Ezt a 7 kifejezést használják nap mint nap az alacsony érzelmi intelligenciájú emberek
Érzelmileg intelligensnek lenni annyit tesz, mint szabályozni az érzelmeinket, és tudatában lenni a körülöttünk élő, többi ember érzéseinek. A magas érzelmi intelligenciájú emberek kellő önismerettel és empátiával rendelkeznek, míg az alacsony érzelmi intelligenciával bíró emberekből hiányoznak a hosszú távú kötődések kialakításához szükséges társas jelzések.
És bár úgy tűnhet, hogy elég sokáig tartana kideríteni, hogy valaki hol helyezkedik el az érzelmi intelligencia spektrumán, Dr. Cortney Warren, PhD harvardi pszichológus szerint vannak bizonyos mondatok, amelyek alacsony érzelmi intelligenciára utalnak. Ebből mutatunk hetet:
1. „Én nem változom meg. Ilyen vagyok.”
Bár nehéz lehet hallani, hogy mi az, amin változtatni kell, vagy amin dolgozni kell, mégis szükség van rá. Azok, akik érzelmileg intelligensek, nem egyik napról a másikra váltak azzá. Valószínűleg sok önreflexióra és akaraterőre volt szükségük ahhoz, hogy fejlődjenek és megváltoztassák a mentalitásukat.
Ha így reagálsz arra, hogy valaki elmondja, milyen hibát lát benned, akkor valószínűleg nem vagy képes kilépni az elmédből, és felmérni, hogyan hat a viselkedésed másokra.
Dr. Warren ilyenkor azt javasolja, hogy mondd inkább ezt: „Jobban át kell gondolnom, amit mondasz. Nyitott akarok lenni a rólam szóló visszajelzésekre, még akkor is, ha nehéz meghallani.”
2. „Nem érdekel, mit érzel.”
Ha nyíltan azt mondod valakinek, hogy nem érdekelnek az érzései, az egyértelműen mutatja, hogy nem törődsz mással. Ez a mondat önző gondolkodásmódról tanúskodik, ami elárulja, hogy hiányzik az empátia. Pedig csak annak segítségével tudod valaki más helyébe képzelni magad, ennek hiányában pedig igen nehéz erős kapcsolatokat kialakítani.
Dr. Warren azt javasolja, hogy mondjuk inkább azt: „Sajnálom, hogy feldúltnak érzed magad. Hogyan segíthetnék?”
3. „A te hibád, hogy így érzem magam.”
Az érzelmileg intelligens emberek megértik, hogy soha nem hibáztatható más a saját érzéseinkért, hiszen ezek az életünkről alkotott belső felfogásainkon alapulnak. Ha valaki mást hibáztatsz azért, ahogyan érzel, az az éretlenség jele.
Dr. Warren ehelyett ezt javasolja: „Most nagyon érzelmesnek vagyok. Úgy látom a helyzetet, hogy...”
4. „Egyszerűen tévedsz.”
Az alacsony érzelmi intelligenciával rendelkezők nem hajlandók elhinni, hogy valaha is tévednek. Pedig amikor konfliktusba kerülünk másokkal, fontos, hogy az érem mindkét oldalát lássuk. Semmi sem fekete vagy fehér, mindig van a kettő között egy szürke terület. Engedd meg magadnak, hogy tágítsd a perspektívádat és hallj meg másokat is.
Dr. Warren szerint ezt érdemes mondani: „Szeretném meghallgatni a te nézőpontodat is, még akkor is, ha én nem úgy látom a dolgokat, ahogy te. Segítenél megérteni, hogy miért érzel így?”
5. „Ne légy őrült!”
Ha van valami, amit soha nem szabadna tenned, az az, hogy őrültnek nevezel valakit. Bármennyire is irracionálisnak tűnnek valakinek a cselekedetei, azok legtöbbször sértett és meg nem hallgatott érzelmekből fakadnak.
Próbáld inkább megérteni, hogy miért viselkedik valaki teljesen értelmetlenül, és hagyd, hogy az illető úgy érezze, meghallgatják. Oltsd el a tüzet empátiával, ahelyett, hogy csak szítanád ellenségeskedéssel.
Dr. Warren szerint ilyenkor azt érdemes mondani: „Megértem, hogy most nagyon nehéz helyzetben vagy. Bár hallom, hogy dühös vagy rám, úgy gondolom, hogy a reakciódnak talán több köze van a múltadhoz, mint ahhoz, amit most teszek. Szerinted van ebben igazság?”
6. „Nem tudok megbocsátani neked.”
Egyes cselekedeteket nehéz megbocsátani, de az érzelmileg intelligens emberek képesek együttérezni másokkal, és elfogadni a viselkedésük miértjét. A megbocsátás megtagadása azonban az éretlenség jele.
Egyébként is nagyon kimerítő érzelmileg a haragtartás és a neheztelés. Hosszú távon sokkal előremutatóbb, ha tisztességesen reagálsz, és úgy döntesz, hogy te leszel a jobb ember.
Dr. Warren tanácsa: „Most nehezen tudok megbocsátani. De aktívan dolgozom azon, hogy elengedjem ezt a haragot és dühöt, mert szeretném, ha képesek lennénk helyrehozni a dolgot, és továbblépni.”
7. „Irracionálisak az érzéseid."
Igazságtalan és ésszerűtlen dolog azt gondolni, hogy mások érzései érvénytelenek. Vannak emberek, akik mélyebben éreznek dolgokat, mint mások, és fontos, hogy ezek az emberek érezzék, hogy meghallgatják őket. Az érzések sosem irracionálisak. Még ha annak is tűnnek, ezek általában a múltbeli traumákban és fájdalmas tapasztalatokban gyökereznek.
Ahogyan a te érzéseid is érvényesek, úgy mindenki másé is. Hallgass meg másokat és igyekezz megérteni őket!
Dr. Warren azt javasolja, hogy ebben a helyzetben valami ilyet mondjunk inkább: „Látom, hogy most nagyon erős érzelmeket élsz meg, és ezek jogosak. Nem értem teljesen, hogy miért érzel így, vagy nem értek egyet a nézőpontoddal, pedig szeretném megérteni. Mondanál még többet a helyzetről?
Az érzelmi intelligencia fejlesztése érdekében tehát érdemes kicsit újraprogramozni az elmédet, hogy ezeket a mérgező, rosszindulatú mondatokat egészségesebbekkel helyettesítsd.
Ha így teszel, az segíthet megoldani a konfliktusokat, és megváltoztathatja a másokkal való kapcsolataidat. Tegyél lépéseket annak érdekében, hogy jobban odafigyelj az általad használt szavakra és cselekedetekre, ezzel pedig fejlődni fog az érzelmi intelligencia szinted is.
Forrás: YourTango