Itt a durva igazság: ez történne a testeddel az űrben - és ez történik a két fennragadt űrhajóssal is
Mostanra pontos képet kaptunk arról, milyen hatásai lehetnek az űrben töltött hosszú időszaknak a szervezetre, miután aggodalmak merültek fel a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt két űrhajós egészségével kapcsolatban.
Sunita „Suni” Williams (59) és Barry „Butch” Wilmore (61) amerikai űrhajósok idén június 5-én indultak útnak a Boeing Starliner fedélzetén egy eredetileg nyolcnaposra tervezett küldetésre.
Az alternatíva az lett volna, hogy a sérült űrhajóval térnek vissza a Földre, vagy megvárják, amíg a SpaceX Dragon kapszula biztonságban hazaszállítja őket. Az utóbbi mellett döntöttek, ám erre február előtt aligha kerülhet sor.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A héten napvilágot látott új fotók különösen Williams egészségi állapotával kapcsolatban keltettek aggodalmat. Dr. Vinay Gupta tüdőgyógyász a Daily Mailnek nyilatkozva úgy vélte,
NASA viszont nyilatkozatában hangsúlyozta: „Az ISS fedélzetén tartózkodó NASA-űrhajósokat rendszeres orvosi vizsgálatoknak vetik alá, külön repülőorvosok figyelik őket, és jó egészségnek örvendenek.”
Mit tesz az űr az emberi testtel?
Frank Rubio, aki 2023 szeptemberében tért vissza a Földre 371 napos űrbéli tartózkodása után – ezzel megdöntve az amerikaiak egyéni űrrepülési rekordját –, saját testén tapasztalta meg az űrben töltött hosszú idő következményeit.
Lássuk, milyen változások történhetnek:
1. Testsúlycsökkenés
Bár a NASA mindent megtesz, hogy az űrhajósok tápanyagdúsan étkezzenek, az űrben töltött idő mégis hatással van a szervezetre. Scott Kelly, egy másik NASA-űrhajós, 340 napos ISS-en tartózkodása alatt testtömegének 7%-át veszítette el.
2. Izom- és csontvesztés
A súlytalanság miatt már két hét alatt az izomtömeg 20%-a is elveszhet. Hat hónap alatt az űrhajósok csonttömegük 10%-át veszítik el. Ennek ellensúlyozására napi 2,5 órás edzés és speciális étrendkiegészítők szükségesek. Érdekesség, hogy a gravitáció hiánya miatt az űrhajósok gyakran „megnőnek” az űrben, Rubio például úgy érezte, a gerince megnyúlt.
3. Látásromlás
A súlytalanság miatt több vér áramlik a fejbe, ami a szem hátsó részén panghat, látásváltozást okozva. Ez a legtöbb űrhajósnál egy év alatt visszaáll a normálisra, de néhány esetben maradandó lehet.
4. Bőrérzékenység
Scott Kelly a visszatérés után hat napig durva bőrérzékenységet és kiütéseket tapasztalt.
5. Bélflóra változása
Az űrben az űrhajósok bélflórája jelentősen megváltozik, amit részben az eltérő étrend, részben a sugárzásnak való kitettség és az újfajta aktivitás okozhat.
Az űrbéli élet kihívásai egyértelműek, de a NASA folyamatos kutatásai lehetővé teszik, hogy az űrhajósok egészségét a lehető legjobban védjék, miközben egyre többet tudunk meg az emberi test alkalmazkodóképességéről.