Gondoltad volna? A szakítás utáni sírás segíthet a fogyásban
A tudósok szerint egy átlagos személy 16,5 gallon, vagyis közel 25 liter könnyet hullajt sírás közben az élete során.
Azonban úgy tűnik, hogy az emberek többsége inkább elraktározza és lefojtja az érzelmeit, mivel gyakran szégyenkeznek miattuk. Ám mi van akkor, ha kiderül, hogy egy érzelemteli sírás akár a súlycsökkenést is elősegítheti? Ez az indok talán kis motivációul szolgálhat, hogy az a sok liter könny, ami a szívünket nyomja, a legjobb úton távozzon.
Tehát érzelmeink szabadon engedése egyenlő a fogyással?
Ez feloldhatja azt az ördögi kört is, amikor az ember lánya stresszel, ezért elkezd nassolni, majd pár nap után észreveszi, hogy a kedvenc farmerja már nem is jó rá. Hogyan tudnánk egy ilyen szituációban kilókat ledobni?
Kilókat nem is, természetesen. Mindenesetre az igaz, hogy a stressz hatására felszabaduló kortizol nevezetű hormon kapcsolódik az elhízáshoz.
Ez a hormon segít nekünk harcolni az idegörlő vagy stresszes dolgokkal szemben.
A probléma az, hogy manapság az emberek nem fizikailag harcolnak a túlélésért, hanem inkább dühösen és frusztráltan üldögélnek és fortyognak a saját dühükben. Ugyanakkor a kortizol miatt a testünk azt hiheti, hogy felhasználtunk néhány kalóriát a stressz legyőzéséhez, és a kialakult hiányt pótolni kell.
Időközben a tudósok felfedezték, hogy az érzelmek által kiváltott könnyek olyan hormonokat tartalmaznak, amelyek növelik a kortizolszintet.
Ezek a prolaktin, a leu-enkefalin és az adrenokortikotropin (más néven ACTH). Mindezek akkor keletkeznek, amikor nagy nyomás alatt állunk.
Szóval, amikor nem nyomjuk el az érzelmeinket és utat engedünk a sírásnak, ezek a hormonok a könnyekkel együtt elhagyják a szervezetet, és a kortizolszintünk csökken. A testünk tehát azt a jelet kapja, hogy nem kell megtartanunk a zsírt, mivel a stresszes helyzet most már véget ér.
Most már tudjuk, hogy az előbbi ördögi kör csak azért ördögi, mert nem tudjuk, hogyan csökkenthetjük a kortizolszintet. Ezért hajlamosak vagyunk "megenni az érzéseinket", és így plusz kilókat szerzünk.
A tudománynak köszönhetően tehát felfedezhetjük a súlyvesztés egy újabb titkát, mindezt a kihívásokkal teli helyzetekben.
Minden attól függ, hogy hol kötnek ki a stresszhormonok a testünkben - azon kívül vagy belül.
Ha jó előadóművész vagy és kipréselsz egy könnycseppet vagy egy hagymát vágva reménykedsz, hogy a hatás ugyanez, akkor sajnos el kell szomorítsunk. Csak a valós érzések által előidézett könnyek tartalmazzák a szükséges hormonokat, és tudják ezáltal kivezetni a szervezetből.
A tudósok szerint előcsalogatásukra a legjobb idő este 7 és 10 között adódik. Az emberek általában ilyenkor vannak szeretteik körében, ilyenkor néznek megható filmeket, vagy épp ilyenkor nosztalgiáznak vagy tépelődnek az ágyukban fekve.
Szóval ha a kapcsolatod véget ért, legalább itt van egy újabb pozitív hatás, amiben részesülhetsz a nehéz gyászidőszak során.
Egy jó sírás a leghatékonyabb módja annak, hogy megnyugtassuk az elménket, tiszta lapot nyissunk és mint látható, még a testünknek is jót tesz!
Persze még jobb, ha az ember könnyei boldogságában kezdenek el potyogni...