhatnak a szorongáshoz.
Emellett kiemeli az ADHD-s emberek szexuális egészségének felmérésének fontosságát, amit gyakran figyelmen kívül hagynak mind a klinikai, mind a kutatási körülmények között.